Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 371
  • 403
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5
 Кюфтенца  от  спанак , правят  се  на  Песах  от  българските  и турските  евреи  ,  може  би  и  други...
 
  1 кг  чист  спанак
  2 яйца
  2-4 суп  л  галета/ пирурей лехем или маца/
  сол
  черен пипер
  / варено агнешко месо или пиле - не е задължително/

   В  врящя подсолена вода се слага и се  вари спанака 5 - 8  мин.
  Изцежда  се водата .  Спанака се  изтисква    много , много старателно , да  не  остане  вода.  Накълцва  се  в/у  дъска  с  нож   /даже  за  това има дървени ножове/ на ситно.  Омесва  се  с яйцата  , галетата, прибавя се сол и   черен пипер на  вкус  / ако  е много  водниста сместа прибавете  галета / .  Отава се да престои  1 час.  Оформят  се кюфтенца , овалват  се в  малко брашно и се пържат .
  Продължението  не  е задължително  ,но  това  е в орегинал :  подреждат  се   в  тавичка , заливат  се  с бульон от  варено агнешко или  пиле , нарежда  се  отгоре  месото  и  се  пече  в  не  силна  фурна .  Целта  е  кюфтенцата  да поемат сока  /сустансията/ на месото.
  Бе  теавон  !          chef      chef      chef     
   

# 61
  • T"A
  • Мнения: 2 515
viokla, чудесна идея, аз обожавам спанак! Бях направила ориз със спанак, но моят мъж не остана очарован и, за да яде все пак, оформих кюфтенца от ориза със спанак и ги запържих - също се получи доста вкусно  Grinning

Идея за ордьовър, която намерих в книгата на Шула Модан, нали израелците правят все някакви имитации на пастет от дроб (и пастет от дроб правят, де), а и е много популярна яйчената салата сред тях. Та, идеята е в този дух  Peace

Пастет от варени яйца и орехи

Продукти:
1 голяма глава лук
малко олио за запържването на лука
4 твърдо сварени яйца
1/2 ч.ч. счукани (смлени) орехи
1/2 ч.ч. грах от консерва или пресен сварен грах (правила съм само с консервиран грах, но си мисля, че и с варен ще стане...)
Сол и черен пипер на вкус

За украса: в книгата дават малки парченца орехи, боднати в топчетата пастет, но е по-красиво да се поръси със смлени орехи или, както аз обичам - да се сложи малко парченце стерилизирана краставичка (нарязваме краставичката на тънки ивички, подкъсяваме ги, да са съразмерни с топчетата, и ги бодваме отгоре)

Приготовление:
 Нарязваме лука на дребно и го запържваме до златисто. С помощта на пасатор пасираме твърдосварените яйца и граха, разбъркваме добре, прибавяме лука, орехите и подправките (в този момент, аз пак пускам пасатора, за да "досмеля" лука) и объркваме всичко до получаването на еднородна смес. Може да престои няколко часа в хладилник (по-лесно се оформят топчетата), но, ако гостите вече са на вратата, оформяме малки топчета с размер на бонбони Raffaello или Ferrero Rocher, всяко топче поставяме в хартиена кошничка, като тези за мъфини, но с размер на "бонбоните", декорираме и поднасяме. Върви да се поднесе до зелена салата, дори и към рибни салата не е лошо (или до руска салата - също става) и е много подходящо мезе за вино или коняк  Peace

Обвивките са от този сорт:





Става за броени минути, за това препоръчвам за случаите, в които идват неочаквани гости  Peace Освен това доста засища  Wink

# 62
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ако знате колко салати с патладжани приготвят израелците...  eat почитателите на патладжаните биха били задоволени в Обетованата земя  Grinning



