Какъв физиологичен разтвор за инхалации?

  • 76 157
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 647

Имам една молба - може ли да дадете линк към някоя сравнително популярна статия, където да се обяснява точно това за развитието на ендо-и екзотоксините в разтвора, както и някаква статистика на пациенти, получили треска по тази причина, тъй като търсих и не намерих никъде, но явно не мога да задам правилните параметри, въпреки че търсих и в немски, и в английски страници! Благодаря предварително!

По този въпрос отворете един учебник по Технология на лекарствените продукти, раздел Инфузионни лекарствени препарати.

Друго място, където можете да прочетете са:

XXII US Pharmacopoeia
IV European Pharmacopoeia
XI Русская фармакопея
British Pharmacopoeia

Тези източници, обаче, няма да ги прочетете в интернет, просто защото трябва да си платите абонамент, за да имате достъп до тях. Съжалявам, но са твърде специализирана литература.

Все пак, не съм сигурен дали в Българското издание на Европейската фармакопея не са публикувани тези изисквания. За всеки случай влезте в сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата на адрес www.bda.bg и търсете „фармакопея”.

Аз боравя с хартиените им варианти, при това от библиотеката на Медицинския университет, щото не мога да си позволя да ги купувам.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 16
  • Мнения: 3 146
Благодаря за отговора!

Да сте чували за еволюция в компетентността?

Да, чувала съм и не мисля, че има връзка с темата.

Помолих ви за популярна литература, а не за учебна... не съм с медицинско образование, нали се сещате, че иначе нямаше да питам. Не мога да приема, че е възможно НИКЪДЕ да не бъдат предупредени пациентите за опасността от използване на разтвора повече от 2 дни. Не че не ви вярвам, напротив, просто ми е странно.
Какво точно причиняват тези токсини, след като се образуват в разтвора и се инхалират?
Нали разбирате, че започнах да се притеснявам доста?!

Цитат
Помислете само- постарали сме се да ви изнамерим нещо, което е удобно и ефикасно. Щото, можеше просто да не го правим, както не го правят и други.
Мисля, че това ви е работата, така че не мисля, че фактът, че някой върши това, което му е работата, е нещо, което трябва да се отбелязва. Въпросът, че някой не си върши работата качествено, е от морален характер и няма връзка с дискусията. Също така, обаче, това е и изгодно, тъй като предлагате инхалатори, така че имате потенциални клиенти за подобни опаковки, още повече, че явно отказвате да отпускате друга форма (ние от вас ме си го купили нашия и е ПИК, и съм много доволна, също така съм чела листовката, където пише: "Добавете медикамента и/или физиологичния разтвор към резервоара на небулизатора. Използвайте дози, препоръчани от практикуващ лекар или фармацевт". Но никъде не пише в какво се съдържат въпросните средства  newsm78).

Цитат
През цялото време, обаче, имаше лекари, които си бяха с акъла и изписваха стъклени ампули, а не банки – за да бъде стерилен разтворът за инхалации, или поне така правеха всички от Педиатричната клиника на Александровска болница, където лекуват астматиците и пациентите с муковисцидоза. Имате ли идея колко ампули на ден отиват за пациент с муковисцидоза? Стига се и до 30 инхалации на ден!

Нашият пулмолог също е от въпросната болница и никога не е обсъждала вида на физиологичния разтвор, нито е предписвала нещо специфично. Личният ни лекар, който е педиатър и специално той диагностицира детето първоначално, и също го следи, не ни е обяснявал за подобни проблеми с банката, даже напротив.

Да, имам представа за пациентите с муковисцидоза.

И все пак, не разбрах какво пречи да отпуснете банката?


Цитат
Ние нищо не печелим от това, а редно би било за този труд да ни се плаща, нали! И, понеже концепцията на форума е, че всичко е безвъзмездно, то нашето заплащане е благодарността на хората. Когато я има…

Ами, безвъзмездно е, но вие сте си сложил линк към собстевната аптека отдолу под всеки отговор, също така не пишете под псевдоним или като други лекари във форума, които работят в държавни учреждения, като доктор Оги, който пряко или косвено наистина няма как да спечели, така че относно безвъзмездността може и да се поспори. При едно малко по-задълбочено размишление, това, което правите, прилича донякъде на скрита реклама, тъй като навсякъде почти слагате линкове към аптеката, в която работите, например там, където пишете за приготвянето на Тамифлу при деца под 40 кг, вместо да напишете конкретно как става това.

Разбира се, надявам се, че не става дума за реклама, а че чистосърдечно помагате, което е достойно за похвала, просто казвам как би могло да изглежда.

# 17
  • Мнения: 647
Ха, сега вече приемам думите ви като предизвикателство, което е нещо много положително.

Аз лично не съм намирал специални статии с предупреждения. В западните източници се пише на всеки, като на идиот какво трябва да ползва и там никой не спори – просто прави, каквото му е казано. Никой на запад няма да ви отдели време да ви обяснява неща, за които трябва да му платите консултация- щото по това се различават компетентните специалисти от некомпетентните – едните продават знания, а другите – продават кутийки с лекарства.

До заключенията за разтворите за инхалация сме стигнали цял екип от специалисти, като сме следвали логиката на наученото и прочетеното. Не всичко, дето ви го казвам, някой ми го е написал, та аз да го прочета наготово смляно и просто да го пресъздавам. Фармацията, както всички творчески професии, иска отдаване и не случайно на латински се нарича „изкуство”, а не наука в най-сухия й вид. Може да съм в заблуждение, за което моля да бъда извинен, но аз поне се опитвам да си задавам множество въпроси и да им търся отговора.

Никъде не се пише да не ползвате разтвора повече от два дни, защото навсякъде пише, че е опаковка за еднократна употреба! Какво по-ясно от това?! Никой германец няма да употребява един разтвор два пъти, ако прочете, че пише „за еднократна употреба”.

На лекарствата пише: ползвайте съгласно инструкциите на вашия лекар или фармацевт. Очаква се, че за лекарствата един пациент няма никаква компетенция и ще гледа в устата лекаря или фармацевта си да не пропусне и една дума. В Германия, когато говоря с пациента, ме гледат все едно съм Слънцето! Затова пише- такова, каквото ви препоръча вашият фармацевт, щото неговата квалификация предполага той да чете, където трябва и да ви казва, каквото трябва, без да се налага вие изрично да можете да го прочетете някъде за проверка.

Тези токсини се наричат пирогени, (от „пирос” – гр. Огън, треска, и „генео” – гр. Раждам) причиняват треска у пациента, която е преходна, но може да бъде с много висока температура и да причинят мозъчен гърч, особено у малки деца. Честотата не е голяма, но като ви се случи, какво правим?

Естествено, че като предлагаме инхалатори, ще търсим да отпускаме и съпътстващите консумативи! Или да ви отпускаме инхалатори, пък като питате с какво се пълнят, да вдигаме рамене? Естествено е и друго- ако не отпускаме инхалатори, да нямаме кой знае каква представа за ампулите за инхалатори. Това визира незнанието на други колеги в аптеки, в които не отпускат инхалатори. Ужасно би било друга ситуация – в аптеки, в които отпускат инхалатори, да не знаят за ампулите и пирогенността на старите разтвори.

Вашият пулмолог и личният ви лекар не се занимават всеки ден с инхалатори, затова е възможно да не са обърнали внимание на това, въпреки че (убеден съм) го знаят много добре или не биха се противили, ако им кажа това, което ви пиша на вас.

На въпроса ви защо не отпускам банката? Ами, ако я нямаме, защото не ни трябва, не я отпускаме. Обясняваме на всеки какво препоръчваме. Като нямаме ампули, пак казваме да си вземат ампули, но не даваме, щото очевидно нямаме в аптеката. Има дни,в които доставките не позволяват всичко да го има на рафта по ред причини.

На въпроса за линковете и подписа. Аз съм от поколението, което смятат че обществото е съвкупност от личности (с техните положителни и отрицателни характеристики), а не море от безличности. Всичките ми познати и приятели знаят, че аз държа да знаят как се казвам и че никога не се крия под никакви псевдоними. Това за мен е смешно. Затова, като съм произвел един продукт, който при това е публичен, не виждам нищо срамно в това да го показвам. При това, съм убеден в качеството на този продукт. Или да сложа линк към нещо, правено в САЩ, за да не изглежда някому подозрително? За мен, да се рекламирате вас самата, като специалист, не е комерсиално, а достойно. Щото, да си напишете името открито, носи и пасиви, както знаете, а криенето под псевдоним избягва именно пасивите. Аз не се страхувам от пасивите, които ми носи публичността. Приемам ги за предизвикателство, с което трябва да се справя някак.

Ако косвено съм спечелил нещо от това, че сътруднича тук безрезервно във форума, значи съм налучкал начина, по който да припелечвам от знанията си. Дай Боже всекиму! Направете го и вие – нека всеки го прави!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 18
  • Мнения: 3 146
Благодаря ви отново за отговора!

Според мен, когато на нещо пише, че е за еднократна употреба, разбирам, че не бива да използвам въпросното нещо повече от веднъж (например опаковката или субстанцията, въпреки че не мога да схвана как ще използвам антибиотичен разтвор два пъти  newsm78). Тоест - в банката има разтвор и цялата банка е за еднократна употреба (т.е. съдържанието и и опаковката са за еднократна употреба. Може би, се има предвид, че, като се постави банката за интравенозно вливане, тогава не може да се употреби втори път същата банка, макар и недоупотребена. Вероятно, наистина, не схващам правилно това и неправомерно употребявам банката много пъти, като постепенно от нея взимам количество (не сменям иглите и т.н.). Фактически, обаче, аз не употребявам един и същи разтвор два пъти, а взимам от една и съща банка разтвор два пъти.

За Германия ситуацията ми е ясна, с доста немци общувам. Но пък и там нивото на фармацевтите е друго...

Цитат
Фармацията, както всички творчески професии, иска отдаване и не случайно на латински се нарича „изкуство”, а не наука в най-сухия й вид.
Зная латински, но не съм срещала да се употребява в комбинация с ars (очевидно това имате предвид да е изкуство, но тя започва да означава изкуство едва в края на 17 век, когато се прави разлика между изящни и приложни изкуства, преди това значи единствено занаят). Иначе, думата фармация идва от старогръцки (от фармакон - билка, целебно средство, помощно средство, тайнствено средство, отрова, чародейно средство, боя). Няма нищо общо с изкуството, нито с творчеството, поне в своя генезис.

Дали изисква отдаване, аз мисля, че всяка професия изисква това.

Цитат
Или да ви отпускаме инхалатори, пък като питате с какво се пълнят, да вдигаме рамене?
Аз също съм старомодна и разчитам на лекаря да диагностицира и да изписва конкретните дози, а не на фармацефта си. Фармацевтът може да ми каже какви са страничните ефекти, начинът на действие на даден медикамент и начина му на употреба, но диагностицирането и определянето на дозата оставям за лекаря. Лично убеждение, не е нищо спрямо фармацевтите, но според мен, поне както разбирам, че се дефинира целта на тази наука, тя предимно се занимава с изследването и създаването и т.н. на лечебни субстанции, изследва ги и ги подобрява, а последното (и далеч не най-същественото) е предлагането на въпросната субстанция на пациента (т.е. аптекарството).

Цитат
Затова пише- такова, каквото ви препоръча вашият фармацевт, щото неговата квалификация предполага той да чете, където трябва и да ви казва, каквото трябва, без да се налага вие изрично да можете да го прочетете някъде за проверка.
Така е, но съжалявам, че не съм от типа хора, които изобщо не се опитват да разберат това, което им се обяснява. Искам да прочета нещо популярно, не искам да следвам фармация, нали го казах вече?

