Аелис в страната на чудесата

  • 78 159
  • 57
  •   1
Отговори
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
И аз реших да си направя тема с любимите рецепти Wink.Някои от тях съм научила от този форум, други от приятелки, роднини и колежки - всички те обаче са лично изпробвани и снимани от мен - то последното си е ясно, още не съм се научила да снимам като хората Joy.Стига приказки, да готвим Heart Eyes.

                                                                                 Содена питка

                                          

Тази рецепта е специалитет на мъжа ми, но и аз я правя - когато е на работа или когато ми се прави на сърдит Simple Smile.

Необходими продукти:

1 кофичка кисело мляко
1ч.л. сода
1яйце
2-3 с.л. олио/ аз веднъж го забравих, но пак стана питката Wink/
сол на вкус - около 1ч.л.
брашно - колкото поеме , да спре да лепне тестото

Първо разбивам яйцето, към него прибавям киселото мляко с угасената в него сода, олиото, солта.Пресявам брашното в една по- голяма тава/ скъпия не го пресява/, правя кладенче и изсипвам гореописаната смес, първо бъркам с вилица, като се сгъсти почвам да меся с ръце - не се иска много месене.Винаги слагам по- малко брашно и после досипвам и меся, докато спре да лепи.Оформям питка с ръце и я слагам в набрашнена тавичка, като отгоре я надупчвам леко с вилица.Пека я в предварително загрята на 180 гр. фурна до зачервяване.Като се извади от фурната готовата питка се пръска с вода и се увива в кърпа за около 15 -20 мин..
Ами това е - бърза , лесна и вкусна питка.

                                                    

Последна редакция: ср, 17 мар 2010, 17:46 от Аелис

# 1
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                   Огретен със сметана

                                          

Необходими продукти:

4-5 по- големи картофа
1 голяма глава лук
2-3 скилидки чесън
300мл. сметана за готвене/ може и заквасена сметана 200 гр., но към нея трябва да прибавите малко вода, по мое мнение обаче с течна сметана е по- вкусен огретена, скъпият твърди , че няма разлика newsm78/
200гр. кашкавал
сол
черен пипер

Тънкостта на този огретен е в рязането на картофите - режат се на много тънки филийки, направо ги "дялкам" Joy.Нарязаните на тънко картофи се слагат в йенски съд, към тях се прибавя нарязаният на тънки полумесеци лук, добявя се сол и черен пипер.От сметаната и пресования чесън се прави сос, с който се заливат картофите, всичко хубаво се обърква, слага се капакът на йенският съд и се пече на 200гр. докато картофите започнат да се зачервяват.Маха се капака, добавя се рендосаният кашкавал и се връща във фурната, докато кашкавалът се запече.
Лесно и вкусно, пробвайте го  bouquet!

Последна редакция: вт, 02 мар 2010, 09:15 от Аелис

# 2
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Сладкиш "Софи"

                                                

Рецептата за този вкусен сладкиш получих от моя колежка, тя ми я даде под името "Домашна торта", но тъй като на мен не ми прилича на торта, реших да й измисля ново име - колежката ми се казва Софка и така съвсем естествено тази вкуснотия аз наричам "Сладкиш Софи" Heart Eyes.

                                                

Необходими продукти:

Блат:

6 яйца - 2 белтъка се отделят за глазурата
1ч.ч. захар
1ч.ч. орехи / нарязани на едро/
2ч.ч. брашно
1бакпулвер

Сироп:

1 1/2ч.ч. захар
1 1/2ч.ч. вода
2с.л.какао
1 пакетче масло/125 гр./
1 ванилия

Глазура:

2 белтъка
2 с.л. захар
2с.л. карамелизирана захар/може и без нея/

По желание: между блата и глазурата може да се сложи банан.

Изпича се блата до суха клечка - при мен на 170 гр., в предварително загрята фурна, за около 40 мин.Изчаква се хубаво да изстине, "набучква се" / аз използвах химикал Rolling Eyes/ и се залива с топлият сироп .Той се приготвя , като се разбъркат добре съставките му , слага се на котлона, бърка се докато се разтопят  маслото и захарта и се оставя да ври на слаб огън около 6- 7 мин., като се наблюдава и разбърква.С този сироп се залива изстиналият и надупчен блат - на мен ви се видя в повече сиропа и не използвах целия, но следващият път ще го направя - ще е още по- сочен сладкиша Heart Eyes.
След като се залее със сиропа отново се оставя да изстине добре, разбиват се белтъците на сняг, постепенно се прибавя и пудрата захар.Две супени лъжици захар се карамелизират на котлона и се прибавят към белтъците, леко се разбърква с лъжица и с тази смес се маже сладкиша.

Дълги са обясненията, но не е труден за приготвяне сладкиша, а е наистина много вкусен.Следващият път ще пробвам и с банан Wink.

Приятен апетит  bouquet!

                                      

Последна редакция: сб, 02 яну 2010, 17:09 от Аелис

# 3
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                  Фин сладкиш с целувка

                                  

Рецептата за този сладкиш имам от майката на кумата ми, която е страхотна кулинарка.Ако обичате карамел- ще се влюбите в него Heart Eyes.

Необходими продукти:

1л. прясно мляко
4 яйца/ жълтъци и белтъци се разделят/
 около 400 гр. захар
1пакет чаени бисквити - аз използвах" Еверест" с какао , но ми отиде малко повече от 1 пакет, че ги наредих на два реда Heart Eyes.
1 ванилия
1ч.ч. нарязани орехи
5-6 с.л.брашно

В кръгла тава се карамелизира захар - количеството да е толкова, че хубаво да покрие дъното на тавата/ моята е с диаметър 30 см./.Когато е готов карамела , върху него се пръска малко студена вода.Приготвя се крем от млякото,4-те жълтъка ,5-6 с.л. брашно,ванилията и 10 с.л. захар. Кремът се вари , като се бърка непрекъснато, когато започнат да излизат балончета е готов.Върху карамела се излива половината крем, върху крема се редят бисквитите/ моите бяха с дупка и ги редих на 2 реда с разминаване Wink/, върху бисквитите се изсипва останалият крем, посърва се с нарязаните на едро орехи.Белтъците се бият на сняг с 4-5 с.л. захар и се разстилат върху сладкиша.Фурната се включва на 1 и само на долен реотан и сладкиша се слага вътре, докато целувката "поизсъхне"/ аз включих фурната на 90- 100 гр. и държах там сладкиша около 15-20 мин., докато целувката получи лека коричка/.
Това е.Лесен е за приготвяне сладкиша, най- трудното е да отрежеш прилично парче, защото наистина е много фин Wink.

Приятен апетит  bouquet!

Последна редакция: ср, 17 мар 2010, 16:51 от Аелис

# 4
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                Турски банички

                                                  

Рецептата за тези банички я имам от този форум, на Estell е, много са вкусни Heart Eyes.

Необходими продукти :

1 пакет кори за баница/ аз ползвах на Бела, 400 гр./
 250-300 гр. сирене
 50 гр.масло
 3 с.л.вода с 3 с.л. олио

Количеството на продуктите зависи от това колко банички сте решили да направите, аз малко на око действах Wink.

Взимат се по 2 кори за баница и се намазват с маслото (може и разтопено), отгоре се поръсва със сирене (обезсолено) и се завива на четири като плик.Пържат се като палачинки, аз мазах тигана с масло.Слага се баничката в намазания с масло тиган  и се полива с водата и олиото, като се гледа да се напои навсякъде.Когато хубаво се зачерви се обръща и изпечената страна се маже също с вода и олио.



Източник : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=391413.msg10987729#msg10987729

Последна редакция: чт, 08 апр 2010, 20:51 от Аелис

# 5
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                    Торта Добуш

                                                    

На тази торта аз й казвам " тортата на баба", тъй като рецептата получих от бабата на съпруга ми Wink.Много хубава торта , правили сме я няколко пъти и дори и не винаги да ни се получава на външен вид, вкусът й е невероятен.

Продукти за блата : 2 яйца , 1ч.ч.захар ,1 ч.ч. олио ,1ч.ч. прясно мляко
                                                ½ ч.л. сода, брашно колкото поеме, до меко тесто/ при мен отидоха около 6 чаши от 200 мл, но зависи от брашното, така че това количество е само ориентир/

Приготвяне : от продуктите се замесва тесто и се точи на кори по половин сантиметър дебели (4-5  броя, зависи дали ще са с по-малък или по- голям диаметър). Изпичат се  поотделнох до зачервяване в тавичка поръсена с брашно, в предварително загрята на 190 -200 гр. фурна. След като  изстинат се заливат с крем.


Крем : 1 л. Прясно мляко , 4 яйца , 4 с.л. брашно ( с връх ), 2 ч.ч. захар ,1    
            пакет масло- 125 гр. ,1 ванилия , 2 с.л. какао.


Приготвяне : Разбива се яйцата с 1ч. захар и прясното мляко. Към сместа се добавя другата чаша захар , разбъркана с брашното.Слага се на огън и се бърка докато се сгъсти и покаже  първия мехур. Като се махне от котлона се добавя маслото и ванилията. Кремът се разделя на  2 равни части и в едната се слага какаото. Залива се  кора – крем.


 Тортата се украсява отгоре с орехи (начукани или мляни) и  шоколадови пръчици/ аз използвах настърган шоколад/.Трябва да престои поне 12 часа / на хладно място, но не в хладилник/, за да имат време блатовете да поемат крема и да омекнат.

Забележка : аз направих 7 блата с по- малък диаметър, искаше ми се тортата да е по - висока Wink.За Нова година я направих с доза и половина крем - препоръчвам и на вас така да я правите, че много крем поемат блатовете и с една доза на втория ден става малко суха.




Ето и темата : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=449233.0

Последна редакция: пн, 01 мар 2010, 20:54 от Аелис

# 6
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                        Салата с кус- кус и сладка царевица

                                                     

Много лесна и вкусна салата, аз малко на око я правя, но ще се опитам да дам някакви пропорции.

Необходими продукти :

Половин пакет кус-кус / аз обикновено "Stella" ползвам, но става със всякакъв/
1 консерва сладка царевица
1-2  скилидки чесън
1/3 ч.л. черен пипер
1 кофичка майонеза / аз ползвах Краси/
1/2 кофичка кисело мляко / имайте готовност да добавите от него/

Приготвяне:

Кус- куса се сварява в подсолена вода, много е важно да не се развари.Когато е готов се изцежда добре, измива се със студена вода и се слага в съда, в който ще правите салатата.Добавя се изцедената сладка царевица и хубаво се разбърква. В отделен съд се разбъркват добре майонезата и киселото мляко - трябва да се получи хомогенна смес, прибавя се пресованият чесън и черният пипер и отново добре се разбърква, тази смес се остава за 5- 10 мин. и чак тогава се прибавя към кус-куса и царевицата.Разбърква се добре.В началото може да ви се струва малко течно, но кус-куса поема тази течност след 10-15 мин., понякога дори ми се налага да добавя 2-3 с.л. кисело мляко, за да не стане салатата твърде суха.

Ами това е, пробвайте я, чудесна е Wink!

# 7
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                              Дъщерите на дукесата

                                          

За основа на този десерт послужи рецептата за сладкиш "Дукесата" на KRISTI4.Ето я оригиналната рецепта :

ДУКЕСАТА

Рецептата е от управителката, където работя  
Става и за торта, като се направи на 3 блата в кръгла форма ис е покрие с глазура по желание-шоколадов ганаш, фондан..
идеята е от една сватба, където бях  

2 п. бисквити (не от твърдите) чаени
1 1/2 п. краве масло
1 1/2 ч.ч Dricking Chocolate (топъл шоколад на прах) - не се разтваря, използва се в прахообразно състояние
1/2 ч. ч захар
3/4 ч.ч вода
1 ванилия
1 яйце
1 жълтък

Разстопявам кравето масло и добавям всички останали продукти с изключение на бисквитите.Яйцата се разбиват предварително и с непрекъснато бъракене се смесват с продуктите.Накрая натрошените на не много дребно бисквити.
Разтила се в форма (аз използвах тази за кекс-продълговатата) и се остава да престой в хладилника за час.За да искарам после Дукесата от формата, поставих в топла вода и обърнах в подноса.
Порусва се с кокос, шам фъстък....
излизат 2 броя


Първият път направих сладкиша по оригиналната рецепта, но като го изкарах от формата ми се "разля" , затова вторият път го направих в чаши с малки изменения :

Вместо Dricking Chocolate използвах разтворимата напитка Нескуик/ отново в прахообразно състояние, без да се разтваря Wink/ и намалих захарта на 1/4 ч.ч., че първият път ми стана прекалено сладко.За украса използвах заквасена сметана/ 200 гр./  с 2 лъжици захар - слагам захарта в сметаната, няколко завъртания с лъжицата и в хладилника - след около 30 мин. захарта се е разтворила - този номер го научих от Лабрекс Heart Eyes.И така - разпределя се "Дукесата" в чаши, откоре се слага крема от заквасена сметана и накрая смлени орехи, за да се получат "Дъщерите на дукесата" Heart Eyes.

Много е лесен сладкиша, и много шоколадов Wink.

Последна редакция: вт, 05 яну 2010, 20:50 от Аелис

# 8
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                 Гювече

                                             

Забелязала съм, че във всяка къща гювечетата се приготвят различно, затова реших да ви споделя моя си начин Wink:

Необходими продукти за 4 гювечета :

400 гр. гъби
4 чушки/ може и печени, но тогава не се запържват/
1 голяма глава лук
300 гр. луканка или луканков колбас
400 гр. сирене
1 ч.л. червен пипер
4 яйца

В тиган се запържва лука, добавят се чушките / ако са пресни/ и гъбите.Не е необходимо да се пържат много, колкото да омекнат гъбите и чушките, добавя се червен пипер.На дъното на гювечетата се разпределя сместа по равно, върху нея се слага сиренето, след това луканката. Добавя им се по 1к.ч. вода/ около 60 мл/, ако гъбите са пуснали много течност - може и по- малко вода.Не се слага сол, гювечето си става солено от сиренето.Не се добавя и мазнина.Слагат се в незагрята фурна с капачетата , включва се на 220 гр.Когато започнат да клокочат фурната се намаля на 200 гр. и се оставят да се пекат около 5-10 мин./ няма нужда много да се пекат, то всичко в тях е готово/.Накрая се чуква по 1 яйце във всяко гювече , връщат се във фурната без капак и се пекат до готовност на яйцето.

Това е - лесно, вкусно, няма какво да му се обърка, много обичам такива ястия, когато ми се налага за кратко време да приготвя вкусна вечеря Wink.

# 9
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                Качамак по Бордовски

                                         

Ето източника, който съм ползвала за тази рецепта :  http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1002.msg26788.html#msg26788

250 гр. царевичен грис *
200 гр. сирене
4 с.л. зехтин
50 гр. краве масло
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. сол
1300 мл. вода


Водата се кипва със солта. На тънка струя се прибавя царевичния грис и при непрекъснато разбъркване качамака се вари 5 минути. Мазнините се загряват до пълно стопяване на маслото и леко покафевяване,свалят се от огъня и се прибавя червения пипрер с разбъркване. Качамака се разпределя по купичките, залива се с мазнината и се поставя по една плочка сирене. Поднася се веднага.

Това е един много лесен начин за приготвянето на качамак, става за 10 мин., а е много вкусен.

# 10
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Кекс с канела и локум

                                                  

Необходими продукти :

1ч.ч. кисело мляко
1ч.л. сода
1ч.ч. захар
7с.л. олио
1ч.л. канела
2ч.ч. брашно / аз сложих 1 2/3 ч.ч. и спрях, че доста гъстичко ми се видя newsm78/
локум - 4-5 парченца, от онези малките, в картонените кутии Wink.
нарязани на едро орехи - около 1/3 ч.ч.

Содата се угася в киселото мляко, разбърква се добре, добавя се захарта и отново хубаво се разбърква - аз бърках на ръка, но може и с миксер.Добавя се олиото, канелата и пресятото брашно, като се разбърква хубаво след всеки добавен продукт, а брашното се добавя постепенно, не наведнъж, за да прецените гъстотата.Сместта се изсипва в намаслена и набрашнена тавичка/ да не е много голяма, за този кекс аз използвам тавичка с диаметър 22 см./.Върху сместа се нареждат нарязаните локумчета, като съвсем леко се притискат, между тях се нареждат и орехите.Пече се в предварително загрята фурна, на 170 гр., около 25-30 мин. , това важи за моята печка, при вашата може да е различна температурата и времето, пече се до " суха клечка".

Много лесен и вкусен кекс, вече споменах , че не е много голям, ако ви хареса може да пробвате и двойна доза, аз със сигурност ще го направя Heart Eyes.

                                                      

Ето и темата : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=461258.0

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 17:37 от Аелис

# 11
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                              Лазаня Ани

                                            

И тази лазаня , като "Сладкиш Софи" , е кръстена на колежката, която ми даде рецептата за нея Wink.Това е първата лазаня , която направих, много ми хареса и само така си я правя - лесна , вкусна и не много тежка.

Необходими продукти :

1кутия кори за лазаня - аз ползвах" Stella", важното е на кутията да пише, че не се нуждаят от предварителна термична обработка
500гр. кайма
1 буркан доматено пюре / 600 гр./ и толкова количество топла вода
350-400 гр. кашкавал
1 с.л. босилек

Начин на приготвяне:

В тенджера  с малко мазнина се запържва каймата, когато промени цвета си се добавя доматеното пюре/ ако киселее сложете в него 1 с.л. захар/, разбърква се хубаво и тогава се добавя топлата вода.Сместта се бърка, докато сместта заври, оставя се да клокне около 2 мин., напълно достатъчни са, и се добавя босилека, соса се дърпа от котлона.
В квадратна или правоъгълна тавичка / за лазанята  ползвам  правоъгълна, с размери 32-22 см./ се сипват 3-4 лъжици сос, колкото да покрият дъното на тавичката и се редят един пласт кори - при мен са три кори на ред и се налага да начупя една, за да запълня оставащото малко пространство, това после не се забелязва Wink.Върху корите се сипва от доматеният сос - трябва добре да напои корите, но не бива и да плуват в него, хубаво разнасяте соса , да покрие и ъгълчетата на корите, след това ръсите щедро кашкавал.И така се редуват кори - дом. сос - кашкавал.При мен са 5 пласта кори , най- отгоре задължително се слага щедро от дом. сос, а от кашкавала се ръси съвсем малко, тук- таме.Пече се на 180 гр. за около 25-30 мин., пробва се с вилица - ако е мека лазанята, значи е готова.Много внимавайте да не я печете повече от необходимото, защото се разкашква.След като я изкарате от фурната я оставете да почине 15 мин. и след това я разрежете и сервирайте.

Моята тава е средна , от корите ми остават , пазя си ги за следващата лазаня Wink. Доматеният сос е точно количество за тази тава, ако вашата е по- голяма ще се наложи да увеличите количеството на соса и кашкавала.

Забележка:Не слагайте много мазнина, когато пържите каймата, ако все пак се окаже , че каймата " плува" - отцедете излишната мазнина, преди да добавите дом. пюре.Ако се случи каймата да позагори дъното на тенджерата ви - не е проблем - сложете каймата в друг съд, измийте дъното на тенджерата, подсушете я , сложете вътре каймата и дом. пюре и продължете както си е по рецептата Wink.


Ами това е - лесна и вкусна, може би някой ден ще се наканя да направя " по- сложна лазаня", но докато настъпи този момент ще си правя тази Heart Eyes.