Най-простата е от печени патладжани с чесън и зехтин - 2 патладжана се изпичат на скара (тип барбекю), оставят се в затворен съд, за да изстинат, разрязват се на две половинки, вътрешността им се обира с лъжица, прибавят им се 2-3 скалидки чесън, зехтин и сол, магданоз също върви, и е готова салатката  Peace Ако се пече вкъщи, а не сред природата, може да се сложат патладжаните във фурната, като предварително се продупчат (иначе гърмят във фурната и е страшна поразия), за поне 40 минути, като периодично се завъртят (отново ги поставяме на скарата на фурната, по средата, а отдолу е хубаво да има тавичка, защото патладжаните отделят вода). Друг вариант е да нарежете патладжана на филии, да ги изпечете на намазнена скара или в тавичка във фурната и да ги поправите с чесън и зехтин, сол на вкус, а може и няколко капки лимонов сок - често поднасяно мезе (или както казваме на иврит - мазет).

    

Отделно приготвят салати от патладжани с тхина (сусамов тахан) или с майонеза...
Баба Ганош - популярна салата от патладжани в целия Близък Изток
Продукти:
2 патладжана
2 с.л. тхина  (сусамов тахан, тхина голамит)
2-3 ч..л. лимонов сок
2-3 скалидки чесън
1/2 ч.л. сол
1/4 ч.л. черен пипер

Приготовление:
Изпичаме патладжаните по гореописания начин. След като изстинат отделяме вътрешната част и я намачкваме с вилица. Прибавяме и останалите продукти и разбъркваме добре. Преди поднасяне опитваме и добавяме подправки, ако има нужда. Поливаме със зехтин на вкус.


Следва ...  продължение - още един вариант на салата от патладжани с тхина и за патладжани с майонеза Wink

# 63
  • Мнения: 899
Мента, знаех си аз, че мястото ми е в Израел  Joy . Умирам за патладжани!

Подобна на тази салата опитах наскоро в един ливански ресторант, само имаше май добавка кисело мляко и кедрови ядки. Беше доста тежка, твоя вариант ми звучи по-добре, ням-ням.

# 64
  • Мнения: 110
Добър вечер!

Когато вкъщи има само брашно, сол, захар, мая /трябва да е прясна, но може и суха, ако не ви се притичва до магазина/, а ви чакат гости, направене си питки - джоб - батбут!

Преди да дам продутите, нека ви кажа, че когато правите този вид хляб - при печене на чугунен сач, тефлониран тиган или на електрическа тенджера с тефлоново покритие, питата ще се надигне и ще можете да я разчупите на све и да я напълните с каквото се сетите, че ви се хапва, но за да бухне, трябва да се приготвите за голямо месене!!

Продукти:
4 чаши брашно - моята чаша е 200 грама
2 чаши царевично брашно - ако нямате - просто добавете още бяло брашно
1 чаена лъжица захар
1 чаена лъжица сол
3 супени лъжици зехтин /олио/
кубче мая - или една опаковка суха
2 1/2 чаени чаши вода

Приготовление:Смесете маята с 1/4 чаща вода /топличка/, захарта и солта. Покрийте с найлон и с хавлия. Оставете настрана за 10-тина минути.

Смесете брашното и маята, зетни а и водата и месете, докато се получи жилаво тесто - да не е много брашняно, нито да лепне по ръцете. месете в продължение на 20-тина минути, докато като стиснете между пръстите започне да пука.

оставете покрито за 20-тина минути - да удвои обема си. Премесете отново.

Разделете на 20 топчета с големината на топки за голф. Посрийте ги и оставете да втасат - 15-тина минути.

разстелете всяко топче на пита и набрашнете. Покрийте с хавлия. Оставете за 20-тина минути.

Загрейте чугунен сач, тиган, уок или електирическа тенджера с тефлоново покритие.

Сложете питките една по една. При печене те ще се надигнат. Натиснете ги леко с лъжица или кърпа. На места ще се опекат малко по-добре: не очаквайте равен загар.

В Мароко правят тези питки и дори без мазнина.

Ако решите, можете, след като разстелете питката, да изрежете кръгчета с чаена чаша.
Така ще направите малки коктейлни питчици;
А можете и докато тестото втасва, да направите плънка - от задушен лук и чесън, грах, пипер на кубчета, пилешки гърди, нарязани на дребно, магданоз, много лимонов сок, черен пипер, доматено пюре - това всичко да е задушено. Оставете да изстине.

Сложете малко плънка в кръгчето, изрязано с чаената чаша. Покрийте с друго кръгче тесто и сплескайте - пак да стане като питка. Печете на чугунения тиган.

Добър апетит!           

# 65
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ей, Кате, заредила съм се с брашно, все едно ще откривам фурна  Joy Голямо месене ще падне  Grinning
Умбра, добре си ни дошла  на гости   bouquet Ще разпънем маса, колко му е  Grinning Ето, и обещаното продължение:

2 рецепти от Гил Ховав, който не знам дали готви, но има умението да намира домовете, в които се готви най-вкусно и да изтръгва тайните на майсторките-домакини, след което ги публикува в някой сборник с рецепти или просто дава на някоя баба-кулинарка да сготви пред тв камери  Grinning Как да не обичаш такъв човек  Hug

В тази страна няма фирма за готови деликатеси, която да не предлага салата от патладжани с майонеза. Но защо да се купува готова, като е толкова лесна за приготвяне!  Wink  chef

Салата от патладжани в майонеза
салат хацилим бе'майонез

Продукти:
3 големи патладжана (стандартни български, големи израелски)
сокът на 1 лимон
1 ч.ч. майонеза
2 с.л. горчица "Дижон" (не зърнеста, гладка)
3 скалидки чесън (смачкани)
сол и черен пипер на вкус, 1/2 ч.л. захар
Приготовление:
Изпичаме патладжаните на огън (израелците вярват, че това е най-добрият начин за печене... И на котлон е ОК  Simple Smile), след което ги оставяме да поизстинат. Обелваме ги и отделяме месестата им част в съд. Веднага слагаме лимоновия сок, за да не потъмнеят. Прибавяме останалите продукти и разбъркваме с вилица. Съхранява се в хладилник, поднася се студено, украсява се със ситно нарязан магданоз и лук. Много е свежа  yes



Салата от патладжани в тхина
салат хацилим бе'тхина

Продукти:
3 патладжана
сокът на 2 лимона
1 чаша тхина (сусамов тахан; в Израел - тхина голамит)
4 скалидки чесън (счукана)
сол и черен пипер на вкус; 1/4 чаша зехтин
1 голяма връзка магданоз (стандартна израелска) - аз обичам магданоз и мисля, че това е най-важната съставка в тази салата!
1 връзка зелени листа кориандър - това е по рецептата, но който не обича кориандър (добре дошъл в нашия клуб  Mr. Green) може и да не използва...

Приготовление:
Приготвя се по същия начин, както и горната салата - изпичане на патладжаните, изстиване, подправяне с лимонов сок, разбъркване и смесване с останалите продукти. Магданозът и кориандърът трябва да са нарязани на дребно. 


# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
Здравейте, чудесна тема!
Всички рецепти много ми харесват, но на първо време ще пробвам салатките с булгур и кус-кус!
Извинявам се за тъпия въпрос,но каква е бата... newsm78 Харесах рецептата за супата... Embarassed

# 67
  • T"A
  • Мнения: 2 515
 Blush Аз не бях сигурна как му казват на български, а съм сигурна, че съм го виждала, намира се в България  yes

На руски са го записали батат: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%82

Тук пише за тях на български: http://www.gotvetesmen.com/useful/products/index.php?alphabet=%D0%91&id=9
Тук е описан един друг подвид, но би трябвало да са подобни: http://kulinar.gbg.bg/index.php?type=special&area=1&p=articles&id=66
 Peace
Става дума за сладки оранжеви картофи:

# 68
  • Мнения: 899
Мента, да знаеш, че някой ден ще посетя таз хубава страна и току виж се възползвам от поканата  Mr. Green . Благодаря  Hug
А сладките картофи тук си ги водят така или батати. Най-често съм виждала в ХИТ, за София.

# 69
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Още една рецепта с патладжан и кайма- рецептата е от Вики Бехар

ПАСТЕЛ - баница с кайма и патладжан
Продукти:
1 п. точени кори,
патладжани -2бр.
кайма-250гр.
олио 20-30гр,
сол,черен пипер.

Приготовление:
Изпичаме 2-та патладжана във фурната, след това ги обелваме и нарязване на ситно.
Месото се запържва леко с мазнина и малко вода.Добавят се солта и черния пипер на вкус.Смесват се каймата и патладжана.
В намазана тава се редят 2-3 кори отгоре плънка, пак 2-3 кори така докато свършат корите и плънката. Надупчва се отгоре и вилица и се пече в умерена фурна на 180-200 градуса около 20-30мин.

Да ви е сладко!

# 70
  • Мнения: 46
Кюфтета от праз/фритикас ди прас/
===========================

Тези кюфтета никога не липсват на празничните трапези Simple Smile


10на стръка праз се нарязват на парчета, измиват се много добре(най -хубаво е отначало да се оставят да покиснат във вода с малко лимонов сок или оцет) и се сваряват.
Изцеждат се добре и след това се смилат през машинка за мелене на месо, не миксер!!!


Към смления праз се добавя 1/4 кг каима, 2-3 яйца, магданоз, чер пипер и сол.Оформят се кюфтета и се пържат в горещо олио.


Преди да се поднесат се заливат с малко  пилешки бульон и се запичат, а след като са поставени вече в чиния се наръсват с пресно изстискан лимонов сок.


# 71
  • Мнения: 5
 Катя ,
Цитат
Смесете маята с 1/4 чаща вода /топличка/, захарта и солта. Покрийте с найлон и с хавлия. Оставете настрана за 10-тина минути.
Искам ,да отбележа ,  че  солта  пречи на  маята  да  набухне , затова  се  прибавя  не  в  началото. Това  са  дрожди  , които  трябва  да  се  съживят  , особено  ако  са  били  замръзени.  За този  процес  спомага  захарта , а солта - не.          chef
 

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
Благодаря за пояснението! Тук продават и на пазара такива сладки картофи!
Непременно ще пробвам! Peace

# 73
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Една лесна, бърза и диетична супа от кухнята на бабата на мъжа ми, която, макар и родена в Израел, готви предимно в традицията на полските евреи. Техните супи са простички, продуктите в тях - обикновено са нарязани на едро...
Тайната на супата е в подправките!



Супа от зеле - марак крув - מרק כרוב

Продукти:
1 глава лук
1 неголяма зелка
1 кутийка доматено пюре (според големината на зелката - една опаковка от 280 гр, в Израел ползваме пюрето на Тева Тари)
Сол, черен пипер на вкус, бахар на зърна (= allspice, в Израел го наричат английски пипер), няколко дафинови листа, олио



Приготовление: Задушаваме лука в една супена лъжица олио, нарязваме зелето на кубчета и го добавяме към лука, задушаваме на тих огън. Прибавяме вода, доматеното пюре, сол и черен пипер, бахар (десетина зърна), дафинов лист и готвим около 20-30 минути.

Баба Рина ни е написала и да готвим, по възможност, в бульон от месо, или да прибавим във водата едно пуешко гърло, което накрая да извадим, за овкусяване...


Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 10:07 от Mentha

# 74
  • Мнения: 1 263
Тази сутрин и аз спретнах угат банана.  Wink Много е вкусен.  Heart Eyes Снимки за съжаление няма да има, защото съпруга ми  още горещ- горещ го  опитал.
Единствената ми грешка, която отчитам е големината на парчетата банани. Нарязах ги на кръгчета, а може би, тряваше да ги разполовя след това.  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт