(Био) зеленчукова градина

  • 147 721
  • 747
  •   1
Отговори
# 390
  • DE
  • Мнения: 971
Цитат
Предполагам, че така ги засаждаш, без да вадиш растенията от тях, нали?
Зависи колко големи стават до май, налага ми се доматито да го пресаждам в по солеми саксии.

Цитат
Много интересна идея е това с тоалетната хартия, само че тя не се ли разпада в един момент?
Иначе да разбирам ли, че вече си сложила разсади на домати, чушки и патлажан?
Да,патлажана и чушките сея средата на януари.С доматито почвам края на февруари,но тази година сложих по рано.Иначе ми растат много бързо на горе,сега са в хладна стая.Ролките не се разпадат,поне до сега, не са.По този начин си спестявам много място иначе като почна да сея и цветята в къЩи, е като в оранжерия.А и така,вадя, садя,без да  разкъсвам коренине на растението.
Тук в моята градина е само сняг и лед,за сеитба на вън даже и не мисля.

# 391
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Сетих се за една реколта, която също може да се прибира в момента - магданозените корени. Безценни са за супи.
Когато разчистваме площта със миналогодишния магданоз, можем да се сдобием с този ценен зеленчук. Не знам обаче как се съхранява за повече време, става въпрос, ако сега изскубем всичко.
Аз обикновено го държа до първия откос на новия - магданозът, знае се, е двугодишен, макар и да може да се форсира и за една година. Оставям за семе израсли из лехите случайни стръкове, считам, че са по-оцеляващи, пък и като са единични по-добре ги огрява слънцето

# 392
  • DE
  • Мнения: 971
Куркума,аз корените на магданoза винаги ги вадя есента,мия и суша.
Ползвам ги като правя супа.
Една година ги оставих в земята,но на следваЩата година магданозът ми беше много дребен,затова садя всяка пролет нов.

# 393
  • Мнения: 2 123
хей Вълчо, Куркума, матзе - много благодаря за полезното инфо!
Значи... концепцията ми е такава... През първите си по-свободни и недъждовни дни, ще подготвя лехите /ще ги обърна, така че дървесната пепел добре да се омеша/
В неделя ще направя разсад за чери домати - ей така за кеф и опит.
Истинските домати ще получа като готов разсад.
Тиквичките и морковите ще сея директно.
въпрос:
За магданоза - наистина ли е двугодишен??? Аз нищо не съм вадила като корени и си стои на леха и сега...  newsm78 Трябва ли да садя нов, за да имам и през тази година?
арпаджикът сега ли се сади? и един блондински:
На кореноплодните - лук, моркови и т.н. нужна ли им е светлина като на доматите - защото имам място само ве дна сенчеста леха?

# 394
  • Мнения: 4 585
Магданоз засади, но стария не оскубвай, късай си от него, докато стане засятия тази година.
Миналогодишния ще хукне да расте на височина с едно като пръти, горе пуска цвят и завързва семе. Тия хурки ги прекършвай, докато стане новия. Вчера си набрах една китка от стария. Днес направих сефтето на копривена чорбица от поляната.
Излъгал съм за тиквичките, които сея. Не са сорт многоплодни, а изобилни.
На сортови семена имаше семе за пъщарнак, това е нещо като бяло цвекло, използвали са го варено, за яхнийки, от нашите земи са го изместили картофите.
Ако видите семе за зелен боб Чер Старозагорски, преполъчвам ви го. Не преде, няма лика и люспи, тъмнозелени шушулки и с много приятна миризма на зелен боб.
Аз го сея ред от ред две педи, гнездо от гнездо педя, по три в гнездо едно до друго, дружно да надигат земята. Сее се по плитко от граха и се настъпва, да контактува добре с почвата и влагата.
Рано му е оше да се сее, към 20.04.

# 395
  • Мнения: 30
А за граха време ли е вече? newsm78 Вие как го сеете? Миналата година го сложих по това време, но част от семената изгниха - нали все бързам като пуле пред майка си... То в интерес на истината и сега съм сложила, но мъничко, ей така за проба. Дитмарското зеле изникна - равен и хубав разсад, много съм доволна!

# 396
  • Мнения: 4 585
На граха не му пречи студа. Аз мисля да го сея в събота.  Взех 400гр, по 200 от два сорта.
Сея го по 3-4 гнездово, редовете през един около 40см, през един през 60.
от ред 1 до ред 2 - 40см
от 2 до 3            - 60
от ред 3 до 4 -40см и тн. При второто копане, когато се виждат мустачки и се натрупва пръст, с пръстта лекичко накланям граха към реда, който е по-близо 1 към 2, 3-ти към 4-ти и тн. Но късно тия редове се захмащат с мустачета и стоят стабилно прави.
Едно време мама е сяла овесче, грахче, овесче, грахче. и грахът се хваща за стъблата на овеса с мустачките си.

# 397
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
И аз ще слагам грах в събота, сея си го по моя схема, слято, 15х15, по едно семе. Не го копая. Става.
Вълчо, магданоза се сее, не се сади, нали така.

# 398
  • Мнения: 872
Ние магданоза го садим от разсад.  Wink Тук дъждът отмива всичко от семе, до сега съм пробвала семе репички, моркови, магданоз, копър, намирам семето отнесено...
До сега сме набоцкали лук за презен и чесън, вече се показват. Мислим да слагаме салатите в оранжерията за ранни.
Следва обръщане, но няма да торим тази година  

# 399
  • Мнения: 4 585
Аз репички и магданоз сея по един и същ начин - в продърговата, равна леха, с рохка и влажан почва. Натискам с ръце кора от яйца, после пак, и пак - до края на рехата. Репичките по 1 през трапче, на следващия ред  - шахматно. Магдазоз - колкото падне, във всяко трапче.
После вземам отстрани пръст между ръцете си и я стривам над лехите, коркото да се покрият семенцата с 1-2 см. Поливам чак, когато поникнат всички, с лейка. Преси са са изникнали ако полея, става коричка и репичките се мъчат. Магданоза като се сгъсти доста, почвам и да си скубя с корените, до есента остава педя от педя, обаче разкошни букети. Ние го харчим доста.

# 400
  • Мнения: 872
Това е идея с кората от яйца. За репичките, по колко семенца слагаш в трапче? Става ли за моркови така? На пролет ще пробвам , само да не се излее един дъжд веднага след това Confused Дори и лятото , нямаме 5 поредни дни без дъжд


matze, сетих се за едни приятелки от Силистра наричаха доматите - доматито. Много сладко  Hug

# 401
  • Мнения: 4 585
Морковете ги сея на гърбове, издигнати продълговати купчики пръст, на 30-40 см една от друга, после правя брезтичка с кречка, и в нея сипя с два пръста, все идно посолявам.  После заравям с ръце с това, което е изловила пръчката. Като почнат да се виждат хубаво, ги разреждам 3 - 4 пръста морков от морков. Файда от много и криви моливчета няма.
Репичките се мъча да пускам по 1, но не винаги успявам. Коричката за яйца от едната страна са по-острички тия изданинки, с тях към земята.

# 402
  • Мнения: 2 123
оо това за кората от яйца е супер идея!  bouquet
а ще ми кажете ли за лука и морковите - може ли на малко по-сенчесто място да ги отглеждам?

# 403
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
оо това за кората от яйца е супер идея!  bouquet
а ще ми кажете ли за лука и морковите - може ли на малко по-сенчесто място да ги отглеждам?

Не, при мене подобен опит завърши с грандиозен провал. Разправят, че зеления фасул понасял известно засенчване. Пробвай с него. Малини сложих на едно усойно, станаха.

# 404
  • Мнения: 4 585
 За зелен лук, за пера, преди да са се разлистили хубаво дърветата, става. Примерно сега да набучите балучки, и докато се разлистят дърветата, да сте го оскубали. Хубави глави лук, за готвене, няма да станат.
Под рехава сянка на асма ягодите биват горе - долу.
Под сянката на орех дори и троскотът учира.
Малини сме имали в сянката на къщата на село, от северната й страна.

Общи условия

Активация на акаунт