Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 705
  • 403
  •   1
Отговори
# 270
  • T"A
  • Мнения: 2 515
maly, къде си? Стига готви,  Wink ела се похвали във форума с някоя рецепта  Flutter

Направих бурекитас, кажи дали такива е трябвало да излязат:



На по-голяма снимка: http://media.snimka.bg/2488/011230487-big.jpg


Не е важна големината на чашата,  а да се спази съотношението ,(тъй като брашното е колкото поеме) колкото по- голяма, повече соленки излизат Simple Smile.Температурата е 180 гр,
От една средна водна чаша 200 мл излизат около 20на. Simple Smile

- поемат много брашно - около 3 чаши, а според мен можеше да се сложи и още  Peace Снощи ми бяха малко мазнички, но днес останаха по-хрупкавите... все пак се чудя дали не трябваше да сложа още брашно
 - стават повече от 20 - аз предпочетох да ги направя по-малки, по-малките станаха по-апетитни от големите  Wink

Аз сложих малко пълнеж, за следващия път ще знам да слагам по-смело, т.е. на кръгче тесто отива поне една лъжичка сирене, разбито с яйце
Peace

Мали, още един въпрос - бурекитас не са ли буйос, които турските евреи приготвят? Поне разновидност?

Алба, вкара ми муха в главата с тези аранчини - ще ги пробвам  yes Основната разлика между тукашната и европейската кухня е изполването на подправки - израелската кухня е пикантна, на италианците специално им е трудно с храната тук  Peace От арабската кухня влиянията са големи, но е международна кухнята, влиянието на еврейството се усеща най-силно в несмесването на месо и млечни продукти, липсата на свинско в традиционното готвене и специфичните храни за еврейските празници   bouquet

# 271
  • Мнения: 46
Здравй Ментичка, добре си ги докарала, само прищипването между двете  половинки трябва да е малко по къдравичко(или аз не виждам добре) и стават супер.Обикновено не са мазнички, може би е трябвало  както казваш повечко брашно, аз карам вече на око и на ухо Mr. Green(по указание на мама)Но най важното е дали на вас са  харесали,останалото е въпрос на рутина.


До колкото знам турците също казват бурекитас, а бойос са мързеливите соленки,облички като кюфтета, децата на    мързеливата баница Mr. Green

# 272
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мерси   bouquet Прещипването го правих на ръка, за това не е къдравко  Grinning но не се отвориха, което е най-важно  Peace

Тестото ми напомни бойос, но бойос си ги купувам готови, не съм правила... Имам предвид мъничките соленки, които на снимката са до ориенталските гевречета в купичката: http://media.snimka.bg/1658/009571292-big.jpg

Станаха много вкусни, дори мъжът ми, който не яде сухи и солени продукти, ги хареса много - ние ги хапнахме заедно с вечерята, която беше от провансалски домати също по рецепта на съфорумка, и зелена салатка  Grinning

# 273
  • Мнения: 46
Ментичка,тука ти пускам  една от рецептите за бойос-


4 + чаши брашно и 1 бакпулвер
сол на вкус
3/4 маргарина
гвина 5% или 9%
1 яйце и 1 белтък
1 йогурт  и 1/2 м.л.сода бикарбонат
( и всякакви остатъци от всякакви гвинот-котедж,сиренце и т.н.)


Меси се тесто което върху набрашнена маса се оформя като салам, режат се филийки, намазват се с жълтъка на второто яйце посипват се със сусам или стърган кашкавал и се печат





# 274
  • Мнения: 1 526


Меденки

В къщи ние казваме на галено на дъщеря ни Меди, което всъщност не е точно съкращение от името и, а от МедИнка- защото когато се роди беше малка и сладка като Меденка Любимка. От тогава и до днес си и остана  Heart Eyes
Продукти:

1 1/2 ч. брашно
1 бакпулвер
1/3 л. канела
2 яйца
1/4 ч. черна захар
3 л. олио
1/2 ч. течен мед

Приготовление:

Смесваме сухите съставки. Отделно разбиваме хубаво яйцата и захарта. Изсипваме в яйчената смес меда и олиото. Продължаваме да бъркаме. Прибавяме сухите продукти и почваме да месим докато се получи мека хомогенна смес. Слагаме полученото тесто в съд и го завиваме за около два часа. След това разделяме на топчета с големината на орех, оформяме ги и ги подреждаме в тавичка върху хартия за печене, като оставяме разтояние между тях. Печем на 180 градуса за около 15-20 мин. Докато са топли ги поръсваме с пудра захар.
От тази доза излизат около 40 меденки.