Цитат
Тези токсини се наричат пирогени, (от „пирос” – гр. Огън, треска, и „генео” – гр. Раждам) причиняват треска у пациента, която е преходна, но може да бъде с много висока температура и да причинят мозъчен гърч, особено у малки деца. Честотата не е голяма, но като ви се случи, какво правим?

Разбирам. Наистина звучи сериозно...
Каква точно е честотата, понеже "не е голяма" не ми говори нищо?

Благодаря още веднъж за отделеното време!   202uu Аз с голям интерес чета всеки ваш пост, тук се включих наистина заради личното си въвличане в цялата проблематика (не по своя воля, както е ясно).

# 19
  • Мнения: 647
За стерилен разтвор „употреба” значи „разпечатване на опаковката”. В момента, в който я разпечатате, тече времето за употреба, като има строги правила как я употребявате, за да не замърсите веществото вътре.

Дори и да не ползвате физиологичния разтвор в банката, в момента, в който забиете една игла в него, това вече акт на разпечатване и стерилността се губи с времето. Особено пък, ако вътре е влязъл въздух.

За нивото на фармацевтите в Германия и България има много да си говорим, само ще ви кажа, че там фармацевтите работят по-лесно и се справят горе-долу добре. Мога да ви кажа, че в аптеката, в която работих там, така изпълняваха екстемпоралните лекарства, че се наложи да предизвикам вътрешна дискусия и да им направя компендиум за приготвяне на мази, щото ги правеха по безобразен начин. Успехът там се дължи на високата специализация и на това, че никой не се бърка в работата на другия, а се подчинява на компетентността на колегата си. Това важи и за пациентите – те само изпълняват това, което им е разпоредено от фармацевта.

Recipe, misce fiat suspensio Lege Artis! – това е класическа реплика между лекар и фармацевт. Почти навсякъде по света списанията на фармацевтите се наричат „Леге артис”… Надявам се това да дава отговор на въпроса ви що за изкуство е това.

Вашата представа за фармацевтите се заключава в около ¼ от съвременното понятие за фармацевт. Фармацията е около 12 клона (ако правилно си ги спомням в момента).

Има:
•   лекарствен дизайн,
•   фармацевтична химия и анализ, броматология
•   ботаника, фармакогнозия и фитохимия,
•   технология и биофармация
•   фармакология, токсикология и фармакотерапия, патоанатомия и патофизиология, микробиология
•   икономика, фармакоикономика, фармакоепидемиология, фармаковилиджънс
•   контрол, регулации и законодателство в сферата на фармацията
•   фармацевтичен маркетиг, фармацевтични пазари
•   хранене и нутрилогия, биохимия
•   военна фармация
•   клинична фармация
•   аптечна дейност
•   дистрибуция на лекарствени продукти

Сигурно има и други специалности, за които в момента не се сещам в момента.

Затова, принизяването на фармацевта до продавачка на кутийки в аптеката, е по-скоро израз на непознаване на характера на работата му, за което вина носят самите фармацевти.

Има специално определение за честотата на нежеланите лекарствени реакции:
Чести (от 1/10 до 1/100), нечести (от 1/100 до 1/1000), редки (от 1/1000 до 1/10000) и много редки (по-малко от 1/10000).

Съжалявам, но научно-популярни текстове за технологията на производство на лекарствата и аз не съм срещал. Вероятно има някъде.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 20
  • Мнения: 3 146
Lege Artis първоначално означава "по закона на занаята" и това се използва за абсолютно всеки занаят - строене на къщи, знахарство, живопис, обущарство, така че няма начин да се изведе, че е някаква особена инвентивност, по-висока от всеки занаят. Значението на думата ars се е изменило, но устойчиният израз не, затова се използва във всички тези области, които по-рано са подвеждане под "занаят". Във всеки случай, изящното изкуство фармацията не е, просто при разделението в значението на думата арс (която превежда гръцкото techne) фармацията няма как да попадне сред изящните изкуства, и не е. Съвременният смисъл на изкуство се припокрива с направеното в 17 век разделение, така че в момента употребата на изкуство по отношение на наука е коректна единствено в силно метафоричен смисъл. Всяка наука и всеки занаят си имат креативен елемент, но това далеч не значи, че са изкуство в съвременния смисъл Simple Smile

Цитат
За стерилен разтвор „употреба” значи „разпечатване на опаковката”. В момента, в който я разпечатате, тече времето за употреба, като има строги правила как я употребявате, за да не замърсите веществото вътре.
Ми аз само веднъж го разпечатвам.  newsm78 А в строгите правила на употреба не би ли трябвало поне простичкото "трайност" да го пише някъде? Ей това не разбирам. Защо го пише на почти всички лекарства, а на разтвора не го пише никъде?!
И аз се сещам, че стрелиността се губи с времето, но не мога да зная за колко време колко се губи.

Значи, 1/12 от същността на фармацията е аптечната дейност. Да, винаги съм си представяла, че това е сложна и страхотно важна наука, не отричам, но все пак, всеки е компетентен в отделни части от тази наука, не във всичките й клонове едновременно и с еднакъв интензитет. И, ако ми позволите, все пак аптечната дейност и разпространението на лекарствени продукти ми се струват най-малко същностната част от тази наука, нищо лично.

Цитат
Има специално определение за честотата на нежеланите лекарствени реакции:
Чести (от 1/10 до 1/100), нечести (от 1/100 до 1/1000), редки (от 1/1000 до 1/10000) и много редки (по-малко от 1/10000).
Това го зная, но никъде тук няма "не е голяма". Интересува ме в случая с физиологичния разтвор какво се казва, според изследванията, до които аз няма как да имам достъп, но вие явно имате, след като сте направил извода относно тези проблеми, както по-горе казахте.
Та, конкретно за физ. р-р как стоят нещата с въпросната треска спрямо тези стойности? Това ми беше въпросът и първия път.

Благодаря!

# 21
  • Мнения: 647
хехе, вече ме разсмивате, което приемам за добър знак...

Вижте, цялата тази консултация не е за този тема. Ще ви отговаря на лично съобщение за нещата, които не са свързани с физиологичния разтвор.
Здравейте пак!

Честотата, с която пирогените проявяват активността си при банките е: редки (от 1/100 до 1/10 000).

Много правилно си зададохте въпроса- защо другаде го пише, а на банките - не го пише...?
Банките са еднократни опаковки. Банките са специализирани болнични опаковки и за боравенето с тях се изисква квалификация на обучен персонал. Те не са за гражданска употреба. Затова на тях няма инструкция, нито листовка за пациента.

Лекарствените продукти, които са за гражданска употреба, са опаковани по начин, по който пациентът да се информира как да приема лекарствения продукт. Те са съпроводени с "листовка за пациента". По закон не се предвижда никой да си влива сам венозни разтвори, нито пък това да прави леля му, която е чистачка в банката. Тези манипулации са определени като "сестринска манипулация" или "лекарска манипулация" - според степента на сложност и риска за здравето на пациента. Лекарствата за тези манипулации не са оборудвани с инструкции, понеже персоналът трябва да има квалификацията да ги ползва.

Надявам се, че с това задоволявам любопитството ви за физиологичния разтвор за инхалации, с което ви дадох още един довод защо банките не са много подходящи за тази цел.

Оставам на ваше разположение за още въпроси по темата!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 22
  • Мнения: 3 146
Благодаря за отговора!

На банката, която ползвам, е написано "прочетете внимателно листовката", обаче листовка няма към нея  Sad

Вероятно защото не е за гражданска употреба, а има някаква листовка за медицинските лица. Аз търсих в интернет (просто нямам достъп до медицинска литература) за някаква листовка, но не намерих.

Радвам се, че ви разсмивам, но всеки си има сфера на компетенции, така че смехории не съм писала.

Благодаря още веднъж!

# 23
  • Мнения: 647
Благодаря за отговора!

На банката, която ползвам, е написано "прочетете внимателно листовката", обаче листовка няма към нея  Sad

Вероятно защото не е за гражданска употреба, а има някаква листовка за медицинските лица. Аз търсих в интернет (просто нямам достъп до медицинска литература) за някаква листовка, но не намерих.

Радвам се, че ви разсмивам, но всеки си има сфера на компетенции, така че смехории не съм писала.

Благодаря още веднъж!

Салюти за всички!

Ето, за вас и всички, четящи тази тема, препратка към КХП-то на натриевият хлорид банка:

http://old.bda.bg/bdias/3697d.pdf

Отделете особено внимание на точка 6.6. от този документ. Както и на третото изречение от точка 6.2., точка 4.6. (дава някои обяснения защо няма листовка) , точка 3. и точка 4.2. второто изречение.

Ето още една КХП на същото нещо:
http://old.bda.bg/bdias/12171d.pdf

Обърнете внимание на точка 6.6.

Ето още една КХП - този път на немския препарат:
http://old.bda.bg/bdias/3803d.pdf

Отново вижте точка 6.6.

Още един немски препарат, пак точка 6.6:
http://old.bda.bg/bdias/9419d.pdf

А тук Бакстер са се постарали да опишат всичко най-подробно в точка 6.6:
http://old.bda.bg/bdias/10053d.pdf



Само не ми стана ясно защо трябва да ви обяснявам всички тези неща, вместо просто да ги изпълнявате, щом ви ги казвам?!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Последна редакция: пн, 02 ное 2009, 00:02 от маг.фарм. Антон Вълев

# 24
  • Мнения: 3 146
Благодаря много!

Само не ми стана ясно защо трябва да ви обяснявам всички тези неща, вместо просто да ги изпълнявате, щом ви ги казвам?!

Защото казах вече, предпочитам и сама да се опитам да схващам нещата, които правя, поне доколкото е възможно. Смятам, че когато човек е по-добре информиран, по-добре реагира и по-добре върши нещата. Мисленето го смятам да приоритет при вършенето на каквото и да е, особено по отношение на детето ми. Не виждам нищо странно.

# 25
  • Мнения: 647
Благодаря много!
Защото казах вече, предпочитам и сама да се опитам да схващам нещата, които правя, поне доколкото е възможно. Смятам, че когато човек е по-добре информиран, по-добре реагира и по-добре върши нещата. Мисленето го смятам да приоритет при вършенето на каквото и да е, особено по отношение на детето ми. Не виждам нищо странно.

С такова поведение вие обезсмисляте цялата образователно система и лицензирането на професиите.

Ако аз трябваше да разбирам в подробности как точно това, което ви пиша отива при вас на вашия компютър + това как точно от урана се добива енергия, за да работи същия този компютър и как е направена жичката на лампата, която ми свети... Тогава защо въобще се учим да придобиваме професии, след като останалите не ни уважават усилията да научим нещо, което да продаваме на тях? Излиза, че ни сме излишни, щом това, което говорим, се подлага на 100 % съмнение от хората, които се предполага, че са специалисти в други сфери.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 26
  • Мнения: 3 146
С такова поведение вие обезсмисляте цялата образователно система и лицензирането на професиите.

Амиии, аз съм преподавател в университет, така че не ми хвърляйте подобни обвинения. Не са нещата черно-бели...

Никой не подлага нещо 100% на съмнение, понеже съмнението е частичност. Ако нещо 100% го подлагам на съмнение, то просто мисля, че не е истина.

Освен това казах "доколкото мога". Вие не смятате ли за редно да инструктирате човека, на когото отпускате лекарства? Защо, според вас, го инструктирате? Нали трябва да знаят и поне отчасти да разбират какво правят, за да го правят както трябва? Като например, да познават цифрите, за да измерят определено количество и т.н. То затова простото раздаване на презервативи никъде не върши работа. За всяко нещо трябва определено количество знание, за да се извърши (няма нужда да сте ИТ-специалист, за да сложите този пост тук, но трябва да сте се регистрирал, да знаете как се ползва Интернет и т.н.).

Никога не подлагам на съмнение професионалното мнение на човек, който наистина е професионалист. Проблемът е, че е много трудно да прецениш кой е професионалист в област, в която ти самият не си такъв. Но трябва да си създадеш киртерии. Има лекари, на които 100% им вярвам, но просто досега каквото са казали, е било вярно (верифицирам го с излекуване на детето ми. На същия принцип с обратни резултати смених първата педиатърка, защото при температура веднага се оказвахме с АБ. Е, как съм преценила? Най-вероятно съм попрочела, а и детето ми не се оправяше, а напротив. И двамата са магистри, и са специализирали педиатрия. По кое да преценявам - по професионалния им лиценз?! Моля ви!) Мисленето и опитът са тези, на които се основават критериите на неспециалистите най-основно. Нали не вярвате, че всеки, който има диплома за фармацевт е равностоен спрямо всеки друг с тази диплома? Така е с всички професии, то затова при интервю за работа се търсят доста неща освен дипломата. Та, аз не ви познавам особено добре, само от факта, че сте написал, че сте фармацевт нищо не следва (нищо лично, просто казвам обективните факти, иначе има достатъчно ваши постове, за да си изградя мнение, иначе изобщо нямаше да ви питам каквото и да било). Дори фактът, че в други теми спорите с ваши колеги е достатъчно красноречив, че не са равностойни знанията.

Има фармацевти и лекари, които твърдят, че с хомеопатия се лекува всичко и понеже са с дипломи аз трябва безрезервно да спра поддържащата терапия на детето ми за астма и да му давам дестилирана вода?!

Хайде да не подемаме тази тема, защото в България има доста проблеми с контрола на качеството на висшето образование!

Поздрави!

Съжалявам за спама!  Blush

# 27
  • Мнения: 2
Уфф прочетох всичко написано до тук.
Едно е сигурно, че в спора се ражда истината, чест прави на двама ви, че си направихте труда да поспорите като интелигентни хора.

Детето ми е на 2,2г. и от 4 месеца ходи на ясла.

От 1 месец се лекуваме изцяло с хомеопатия(не ме питайте защо), ползваме инхалатор (+ ампулите) от горе обсъжданата аптека, мога да кажа че съм доволен от резултатите. Купихме го заради ларингита който лепнахме, и го ползваме профилактично всеки ден.

# 28
  • Мнения: 2
Здравейте отново
пускам линк към "Листовка за пациента"  на
Натриев Хлорид ДЕМО 0,9%
Sodium Chloride DEMO 0,9%


Само като допълнение ще вмъкна, че вече купувам за 12.86лв. кутия от 50бр. по 5мл. ампули (което прави по 0.25лв. на ампула)
/давам поръчка на кварталната аптека и на другия ден си ги взимам/ такааа до тук добре

alert
Г-н маг.фарм. Антон Вълев продава същата ампула 4 пъти ПО-СКЪПО!!!
Максимална цена (с ДДС) за разпространение на Натриев Хлорид Дем … ъвет. е 15.41 лв. а не е 48.00лв. хаха сладур мамин Joy
Моите уважения г-н Вълев , но с gergandi успяхте да си разиграете една много хубава реклама на аптека която ти реже главата до петите
С този солеви разтвор може и да сте направил откритие с което да просветлите простия ни народ, но да ни го продавате 4 пъти по скъпооо.
Съжалявам но не одобрявам този начин на мислене
 

# 29
  • Мнения: 3 146
Vandko, извинявай много, но точно аз се опитах да предотвратя постоянната реклама, която въпросният аптекар постоянно се опитва да прави във форума. Дори няколко пъти съм го докладвала на модератор, както и вчера, понеже той отново се опитва да прави този номер, но вече не слага в подписа си директно адреса на аптеката, а вече го прави завоалирано. Тъкмо аз обърнах внимание, че кара хората да си купуват от него разтвора (беше се опитал да продаде на мъжа ми за 10 лв няколко ампули, които до никъде няма да ми стигнат да детето).

Първо чети, после обвинявай!

Общи условия

Активация на акаунт