Комбинирана ваксина срещу хепатит

  • 9 689
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 143
Търсих из целия форум такава инфо, но или не е актуална, или недостатъчна ...
Наскоро на една моя приятелка и откриха хепатит Б. Изпаднах в шок и ужас, честно казано! Четох из нета, четох и открих възможностите за ваксинация и съм се спряла на тази, комбинираната ваксина.
Със сигурност разбрах, че осигурява чувствително по-добра защита срещу хепатит В в сравнение с приложението на  моноваксини срещу хепатит А и В за минимум 10 години след първата ваксинация.
Със сигурност и ще ми спести време, пари и боцкания спрямо поставянето на моноваксини.

Обаче, някой от вас поставял ли я е? Доволен ли е? Какво ви е мнението като цяло за нея? Защото по тия, специализираните форуми - Хепасист и Хепактив говорят само хубави неща за нея ...

Предварително благодаря за инфото. Simple Smile

П.П. Ако се науча и как точно да слагам анкети, ще е най-добре.  Mr. Green

# 1
  • Мнения: 143
Побуууут ...  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 16
Аз си поставих комбинираната ваксина и съм много доволна. Нямах никакви странични реакци и при трите дози, дори зачервяване на мястото на боцкането нямаше. На сина си също сложих Хаврикс (тя е срещу хепатит А, тъй като той е роден след 1992г. и е ваксиниран срещу Хепатит Б със задължителните ваксини). Според мен си струва човек да отдели малко средства и да си сложи Туинрикс, а след това спокойно да си пътува и посещава заведения  Wink

# 3
  • Мнения: 143
mama_raly , аз на Коки твърдо ще слагам Хаврикс, не се колебая и за секунда. Кога си сложи комбинираната? Наистина ли трябва да се прави реваксинация и, ако да - кога? Прави ли си изследвания дали след ваксината си изградила антитела? Имала ли си допир до заразен с хепатит Б, преди или след като я сложи? Последното ми е най-важно, защото искам да си виждам приятелката и да не се притеснявам като ям в заведенията (до нас има едно капанче, в което готвят АДСКИ вкусно, обаче хигиената според мен, не е на ниво, ама никак) и само да се чудя кой, аджеба си е измил ръцете и кой не ...

Мерси за отговорите. Simple Smile   bouquet

# 4
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
преди ваксината - изследват се HBsAg i anti-HBc-total. ако и двата са отрицателни - правиш ваксината. ако някой от маркерите е положителен се срещаш с лекар - хепатолог. след като приключиш с ваксината и на всеки няколко години изследваш титър на анти-HBs. ако е > 15 ед/л всичко е наред. ако не - обсъжда се реваксинация с припомняща доза.
за детето - изследва се също последното антитяло.
питай ако има нещо друго.

# 5
  • Мнения: 143
mishka_moja, за тези изследвания съм наясно, ЛЛ ми е обещала направление в края на месеца, защото за този нямала ... или нещо подобно ... все не мога да ги разбера тия лекари с тези направления ... все пак благодаря, че потвърди инфото Simple Smile да съм по-спокойна, че тая лудата все нещо забравя ...  Rolling Eyes

Явно си я слагала, затова направо питам - след поставянето и, имала ли си контакт с болен от хепатит? Т.е. - сигурно ли е, че действа и организмът си изгражда тези антитела?

За реваксинацията разбрах, благодаря за разсяснението. Simple Smile   bouquet

# 6
  • Мнения: 14 654
Моят отговор го няма. Не съм против ваксинирането като цяло, но с противохепатитна ваксина не бих се ваксинирала. Знаейки най-честите начини на заразяване, не смятам, че попадам в рисковите групи.

# 7
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
аз съм лекар, слага съм ваксината на много хора, при огромна част от тях се изгражда стабилен пост-ваксинационен имунитет. освен това ваксината заедно с HBIG се поставя като профилактика при контакт с болен и пр.
янечек, само две неща:
1. вече никой експерт не приема хепатит Б за болест на няколкото рискови групи. за него са известни всички възможни пътища на инфекция. носителите в БГ са 8 % от популацията! съдържанието в слюнката е толкова, колко в плазмата.
2. ако ти се наложи кръвопреливане или друг биологичен продукт и дарителя не е бил разпознат?8000 души пострадали от катастрофи... смешно е да се твърди, че щом не си наркоман или промискуитетен риск няма. напротив ИМА. затова се ваксинират децата. иначе тези пари щяха да ги дават за друго.

# 8
  • Мнения: 458
бих си ваксинирала детето, ще прочета още и ще отида при ДП да попитам.
благодаря за информацията.

Последна редакция: ср, 14 окт 2009, 13:44 от xamelion

# 9
  • Мнения: 27 524
Ваксинирала съм сина си и срещу В, и срещу А. Но, поне тук, са си две отделни ваксини, не знам за комбинирана?  Thinking

# 10
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
бих си ваксинирала детето, още прочета още и ще отида при ДП да попитам.
благодаря за информацията.
ако детето ти е ваксинирано за хепатит Б има моноваксина (само срещу А)

# 11
  • Мнения: 27 524
ако детето ти е ваксинирано за хепатит Б има моноваксина (само срещу А)

А, мерси, разбрах и за моя въпрос  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 16
Ето и моя отговор, с малко закъснение, но нещо имахме проблем с Интернета Sad Не съм имала контакт с болни от хепатит, изследвания също не съм си правила. Просто реших, че е важно да се предпазя за години напред и си сложих Туинрикс. В училището на сестра ми имаше случай на хепатит А, но никой от ръководството не си направи труда да даде информация на децата и да ги посъветва да се ваксинират. Сложих й Туинрикс и на нея. Напълно съм съгласна с mishka_moja, че има безброй рискове от заразяване и затова човек трябва е малко по-отговорен за здравето си. В крайна сметка не е кой знае какво усилие - слагаш три дози и спокойно си ходиш по света  Sunglasses

# 13
  • Мнения: 14 654
Напълно съм съгласна с mishka_moja, че има безброй рискове от заразяване и затова човек трябва е малко по-отговорен за здравето си. В крайна сметка не е кой знае какво усилие - слагаш три дози и спокойно си ходиш по света  Sunglasses

Чакай малко  Stop Искаш да кажеш, че който не си сложи 3 дози е безотговорен към здравето си ли? Аз пък съм на мнение, че всяко неинформирано решение е безотгпвпрно за здравето. В случая аз съм преценила, че е по-отговорно и разумно да не се ваксинирам с три дози. Изследванията ми са отрицателни разбира се  Wink

# 14
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
янечек, разбира се, това е въпрос на избор. и твоят е такъв. няма нищо необичайно или неправилно.
аз твърдя, че човек не може да бъде сигурен, че контролира всички ситуации в живота си, вкл. риска от заразяване. най-малкото не знаеш дали някоя кифла няма да те зарази с една хепаринова спринцовка ако не е спазила стандарта. пази боже! 
между другото повечето пациенти с хроничен хепатит В не попадат в нито една от рисковите групи, вкл. партньорите им са отрицателни.

Общи условия

Активация на акаунт