По желание може да се смеси пудра захар с топла вода и де намажат отгоре меденките, така се получава сладка коричка.

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 14:09 от Tali Dan

# 275
  • Мнения: 110
  Маrkrit, наистина е много вкусен фрит-омлета.  Peace
 Лесен и бърз за приготвяне, точно като пастата и е идеален за разнообразяване на менюто.  Wink
   Mentha, чудесни бурекитас,   chef поздравления.   bouquet
При нас дори в magazin за €1 съм виждала от формичките за такъв тип тестени произведения, които се захлупват лесно и без усилия.
 Виждам, че имаш желание да правиш аранчините.    Hug
 Ето малко инфо за тях, а ако искаш ще ти пусна и точната рецепта (поне една от тях, че са по райони различни)  Wink
 Знам, че се прави с объл ориз, които сварен ''ал денте'', се омесва с малко масло и пармиджaно. Поизстинал се оформят като плоско кюфте или гнезда, в чиято вътрешност се слага плънка по желание и се затваря да заприлича на топче (при нужда се добавя още ориз). Овалва се в яйце и галета и се пържи. Има вариант с каша от вода, брашно и малко сол и после пак в галета.
Оригналните аранчини са тези от Сицилия, в които слагат шафран, за да имат златен цвят.
Вариантите за пълнежа са според вкуса- с моцарела и шунка, със спанак и моцарела, с рагу (т.нар. сос болонезе, но достатъчно гъст за целта), с патладжани (в областта Катания се правят) и т.н. според фантазията може да се експериментира.  Peace
Ако на търсачката в youtube напишеш аrancini ще ти излязат линкове с приготвянето им.  Peace
   Тали, много апетитни изглеждат твоите меденки  Hug  Peace
 Но всичко, което иска месене.....го прескачам  Rolling Eyes, за съжаление, че започвам и на 5-та минута съм умаляла. Така, че записки продължавам да си водя, само че някои от рецептите ще се приготвят в Бг с помощта на мама.  Heart Eyes

# 276
  • Мнения: 2 952
  Ето това направих току що за върху бял ориз и до него  - печени пилешки бутчета.


http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=11248415

Запържвам цели малки лукчета .
Прибавям в тигана зелен фасул , гъби , моркови на едро , тиква на едро (предварително малко сварена ) ,тиквичка на колелца и  хумус (сварен или от консерва) , сол , черен пипер .

Прибавя се водя и се захлупват , за да се задушат и да  омекнат.  Към края прибавям доматен сос (или лютеница) . С тази гъстота , както  е на снимката става добре върху белия ориз .

Горната комбинация без  зелен фасул и гъби става много добре  с основа  - кус - кус .

 

# 277
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Алба, мерси за инфото, мисля да ги направя със спанак и моцарела  Grinning Тези "инструменти" за прещипването на тесто съм ги виждала в България, но със сигурност и тук има:



Продават ги и пластмасови, в комплект по 3 - различни размери, единият е за равиоли (или за крепалах  Wink), другият - среден, третият би бил много подходящ за бурекитосите  Peace

Мали, изглежда съвсем лесно, ще се пробва  Grinning

Тали, мислиш ли, че меденките ще се получат, ако ползвам брашно за маца, за да ги пробвам по Песах? Нали правят меденки на Песах, би трябвало да става  Thinking

Петя, най-после рецепта за манджа  Grinning Бях се запритеснила, че оставяме впечатление, че тук само със сладкиши се захранваме  Joy

# 278
  • Мнения: 46
Здравей Ментичка, хич не си харчи парите за това което е на снимката, като идея е отлично ,като изпълнение  не става.100% съм уверена(вече като те "познавам") че следващия път къдричките ще станат идеални и на ръка newsm51

Петя много хубави снимки да са то живи и здрави куклите.