Последна редакция: пн, 08 мар 2010, 13:20 от Аелис

# 12
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                       Тутманик

                                              

Този тутманик е по рецепта на Милица Божинова, Лабрекс го е препоръчала в една от темите , ето линк : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=209098.msg4537277#msg4537277 .

Много вкусен е този тутманик, записвам го в любимите за по- лесно намиране, защото честичко ще го правя Wink.


Необходими продукти :


за тестото:
4 яйца
1 с.л. олио
няколко капки оцет
щипка захар
щипка сол
1 кубче мая
1 ч.ч.кисело мляко
1 ч.ч. пресно мляко
брашно

за плънката:
сирене и краве масло

Начин на приготвяне :

Замесва се тесто от изброените продукти /аз обикновено оставям един жълтък за намазване/. Тестото се дели на четири части и се разточват четири кори, не тънки. Всяка се намазва обилно с масло, ръси се с натрошено сирене, навива се на руло, усуква се и се навива на охлювче. Четирите охлювчета си пълнят една голяма тава. Оставя се да втаса в тавата, маже се с жълтък, може да се наръси със сусам и се пече.
 
Аз го пекох на 170 гр. около 30 мин., спазих указанията , дадени в рецептата и съм много доволна от резултата.

                                              

Последна редакция: вт, 22 дек 2009, 09:23 от Аелис

# 13
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                         Обърната баница

                                  

Преди три дни бяхме на новогодишен купон от службата на мъжа ми и там една от съпругите на колегите му сподели с мен рецептата за тази баница.Много интересна ми се стори и я направих още на следващият ден, резултата беше страхотен и без никакво колебание я записвам в любимите си рецепти Heart Eyes.

Необходими продукти :

1 пакет кори за баница - аз ползвах "Фамилия"
125 гр. масло
300 гр. сирене

За заливката :

5 яйца
1 кофичка кисело мляко, пълномаслено
2 с.л. брашно
1 бакпулвер
 

Начин на приготвяне :

Взима се по една кора, намачква се на топка и се слага в намаслена тавичка - тавичката не трябва да е с незалепващо покритие,  така се процедира с всички кори - намачкват се на топка и се подреждат в тавичката.Маслото се разстапя и с него се поръсват " топките".Отгоре се натрошава сиренето.Заливката се приготвя от горепосочените продукти, като бакпулвера се разбърква хубаво в брашното и се добавя към яйцата и киселото мляко, всичко се разбърква до хомогенна смес и с нея се залива баницата.Пече се на  190 -200 гр. в предварително загрята фурна.Като се извади тавата се обръща върху три огнеупорни купички и се оставя така да поизстине, а след това се хапва с удоволствие Heart Eyes.

Много вкусна се получи тази баница, стои си бухнала и мекичка, чудесна е. А е и най- лесната баница, която съм правила, дори четиригодишната ми дъщеря ми помагаше - мачкаше корите на топка Heart Eyes.

                                      


Последна редакция: нд, 28 фев 2010, 10:03 от Аелис

# 14
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                              Баница с халва


                                         

Това е рецепта , която научих в този форум и е един невероятно лесен и вкусен десерт.Ще ви напиша точно как го правя аз.

Необходими продукти:

1 пакет фини кори
около 300 гр.тахан халва
125 гр. разтопено масло - може да ви остане от него Wink

За сиропа:

1 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. захар

Взима се една кора, намазва се  с разстопеното масло, втора кора се слага върху нея, и тя се намазва с масло, отгоре се настъргва халва на едро ренде, завива се на руло и се реди в намазнена тава като вита баница.Така се процедира и с останалите кори, най- отгоре се намазва с масло и се пече на 170 гр. до зачервяване.
Сиропа се приготвя предварително, може и докато се пече баницата - ври около 5-6 минути.Горещата баница се "напръсква" със студения сироп, той не е много, само напоява баницата, не правете повече сироп, прекалено сладка става.След като се напръска  се завива в хартия , и отгоре с хавлия, да се задуши и омекнат корите.

Като източник съм използвала рецептата на inanikol , ето линк : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=347203.msg11668767#msg11668767

                                           

Общи условия

Активация на акаунт