Наситени, ненаситени, Ω-3, Ω-6 и други глупости

  • 125 233
  • 742
  •   1
Отговори
  • Мнения: 800
Поради липсата на каквато и да било истинска информация тук, а и по медиите ставаме свидетели на говоренето на всякакви глупости по темата за мазнините. Ще се опитам в рамките на няколко дена да изложа сбито по-важното по тази тема.


Мазнини:

Малко химия - мазнината представлява химическо съединение състоящо се от една молекула глицерин към която са прикачени три молекули на мастни киселини. Нещо като буквата Е, където вертикалната част е глицерина, а трите хоризонтални части са мастни киселини. Качествата и вкусът на мазнината се определя от вида и мястото на трите мастни киселини.
Тъй като качествата на мазнините се определят от мастните киселини, а не от глицерина, от сега нататък ще говорим само за тях. Но вие не забравяйте каква е общата молекула.

Мастни киселини:

Мастна киселина представлява една дълга верига от звена СН2 - СН2 - СН2 (средно 16-18) завършваща накрая с карбоксилна група СООН. Чрез тази група киселината се свързва към глицерина.

Видове мастни киселини:

Когато цялата верига е съставена само от звена СН2 - СН2 то мастната киселина е наситена. Такива мазнини са твърди, устойчиви на нагряване и не гранясват. Най-често срещани са палматинова (16:0) и стеаринова (18:0) - 18 въглеродни атома, 0 двойни връзки.

Когато между звената  има двойни връзки: СН2 - СН = СН - СН2 -  мастната киселина е ненаситена. Двойни връзки може да има на едно или повече места. В зависимост от това киселината бива мононенаситена или полиненаситена.Такива мазнини са течни, някои са течни до -50градуса Целзий. Те са неустойчиви на топлина, светлина и кислород и бързо се окисляват. Пример - блажна боя. Например мононенаситена мастна киселина се окислява 50 пъти по-лесно от наситена.

мононенаситени мастни киселини най-често срещаната е олеиновата к-на. (18:1) 18 въглеродни атома, една двойна връзка. Среща се и палмолеиновата (16:1).

полининаситени мастни киселини могат да бъдат с 2, 3, 4 или 5 двойни връзки. Колкото повече двойни връзки - толково по-нестабилна и лесно гранясваща е мазнината. Типичен представител е линоловата к-на (18:2). Тук има много киселини, на които ще се спрем по-нататък.

Мястото на първата двойна връзка: Качествата на мазнината се променят много в зависимост от това, къде се намира първата двойна връзка, мерено от края на веригата СН2 - СН2. Ако двойната връзка се намира при третия въглероден атом, говорим за Ω-3 (омега 3) мастни киселини, ако е при шестия атом -  Ω-6. От посочените по горе киселини с двойни връзки, олеиновата и палмолеиновата са Ω-9 , линоловата е Ω-6. Другите нямат двойни връзки.

За да приключим с химията, която едва ли е любима на всички, ще се опитам да обясня още едно понятие: транс мазнини. Пълното наименование е транс-изомери на ненаситени мастни киселини.

Ако в областта на двойната връзка киселината изглежда така:

 Н    Н
-С = С-   тогава имаме цис-изомер на мастна киселина - повечето мазнини в природата.


 Н
-С = С-   тогава имаме транс-изомер на мастна киселина. Доста вреден вариант.
        Н

Една мазнина може да включва еднакви или различни(много по-често) мастни киселини в молекулата. А една търговска мазнина (олио например) включва смесица от мазнини с различни молекули.  Абе, пълна бъркотия!

За сега - толкова. Трябва да поработя за насъщния. При първа възможност продължавам и повече химия няма да има. Продължаваме с биохимия.
    
        

Последна редакция: пн, 24 авг 2009, 13:18 от PinkPanther

# 1
  • Мнения: 800
НУЖДИ НА ОРГАНИЗМА ОТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА

В общи линии организмът на човека са нуждае ежедневно от следните хранителни групи:

- въглехидрати - 55% от калорийния баланс
- протеини        - 15% и
- мазнини          - 30%
(при деца: белтъчини - 20%, мазнини - 25%.)

