Мъфини, малки кексчета и още нещо......

  • 159 069
  • 609
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 129

нещо, което пробвах вчера и стана повече от сполучливо.
нова съм във форума и се извинявам, ако вече и писано за това.

солени мъфини.
приготвя се тесто със сода по класическия начин - 4 яйца, 500 гр брашно, почти цяла кофичка кисело мляко, в която се разтваря чаена лъжичка сода, чаена чашка олио, лъжичка сол и супена лъжица захар.

но добавих и едро надробено сирене, за да не се размие при печенето плюс белени слънчогледови и тиквени семки. отгоре наръсих с маково семе.
ей, семките направиха чудеса от тези толкова обикновени мъфини!

изядоха всичко веднага и не останаха за снимка. Simple Smile

# 166
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Tari Tasartir, търсих и в другата тема и видях, че не си давала рецептата за тези мъфини. Давай да пробваме и ние  Grinning

Оттук съм я взимала преди време, но не съм си записала автора.
Довечера ще я кача - някой ако си я познае, да каже.

# 167
  • Мнения: 791
Големи благодарности  на Мама Цо  и на всички останали   bouquet  bouquet  bouquet
за темата и разнообразието от рецепти и опити.

Аз съм голям фен на мъфините - запалих се от лесните кексчета на Блонди, и от тогава експерементирам. Правя солени и сладки, включително и така наречените от моето семейство "банички-мъфини" (във формичиките поставям квадрати от кори за баница, намалени по между им, слагам 1-2 с.л. смес сирене+яйце /и тук се импровизира/ две квадратчета от корите намазнявам и прегъвам на две на три, намазвам с яйце и пека).

Въпреки, че винаги са ми ставали вкусни и на вид добре, не съм спазвала основните правила за който прочетох. Имам само един проблем - трябва ми рецепта за повече на брой мъфини  Laughing Винаги правя поне двойна доза,  и все са ни малко, никога не улучвам нужното количество Grinning

Приятен ден! Аз ще се отбия до магазина  и ще правя мъфини  newsm44

П.П. Сега се сетих! Докато рових попаднах на рецептата за Картофената торта на Петя. Въпросът ми е дали няма да стане вусно и хубаво ако я сложа във формички  newsm78   Някой експерементирал ли е ?

# 168
  • Мнения: 1 777
П.П. Сега се сетих! Докато рових попаднах на рецептата за Картофената торта на Петя. Въпросът ми е дали няма да стане вусно и хубаво ако я сложа във формички  newsm78   Някой експерементирал ли е ?
Сигурно ще стане ,според мен няма значение къде ще се пече. Simple Smile

# 169
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 448
правих ги за първи път и то в шоличките за крем карамел и затова изглеждат ужасно но са много вкусни -кокосови мъфини- почти са омахани със сигурност ще опитам и други видове Grinning

# 170
  • Мнения: 539
може ли да се намеся малко не в темата за мъфините,ами за кекса-от тук направих кекс с тестото за портокаловите мъфини,много хубав стана(нямам форми за мъфини,все още),но каквото и да направя ми става с една хрупкава коричка,а аз искам да стане мекичък кекс отвън,какво да направя.Формата ми е тефлонова,пека на долен и горен реотан(и на вентилатор пак така ми става),малко намазвам формата с масло ,бъркам ли нещо?

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Denito, мисля, че коричката се получава от самия портокалов сок в мъфините. Защото съм правила доста мъфини и само портокаловите бяха с такава коричка (която за мен пък е страхотна))))

# 172
  • Мнения: 899
Да, коричката се получава от портокаловия сок  Grinning . И аз много я харесвам, но ако искате да омекне, просто се завиват с кърпа кексчетата или слагат в кутия, докато са още леко топли. Така се овлажняват и коричката омеква.

# 173
  • Мнения: 539
благодаря ,момичета,наистина после го завих,леко поомекна,но и друг кекс като правя,пак така ми става.Но вече ще го задушавам мъничко,но кой трае.... smile3503

# 174
  • Мнения: 952
betina33 - много добре изглеждат кокосовите мъфини.   Wink  Peace
В началото и аз правех мъфини в купички за крем карамел от йена глас. С времето обаче покрай страстта за хубави мъфини се снабдих с тефлонови и силиконови форми, а сега съм на вълна различни хартиени. Заради тях чакам с нетърпение да открият Кауфланд при нас   Laughing

Малко offtopic: Umbra отново имаш страхотен аватар  Hug

# 175
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Досега съм правила няколко пъти мъфини по различни рецепти, но като ги хапна после ми остава едно странно усещане в устата - все едно ми скърцат зъбите. Вчера си купих от една закусвалня - същото. Мисля си че се дължи на многото бакпулвер в рецептите
Дали някой друг има същото усещане или повредата е в моя телевизор newsm78

# 176
  • Мнения: 899
Малко offtopic: Umbra отново имаш страхотен аватар  Hug

Благодаря и аз много си го харесвам  Hug .

radinna, никога не съм имала такова усещане, а купешките не ми харесват та не знам... Можеш да пробваш да замениш бакпулвера с лъжичка сода, угасена с малко оцет. Така направена няма после кексчетата да имат соден дъх, пък може и това скърцане да липсва.

# 177
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
radinna, аз също не харесвам мъфини, на мен ми остава малко дунапренен вкус, но признавам, че съм опитвала предимно купени. Аз правя във формите само кексчетата на Блонди (и едни царевични кексчета за алергичния ми син).

# 178
  • Мнения: 4 496
Рецепта за мъфини с банан /от "Гответе с мен"/

Състав
1ч.ч.=240мл

1 1/2 ч.ч.брашно
1ч.л.бакпулвер
1ч.л.сода
1/2ч.л.сол
3 банана
3/4ч.ч.захар
1яйце
1/3ч.ч.масло(разтопено)


Приготвяне:

Разбъркваме добре захарта ,яйцето , маслото и бананите.След това прибавяме сместа към сухите съставки и леко разбъркваме.Във формички за мъфини изсипваме от сместа.Печем на 175 градуса 20-25 минути.

 излизат 9-11 мъфина

Нямах масло и го замених със същото количество маргарин, който разтопих малко в микровълновата.

Ето и моите. Една брой липсва. Малкото Гладно Дете се оказа по-бързо от мен ! Mr. Green/

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/krasim/alis/00098765.jpg?t=1235666240

# 179
  • Мнения: 6 703
Съжалявам, че нахлувам така в темата, но съм решила да правя мъфини и се снабдявам с всичко необходимо за целта. Чета темата и си избрах няколко рецепти вече. Купих си хартиени формички на Факелман и въпроса ми е трябва ли задължително да си купя и тава за мъфини с дупчици или мога да ползвам само хартиените?Т.е. задължително ли хартиената формичка се слага в такава тавичка? Съжалявам за глупавия въпрос, но съм в чуденка... В Бургас на 1.03 ще отворят Кауфланд и сигуно от там ще се снабдя и с тавичка, но до тогава...

Общи условия

Активация на акаунт