Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 7-ма тема

  • 176 614
  • 738
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: X
didnik ,     bouquet

Рецептата:
1/2 коф. кисело мляко
200 мл прясно мляко
1 мая,прясна
1 с л сол
1 с л захар
1/2 к ч олио
4 яйца /1 жълтък за намазване/
1200 гр брашно-приблизително
------------------------------------------
200 гр масло /маргарин за намазване

Пиша я така,че не намирам линка... 
А рецептата за твоята?


# 106
  • Русе
  • Мнения: 611

rallii , кажи как зави питката!


Завих я аз уж по стандартния начин (тук ми е по-нагледно), но тавата се оказа по-големичка и се получи това "нещо"  Crazy

# 107
  • София
  • Мнения: 4 141
Ето нещо и от мен , което се получи м/у питка и тутманик, но определено стана много вкусно.

# 108
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Срам ме е  Blush, че не съм влизала тук цяла вечност. Вие сте творили, творили, невероятни красоти  smile3501 сте измайсторили. Май още днес ще запрятам ръкави, да направя една питка, да се отсрамя пред вас. Преди да започна с питката обаче, да ви покажа моя козунак от вчера.

# 109
  • Варна
  • Мнения: 29
Момичете,да се включа и аз с моята питка.
тук питката вече е втасала:


а тук е крайният резултат:


а тук полуунищожена:

# 110
  • Мнения: 7 416
Venetta,горещо се интересувам от рецептата на твоя великолепен козунак! Praynig Hug

# 111
  • Мнения: 7 416
  От мен питка с кисело мляко.Мноооого вкусна! Crazy

# 112
  • Мнения: 22 867
Момичете,да се включа и аз с моята питка.

Milena_vn , страхотно питко-хлебище си направила!   bouquet Умирам си за такива големи високи пищни, мекички и вкусни пити или хлябове, не знам какво са. Laughing

Селма, както още не съм закусвала, направо съм ти я начупила хубавата питка!   bouquet

# 113
  • Мнения: 1 394
Момичетааа,момичета! Пак сте засипали темата с красотите си!Браво на всички,които са се трудили!Страхотни питки видях!   bouquet

# 114
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Venetta,горещо се интересувам от рецептата на твоя великолепен козунак! Praynig Hug

Тази рецепта е също от болницата, в която съм работила преди няколко години, Селма. За нея гоних една готвачка 2 години и не ми я даде, но една от кухненските помощнички се смили над мен, а и мисля че не обичаше готвачката и затова ми я копира.  Ето заповядай:

Briosche / Козунак/

Продукти:

4,4 кг      брашно
9 пак.      мая(суха)
960 гр.      масло
 2 л               мляко
1,2 кг                захар
16 бр.      яйца

Аз намалих количествата на продуктите и се получиха 2 броя козунаци.

730 гр      брашно
1,5 пак.                   мая (суха)
160 гр      масло
330 мл                   мляко
230 гр      захар
3 бр.      яйца

Всички продукти се поставят в съда заедно и се смесват с  миксер с бъркалките за тесто, докато тестото започне да се отделя от стените на съда. То трябва да е гладко и общо взето меко. Съда, в който ще втасва  се покрива с влажна кърпа и се оставя да почива, докато увеличи обема си два пъти. Към втасалото вече тесто се прибавят стафиди и отново се омесва с миксера с бъркалките за тесто, но на много бавни обороти. Така готовото тесто се разделя на 6 части, оформят се фитили и се сплитат. Ако някой желае може да го раздели на 8 или 10 части, зависи с колко фитила иска да сплете плитката. Готовите козунаци се поставят в тава покрита с хартия за печене и се оставят при 20°C-25°C около 20-30 минути да втасат втори път. След което се намазват с жълтък разбит с малко олио и мляко и се поръсват със захар на гранули, а може и с филирани бадеми, след което фурната се увеличава на 200°C и се изпичат. Ако е необходимо се покриват с алуминиево фолио, докато се изпекат.

От тестото може да се приготвят и охлювчета. Плънката е следната:

орехи
стафиди
галета
захар
канела
карамфил (по желание)

Втасалото веднаж вече тесто се разделя на топки (големината е по желание). Всяка топка се разстила и се прибавя от пълнежа, завива се на фитил и се оформя като охлювче. Останалото е същото като при козунаците. Охлювчетата са  също много вкусен вариант.
За съжаление плънката им я правя винаги на око и не мога да ви дам точни количества, но съм сигурна, че вие ще се справите и така.

Този е по горе описаната рецепта:



Този е един голям охлюв ( домързя ме да правя малки, но и така се получи).:  



 Това е парче от него (разрязаха го още топъл и малко се смачка, но пак му видяха сметката):

 

Този е от същото тесто, но с плънка и оформяне като на Tанита маймунския хляб:
  


То парче и  от него:

 


Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 19:18 от Tatti

# 115
  • Мнения: 2 708
Венета, Hug копнах си я аз и е вече в архива Hug Ще се пробва, то е ясно Wink

Изглежда великолепно наистина. А в къщи така или иначе само такива козунаци с плънка се тачат. Между другото според теб, дали ще става за кифлички newsm78 Макар че, аз не съм съвсем наясно каква е разликата между тесто за кифлички и козунаци  Blush

# 116
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Венета, Hug копнах си я аз и е вече в архива Hug Ще се пробва, то е ясно Wink

Изглежда великолепно наистина. А в къщи така или иначе само такива козунаци с плънка се тачат. Между другото според теб, дали ще става за кифлички newsm78 Макар че, аз не съм съвсем наясно каква е разликата между тесто за кифлички и козунаци Blush

Krische, аз съм правила мармaладени кифлички, направо се топят в устата, изчезват много бързо вкъщи. Според мен можеш да сложиш каква ли не плънка, както видя аз експериментирах вече и винаги се е получавало, така че пробвай смело.

# 117
  • Варна
  • Мнения: 939
Малеееее, нямате милост наистина  Crazy
Давайте веднага по парченце насам -
Венета какъв козунак, че и с пълнеж на всичкото отгоре, мнооооого обичам.  Crazy
vangobi този твой тутманик ме върна в детските години - много ми прилича на милинко-топките на баба ми, която ги правеше много едно време   bouquet Една рецептичка ако може да метнеш насам  Wink
СЕлма а тази препечена коричка мога направо от екрана да я хрусна - отивам веднага да прегледам рецептата, после що не падали кг-те...  ooooh!
Краси по тази рецепта на Джемма е питката http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=176696.msg3544109#msg3544109 и точно по рецепта идеално ми пасва тестото на тортената форма от 26 см. Иначе сега сложих още 100 мл. мляко, че имах доста останало старо и допълнително добавих непълна кафяна лъжичка сода, угасена в две супени лъжици кисело мляко. Стана по-голяма питката, много мека и с малко по-различен вкус, от содата сигурно, но за разлика от друг път се изяде много по-бързо и питат за още, пак ще се меси скоро  Whistling
Страхотни сте всички момичета - браво   bouquet

# 118
  • Мнения: 1 283
 smile3501 smile3501 smile3501 Браво на всички момичета, вие сте страхотни, отивам да слагам рецептите на първа страница, а която от мамите иска за ваше улеснение ги сложете и в галерията питки, там са само снимките, а тук и коментари.   bouquet

Правих тази питка, за една много добра моя приятелка - туркиня, която беше тук точно за техния празник - Байрама.

# 119
  • Бургас
  • Мнения: 133
Браво момичета.Много красиви и предполагам вкусни.Да не се заричам,но утре един козунак ще спретна.Прияде ми се Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт