Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 7-ма тема

  • 176 639
  • 738
  •   1
Отговори
# 225
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Ето тук една мини-болярска питка с благодарности към Биляна:

# 226
  • Мнения: 1 283
Застуди се времето и все повече почнахме да се въртим около  печката и да си намираме поводи за една топла и ухаеща питка на масълце. Ето и моята любима поредна ИЛИ последна питка  Hug





Последна редакция: пн, 19 окт 2009, 20:47 от Пепика

# 227
  • Мнения: 2 708
Е ееее Пепика това последното просто беше уникално #Crazy #Crazy #Crazy

Страшна си. От хартия ли си изряза фигурката и ръси през нея или друга техника си измислила newsm78

Браво на теб Hug

# 228
  • София
  • Мнения: 387
Пепика, дай рецептата и начина на оформяне на питката. Много е красива!

# 229
  • Мнения: 1 283
Момичета благодаря Hug  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=427321.0 ТУК
в тази тема има как се прави шаблона на момичето, а начина на питката не е нищо особено. В средата сложих едно голямо топче, около него наредих осем топчици и отгоре увих два фитила сплетени. След като втаса питката, намазах с яйцето и тогава сложих шаблона, ръсих с мак и я метнах във фурната. Това е. Докато изрежа тоя шаблон...... Shocked ме хванаха "Карастанчовите"

# 230
  • Мнения: 1 394
Пепика,браво!  Hug
Тази питка точно с това момиче я гледах в един сайт за питки....някаква фирма мисля,че беше.И според мен се прави с шаблон
Може и други нещица да се измислят.Много е оригинална иначе питката ти!  bouquet

# 231
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Пепика ПОДСТРЕКАТЕЛКА такава! Защо ме тормозиш толкова. Знаеш, че ще искам да я направя, но че  е над моите възможности не се замисли, пак ще ме мъчиш.......
Не мога да й се нагледам! Ще я сънувам! Знаеш че тестените ми са слабост. То всичко забранено е желано де , нали знаеш Simple Smile

# 232
  • Мнения: 22 867




Днешната ми питка, исках да пробвам тестото. Ще напиша рецептата, ако някой е правил  такова тесто, моля за мнение. Аз още не мога да реша хареса ли ми или не. Коричките са прекрасни - като от маслено тесто, като на банички, рогчета. Вътре е доста мека средата. А в самото тесто има доста мазнина според мен. Ето и рецептата:

ТЕСТО:
700гр брашно
250мл топло мляко
125 мл олио
2 яйца
2 пакетчета суха мая ( 14г) – аз използвах жива.
1 с. л. захар
2 с.л. сол

ЗА НАМАЗВАНЕ НА ОТДЕЛНИТЕ КРЪГОВЕ:
100гр краве масло разтопено или размекнато

ЗА НАМАЗВАНЕ НА ХЛЯБА:
1 жълтък
30 мл пресно мляко
сусам, мак, най-добре лен

Замесва се тесто от пресятото брашно + захарта + маята + яйцата + олиото + топлото мляко + солта. Отначало е лепкаво, но след намесване на брашното става еластично. По рецептата се меси 20 мин, аз ги съкратих. Слага се в съд на топло да втаса.
И за оформянето на питката, ако някой се интересува:
Втасалото тесто се разделя на две части. Едната се дели на 5 равни парчета, всяко се разточва на кръг с диам.22 см. Получените 5 кръга се слагат един върху друг, като всеки долен се маже с разтопеното масло. Слагат се в тавичката, в която ще печете и се режат в средата на 8 части, така че до края на тестото да има 1-2 см. Получават се 8 триъгълничета. Връхчетата им се загъват навън и става нещо като венче. От другата половина тесто се отрязва ¼, прави се на топка и се оставя настрани. Останалото тесто се разделя на четири равни части, те се разточват на кръгчета с диам.14 см и се разрязват  на 4 триъгълничета. Ъгълчетата им пак се загъват навън и новото по-малко венче се слага в кръга на по-големия венец. В кръга на малкото венче слагаме топката тесто. Оставяме да втаса, мажем с жълътък и ръсим семена. Печем по рецептата първите 10 мин при 200 гр, като покриваме с хартия или фолио, и още 20-25 мин на 180 град.
Аз пекох на 170-180 град 25 мин, но като гледам как се препече коричката, 20 мин са и били съвсем достатъчни.

