КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 280 143
  • 1 422
  •   1
Отговори
# 495
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Панирани козуначени филийки - това за след великденското преяждане с козунаци.

Поизсъхнал козунак се реже на филийки, слепват се по 2, намазани по средата с мармалад. Така проиготвеният "сандвич" се потапя в разбити яйца и се пържи. Поднасят се поръсени с пудра захар.

Последна редакция: вт, 19 яну 2010, 19:09 от Джемма

# 496
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Някой питаше за сиропиран козунак:

Сиропирани козуначени охлювчета

250 гр брашно
20 гр мая
150 гр масло
2 чйца
100 гр захар
1 каф.чаша пр. мляко
1/2 ч.ч стафиди

За сиропа:
1 и 1/2 ч.ч захар
1 ч.ч вода
2 ванилии

Тестото се омесва както за козунак. Оставя се да втаса. Разточва се на правоъгълник с дебелина около 5 мм, намазва се с разбит белтък, слагат се стафидите и се навива на руло. Нарязва се на филийки около 5 мм широки и се нареждат в намаслена тава. Пекат се и се оставят в тавата да изстинат. Заливат се с горещ сироп и се поднасят след напояването им.

# 497
  • Мнения: 207
Първо да прочета , пък после ще питам

# 498
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Козуначени соленки

От втасало козуначено тесто се разточва лист с дебелина 1 см, с водна чаша изрязваме кръгчета, слагаме плънка от сирене и яйце - по 1ч .л от тази смес във всяко кръгче. Прегъваме и затискаме с пръсти. Мажем с жълтък и печем.


Това ми напомня едни сиренки, които продаваха в училищната ни лавка преди много години. тестото беше сладникаво (козуначено, но не много сладко) а пълнежут сирне. М-м-м много бяха вкусни. Само да не забравя- ще си отделя малко тесто да ги направя. Heart Eyes

# 499
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Козунак за мързеливи булки

500 гр брашно
300 мл мляко
100 гр захар
20 гр мая
125 гр масло
2 чйца
1 ванилия
лимонова кора
стафиди

Разъркват се в подходяща купа за разбиване с миксер млякото, маята, лъжичка захар и малко брашно. Разбъркват се и се оставят да втасат, добавят се и останалите продукти и се разбива с миксер. Сместта се изсипва в намаслена кексова форма, оставя се да втаса 40 мин. Пече се в умерена фурна. Поръсва се с пудра заахр или се залива с шоколадова глазура.

Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 15:15 от Джемма

# 500
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Пълнен козунак

Отрежете отгоре капаче по цялата дължина на поизсъхнал козунак. Вътрешността издълбайте внимателно. Пригответе любимият си крем с желатин (парфе). Налейте го във вътрешността на козунака, сложете капака. Увийте добре в алуминиево фолио и сложете в хладилника за 2 нощ да стегне. Реже се с остър нож на филийки.

# 501
  • Мнения: 471
Джемма, май ще се навия да правя щолена. Да те питам бадемите сурови ли да са или печени? А портокаловите и лимоновите корички готови ли ги купуваш или си ги правиш, и трябва ли да се сушат или директо се режат от портокала?

# 502
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Бадемите ги слагам сурови, но може и да са запечени. Портокаловите и лимоновите корички си правя сама, изварявам ги в 3 води и накрая ги оставям в много гъст захарен сироп да поврат 5-10 мин. След това ги слагам на хартия и ги изсушавам.

Аз пък сложих закваска за Панетоне, да видим какво ще излезе.

# 503
  • Норвегия
  • Мнения: 115
Мили момичета,

вие ме вдъхновихте и запретнах ръкави да направя първия си козунак. Омесен е в машината, а рецептата е на Лебедуна. Плънката е какао, захар, лешници и орехи, стафиди и белтък, малко канела.
Нямам разрез все още, този е за наши приятели, които утре празнуват Великден (по католическия календар).



Слънчев и усмихнат ден ви пожелавам!  bouquet


# 504
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Bittersweet ,страхотен козунак,много е красив. Peace

# 505
  • в полите на.... Балкана
  • Мнения: 129
Ще правя козунак и мисля да сложа шоколад.Кога да сложа парченцата шоколад -след като втаса първия път,при второто месене ли?

# 506
  • София
  • Мнения: 1 341







Шоколада го слагам при оформянето на козунака.

# 507
  • София
  • Мнения: 619
Запис....страхотни сте!  Hug

# 508
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 070
Запалена от вас вече трета година правя козунак в машината. Вчера беше репетицията за другата седмица. Но имам един въпрос. Как или къде съхранявате козунака? Аз го завих в готварска хартия, но ми се струва, че почва да поизсъхва и като че ли позагуби пухкавината си.
Извинявам се, ако сте обсъждали в предните страници, попрочетох набързо, но не открих нищо.

# 509
  • София
  • Мнения: 4 141
Doret ето  идея на natalyna, мисля че ще ти свърши работа

За замразяването - замразявам веднага след като изстинат - хляб, козунак(нарязани, за да е по-лесно после разделянето на порции) кифлички,рула, малки хлебчета, земели, блатове, кексове, сладки - просто всичко тестено. Важното е да са прясно изпечени преди замразяването. Не вакуумирам, само разпределям в найлонови пликчета.После се изважда количеството което ви е необходимо и се размразява или в МВ, но може и за кратко във фурната. Стават като току-що изпечени. Блатовете , сладките и кексовете изваждам няколко часа преди консумация да се отпуснат на стайна температура. Този номер го научих от свеки, тъй като около нас на 5 км.няма магазин и за да имаме пресни хлебчета(които тук спадат към задължителата закуска или снак) се научих да купувам и замразявам. Това, докато ми подариха машина за хляб. И тъй като не мога да пека всеки ден хляб, а и тук се яде много по-малко отколкото в БГ, продължавам да си замразявам нещата които съм изпекла. Страшно удобно е! Peace

Общи условия

Активация на акаунт