Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 725
  • 403
  •   1
Отговори
# 105
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Тали, сладко да ви е Peace Аз мисля да правя ашуре, можеш ли да споделиш рецептата на майка ти Hug

# 106
  • Мнения: 1 526
Жаки, ще я напиша въпреки, че не е много по темата  Hug.
Вкусно става и много бързо се приготвя  Peace.
Ашуре


Продукти:
500 гр. жито (пшеница)
200 гр захар (аз използвам кафявата, става много ароматно)
150 гр. орехи (може да се промени количеството по- малко или повече според вашият вкус)
100 гр стафиди
1 ч.л. канела
2-3 капки розова вода
или пакетче ванилия (може и двете)


Приготвяне:
Измитото жито се сварява до пълното му омекване. Прибавят се захарта и стафидите. Вари се още няколко минути до разтварянето на захарта. Сваля се от огъня и се ароматизира с подправките. Налива се в малки купички, поръсва се с счукани орехи и се поднася охладено. За гарниране може да се използват и бадеми, пекан или сушени плодове.

# 107
  • Мнения: 1 263
steli-ssd, на какъв режим на фурната пече кекса? Ако си сложила с вентилация,може би, това е причината, също е важно и на кое ниво е.  Thinking

# 108
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Тали,  bouquet темата нали и Израел и приятели. Мисля,че няма да се сърдят момичетата Peace

# 109
  • Мнения: 1 526
Моят син много обича шоколадови топки. Раздават се всеки петък в детските градини с посрещането на шабат.
Той го обича, защото са му вкусни и още по- важно е, че той взима активно участие в приготвянето им   
chef.
Аз пък ги обичам, защото са много лесни, занимателни и дори полезни като сублимация в сензомоторният етап от развитието на малките деца. (същата работа върши и пластелина, но после не става за ядене  Laughing))

Кадурей Шоколад- Шоколадови Топки


Продукти:
100 гр черен шоколад
50 гр. масло
1 чаша ситно счукани орехи (по желание)
1 пакетче пети бер (обикновенни бисквити- 250 гр.)
2 лъжици олио
1 чаша (150 мл) вода или прясно мляко
1 лъжичка ромова есенция или ванилия

Приготовление:
Разтапяме шоколада и маслото на водна баня.
Натрошаваме сито бисквитите и смесваме всички продукти. Бъркаме докато се получи хомогенна смес. Разделяме и оформяме топчета с големината на орехи. Тук е активната дейност на младите готвачи  Wink.
Готовите топки се овалват в разтопен шоколад или кокос, шоколадови пръчици или шарени бонбонки.
Препоръчително е да стоят в хладилник няколко часа преди консумация.






Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 20:03 от Tali Dan

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
Благодаря за отговорите и напътствията! Hug
Ще правя кекса пак, защото и така се изяде и хареса!
Аз не съм от най-големите  кулинари в кухнята, но вашата темичка пълна с невероятни вкусотии ми стана любима! Embarassed Rolling Eyes

Tali Dan , тези топчета със сигурност ще се харесат и на моят син! Още утре ще ги пробвам!

# 111
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Tali, и на детски партита съм виждала как правят една пирамида от такива шоколадови опчета и дечицата си взимат с пръсти и се омазват целите в шоколад  Mr. Green
А ашурето си е точно по темата - като отбелязваме кое ястие от къде е, става ясно, че пишем без претенции за чисто израелски храни, а какво ядем и приготвяме в израелските домове 
Grinning Peace

Снимах си домашно приготвените гвиниот вчера, но набързо, че разопаковахме багажа и нямах време да аранжирам за снимка  Blush Не станаха сполучливи снимките, ще ме извинявате  Hug http://mentha.snimka.bg/other/razni.242014.10800377

Последна редакция: пт, 07 яну 2011, 16:02 от Mentha

# 112
  • Мнения: 1 283


Снимах си домашно приготвените гвиниот вчера, но набързо, че разопаковахме багажа и нямах време да аранжирам за снимка  Blush Не станаха сполучливи снимките, ще ме извинявате  Hug http://www.mentha.snimka.bg/album.php?album_id=242014&pid=10800377
Мента, какво е това, много ми е интересно, търсих го на първа страница, но не го открих, може ли рецептата и оформянето му!

# 113
  • Мнения: 5 462
Ашурето израелски десерт ли е ???

# 114
  • Мнения: 1 526
Браво Мента! Гвиниотите не са лесна работа, а твойте изглеждат доста апетитно. Аз не съм се пробвала, купуваме готови, но сега ме засърбяха ръцете да направя.

Ашурето израелски десерт ли е ???

Маркрит, не просто попитаха и дадох рецепта, по която ние в къщи го приготвяме.

А и няколко поста преди теб вече сме го коментирали  Peace.


А ашурето си е точно по темата - като отбелязваме кое ястие от къде е, става ясно, че пишем без претенции за чисто израелски храни, а какво ядем и приготвяме в израелските домове
Grinning Peace


Пепика, рецептата за която питаш е на предната страница  Wink.

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 21:19 от Tali Dan

# 115
  • Мнения: 1 526
Ще публикувам рецептата на ягодовото парфе, защото то много прилича на угат гвина кара (студен чийз кейк).

