121–Слънце жарко над арабско грее–да се сбъдне това,за което всяка от нас копнее

  • 22 368
  • 295
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 171
Арабски корени е слабо казано ! Аз съм си 100 % арабка, доколкото иракчаните можем да сме 100 % нещо освен иракчани разбира се. Благодаря за комплимента за българския   Blush - все пак съм тук от доста години, така че не е чудно че имам добро ниво на българския. Стискам палци да научиш дъщерите си и на двата езика, а и на още някой - езиците са ключ за много врати.

# 226
  • Мнения: 1 655
Мартси винаги готова. За мохабет с приателки съм винаги насреща!
Утре към 11ч ще ти звънна като реанимирам малко докато сами кара по пистите наоколо!
Хадил, много хубаво е това че пишеш много правилно, ако си учила и в бг училище то тогава е ясно защо!

# 227
  • София
  • Мнения: 18 129
Хадил, написаното от мен не беше изобщо комплимент, а чистата истина... Peace
За жалост ,факт е, че  редица 100 %-ви българи не могат да се похвалят с подобна завидна грамотност, при това когато става дума за  родния им език, а не за някой чужд...! Cry А по повод моите дъщери, казвала съм, че учат в българско училище, факт, който малко или много възпрепятства доброто овладяване на арабския.Но дори и случаят да беше с обратен знак,т.е ако учеха в сирийското, ливанското или палестинското училище, някак ми се струва, че пък българският, поне що се отнася до писане и четене, щеше да им куца.. ThinkingИзвини ме, че пропускам иракското училище, не е от невнимание, а само защото да си призная, не зная, дали то все още съществува.. newsm78 Водеше се към иракското посолство, ама дали нещата още стоят така..Колкото до чуждите езици, изучаването им в днешни дни е задължително, наистина.С английския на този етап се справят повече от прилично за възрастта си, с времето обаче ще дойде моментът за включването и на втори западен в натоварената им програма.  Mr. Green

# 228
  • Мнения: 171
да и училището и университета ги изкарах на български. даже за съжаление литературният ми арабски не е толкова добър като българския, може би защото не го използвам много. аз лично смятам, че да не научиш езика на държавата, в която живееш е проява на невежество. ако някой е на противното мнение моля да не ми се сърди - не го казвам с цел да обидя някого.
not stubborn enough ще трябва да ги натоварите наистина и с друг европейски език, защото английският вече се превърна в необходимост и владеенето му е задължение... един вид вече не се брои, че знаеш език, ако знаеш само английски. Що се отнася до иракското училище там историята е сложна, но в сирийското се учеше добре български поне в малките класове по-миналата година.

# 229
  • Мнения: 3 804
Момичета някой да се сеща как се казваше песента на Слави,в която се пееше -за крадец не ставаш сине,ти си будалааааа ,щом сърцето ти е взела някаква жена  newsm78

# 230
  • Мнения: 171
казва се Sweet chalga in time   http://www.youtube.com/watch?v=CsND_NRUQeM
извинявайте, че толкова често пиша, но като уча нощем и компютъра стои включен, за да разтоварвам.

а по повод нас арабите за съжаление най-вярно е това, което великият Джубран Халил Джубран е казал (той не го е казал точно за арабите но за нас важи в пълна сила):

Приятели мои, спътници мои, горко на народ, който е пълен с вярвания и празен откъм вяра.
Горко на народ, който се облича с дреха, неизтъкана от него, яде хляб, непожънат от него, и пие вино, неизцедено от неговата собствена преса.
Горко на народ, който приветства побойника като герои и смята блестящия завоевател за щедър.
Горко на народ, който насън презира някоя страст, а наяве и робува.
Горко на народ, който издига глас само когато крачи в погребална процесия, гордее се само с руините си и се съпротивява само когато вратът му е поставен между меча и дръвника.
Горко на народ, чиито държавници са лисици, философите му са фокусници, а изкуството му е изкуство на кърпежа и подражанието.
Горко на народ, който посреща своя нов водач с фанфари, а го изпраща с пищялки, само за да посрещне друг отново с фанфари.
Горко на народ, чиито мъдреци са онемели с годините, а силните му мъже са още в люлката.
Горко на народ, разделен на части, всяка от които си въобразява, че е народ.

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 01:36 от hadil

# 231
  • Мнения: 3 804
казва се Sweet chalga in time   http://www.youtube.com/watch?v=CsND_NRUQeM
извинявайте, че толкова често пиша, но като уча нощем и компютъра стои включен, за да разтоварвам.
Благодаря   bouquet ,леко учене  Hug

# 232
  • Мнения: 1 655
няма нощни птици май!
Аз си посрещтнах резервацийте и сега отивам да легна малко, че утре тежък ден пак ще съм като ударен самолет
лека вечер от мен!
И ползотворно учене! Hug

# 233
  • Мнения: 2 171
Хадил, и мен ме изумяваш с прекрасния си български. Браво  bouquet!
Аз имам позната, чиято дъщеря беше първи клас в арабско училище, но не знам дали е точно сирийското newsm78. Намира се в Надежда. Знам, че има арабски училища в Надежда, Мусагеница и Младост 1а, но кое какво е не знам. Ще се радвам, ако ме осветлите по този въпрос Simple Smile. Не че децата ми ще учат в арабско училище, а просто от чисто любопитство ми е интересно да знам. Ние с мъжа ми сме решили за децата да учат в български училища, защото все пак намеренията ни са да ги отгледаме в България и искаме да се чувстват максимално удобно в средата си, затова им дадохме и тези имена, с които да се чувстват комфортно тук. Искам много да научат и арабски, езика е огромно богатство, но към момента големия ми син знае само български. Просто баща му забравя да му говори на арабски, вкъщи се говори български и той кара по инерция. От време на време се усеща и му заговаря на арабски, но пък Алекс се изнервя, че не го разбира и не иска изобщо да го слуша. Все пак се надявам нещата да се променят и да започне да разбира и говори и на двата езика. Дано не сме закъснели Praynig.
А по въпроса за мнението на българите за арабите, ние имаме щастието да сме заобиколени от широкоскроени хора, които съдят за хората по това какви са, а не по това откъде са Simple Smile. Е, разбира се, има и изключения, но са много малко и въпреки това ми е неприятно Confused. Мъжът ми е страшно контактен и добронамерен и хората го харесват. Аз съм страшен бурсук и темерут в сравнение с него Embarassed. Той се сприятелява с всички, с които се запознае и някак хората забравят за предубежденията си. Ето например, във Враца сме само от месец, преди живеехме в София, на нова работа е и не познаваше никого тук. Но вече "плува в свои води", сприятели се с колегите си и няма проблеми. А аз доста се притеснявах как ще ни потръгне живота тук, защото знам, че в малките градове хората са с повече предубеждения, защото чужденците са рядкост.

# 234
  • София
  • Мнения: 18 129
Добро утро, дами! Grinning
Тук вали ли, вали....мрачно е, черно и гърми, а на мен тоооооооооолкова ми се спи. Mr. Green
Астарта, ще се опитам да отговоря на питането ти за арабските училища, независимо от това, че моите бандитки учат в българско основно училище. Peace
От поста на Хадил не ми стана ясно, дали иракското още съществува, затова ще ти напиша онова, което зная за останалите 3 арабски училища.Палестинското се намира в жк.Толстой, т.е община Надежда.Нарича се май Авицена.Ливанското се намира на ул.Родопски извор, май се води община Красно село. newsm78Помещава се в една сграда с българско основно училище, дали не беше 34-то,носи името на Джубран Халил Джубран.Третото училище, сирийското, май се намира в Младост.Носи името на Омар Ал Мухтар, дано не се лъжа само, че все пак въпросната личност е либийски национален герой.. PraynigПомещава се в сградата на 145 СОУ.Нека по-осведомените от мен нанесат корекции, ако съм допуснала грешка.Иначе и в трите училища всички предмети се изучават на английски, а българският и арабският са като допълнителни езици. ThinkingКолкото до по-големи деца, в смисъл вече в гимназиална възраст,освен изброените частни  училища, държавното 18-то предоставя опции за изучаване на арабския в специализирана паралелка, но за жалост чувам само лоши отзиви за нея.На ниво във въпросното даскало са май само китайската и японската паралелка. Rolling EyesТа така..Поразпитах обстойно, поради факта, че голямата ми дъщеря през предстоящата учебна година ще бъде седмокласничка, т.е й предстои кандидатстване.Но май твърдо  ще ориентираме подготовката й към прием в традиционните езикови гимназии- немска, френска и испанска.Английската я пропускам поради обясненото в предходни постове, а именно, че след дългогодишно изучаване на английския в училище и извън него, е време за застъпването на втори западен език. Peace

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 11:49 от not stubborn enough

# 235
  • Мнения: 800
Креми, Сами е много порастнал, дано си е все така палав  Laughing

И аз съм яла макарони с тиквички и скариди,един италианец ни ги прави, ама много не си падам по скаридите  Laughing  с кайма може би ще е по-добре


Допреди няколко години поне имаше иракско училище в Мусагеница, там учеше  на чичото щерка му  Wink  Може би още да го има, но май не е от най-реномираните. Брат й учи в ливанското и са доволни.
 Като се появи Магда тя ще каже за палестинското, но помня, че беше доволна.


Ама как така да не знаете, че Ирак е много красива страна!  Мечтая за величествените  планини на Ирак  Embarassed
 



http://graphics8.nytimes.com/images/2008/04/09/books/09grimes-600.jpg




http://www.hess.bz/Erbil.htm



# 236
  • Мнения: 1 655
Добро утро момичета!
Ех от сутринта съм такъв карък.
Понеже майка ми е на почивка и когато ъм нощна смяна го гледа една комшийка и аз сутринта бързам да се прибера , че жената ена работа и ХОП ТРОП АКТ за превишена скорост, направо ще се изям с парцалите.

# 237
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Лелеее...момичета , не ме беше тръскало заметресение от години...уффф
Голям стрес...яко ни тръсна
Било с епицентър в Черно море...ще разбера повече подробности в обедните новини...
Единия котарак го усети и подсокочи , другите 3 писанки нищо не разбраха ,...а де...

Тъкмо ви четях и нещо исках да кажа...ама вече не помня ...като ми мине стреса ще пиша



...ох , да ..здрасти Креми ! Самито е много пораснал и страхотно красив- да му пратиш целувки от мен !

# 238
  • Мнения: 171
Иракското училище вече не е реномирано, както беше едно време, а и от тази година няма да са в Мусагеница. Ливанското е големи претенции и никакво покритие на български език - само се води, че имат предмета, но нивото е зле. За палестинското нищо не казвам, защото съм предубедена. В сирийското училище от първи клас се учат арабски, български и английски език + биология и математика на английски, естествено религия, за който иска (става въпрос за часовете по ислямско възпитание и вероизповедание). От осми клас всички предмети са на български, но остават и часовете по арабски език и минимален брой часове по география и история на арабски език с оглед на общата култура. Имаше и часове по френски за горен курс, но тази година май няма да има. Обучението по езици беше добро - няма да го хваля, защото по-миналата година част от езиковите предмети ги водех аз, но миналата година беше малък хаос. Сега пак се опитват да подредят нещата и май ще се получи по-добре. Иначе обучението на български никак не е лошо и даже тази година зрелостниците се явиха на български матури и изкараха добре. Освен това учениците държат изпити към българско училище и получават и българска диплома, така че да не се налага легализиране и приравняване на арабската. Опитали са се да дадат добър старт на децата.... като се замислиш обаче в днешно време натоварването е страхотно в училищата.
Постът стана цял роман, дано ви е от полза.
Ум Сами не се кахъри за акта - всяко зло за добро. Шилан ще се опитам да сложа и аз някои снимки от Ирак да не излезе, че хубавата част е само в планините на Иракски Кюрдистан  Wink

# 239
  • София
  • Мнения: 18 129


Малко инфо за земетръса:
Земетресение с магнитуд 5,1 е регистрирано в Черно море в 10,49 ч българско време - това стана ясно от справка на Агенция "Фокус" в сайта Европейски Средиземноморски сеизмологичен център. Трусът е бил на 41 км югозападно от Констанца, Румъния, 15 км западно от Мангалия, Румъния, на 30 км дълбочина.
Хадил, благодаря за обстойната информация!

Общи условия

Активация на акаунт