Тъй като тук сте предимно жени във фертилна възраст и калорийния баланс изисква 1600ккал дневно, ще ви икономисам сметките и ще ви кажа, че трябва да приемате както следва:

- въглехидрати - 220г
- протеини        -  60г и
- мазнини           - 50г.

До тук - добре. Лошото е, че мазнините са различни и има изисквания по колко трява да се яде от всеки вид. Значи тези 50 грама трябва да се разпределят както следва:

- наситени              - 30% = 15г
- мононенаситени  - 40% = 20г
- полиненаситени  - 30% = 15г

Заболя ли ви главата? Но това не е всичко: Полиненаситените мастни киселини в порциона трябва да са разпределени така:

- Ω-6 - 80% или 12 г.
- Ω-3 - 20 % или  3 г.

Това последното май още не сме го учили, но ще го приемете на юнашко доверие.

И на края:

- цис-изомери - 100%
- транс-изомери - 0% - много вредни (канцерогенни са)

При първа възможност ще продължим.

Последна редакция: пн, 24 авг 2009, 14:07 от PinkPanther

# 2
  • Мнения: 800
ЗА ХОЛЕСТЕРОЛА

Холестролът е много важен продукт, който се синтезира в черния дроб. От холестерол в организма се произвеждат всички хормони! Затова той трябва да е в норма - нито малко, нито много.

Растенията не синтезират холестерол. Затова в растителните мазнини никога няма холестерол. И когато на шише олио пише "без холестерол" да знаете, че се подиграват с вас. В олиото няма и сода каустик, ама не го пишат. Впрочем, това е единствената разлика между растителни и животински мазнини.

Когато холестеролът ви е много, ви съветват да не ядете животински мазнини и яйца. Това добре, ама от храната се усвоява едва 20% от холестерола в кръвта. Останалият се произвежда в черния дроб. И за да се произвежда по-малко ви предписват лекарства - статини. Хубави са, но скъпи. Аз бих ви препоръчал нещо евтино и много полезно - сусамов тахан. Две супени лъжици дневно намаляват холестерола и укрепват черния дроб. Продава се по диетичните и арабските магазини.
Сусамът върши същата работа но трябва да се сдъвче. Иначе минава транзит.

По този въпрос - толкова. Ако има интерес ще отговарям на въпроси.

# 3
  • Мнения: 2 821
Накрая от приемане на всички холестерол-понижаващи да не взема да го сваля под минимума Grinning..Казвате сусамов тахан..това достатъчно ли е или да се продължава с: пектин, ленено семе, овесени трици и ядки, билка бабини зъби.... ooooh!...диета Thinking или няма смисъл от нея, имайки предвид тези 20% само, които влизат  с храната....
..май спортът трябва да води класацията за превантивни мерки... Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 800
Това е целта на повдигнатата тема - да си направи човек сметката. За диетата - трябва само да не се прекалява, иначе 80% си го произвеждаме сами.

Сусамовият тахан върши достатъчно работа, но холестерола трябва да се контролира. Няма начин как да определим нивото като се гледаме в огледалото, например.

Останалите добавки са си много полезни и не виждам опасност да останете съвсем без холестерол. Не съм сигурен, че всички имат отношение към холестерола. Аз бих препоръчал да комбинирате сусам с рибено масло - обяснението като стигнем до там с материала. Но пак трябва периодично изследване на кръвта.

# 5
  • Мнения: 800
Та значи тия прословути  Ω-3, Ω-6  и Ω-9...

Вече ви писах, че позицията при която е първата двойна връзка гледано от свободния край определя типа на ненаситената мастна киселина. Но защо са толкова ценни?
Организмът произвежда собствени мазнини. Наричат се триглицериди. Те се произвеждат от "тухличките" на мазнините, които ядем, като част от тях се преобразуват по специфичен начин.(удължаване)

Какъв  е начинът. Висшите животински видове променят масните киселини, като им удължават веригата с помощта на ензими. Но не могат да местят мястото на двойната връзка. Тоест от една Ω-6 к-на: 18:2 > 18:3 > 18:4 > 20:4. и всичките са омега-6.

Растенията пък обратно - те могат да местят мястото на двойната връзка, но не могат да удължават веригата. Тоест от 18:1 омега-9 > 18:1 омега-6  > 18:1 омега-3.

Тъй като ние сме висши животни и не можем да местим двойната връзка напред-назад, то каквото ядем, това използваме. Затова всички тези ненаситени масни киселини за нас са есенциални/незаменими.

А за какво са необходими тези незаменими киселини, ще видим утре.

# 6
  • Мнения: 800
ЗА КАКВО СА НУЖНИ МАСТНИТЕ КИСЕЛИНИ?

Нашият организъм щироко използва мазнините. Всички клетки - от кората на главния мозък до ноктите на краката съдържат мазнини. От мастни киселини са изградени стените на всички клетки. Те изграждат двуслойната структура на клетъчната стена, която има за задача да пропуска полезните субстанции, да спира вредни агенти и да изхвъля отпадъчните продукти от метаболизма на клетката.

Главият мозък е изграден изключително от мазнини. Най-голяма част - 60%, съставляват дълговерижни полиненаситени мастни киселини. Това са арахидоновата к-на - ARA (омега-6) и докузахексановата киселина - DHA  (омега-3). Но докато ARA лесно се добива от храната (от месото), то DHA е сериозен проблем за набавяне. Има я в изобилие в тлъстите морски риби.

Какво е значението на тези киселини ще разберете, като си представите, че по време на бременността от материала изграждащ мозъка  на майката се изграждат два мозъка. Тъй като тези мастни киселини са незаменими, ако не се набавят чрез храната, се използват натрупаното в мозъка на майката. Резултатът - забавяне в интелектуалното развитие на детето и послеродови депресии у майката.

Мастните киселини (най-вече полиненаситените омега 3 и 6) регулират така нареченото системно възпаление в организма. Това е състояние на бойна готовност в случай, че в организма попаднат инфекционни агенти, предизвикващи тежки инфекционни заболявания. Благодарение на него С-реактивния протеин нараства бързо, левкоцитите рязко нарастват и "запушват пробойната".
С напреднането на годините обаче, това системно възпаление става причина за хронични  болестни изменения в организма. Започва отлагане на плаки по кръвоносните съдове (атеросклероза), увеличава се инсулиновата резистентност на клетките (диабет), отлагат се β-амилоидни плаки в мозъка (Алцхаймер) и α-синуклеин в мозъчните клетки (Паркинсон). Освен това клетъчната стена започва да пропуска каквота трябва и не трябва, а вътре  в клеките се засилва действието на един агент NFκB (Nuclear factor kappa B), който започва да вкарва в ядрото, при хромозомите всичко попаднало в клектата и усилва предпоставките за развитие на рак.

Именно за  да избегнем тези процеси (а и десетки други) трябва да държим системното възпаление под контрол. Предварително ще ви кажа, че омега-6 мастните киселини засилват системното възпаление, а омега-3 силно го ограничават. Омега-9, които иначе са много важни нямат отношение към системното възпаление. Ето защо балансът между омега-6 и омега-3 (4:1)  трябва да се спазва.

(отивам да пия кафе.)

# 7
  • Мнения: 800
(Мда, няма особен интерес, ама съм се зарекал да довърша темата...)

Ще се върна на това прословуто съотношение между омега-6 и омега-3 (4:1).
Лошото е, че в нашата съвременна диета то е силно нарушено достига до 20:1, дори 30:1.
Това се дължи на факта,че риба се яде рядко (и то неподходяща), а за дивеч четем само по разказите. Лененото масло не се използва, а в аптеката ни го продават по 35 лв.

В същото време олиото се състои от 70% линолова киселина - LA, която е омега-6! Колко олио консумираме? Така не може да се каже, но като направите сметка на колко време купувате шише олио и го разделите на дните и хората в къщи ще имете ясна представа.
То става причина за появяването не само на гореописаните болести, но и на възпалителни процеси в ставите , екземи и депресии!

За да възстановим дълбоко нарушеното равновесие трябва да се направи следното:
1.Пийте рибено масло. То е на капсули по 1 г и ви съветвам да пиете по 3 дневно. Дръжте го в хладилника.
2.Намалете максимално консумацията на олио. Заместете го, където е възможно със зехтин (Extra virgin или Pomace, но не салатен, който е смес с олио). Зехтинът съдържа едва 9% LA, за сметка на тора съдържа 70% олеинова к-на - ОА, която е омега-9 и намалява холестерола.
3.Остава въпросът за пърженето. Знаем, че е вредно, но не е отменено. В следващата глава ще се спрем специално на него.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 529
(Мда, няма особен интерес, ама съм се зарекал да довърша темата...)
От вчера следя темата с особен интерес  Peace

# 9
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Не си прав, и аз съм тука с  Rolling Eyes такива очи и си водя записки

Много моля, продължи си до край!  cook beer3

# 10
  • Мнения: 800
Та за пърженето... Какво да правим?

Когато стане въпрос за наситени мастни киселини, диетолозите ни съветнат да ги избягваме. Повишават холестерола. Е, и аз ви съветвам да използвате зехтин. Но как да пържим?

Ако изпържите картофки в олио, те стават хрупкави, със зачервени краища и много вкусни. Тези зачервени краища и вкусът се дължат на високата нестабилност на LA  - (18:2) омега-6, която е около 90 пъти по-нестабилна от съответната наситена киселина - стеаринова - (18:0). LA заедно с въглехидратите в картофите (скорбяла) участва в един процес наречен гликация. Продуктите - гликани дават аромат, но... са канцерогенни!  Жалко.

Тогава? Тогава за пържене трябва да ползваме мазнини с високо съдържание на наситени мастни киселини. Те не са подложени на гликация. Веднага ще ви предложа подходящи мазнини:

На първо място - свинската мас. По състав е много близо до триглицеридите синтезирани при човека. Съдържа 39% наситени, 45% мононенаситени и 11% полиненаситени к-ни. Мечта!
Само дето съдържа холестерол (животинска е) и не е много за стари хора. Но с мярка - може!

На второ място - палмово масло. Няма холестерол, има великолепен аромат и съдържа 49% наситени, 37% мононенаситени и 9% полиненаситени  к-ни. Върши страхотна работа. Няма вредни съставки. Идеално за фритюрник. Но картофките трябва да се ядат топли или добре да са отцедени, защото като изстинат се залояват. Кофти работа.
Една забележка: През тази пролет се вдигна голям вой срещу палмовото масло и слагането му при производството на сирене. Дали трябва да се слага в сиренето е отделен въпрос, но палмовото масло нито е вредно, нито канцерогенно. Група тъпи млади журналистки (могат да са ми внучки) настойчиво повтаряха, че палмовото масло е канцерогенно. Пълна лъжа! В световен мащаб палмово масло се използва два пъти повече от слънчогледово олио (популярно главно в Европа и Аржентина)

На трето място - краве масло. Съдържа 62% наситени, 29% мононенаситени и само 4% полиненаситени к-ни. Но това е в чистото масло, а продаваното в магазина съдържа 45% вода. Значи трябва да вземете близо два пъти повече. Изпържено, има специфична миризма, която не всички харесват. А и холестерол...  По добре го оставете за сладки и кремове.

Категорично извън класацията - маргарин. Съдържа повишено количество транс-мазнини, а те са наистина канцерогенни. Маргаринът може да се произведе и без транс-мазнини, но това изисква по-високо налягане и по-висока температура при хидрогенизацията. Тоест - става по скъп.
И тук една забележка: Освен маргаринът на пазара, при който транс-мазнините са в някакви граници, фабриките произвеждат и индустиален маргарин за нуждите на сладкарската промишленост. Там положението с транс-мазнините е отчайващо и с него си произвеждат вафли, сладки и други подобни, издържащи  с месеци без да гранясват. Само дето са опасни... А и децата ги обичат. Без да сте много строги - ограничете ги!

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 13:22 от PinkPanther

# 11
  • Мнения: 2 821
Тази тема трябва да се закове!
Изключително интересна и полезна!

Купувайки зехтин наскоро, продавачката ме уверяваше, че със студено пресования/Extra virgin / не може да се готви, т.е. не се обработва термически и ми препоръча този за салата и готвене. Вие говорите, че се пържи с него newsm78...Всъщност съм по склонна на Вас да вярвам Wink

Другият ми въпрос е свързан с тлъстите риби и предлагането им на нашия пазар в прясно състояние. Най-достъпни са в замразен вид. Проблем ли е честата консумация имено на замразена риба?

# 12
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Какво означава, ако в кръвните изследвания холестерол HDL е под референтна норма, ако другите - общия и LDL, както и триглицеридите, са в референтни граници?
И относно омега3 - добавките (купувам си на Fortex  Embarassed) - вземам по 6 до 9 капсули. Моля да потвърдиш казаното в другата тема за предозирането на вит. Е
Така е, с EXTRA VIRGIN не трябва да се готви! МамиБлю, къде прочете, че се пържи с него? Аз купувам задължително в тъмно шише.
Лененото олио държа в хладилник, неустойчиво е, трябва да се изконсумира за месец. Аз си меля ленени семена преди консумация (напр. с нискомаслено кисело мляко 0,5%)

Отново благодаря за инфото за палмовото масло. Аз обаче четох, че в продаваното у нас били "ниски фракции" мазнините, които не били така полезни, колкото се очаква. Коментар? Предпочитания за марка?

# 13
  • Мнения: 800
Благодаря за подкрепата. Вдъхновихте ме.

А сега малко тежка биохимия. Ще гледам да съм кратък.

За този анализ(по-обстоен, разбира се) през 1982 г двама шведи получават Нобелова награда. Халал да им е! Жалкото е че 90% от лекарите хабер си нямат от това. Да живеят форумите!

Споменах по-горе, че хората могат да удължават верегите на мастните киселини в черния дроб, но е могат да местят местата на двойните връзки. Как става това?

Това става като най-късата мастна киселина (линолова LA - (18:2) омега-6 и α-линоленова ALA - (18:3) омега-3) са подложени на последователно преобразуване и удължаване под въздействието на ензимите  Δ6-десатураза, елонгаза и Δ5-десатураза. Последователността
е следната:

Ω-6: линолова к-на > дихомогамалиноленова к-на > гамалиноленова к-на > арахидонова к-на.

Ω-3: α-линоленова к-на > ейкозатетранова к-на > ейкозапентанова к-на > докозахексанова к-на.

За да се осъществи тази трансформация трябва да имаме достатъчно ензими, а за целта трябва да сме здрави, да не пушим, да имаме достатъчно магнезий и селен в организма и още десетина такива условия. Трудни са за изпълнение. Затова по-добре приемайте готови дълги мастни киселини.

До тук - добре. Какво става по нататък? Последните две киселини от всяка верига са подложени на метаболизация от нови два ензима - липооксигеназа и циклооксигеназа и под тяхно въздействие се получават простагландини, левкотриени и тромбоксани (наричани общо ейкозаноиди) от първи, втори и трети порядък. Ейкозаноидите от гамалиноленовата киселина са от първи, от арахидоновата от втори и от омега-3 киселините са от трети порядък. Нечетните са противовъзпалителни, а четните - провъзпалителни.

Всички сте чували за нестероидни противовъзпалителни средства. Те блокират действието на ензима циклооксигеназа и така намаляват възпалението като намаляват синтеза на провъзпалителни ейкозаноиди. Това са аспирин, фелоран, диклак и др. Лошото е, че блокират и синтеза и на противовъзпалителни...

Започна ли да ви светва? Много по-добре е да пием рибено масло и гамалиноленова к-на (от масло от пореч или нискостеблена иглика) вместо хапчета. Всъщност и за хапчетете има място - те все пак работят много по-бързо.

Така възпалението спада и болките в коленете, например, изчезват.


(Не знам за вас, но аз се уморих. Утре ще продължим. Остава малко и след това - въпроси.)

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 15:56 от PinkPanther

# 14
  • Мнения: 2 821
Така е, с EXTRA VIRGIN не трябва да се готви! МамиБлю, къде прочете, че се пържи с него? Аз купувам задължително в тъмно шише.
Blush...май не съм дочела добре..
Това изречение ме е подвело...
2.Намалете максимално консумацията на олио. Заместете го, където е възможно със зехтин (Extra virgin или Pomace, но не салатен, който е смес с олио). Зехтинът съдържа едва 9% LA, за сметка на тора съдържа 70% олеинова к-на - ОА, която е омега-9 и намалява холестерола.

Общи условия

Активация на акаунт