Тут пашут- просто ягода
така го кръси синът ми



Продукти:

150 гр. обикновенни бисквити (смляни)
500 гр. заквасена сметана (използвам с масленост 15%)
250 мл. сладка течна сметана
1 пак. желатин (14гр)
5 лъжици захар
1 пак. ванилия

ягоди или други плодове по избор за украса
1 пак. плодово желе, съобразено с цвета и вкуса на плодовете

Приготовление:

За предпочитане е да се използва тортена форма, но може и в нормална тавичка.
Слагаме счуканите бисквити да покрият дъното, но да не са повече от 0.5 см.
В отделна купа разбъркваме заквасената сметана и захарта. Отделно разбиваме течната сметана да се получи гъста пяна. Прибавяме едната смес към другата и ванилията. Приготвяме желатина в 200 мл. вода, загряваме, но внимаваме да не кипне и изчакваме желатинът напълно да се разтопи. Когато се охлади го прибавяме към сметанената смес. Изливаме върху бисквитите и прибираме в хладилникът за около два часа, докато стегне.
Почистваме и нарязваме ягодите (или другите плодове). Аранжираме ги в/у охладеният крем. Приготвяме желето според инструкциите и заливаме плодовете. Слагаме за още 2 часа в хладилник.

Днес се опитах да направя тази тортичка с три вида плодове с цвета на българският трикольор, по случай наближаващият 3ти март, но желето ми бе жълто (ананасово). Не успях да докарам желаният от мен ефект, но пък стана много вкусно.



Тук може да видите разрез на днешната торта.

Ако иската да направите оригиналната угат гвина кара, вместо да използвате желе и плодове за най- горният слой просто намажете със сладко от боровинки  Peace!

# 116
  • Мнения: 2 952
   Тали ,  страхотна тортичка .Моят мъж вика , че точно такива обичал и ги помни от детството  Simple Smile ...Ти си в дъното  му казвам , заканил ти се е и другият път като те види ще чака почерпка  hahaha ....

  Правих днес ябълков пай - обикновен и много вкусен.Сигурно сте яли поне 100 варианта , но ето моя :

Намазва се тавата с масло (леко разтопено или само размекнато) - обилно се поръсва с кафява захар и така се слага тавата във фурната за малко. Когато се образува карамелче се вади тавата и се изсипва половината тесто , по средата ябълките и отгоре другата половина от тестото.

Тестото :

4 яйца + 1 и 1/2 чаша захар  се разбиват с миксера.Прибавя се 1 чаша кисело млеко ,  1/2 чаша олио и  2 и 1/2  чаши брашно + набухвател.

Ябълките :

Обелени , настъргани на едро.Към тях - кафява захар на вкус , канела и орехи ( може и без орехи).

Пече се на 180 - 200 градуса за около 40 мин. Пак си проверявайте с клечка за зъби .

Често се слага топка сладолед отгоре ...

  Нещо такова ми се получи за по-нагледно.







 

# 117
  • Мнения: 1 526
Аз много обичам ябълков пай и канела, ще се пробва!
Пете, да се позатопли малко и може да се видим я у нас, я на парк и ще го черпя мъж ти обезателно такава торта  Peace, ще се разберат с моят и той вече твърди, че тази му е любимата.

Забравих да кажа, че за вечеря приготвих и салатата с киноа. Мъжете не я оважиха много за разлика от мен и госпожицата. Особенно тя- изяде три порции (аз сложих повечко киноа да е по- засищаща) и парче хала за гарнитура изяде  Laughing. Много я хареса!
Снимка забравих да направя, направо я започнахме. Имахме и съвсем малко пастет от вчера (граховият) студен е още по- вкусен, нали ние го поизядахме вчера току що приготвен  Mr. Green...

# 118
  • Мнения: 610
Мента браво и от мен за гвиниот , изглеждат много вкусни     bouquet

Направих пастета от варени яйца и орехи, хареса ни много .
Ето и снимка  Flutter http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10814973

basis мерси. Украсата е дело на дъщеря ми, казах и , че ще снимаме кекса и докато режех парчетата, тя откъснала цветчетата на игликата ми и ги донесе да ги наредим в чинията , за да бъде по-красиво  Simple Smile

steli-ssd аз малко късно отговарям за кекса, но нямах възможност по-рано да се включа, първият път и аз сложих бакпулвер защото го правих с обикновенно брашно, при второто приготвяне си купих брашно на Софимел- фарин ап - с набухвател и ми стана по сполучлив  Peace

Tali Dan     bouquet за ягодовото парфе и трицветната торта . Моля те когато имаш възможност , напиши рецептата за пастет от патладжан и тиквички .

Днес зарадвах моите дечица с шоколадовите топки , много им харесаха , дадох и на тях част от сместта да правят топчета , голяма веселба беше  Party а как се омазаха .... Crazy е изчистих после де, но пък те бяха толкова доволни като черпеха баща им с техните топчета  Heart Eyes

ето ги - http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=10814976

Охоо  и Петя   е тук  Simple Smile със страхотен ябълков пай  Party ще се пробва   chef

Последна редакция: нд, 01 мар 2009, 00:34 от bliznacite2004

# 119
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Тали, направих ашурето.Стана много вкусно, за съжаление не мога да го снимам Cry.
Тут пашут изглежда вкусен, ще се пробва Peace , топчетата ги правим и ние в къщи, засега само каката се включваше, но сега и Роби ще помага Hug
Петя, много обичам сладкиши с ябълки Peace
а тези грахово -яйчени топки ме заинтригуваха, ще се пробват  chef

Общи условия

Активация на акаунт