Различният първи юни

  • 37 680
  • 795
  •   1
Отговори
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Събуждам се в 5,30 - моят син си удря главата в леглото и плаче.
Не зная защо плаче. Той не говори и не може да ми обясни. Може да е сънувал нещо, може да го дразни пижамката или някой звук, на който аз не обръщам внимание.
Опитвам се да гушна и успокоя. Той не понася да го гушкам повече от 2 секунди.
Продължава да плаче и се примъква към стената, където иска да си удари главата отново.
Не, той не ме манипулира. Той има разстройство от аутистичния спектър.
На 6 години е и не говори, не може да се облече сам, но използва компютъра, познава добре улиците, по които минаваме.
Това последното изглежда хубаво, но не винаги е така, защото ако искам да мина по друга улица, той се сърди.
Новите неща го притесняват.
Може да се разплаче от фалшива музика, от това, че убиват мечката в детско филмче или понякога и аз не зная защо, и да се повтори сцената с удрянето на главата. Трудно изтърпява опашка в магазин.
В градинката вчера имаше празник за първи юни. Не го заведох, защото ще се изнерви от силната музика.
Той се радва на децата, но не умее да си играе с тях, защото не говори, защото се страхува от люлки, пързалки и катерушки.
Понякога се поклаща напред-назад, за да се успокоява, и си пее "ЕЕЕЕЕЕЕЕ"
Ако му купя подарък, няма да се зарадва. Играчките, които му харесват, са топки и коли. И си играе с тях, като ги върти около оста им (на колите върти колелцата). Така може да седи с часове и да върти едно и също нещо. Специалистите казват, че това никак не е добре, защото така се затваря в свой измислен свят. Трябва да играе други игри, в които да споделя играчки, да общува.
Той не ходи на детска градина, защото не го искат.
Би било добре за него да е сред активно общуващи деца, за да го стимулират да играе с тях.
Единствената градина, в която биха го взели, е далече в Бояна и там ще бъде в група с други деца като него. Всеки в своя свят, въртящ чинийка или тракащ с вратичката на шкафчето... няма да е от полза за никого.

А когато е спокоен, той се усмихва.
Усмихва се на нещо в своя свят. Показва ми какво иска, като взема ръката ми и я "води" до желаното нещо.
Обича музика и танцува в ритъм. Обича анимационни филми и сам си ги пуска на компютъра.
Обича да гледа как другите деца се люлеят и се пързалят, макар и той да пищи от ужас при опит да го кача на люлка.

Моля модераторите да не ми местят темата в "Деца с увреждания", защото ние там се знаем. Искам да разкажа на останалите.

И не, не събирам пари за лечение, защото за неговият проблем няма нито скъпи лекарства, нито нито операция в чужбина.
Той иска само търпение и разбиране, много работа с логопеди и психолози.

Искам само да кажа - детето ми не е невъзпитано.
То не се тръшка от глезотия или за поредната скъпа играчка.
Когато маха с ръчички като с крилца, това не е повод децата да му се смеят.
Той така показва, че им се радва.
Обяснете на вашите деца, че има и такива като него.
и... честит първи юни!
На всички деца!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 762
firebird , мога само да те прегърна виртуално и да те поздравя за темата. Целуни детенцето си от мен  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 3 099
Моят Шош ходи целодневно в детски център, където има деца като твоето! Има и такива с ДЦП. С гордост го споделям на всичките си приятелки. Така убедих и мъжа ми да плащаме високата (спрямо държавната) такса.

Прегръщам теб и детето ти - ние искаме да общуваме с вас!

Ако решиш да ни гостувате някой ден - пиши ми на ЛС, много ще се радвам!

# 3
  • Мнения: 4 116
Кате  Hug  и му купи на детето някоя нова играчка, нещо като конструктор, може и да му хареса.

# 4
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
firebird , ще разкажа на моето дете за твоето. Приеми топлата ми прегръдка и усмивка. Честит празник и на твоята свидна рожба.

# 5
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Купувам му... има купчина разни сглобяващи се, пъзели, роботи, мечоци... Той не ги харесва. Ако им обърне внимание, то ще ги гризе малко (сменяме зъбки) и ги зарязва. Наскоро почна да сглобява парченца лего и това много ме радва. Но не строи нещо, само избира еднакви по форма и ги сглобява едно в друго.

ivonska, благодаря...
А къде е вашият център?

# 6
  • София
  • Мнения: 3 099
ivonska, благодаря...
А къде е вашият център?

Пумпелина. Редута.

http://www.pumpelina.eu/welcome.html

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
firebird  Hug
имаше нужда от таква тема/информация...
Нека много хора прочетат 1-вия ти пост.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Моята малка дъщеря вече знае, че има и по- различни деца. Детенцето на добри наши приятели е със Синдром на Даун и е най-предпочитаното за игри от щерката. Ние искаме нашите деца да играят с твоето, но някои отговорни другари, явно не го знаят.
Весел и усмихнат празник ви пожелавам!  Hug

# 9
  • Мнения: 3 743
firebird, прегръдки и целувки на Насето от мен и Марти Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 3 099
firebird  Hug
...
Нека много хора прочетат 1-вия ти пост.

Само с четене и обясняване не става. Тези деца трябва да станат част от "нормалния живот" на връстниците си - докато не започнат да ги срещат, нищо няма да помогне! Моят син ги приема естествено (с тях е вече 1 година), но аз лично все още се чудя дали реагирам адекватно, тъй като не бях чувала за ДЦП и аутизъм, нито бях виждала такива хора, докато не открих Пумпелина. Не съм виновна - те са били скрити някъде, аз откъде да разбера за тях... Гледах тъпо и се чудех какво става... Затова се постарах поне детето ми да е в час.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Благодаря!Честито на теб и твоето дете! Честито на всички деца!
Дъщеря ми знае за различните деца.  Днес от ДГ са организирали посещение в Карин дом. В самата ДГ има деца с увреждания и мисля, че това е правилно.

# 12
  • Мнения: 2 491
И аз искам моето дете да играе с твоето!
Прегърни го от нас, но не повече от 2 секунди Grinning
Весел празник и много усмивки на личицето му   bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 15 457
Честит празник на всички  дечица и техните силни мами! newsm51

# 14
  • Мнения: 375
Moето дете се казва Дани,той е на 6г с диагноза аутизьм.не говори нищо научили сме се да се разбираме и да знаеме какво иска само по погледа.Не играе с играчки по предназначение .вьрти всичко което му попадне и това продьлжава с часове.Най често крещи докато си вьрти нещо и на вьн изглежда странно за другите хора.на площадката при другите деца се задьржа най много 10 мин.И не защото не ни се седи там ами защото хвьрля пяськ по хората и децата и майките се сьрдят или казват че е невьзпитан.не ходи на градина защото не го искат там а в специализираните градини местата са малко .ето и днес на 1 юни той пак е сам на площадката с татко си .днес времето е лошо и има шанс децата там да са по малко и той да може да си поиграе на спокойствие.Днес е празник за всички деца ,но моето не разбира това.а ние неговите родители вместо да сме щастливи на този ден сме тьжни от това ,че детето ни е различно и само.Честит празник мили дечица и родители и бьдете здрави.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт