маймунската тема

  • 129 851
  • 974
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 591
Маймунската тема...

Ами аз незнам как да я започна.

Може би с това което на мен ми прави впечатление като разлики в това, което е "общоприетото" в БГ. А вие питайте Simple Smile

Първо с кърменето - ако майката иска да кърми - тя кърми. Никой не го приема за нормално или ненормално - това е естественото нещо което се случва ако жената има деца. Разбира се и в Африка има жени които не искат да кърмят и не си кърмят децата по една или друга причина. Но тази причина не съм чувала да е "спря ми, намаля ми или нямах кърма" Просто защото навсякъде по консултациите се говори само за кърмене като единствен избор за храненето. Рекламирането на сухи мелка е забранено, въпреки, че ги има по шелфовете в супермаркетите - ама само стандартните формули. Ако трябва някаква по-специална се продава с рецепта в аптеките(и повечето медицински застраховки я покриват). Има и пюренца за бебета над 4 месеца, ама не съм чувала някой да захранва преди 6 месеца.
та така..тук майката ражда, като роди е подпомагана от консултанти от местното Ла Лече да кърми. Цялата бременност майката докато ходи на консултации гледа филмчета за кърменето в чакалните докато чака и и се обеснява кое, как и защо.
Става някак си естествено...
Болниците са с името "приятели на бебето"(поне повечето частни и всички държавни).
Там жената ражда с мъжа си, майка си и ако ще с цялата си рода, подпомагана е от акушерка, която повече стои и гледа отсрани. Намесва се като почне да излиза бебето - като е главичката навънка вече го аспирира и "изважда"(свъщност то на този етап вече само си изплъжва от майката). Това означава, че не те бърка да провери разкритието на всеки 5 минути когато най те боли от контракциите... нито някой ти казва да лежиш по гръб докато раждаш, никой тук не индуцира без медицински показания (дори при изтекли води се чака поне 24 часа са започне раждането спонтанно), камо ли да ти скача по корема или да ти казва напъвай - да - не те карат да напъваш - казват ти да следваш това което тялото ти показва...
Епизотомиите са изключителна рядкост. Разкъсванията също. Предполагам това се дължи на това, че бебето влиза и излиза от теб няколко пъти главичката прорязва докато излезе и дава възможност да се отпусне перинеума... И акешерките само чакат. Никой не ти седи между краката - най много да ти дадът огледало ако искаш да видиш прорязващото бебе...Разбира се може да си поискаш масаж на перинеума.
ОПС, това всичко за Активното  раждане важи...това без медикаменти и не на последно място без болка. Идеята е, че като не те е страх  няма да отделяш адреналин. Като няма адреналин - няма какво да подтисне производството на ендорфин и организма ти се обезболява по естествен начин и раждането протича без викове, паника и болка.
Разбира се има и жени които избират епидурала или секцио по желание. Но масовото е активното раждане. Може би мисълта че ако не се справиш, винаги ще те обезболят помага да се отпуснеш и наистина да се справиш. Тук раждането обаче не е страшно събитие, а очаквано приятно изживяване за жените...
Та за активното - ражда се във водата, на пода, на двойното легло ..където ти сърце иска. Можеш да сменяш позите колкото искаш - да клякаш ставаш сядаш...
като излезе бебочето го слагат веднага на гърдата ти. И така си чакате плацентата да излезе. Можеш да искаш или да откажеш инджекцията за излизане на плацентата.
Следва мерене, теглене, ваксини, вит К и капки за бебчо набързо за което го вземат от теб, слагат му памперсче и пак ти го връщат като го оставят голо на голо на гърдите ти. Бебчовците обикновенно са будни и сучат малко.
След около 10 минути след като излезе плацентата ти дават да отидеш да се изкъпеш ако искаш и като се върнеш - пак голо на голо бебето е на гърдата. бебето не се къпе веднага след раждането - да си поеме "плацентарния крем". Е, малко го позабърсват Simple Smile
Обесняват ти отново как да поставяш зърното в устата му , че сега още няма мляко а само капки коластра, и как да спиш така голичка с бебето, как да го вържеш за бебе си и да е в контакт с теб постоянно(идеята е да го оставяш само като ходиш в банята). Това се прави дори и с недоносените бебета- мама е най-добрия инкубатор. И бебко яде когато и по колкото иска от гърдата. За спане отделно и дума неможе да става. Е, не са малко и родителите които слагат детето отделно скоро след раждането, но масово кърмачките спят с децата си по няколко години(2-3-4) докато ги отбият.

