Да помогнем на Горан!

  • 25 643
  • 208
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 11
Отново ме обляха сълзи, но не от мъка, а от следното писмо, публикувано във фейсбук на http://apps.facebook.com/causes/276850?m=1f864f56

Не съм добър човек, не съм.
Говоря за любов, а в себе си съм влюбен.
Започвам да забравям вкуса на хляба труден
И рядко чужда болка сепва моя сън.

Г. Константинов

Здравейте приятели,
Пиша Ви това писмо, защото искам да ви кажа с него, че ви обичам и вярвам във вас. Така, както ми се иска да обичам човека въобще, но ми е все по-трудно да го правя. Снощи зяпах телевизия – новини, мюзик айдъл, реклами – обичайния мишмаш. И тогава нещо се случи. Видях едни детски очи, които докоснаха сърцето ми. Очите на малкия Горан Димитров от Варна. Не познавам това дете, но много бих искала да е обратното. Той е болен от рядко срещан тумор, в момента е на химиотерапия и за да оживее се нуждае от спешна операция в чужбина. Знам, че
всичко това звучи тривиално. Такива черни новини ни заливат постоянно и нашите рецептори отдавна са претръпнали за тях. Ще кажете: „Какво е различното? Защо ни спамваш с тия глупости?”

Различни са очите на Горан. Това дете не молеше за помощ. В погледа му имаше толкова сила и достойнство, такова спокойствие пред това, което му поднася съдбата. Аз съм сигурна, че той, приятели мои, е постигнал това състояние на духа, което ние и след 50 години медитация и тренировки няма да имаме.. Горан тренира карате киокушин. Не просто тренира, а е шампион. На пет е спечелил първия си златен медал. Когато репортерът го попита какво иска, Горан каза, че мечтата му е да може пак да тренира. А вие за какво мечтаете?

Истината е, че това писмо не е за Горан, не е и за вас, а е за мен.. Проследих всичко, което се случи в главата и сърцето ми след този репортаж и мога да ви уверя, че се е случвало многократно. Аз не съм човек, който пуска смс-и за любимите си изпълнители, не чета подобни писма и рядко давам някой лев за благотворителност. Защо ли? Защото просто това се случва някъде извън мен. Светът е пълен с хора, които се нуждаят от помощ. Къде ти в мене сила да оправям света. Та аз не мога да се справя със собственото си сърце и душа.

Горан се нуждае от 100 000 евро. Първата ми мисъл беше, че това са много пари. Но помислете - как ще ви изглежда тази сума, ако се раздели на 10 000 души? Ние не сме съвършени. Всеки от нас има поне по един вреден навик, с който се заканва да се справи от години, но все отлага във времето. Някои пушат твърде много, други пият по една бира в повечко, а аз съм се пристрастила към колата. И приятели мой, сега е моментът да направим нещо за себе си. Не за Горан, а за себе си. Ако всеки от нас пие само за седмица по една бира по-малко или намали
цигарите с една кутия и внесе парите за този вреден навик на сметката на Горан, ние не само ще спасим това дете, но със сигурност ще бъдем по-здрави и по-щастливи. Защото вредните навици имат свойството често да ни напомнят за себе си. И всеки път, когато това се случи, мисълта, че сте дали шанс на това дете да се спаси, ще сгрява сърцето ви.

Снощи си легнах с мисълта, че Горан сигурно няма много шансове. Парите трябва да се съберат бързо. Криза е. Той е на химиотерапия и не се знае какво става в малкия му организъм. Пък и дори да се спаси, колко ли други такива има като него. И тогава една коварна мисъл се прокрадна „Ами ако беше моето дете, какво щях да направя тогава?” И знаете ли, почти като рефлекс, изкочи една увереност, че винаги може нещо да направиш, стига де не искаш да стоиш безучастен. И ето тази сутрин аз реших да ви напиша това писмо и да внеса сумата за моя
вреден навик на сметката на Горан. И знаете ли, случи се чудо, защото неговата сила сякаш преля в мен.

Сега аз се чувствам по-силна, по-отговорна за своите мисли, чувства и действия и искрено ви пожелавам това да се случи и с вас. Защото е крайно време да повярваме, че това да живеем по-добре, по-щастливо и по-богато зависи от всеки един от нас. Така и скапаната ни държава може да не бъде толкова скапана, мръсният ни град да стане по-малко мръсен, а ние да се превърнем в граждани, а не в индивиди, затворени в малките си черупки, където се чувстват единствено сигурни.

Затова нека помогнем на Горан. Не утре, не някой друг път, а днес. Нека всеки внесе на тази банкова сметка
БАНКОВИ СМЕТКИ В БАНКА ДСК ЕАД:
ГОРАН КОСТАДИНОВ ДИМИТРОВ
IBAN BG 29 STSA 93 00 00 17 049 161 – В ЛЕВА
IBAN BG 06 STSA 93 00 00 17 049 187 – В ЕВРО
BICCODE STSABGSF
сумата на своя вреден навик и да благодари на Горан, че ни помага да бъдем по-добри. Защото това дете наистина заслужава нашата благодарност.

Препратете това писмо на толкова хора, колкото считате за свои приятели. И направете каквото е по-силите ви, за да станат повече хора съпричастни към малката ни кауза. Така ще се почувствате силни и ще разберете, че можете, стига да поискате.

Благодаря ти, Горане.

Неда Филчева

# 61
  • Мнения: 11
По последна информация събраните средства са 80 000 лв.

Гого се смееше докато говорихме с майка му по тел. Днес се чувства по-добре от вчера !!!!!!!

# 62
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
По последна информация събраните средства са 80 000 лв.

Гого се смееше докато говорихме с майка му по тел. Днес се чувства по-добре от вчера !!!!!!!

Гого каза че ще е здрав днес! Дано това се случи наистина, другия месец!

# 63
  • Мнения: 2 133
Току що и аз говорих с майката!Утре отивам да превеждам пари по сметката.
Гого ще се оправи Peace

# 64
  • Мнения: 27
Какво стана с кутията в София? Ако още не е готова, ще отскоча до банката.
Стискам палци мишле малко и вярвам, че скоро пак ще тренираш .

# 65
  • Мнения: 0
Здравейте мами,
По стечение на обстоятелствата се ангажирах със здравословния проблем на Гого и днес когато разбрах за събраната сума от около 80 хиляди лева за операцията в чужбина, бях толкова приятно изненадана, че ми се искаше да крещя с пълно гърло към управниците на тази унищожителна и корумпирана българска държавна система, която само когато има избори благоволява да погледне надолу към "обикновените хора". А когато децата на тези "обикновени хора" се нуждаят от подкрепа и средства за животоспасяващо лечение, "боговете" мълчат.

С гордост ме изпълва постъпката на всички НЕОбИКНОВЕНИ ХОрА, които обединяват своята надежда и воля и я даряват на Гого.
С гордост ме изпълват Гого  и семейството му, които понасят нечовешкото изпитание на което са подложени и се борят с коварната болест.

Това са българските хора, това са българските деца......

Огромна сила сме, когато сме всички заедно и огромна подкрепа сме за Гого и семейството му !
Вярвам, че ще я оправдаем, защото сме човеци и  защото сме бЪлГАрИ!

# 66
  • Мнения: 1 352
Гого ще се оправи, защото той Е шампион!

Хубаво е, че родителите са се обърнали към телевизията за съдействие, така повече хора ще откликнат.
100 000 евро не са чак толкова много пари, бързо могат да се съберат.
Ще чакаме хубави новини.

# 67
  • София
  • Мнения: 5 192
Кутиите в София... моля за идеи към кого да се обърна, за да направя поне 2 кутии за Пикадили в МОЛ-а и SCC. Единствено се сещам за ателиета за реклами, но нямам идея кое ателие точно... Ще ги помоля да ми ги направят на място, веднага, за да ги взема веднага и занеса. Панти и катинар няма да имат, защото означава в този безумен град да ходя по още магазини (с дете) ... Запечатвам ги със здраво тиксо, прикачвам текста и снимката,   после... свободно ли се поставя до касиерката на най-натоварената каса? Или се залепва?

Но не разчитайте на кутиите, по-сигурно е в банковата сметка!

akselia , моля, добавете трите имена на Горан във файла, който пращате, при банковата сметка!

Последна редакция: чт, 21 май 2009, 03:59 от ОП

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 5 683
Включих се с малко, но от все сърце и искрено се надявам необходимата сума да се събере бързо за да може малкия боец скоро да тренира и да печели още медали  Peace

# 69
  • Мнения: 2 746
Това дете ще оздравее!!!
Вяра и сила пожелвам на родителите му!

# 70
  • Мнения: 1 666
Снощи останах приятно изненадана от късните новини на Нова, в които казаха, че за ден сумата е нарастнала с 80 хил. лв.
Кураж и сили, мило детенце! Ще се оправиш!
Кураж и сили, мили  родители! И вие сте герои!

# 71
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Кутиите в София... моля за идеи към кого да се обърна, за да направя поне 2 кутии за Пикадили в МОЛ-а и SCC. Единствено се сещам за ателиета за реклами, но нямам идея кое ателие точно... Ще ги помоля да ми ги направят на място, веднага, за да ги взема веднага и занеса. Панти и катинар няма да имат, защото означава в този безумен град да ходя по още магазини (с дете) ... Запечатвам ги със здраво тиксо, прикачвам текста и снимката,   после... свободно ли се поставя до касиерката на най-натоварената каса? Или се залепва?

Но не разчитайте на кутиите, по-сигурно е в банковата сметка!

akselia , моля, добавете трите имена на Горан във файла, който пращате, при банковата сметка!

OП, кутията в нашата детска градина е от стъкло - като аквариум е, отгоре с дървено капаче, като покривче на къщичка. По - тежка е от плексигласова кутия определено. Но ако някой има акварум и не го ползва, спокойно може да стане за дарителска кутия Peace

# 72
  • Мнения: 332
Горан е роден боец и ще се справи с болестта! Вярвам, че всеки, който е гледал вчера НТВ е бил "докоснат" от големите чисти очи на Горан. Аз самата дълго време не бях на себе си  Cry Дано повече хора станат съпричастни и помогнат  Praynig

# 73
  • София
  • Мнения: 5 192
В търсене на информация, моя приятелка ми изпрати този текст за данъчни облекчения при дарения. Пускам го без да го чета, отиваме да "правим" кутии.

   "...  Има организации, които се занимават с това да финансират лечения и дарителите ползват данъчни облекчения – виж по-долу откъс от закона ЗДДФЛ и името на организацията е Център Фонд за лечение на деца.

Данъчно облекчение за даренияЧл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направени през годината дарения:

1. (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) до 5 на сто, когато дарението е в полза на:

а) здравни заведения по чл. 21, ал. 2, т. 1 - 3 от Закона за здравето;

б) лечебни заведения;

в) специализирани институции за предоставяне на социални услуги съгласно Закона за социално подпомагане, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социално подпомагане" към министъра на труда и социалната политика;

г) специализирани институции за деца съгласно Закона за закрила на детето, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, съгласно Закона за народната просвета;

д) детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии;

е) бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството;

ж) регистрирани в страната вероизповедания;

з) специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, вписани в регистъра по чл. 29 от Закона за интеграция на хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания;

и) Българския Червен кръст;

к) културни институти, читалища, както и за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна;

л) юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството;

м) фонд "Енергийна ефективност";

н) комуни за лечение на наркозависими;

о) (нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ).

2. до 15 на сто за дарение за културата;

3. до 50 на сто, когато дарението е в полза на Център "Фонд за лечение на деца".

(2) Общият размер на данъчното облекчение за дарения не може да превишава 65 на сто от сумата от годишните данъчни основи по ал. 1.

(3) Когато дарението е в непарична форма, неговият размер е цената на придобиване, отразена в документите за придобиване на предмета на дарението от дарителя, ако придобиването е станало до три месеца преди датата на дарението. В останалите случаи размерът на дарението е пазарната цена към датата на предоставяне на предмета на дарението.

(4) За дата на извършване на дарението се смята датата на придобиване на дарението от дареното лице по смисъла на чл. 11.

(5) (Отм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)   "


Нататък... нищичко не знам, дали може Горан да ползва този Фонд и при какви условия и колко спешно...

 

 

# 74
  • Мнения: 11
По последни данни от бабата на Гого събраната сума до следобед днес е 112 000 лева и 4 000 евро!!!!!

А малкият герой се чувстава добре!!!!

Общи условия

Активация на акаунт