Кърмене и високо кръвно налягане

  • 7 564
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 949
Здравейте, мами!
От раждането насам от време на време имам проблеми с високо кръвно налягане. Забелязала съм, че се случва, когато прекалено много се уморя. Медикаменти не приемам никакви. По изключение взимам по 1 Валидол. Възможност за почивка нямам почти никаква. Гледам си бебето абсолютно сама, без никаква помощ от баби. Отделно от това и каката, и къщата си имат своите нужди. Нощно време кърмя по 2-3-4 пъти. Истината е, че ми се натрупва все повече и повече умора. Кръвното го вдигам предимно вечер преди лягане. Тогава наистина се чувствам най-уморена. Напоследък всяка вечер се чувствам зле. Страхувам се, че ако продължават така нещата, ще се наложи да отбия Симона и да се лекувам, а тя толкова е пристрастена към кърменето и ми се искаше да я кърмя още дълго. Да не говорим, че не пие нищо от шише и не мога да си представя изобщо да я храня с шише....

Има ли други мами с високо кръвно и как се справяте?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей Grinning

Със сигурност не ти е леко - и кака, и бебе, и къща на твоите ръце, и то без никаква помощ. Нормално е вечер да си скапана... а като не можеш и да си починеш добре, нещата съвсем отиват на зле Confused

За високото кръвно - за щастие лекарствата, които се приемат в тези ситуации, обикновено са съвместими с кърменето (знаеш, че много майки приемат подобни лекарства и по време на бременността заради високо кръвно), така че това не би било проблем. Важно е да отидеш на лекар и да ти направят изследвания, за да се види дали основно умората е причина или има и нещо друго, което се крие зад това повишаване на кръвното.

При всички случаи е важно да опиташ да реорганизираш нещата така, че да можеш да почиваш поне мъничко и през деня... Напр. малката ти дъщеричка спи ли сутрин? Времето за почивка на бебето е най-добре да използваш за почивка и за теб - дори да не спиш, а просто да полежиш, да почетеш, да разгледаш из форума или каквото друго ти доставя удоволствие, дори да е просто да постоиш около час на тихо и спокойно, ще ти се отрази добре.

Не е разумно в тези моменти, когато бебето спи, да търчиш и да се опитваш да наваксваш работа - повечето неща могат да бъдат свършени съвсем успешно, когато бебето е будно. Обикновено помага детето да е около теб - напр. да седи на пода и да те гледа, да му говориш, да му подаваш неща, които са интересни (дървени лъжици, пластмасови купички и пр. неща, които децата намират за безкрайно по-забавни от играчките). Така може хем да вършиш работа, хем да си общувате и да се забавлявате заедно.

Това са само някои идеи за неща, които може да опиташ - но действително е важно почивката да ти е приоритет, щом умората е ключов фактор за проблема.

# 2
  • Мнения: 8 949
Благодаря ти, Хедра!
Точно по този начин се опитвам да си почина, но нали се сещаш, че 1 час сън през деня не може да компенсира месеци недоспиване...  Докато малката спи обиктновено спя и аз. Домакинска работа почти никаква не успявам да свърша през деня. Най-много работа ми се струпва вечер, когато се прибере съпруга ми - той гледа бебето, а аз върша по 10 неща едновременно, за да въведа все пак някакъв ред вкъщи. Каката ... е, поиграва си със сестричето някоя и друга минута, но има и уроци, пък и е на път да става тийнейджърка... И така.

# 3
  • Мнения: 405
Аз имах високо кръвно точно след раждането - най-много до 140/90 стигаше. Минах през няколко лекарства, всичките съвместими с кърмене, но реално не помогнаха за кръвното и накрая се справих с проблема с DASH диетата.

Ето тук е  кратко описание на диетата: http://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/dash-diet
Основно това включва повече пресни плодове и зеленчуци, изключване на мазнините, червеното месо и сладките и намаляне на натрия до 1500мг на ден. Това последното се оказа най-трудно. Първите няколко седмици надлежно си записвах коя храна колко натрий има, след това вече свикнах на око да преценявам, но като цяло изключих всички приготвени храни от вън, както и консервите. Не добавям никаква сол на нищо и внимавам със солените продукти - сирене, хляб, мляко и т.н. Тази страница е добър източник на инфо за състава на храните: www.nutritiondata.com и може да прецениш кой продукт колко натрий има. Резултат имаше след 2-3 седмици от започване на диетата.

Аз си мисля, че кърменето ми помага отчасти за кръвното, защото колкото и да съм натоварена и да имам неща за свършване, като поиска да се кърмим лягам и се отпускам. Надали щях да си почивам по няколко пъти на ден така, ако не се кърмихме все още.

# 4
  • Мнения: 8 949
Ати, благодаря ти много!
Ще се опитам да спазвам тези принципи.

Общи условия

Активация на акаунт