Всъщност всички да сме живи и здрави че да се радваме и на големите и малките неща Hug



# 279
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Здравей Ментичка, хич не си харчи парите за това което е на снимката, като идея е отлично ,като изпълнение  не става.100% съм уверена(вече като те "познавам") че следващия път къдричките ще станат идеални и на ръка newsm51

maly, истината е, че тестото за бурекитас е много удобно за работа с ръце и се залепва без проблем с едно прещипване  Peace Този инструмент е за по-"трудни" теста, които изискват здраво да се щракне, за да имаме пълно затваряне и да не избяга пълнежа  Grinning  Пластмасовите са без пари, родителите ми имат в Бг...

И да допълня, че на следващия ден бурекитос са много по-вкусни, следващия път ще ги скрия и ще ги поднеса престояли  Grinning

# 280
  • Мнения: 2 952
  Мента , да има от  всичко ...Ядене връз  ядене върви   Joy
  Мали , мерси!

 Най-опасният момент  е да  остискаш яденето да го снимаш преди да се погълне  от "голяма уста гладен ..."  Crazy ....

 По колко страници трябва да са темите тук ?

# 281
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Затварят се на 25 страници, специално такива тип отчетни  Peace

# 282
  • Мнения: 46
Да ви  кажа за една салата която за първи път преди години ни поднесоха в хотел в Ейлат и оттогава винаги присъства на масата по празници и чествания Simple Smile


Репички се измиват хубаво и се нарязват на тънки филийки или на полукръгчета ,добавят се стафиди-за прдепочитане от двата вида-тъмни и светли(заради цветовия ефект)сурови разполовени бадеми и майонеза.

Опитайте  Yum



P.S нали знаете бадемите се заливат с гореща вода и след 2-3 минути се белят лесно  Blush

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 07:46 от maly

# 283
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И аз да споделя нещо може би нестандартно като патент за приготвяне и смесване на солено и сладко Peace

Бабата на мъжа ми всеки петък приготвя пиле, всеки път по един и същи начин. Поднася и други неща, но пилето е неизменна част от менюто на семейната вечеря години наред. А каква беше изненадата ми да намеря "нейния" патент в готварската книга "Бишуля"?! Не само това, но видях, че и в Интернет са описали същото приготвяне на пиле, както тя го прави: пиле с кетчуп, мед и соев сос (рецептата на иврит)... Отиде и тайната, разкрих я  Mr. Green


(снимката е от Интернет сайта, но не е задължително поднасянето с моркови и картофи)

Необходими са:
1  пиле, направено на порции (или 4-5 цели бутчета)

Марината:
равни пропорции от мед, соев сос и кетчуп - количеството според големината на пилето, като цяло - пълним чаша, чаша и половина; ако се притеснявате, че ще е много сладко, може да се сложи повечко кетчуп, по-малко мед; не се соли, защото соевият сос е солен, но могат да се добавят други подправки на вкус - малко чесън, мащерка, лук

  chef  Пилето се оставя да престои в маринатата една нощ (или един ден, ако се пече вечерта), за да поеме вкусовете. Пече се във фурна, в тавичка, покрита с алуминиево фолио на 180о около 30  - 40 минути, като по време на печенето е добре да се обърнат парчетата месо и да се полеят със соса, а накрая фолиото да се махне, за да се образува коричка  Peace
Тя приготвя отделно и бял ориз и всеки си слага от пилето отгоре върху ориза...

# 284
  • Мнения: 46
И аз правя така пилето, само че добавям горчица и счукан чесън.Съотношението на съставките на маринадата са 1:1.Така сладкото е леко загатнато  а не доминиращо Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт