Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 6-та тема

  • 82 965
  • 373
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 22 867

Да сложа рецептата на шведското хлебче с крема сирене и копър, защото търпи импровизации, а резултатът е все разкошен - меко, вкусно и ароматно хлебче. Най-много ми харесва, че не съхне, на следващия ден пак е много мек, въпреки че на снимките изглежда като препечен  сух хляб. Просто структурата му е някак леко влажна или не е суха, и аз не знам как да го напиша. Grinning
 

# 61
  • Мнения: 1 116
Привет   bouquet
П.С. А между другото на канеления сладкиш на Танита коричката твърда ли се получава,защото моята стана такава(днес го правих за пръв път)

Не се получава твърда, почти няма кора, пухкав и мек е. Може би си го пекла повечко.

# 62
  • Мнения: 22 867
Привет   bouquet
П.С. А между другото на канеления сладкиш на Танита коричката твърда ли се получава,защото моята стана такава(днес го правих за пръв път)

Не се получава твърда, почти няма кора, пухкав и мек е. Може би си го пекла повечко.

И при мен се получи не кора, по-скоро един много тъничък хрупкав слой, предполагам от захарта, която се ръси отгоре. Иначе наистина е пухкав и мек сладкиш. Може и захарта да не е съвсем качествена. Вече не знам дали има нещо добро по нашите магазини.

# 63
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Танита,благоадаря за пояснението.Иначе сладкиша е разкошен и пухкав,но както казва Лабрекс,е твърдо точно само отгоре,където е захарта,аз си представях, че ще разтопи или нещо такова,а тя си остана хрупкава,но въпреки всичко си е хубав   bouquet

# 64
  • Мнения: 110
Здравейте мацки. Аз вчера правих Болярската питка и стана невероятна - мека, пухкава, на конци, като козунак. А на вкус.....мани-мани - връхТа. Ама пусто нямам снимки да се изфукам. Нищо, другия път. А, правих я с 1 кубче жива мая и си втаса прекрасно.

# 65
  • Мнения: 1 589
Според вас този феномен има ли обяснение-омесих питка от бяло брашно,втаса,намазах я (все още беше бяла),сложих я да се пече,когато я извадих от печката и я разчупих-тя кафява,цялата кафява,като ръжен хляб.Стоя и се чудя-какво стана?

# 66
  • Мнения: 22 867
Според вас този феномен има ли обяснение-омесих питка от бяло брашно,втаса,намазах я (все още беше бяла),сложих я да се пече,когато я извадих от печката и я разчупих-тя кафява,цялата кафява,като ръжен хляб.Стоя и се чудя-какво стана?

Интересно, на мен ми пожълтяват питките със сода, но чак кафява........... newsm78 Идея си нямам.........А с какво брашно я меси?

# 67
  • Мнения: 1 192
Аз съм забелязала нещо такова като правя баница и содата не се е разтворила добре в киселото мляко.При смесването с яйцята след това явно става нещо и баницата става на места кафява.Може и от брашното при теб да се е  получила такава newsm78

# 68
  • Мнения: 262
Според вас този феномен има ли обяснение-омесих питка от бяло брашно,втаса,намазах я (все още беше бяла),сложих я да се пече,когато я извадих от печката и я разчупих-тя кафява,цялата кафява,като ръжен хляб.Стоя и се чудя-какво стана?

При мен абсолютно същото се получи от "брашното , което бухва само" , онова в червените опаковки.

По Коледа на нашия магазин беше останало само такова и нямах време да търся , и си казах : "Тъкмо ще бухне повече"  Mr. Green

Получи се , единственият кусур беше цвета , все едно от пълнозърнесто брашно и някак имаше различен вкус.

Покажи снимка на разчупената питка и ако не е от брашното момичетата тук ще ти кажат къде ти е грешката  Peace

# 69
  • Мнения: 1 589
Май не е от брашното-от същия пакет с брашно,днес правих руло и се получи.
От маята?Използвах суха мая-може ли тя да е оцветила?

# 70
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Май не е от брашното-от същия пакет с брашно,днес правих руло и се получи.
От маята?Използвах суха мая-може ли тя да е оцветила?

Използвам само суха мая - досега не е имало такъв проблем.

# 71
  • Мнения: 319
Здравейте, рядко пиша тук, че не съм много на ти с месенето, но ви следя внимателно много обичам питки, а вие сте истински майсторки   bouquet

Вчера правих Завъртяната пита на Vens стана страхотна, /то си е като тутманик/ и така бухна че излезе от тавата, препоръчвам я на всички  Wink лесна, вкусна и ефектна  Heart Eyes



и с каква препечена коричка стана ммммм

# 72
  • Мнения: 11 747
Ах, леле, леле!  Crazy Ще скъсам синджира!  Mr. Green

# 73
  • Разград
  • Мнения: 3 110
vesi_nn ,чудесно изглежда Peace,и аз отдавна и се каня.

# 74
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


    Аз ще препоръчам една много вкусна питка.Според мен по-сполучлив вариант на Болярската.

   
                                    Питка Маргаритка

     

               Продукти:3 яйца от които се заделя единия жълтък за намазване на питката, 400мл. хладка вода, 1ч.ч. кисело мляко, в която е разбъркана 1\2 ч.л. сода, 4 с.л. олио, 1,5 с.л. сол, 1ч.л. захар, мая за 1,5 кг. брашно(аз сложих 3 пакета суха), брашно колкото поеме.

 Желателно е всички продукти да са със стайна температура.Част от брашното се пресява със солта, маята и захарта.Прави се дупка в средата и там се изсипват останалите продукти.Замесва се тесто и месейки топим ръцете в 3.с.л. разтопена мас, докато тестото не я попие хубаво.Оставя се да втаса много хубаво!След това тестото се премесва хубаво отново и се оставя да почине около 20 мин.Разточва се на голяма кора(тестото е много лесно за точене) и се намазва с препържено масло.Не слагайте много масло, защото втасването е трудно.Желателно е да е на тънък пласт навсякъде.Навива се на руло, но не стегнато.Началото и края се отрязват(те са доста по-тънки) и се слагат в средата на тавата.Останалата част се реже едно на право, другото под диагонал....докато свърши рулото.След това се нареждат в тавата с острата част навън.По желание може с пръсти да разтворите "цветчетата" за да станат по-"цъфнали"(като на снимката).След това оставяте питката да втаса много хубаво!Намазвате я с разбития жълтък, който е бил покрит в съд с олио за да не изсъхне.Пече се на 210 градуса, към края на печенето фурната се намалява.Ако започне да прегаря кората, завийте я с фолио.
       
          Темата е тук!

     

                      
         

Общи условия

Активация на акаунт