2 часа след раждането си отивате у дома. Бебето трябва да е в бебешко столче като пътувате.
Ако имаш нужда можеш да викнеш консултант по кърмене у дома или да се консултираш по телефона. След 7-10 дни отиваш в родилното да те видят как си и как е бебето:
дали е дошла кърмата, правилно ли слагаш бебето на гърдата, да проверят рефлексите му, да ти покажат как да кърмиш правилно ако имаш ригади и т.н.

Оф, ади стига толкова,че роман стана после пак Simple Smile
Много объркано стана май  Blush

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Изключително увлекателно, Деси Simple Smile
И аз искам така да е тук...

# 2
  • Мнения: 280
Не, не е объркано, интересно е много.  Simple Smile
За мен раждането също беше приятно очакване и хубаво изживяване.
Дано и тук повече майчета раждат активно, без страх и без болка...

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Така си го разказала, че да ти се прииска да родиш... Упс, при вас Wink Simple Smile

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 910
Това според мен доказва, че теорията на Дарвин не се отнася за българите Wink

След изчетеното (което съвсем не е написано объркано) и на мен ми се прииска да раждам и да кърмя сред маймуните Grinning

# 5
  • Мнения: 8 447
Много интересно.Прочетох го с удоволствие.

# 6
  • Мнения: 1 586
Мноого увлекателно си описала как е по принцип Simple Smile

Айде сега разкажи конкретно в твоя случай как мина раждането, че беше нещо плажно изживяване май Wink Интересно ми е да опишеш колкото е може по-подробно самото физическо усещане на раждането без болка - все пак никаква болка ли не усети?
Разкажи конкретно и за кърменето на малкия - споменавала си, че няколко пъти си спирала да го кърмиш за известно време и после пак си възстановявала лактацията естествено. 

Това се сещам за сега Simple Smile После пак ще питам Simple Smile

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 910
бебето не се къпе веднага след раждането - да си поеме "плацентарния крем".
На мен ми стана интерсно това с каква цел го правят. За първи път чувам за този "крем" newsm78

# 8
  • Мнения: 3 591
За раждането забравих да спомена,че не е необходимо да е в болницата, може и у дома. Аз исках третото да раждам у дома, и мъжа ми искаше(и все още иска) той да до поемел(извадел ?!?!?) но поради стечение на обстоятелствата и титлата "Рискова бременност" това засега не е възможно.

Та така - ражда се бебочко и д еприбирате у дома. Какво следва - кърмене кърмене кърмене...на 10 минути - на 6 часа - когато бебочко се събуди и иска да яде. Първите дни тези вариации са много произволни - случвало ми се е да яде през 10 минути за няколко часа и после да спи по 6-7 часа... Никакви режими, никакво будене на бебето  - когато то иска. То стои на гърдите ти през повечето време и само си определя темповете и продължителност на хранене. Ох като си спомня тази малка устичка как се върти и "търси" като е гладна ... Blush
Няма 40 дена у дома - излизате още същия ден - бебето може да си регулира температурата щото си е постоянно в "инкубатора" на гърдите на мама. Аз го слагах и в количката от време на време като е спокоен като сме навън. Разбира се търговските центрове с много хора не са най подходящото място за новородено и разходките първите дни бяха в паркове основно. Миткахме по цял ден - нали млекоцентралата беше с нас.
Не съм се тревожила за биберони и шишета - не съм ползвала. Най шокиращото за мен беше, че 5 и половина годишния ми син и той искаше да опита да яде от мен - смених боите 10 пъти но реших да му дам (айде сега да дойде оная педиатърка да ми каже,че съм го извратила). Не му хареса на баткото и проблем повече нямаше.
няколко дена след  раждането като дойде млякото тук не казват да цедиш а да си вземеш горещ душ или вана и да оставиш мялкото да тече по гърдите ти. Ако боли пиеш парацетамол. Ако стават бучки опитваш да масажираш поливайки се с гореща вода да ги отпуснеш.Може ида изцедиш ако искаш малко.
За сутиена - аз такова нещо не нося Embarassed Питах изрично, казаха ми че не е проблем(аз съм и с много малки гърди)
Вода до 6 месеца не се дава нито на кърмени, нито на изкуствено хранени бебета. Идеята не е само,че им пълни стомаха - водата се свързва със солта в кръвта - нали знаете, че като ядете солено и ви се пие вода.Та ако пиете вода и не сте яли солено солта се отделя от организма и се нарушава баланса - може да доведе до "водно отравяне" и много страшни последдствие при бебе дето се обезводнява ужасно бързо. непиенето на вода до нищо не довежда, защото водата в кърмата/адаптираното е в пре-достъчно количество.
Жадните бебта сучат начесто и по малко. Гладните бебета сучат нарядко и дълго.
Водата се въвежда като  се захрани бебето - ако то я иска. Моя син е на 2г.8м. още не е пропил вода. течностите набавя от плодовете, супичките и млякото.

та 6 месеца диетата е кърма по всяко време и за колкото иска бебе...без сок, кърма и добавки. Ако се кърми по тази схема кърмата НЕМОЖЕ и не намалява. Има дни когато бебето супе по-начесто за да си набави пак кърмата ако не стига. В други е по лениво.

след 6тия месец следва захранването -  тук препоръчват педагогическото, но меже и майакта да избере кашички или пюренца по 1 лъжиска после 2, 3 и т.н. твърдата храна се дава мейду кърменията, не замества хранене, докато детето не е готово да изяде цяла порция. Няма норми дали да е пюре или каша - захранването става с предлагане на различни храни на определени интервали които се редуват - днеса пщре утре каша, после плодово и т.н.

Педагогичското захранване е захранване каквото детето само докопа от чинията на кърмачката. Обикновенно това е след 7-8 месец - детенцето посяга - близне грахче, близне варено картофче... като ни гледа как ръфаме бисквитка я иска и му я даваме да я олигави. По този начин количествата и храните които то приема са според неговия си организъм. Разбира се това не означава , че може да му дадем шоколад или пражолка да опита Mr. Green

Моето детенце беше болничко и няколко дена го храниха със ситеми - в този период кърмата ми спря, защото толкова бях панирана, че не ми дойде в главата нито да цедя(а и аз не бях цедила никога) нито че въобще имам кърма...
след няколко дена се оказах с плоски и празни гърди дето не "пускаха" Благодарение на медицинския персонал бебето както е със ситемите ми го сложиха на гърдата и задоволявайки инстинкта си за сукане то си върна "манджата" Mr. Green Докторите бяха категорични, че ако няма да кърмя ще хранят детето със тръба в корема, а не с биберон. Докато го кърмя отначало само мереха кислорода на бебето - дали успява да диша само и въпреки това КЪРМЕХ!

хайде после пак продължавам  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 3 591
Айде сега разкажи конкретно в твоя случай как мина раждането, че беше нещо плажно изживяване май Wink

Ще напиша, малко да поема дъх Mr. Green

Ама няма да ми се смеете много нали?  Blush

# 10
  • Мнения: 3 591
На мен ми стана интерсно това с каква цел го правят. За първи път чувам за този "крем" newsm78

Ами това което ми обесниха, беше, че изкъпването на детето ще изсуши кожата, а то има нужда да поеме остатъка от околоплодните води и верникса който е по него. т.е. че се абсорбира от кожата му.
А къпането става след 24 часа като бебето не се къпе със сапун, а се ОМАЗВА със овлажняващия (розовия) крем на Джонсън примерно. Ей така грабиш много крем в шепа и мажеш навсякъде и го плацикаш после в коритото. Крема се измива във водата, ама бебчо остава хлъзгав. И по косата и по дупето... майка ми много се шашкаше и като си отиде консултантката ми вика - дай сега да го изкъпя, че те така го омазаха горкото бебе.... Аз естествено не дадох, а кожичката на бебчо си беше мекичка после и не се белеше като на големия ми син навремето...

# 11
  • Мнения: 8 447
Следя темата,много е интересно,Деси,все едно ми говориш за някоя друга планета.

# 12
  • Мнения: 1 586
А въпросното аспириране на бебето как го правят? Щото аз съм чела, че при максимално естествено раждане най-добре майката да си му изсмуче секретите от нослето, устата и ушите, никак не било гадно (така твърдят майки, които са го правили) Simple Smile Това май си го пропуснала Wink

# 13
  • Мнения: 5 713
И на мен ми стана интересно, много увлекателно. За коя страна става въпрос?

# 14
  • Мнения: 980
Страхотна тема!  Simple Smile Чакам с нетърпение...

Общи условия

Активация на акаунт