ТУК има снимки на начина на оформяне.

Моята питка е с по три кръга.

# 233
  • Мнения: 1 283
Лабрексче, много ми хареса  рецептата за питката, аз обичам мазничко. Незнам защо на теб ти се вижда  толкова мазна. Определено ще я направя, впечатлена съм  Peace. Понеже съм много лИбопитна отворих с линка с  оформянето......няма начин моля те преведи ми тази рецепта  АРМЯНСКИЙ ДОМАШНИЙ ХЛЕБ "МАТНАКАШ" . Продуктите горе-долу ги разбрах, ама за приготвянето не можах да разбера, май се слага допълнително мазнина май  newsm78
 
Момичета, рецептата с начина на оформяне е в началната страница.

# 234
  • Мнения: 22 867
Лабрексче, много ми хареса  рецептата за питката, аз обичам мазничко. .......................моля те преведи ми тази рецепта  АРМЯНСКИЙ ДОМАШНИЙ ХЛЕБ "МАТНАКАШ" . Продуктите горе-долу ги разбрах, ама за приготвянето не можах да разбера, май се слага допълнително мазнина май  newsm78

Пепика, знам ли, множко ми се видя - 125 мл олио + 100 гр краве масло. Но е вкусна. Ето ти и матнакаша, трябва време и търпение да имаш за тоя хляб, два пъти съм го правила и много го харесвам.

 
-500гр брашно
-1ч.л. с връх суха мая
-1/2ч.л. захар
-1 десертна л. сол
-350-400мл топла вода
-2-3с.л. олио

ПРИГОТВЯНЕ:
-В съд налейте топлата вода, добавете всички сухи съставки и месете тестото около 20 мин.
-Покрийте съда и оставете на топло да втаса (около час).
-Намокрете ръцете с вода, намесете тестото, отново го покрийте и оставете пак на топло място да втасва още 30 минути.
-Втасалото тесто разделете на 2 части.
-В тава налейте олиото и като търкаляте в него двете половини тесто, ги намесете в една топка. След това с ръце размачкайте на питка и оставете да втаса още 15-20 минути.
-Намажете с вода повърхността на хляба с ръка, направете бразди по дължина и в кръг.
-Сложете в предварително нагрята до 220гр(425Ф) фурна и печете до златист цвят около 20 мин.

# 235
  • Мнения: 1 283
Много ти благодаря мила   bouquet. Само да те питам щом си го правила, ако го правя с прясна мая, щото я предпочитам, пак ли толкова време трябва да чакам за втасването  Thinking, че наистина какъвто съм седмак...нЕАм нерви  Crazy ама ако трябва ще чакам.....

# 236
  • Мнения: 22 867
Много ти благодаря мила   bouquet. Само да те питам щом си го правила, ако го правя с прясна мая, щото я предпочитам, пак ли толкова време трябва да чакам за втасването  Thinking, че наистина какъвто съм седмак...нЕАм нерви  Crazy ама ако трябва ще чакам.....

Успокои ме, и аз не съм от търпеливите.  bouquet Правя я с жива мая, суха изобщо не използвам. Първия път всичко беше по рецептата, следващия мина с две втасвания, първото, после оформяне, малко втасване и печене. А, и в моята фурна я пека на 180-190 град, на 220 ми изгаря, ама то печки и фурни разни.

# 237
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Labrex, последната ти рецепта звучи супер. Нямаш ли и снимка?

# 238
  • Мнения: 22 867
Labrex, последната ти рецепта звучи супер. Нямаш ли и снимка?

Venetta, ако е за матнакаша - нямам, защото съм умница и си изтрих цялата папка със снимки на радикала, като кликам и не гледам.........Но ето ТУК можеш да го видиш.

# 239
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Много ти благодаря, Labrex   bouquet! Tочно това имах предвид.

Общи условия

Активация на акаунт