Забравени рецепти от домашните тефтери

  • 210 798
  • 506
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 798
домашната лютеница ми липсва най-много
Да,и също така наречената "Апетитка".

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
Хубаво е и рецептите да даваме, но в момента ги нямам, за съжаление  Rolling Eyes
 Иначе от детството си спомням често правените - сладък салам, агнеси, праскови, черешки (за дръжки мама ползваше борови иглички и така ги свързаваше по двойки  Crazy), един сладкиш, който слес изпичане режеше  на парченца и по разрезите сиропираше с какаова глазура (май Жадната монахиня му казвахме  Crazy), течния шоколад. Правеше и един сладкиш с глазура от бонбони Лакта и орехи, беше уникален  Blush Баба често правеше домашна триетажна торта, поръсена със смляни орехи, а за празник надписваше с бонбони "Детска радост"  Laughing

# 17
  • тук
  • Мнения: 510
Всъщност някой знае ли рецептата за тестото за тези домашни фунийки ? Аз си спомням, че баща ми беше направил фунийките от капачки, знам крема, но не знам тестото какво е Sad Ставаха много различни от купените, обаче

# 18
  • Мнения: 1 798
Всъщност някой знае ли рецептата за тестото за тези домашни фунийки ? Аз си спомням, че баща ми беше направил фунийките от капачки, знам крема, но не знам тестото какво е Sad Ставаха много различни от купените, обаче
Аз  Grinning
По- късно ще ти я напиша.

# 19
  • София
  • Мнения: 10 858
Момичета дайте рецептата за течният шоколад  bowuu

# 20
  • Мнения: 1 798
Течен шоколад/преписвам дословно/
150гр. -захар,300гр.-вода,125гр.-масло,120гр.-какао,1пакет сухо мляко(това нямам идея колко грама е ,защото е стария Лактан)Ако някой помни да се включи.
Слагат се водата и захарта да заврат. Като почнат да се вдигат мехурчета, се слага маслото, държи се на котлона, докато се разтопи. През това време в друг съд се объркват сухото мляко и какаото. Заливат се със топлата смес (вода, захар, масло) и се бърка с лъжица. Разбива се с миксер.Охлажда се в хладилника.

Фунийки с крем
За тестото - 2яйца,250гр-кисело мляко,150гр.-захар,100мл.-олио,1пакетче амонячна сода,1ванилия,и щипка сол,700гр.-брашно.
Тестото се разточва. Реже се на ленти и се увива около фунийки от фолио (от капачки за буркани в случая).
За крема - 125гр-масло,2жълтъка,1/2прясно мляко,120гр.пудра захар,100гр-брашно и1бр.- ванилия.
И втори крем - 1 литър прясно мляко,1 пакет крем  (нишесте),10 суп. лъжици захар.
В къщи се правеха половината с ванилов крем,и половината с крем нишесте Grinning
Да ви е сладко!


# 21
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Всичко, което бебе готвеше беше чудесно. Уви няма я вече. Аз правя някой от нещата, но не всичко.
Много харесвахме като правеше Агнес, един сладкиш Пияната монахиня, едни малки курабийки с орехи, таралежчета им викаше.

# 22
  • Мнения: 1 122
Страхотна тема. Hug
Майка ми едно време ни правеше течен шоколад, Домашен каприз, курабийки, домашна торта Гараш, Линзер, прасковки, фунийки, гъбки, а баба ми най-вкусните и хрупкави локумки и руло с мармалад. А сега и аз ги правя, не купувам нищо от магазина.
delicate мерси за рецептата за течния шоколад, че моята нещо липсва от тефтера на майка ми.

# 23
  • Мнения: 503
Не купувам готови торти.Винаги правя Домашна торта.Рецептата е от тефтера на майка ми.
ДОМАШНА ТОРТА
За блатовете:
7 бр. яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 пакетчета амонячна сода
2 и 1/2 ч.ч. брашно
1 с.л. какао
1 ч.л. кафе
настъргана лимонова кора
За крема:
1 л прясно мляко
1 и 1/2 ч.ч. захар
5 с.л. брашно
2 бр. яйца
70 г масло
Други:
захарен сироп за напояване
орехи за поръсване
шоколадови пръчици за поръсване
 
--------------------------------------------------------------------------------
 
         
 
   bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet
 
 



  Разбиват се яйцата със захарта. Амонячната сода се изгася в малко оцет и се прибавя към сместа, а полсе и брашното и лимоновата кора. Кашата престоява 1 час. Разделя се на 3, като в едната се слагат какаото и кафето. Изпичат се 3 блата. Приготвя се захарен сироп. Блатовете се сиропират и се мажат с крема, като се редуват жълт, кафяв, жълт блат. Между тях може да се наръсят със счукани орехи и да се сложат парченца банани. Отгоре тортата се наръсва с орехи и шоколадови пръчици.

Тортата трябва да престои известно време преди да се консумира.

Сиропът може да се направи и карамелен - на дъното на тенджерка се карамелизира захарта, добавя се водата и се бърка докато се разтвори карамела.  Peace

 

 
 

# 24
  • Мнения: 1 437
баба правеше Добуш торта- помня че беше много вкусна  Laughing

# 25
  • Мнения: 11 747
поправям се, те се печали отделно.

# 26
  • Мнения: 503
Друга моя любима рецепта е:
СИРОПИРАНИ ОХЛЮВИ

20 г мая
1 ч.ч. прясно мляко
1 ч.л. захар
5 с.л. топено масло
2 бр. яйца
брашно
1 и 1/2 ч.ч. орехи
2 ванилии
сол
За сиропа:
4 ч.ч. захар
4 ч.ч. вода
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
 
         
 
  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet
 
 



  Размива се маята в затопленото мляко. Прибавят се захарта, малко сол и брашно така, че да се получи кашица, която се оставя да втаса. След като втаса, се прибавят маслото, яйцата, от които се отделя 1 белтък, и брашно, колкото поеме, за да се получи твърдина на козуначено тесто. Разделя се тестото на две топки, всяка от които се разточва на квадратен лист със страна 30 см. Намазват се двата листа с предварително отделения и разбит белтък и се поръсват с орехите, размесени с ванилията. По желание може да се сложи малко канела. Навиват се на стегнати рула, които се нарязват на охлюви с дебелина около 1см. Нареждат се охлювите в намазана с масло тава и се оставят да втасат. Пекат се в умерена фурна. Смесват се водата и захарта и се слагат на котлона. Когато сиропът заври се сваля от огъня и се оставя за 10 минути настрана, след което с него се заливат напълно изстиналите охлюви.

 
 
 
   

# 27
  • Мнения: 5 183
Много хубава тема!

Аз си спомням филиите намазани с шопски хайвер- прави се от настъргани варени яйца, сирене и масло

А подправка някаква слага ли се? Имам спомен 4е леко оранжевееше. Дали нямаше малко червен пипер  newsm78 Или нещо бъркам.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 789
Много обичах да си топя във вода или направо под чешмата обикновени бисквити и те ставаха едни такива, мекички........
Но преди и бисквитите бяха други......
А сладкия салам.......пак със същите тези бисквити......а масленото руло........

Последна редакция: ср, 21 окт 2009, 14:10 от Мишле_

# 29
  • Мнения: 236
Аууууууу как ми се доядоха куп неща
ей унирам за фунийки ... delicate  bouquet благодаря ти..ще птобвам тези дни ..само че нямам формички...ще потърся в сомашни потреби или ще карам мъжо да ми реже от капачки
също си спомням за онези таралежки ,помните ли ги...много хубави бяха ...сега съм попадала на такива ,ама вкуса им не е същия Naughty

Общи условия

Активация на акаунт