Синьо сирене

  • 13 177
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 497
Какво да го правя? Някакви идеи? Сос?

# 1
  • Мнения: 4 068
Не обичаш ли синьо сирене?
Аз много го харесвам,ям си го така.
Но ако изнамеря нещо по готварските си книги ще ти го напиша.

# 2
  • MUC
  • Мнения: 571
Sus smetana, 4eren piper, indiisko orech4e, malko maslo, sol (ako ne e mnogo soleno), magdanoz
Sosa stava nai - lesno v mikrovulnovata:D
idealen e za spaghetti:D
ponjakoga slagam spanak i/ili riba ton Grinning

# 3
  • Мнения: 4 068
Еха,чудесна идея.
До сега не бях се сетила,че може и така.
Мерси за идейката и аз ще го пробвам това.

# 4
  • Мнения: 654
Grinning Обичам го със салата от домати.Апропо-има едни бъргер сандвичи(или някакво подобно име) в които има такова сирене,орехи и стафиди-направо е страхотно вкусен-е ако обичаш сладко-солени неща разбира се Grinning

# 5
  • Мнения: 1 533
Супер е и просто да си го пляснеш върху сухарче Sunglasses

# 6
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Ето една обикновена рецепта със сиренето.

Сос За паста

1  ситно наряЗан лук се Запържва в
1 с.л. масло. След това се прибавя
1 с.л. брашно (това е като нормалното приготвяне на сос). След това се прибавя
1/4 л. мляко
1/4 л. сметана и се бърка непрекъснато докато соса се сгъсти
Прибавя се
100 гр. синьо сирене (Gorgonzola)  и се подправя с малко сок от лимон, сол, черен пипер, мускатово орехче.

Такива сосове За паста може да вариираш както ти хрумне, напр. 250 гр. спанак, 200 гр. сметана, 50 гр. синьо сирене, сол, черен пипер. Или беЗ сметана, За да не е толкова тежко.

Може да опиташ и пълнени големи гъби.

Пълнени гъби

8  гъби, от наи-големите  
1  лук  
4 бекон  
50 гр. ориЗ
сол, черен пипер, др. подправки по вкус
100 гр синьо сирене (Gorgonzola)
Пънчетата на гъбите се наряЗват ситно и се Запържват със ситно наряЗания бекон и лук, прибавя се и ориЗа. Запържва се леко и след това се прибавя малко вода. Сместта се подправя и с нея се напълват гъбите. Поставят се в форма, прибавя се съвсем малко вода и се пъхва във фурната (предварително Загрята на 175°). След 30 мин. се слага върху всяка гъба по парче сирене и се препичат още 10~15 мин.


Пилешки гърди със синьо сирене

600 гр. пилешки гърди  
4 шунка
200 гр. синьо сирене (Gorgonzola)  
100 гр. Mascarpone  
20 гр. масло
1/2 лимон
сол, черен пипер

Пилешкото месо се раЗделя на 4 части и се Запържва в маслото. Покрива се с шунката, синьото сирене и маскапонето и се оставя още около 12 мин на слаб огън с капак. Подправя се.
Ако сосът ти е много гъст може да го раЗредиш с 3 с.л. бяло вино.


Имам и още една рецепта, която я получих от една колежка, но не съм я опитала. Ще я напиша все пак.

Мариновани пилешки гърди със сос от вино и синьо сирене

4  пилешки гърди  
1 кисело мляко
1 ч.л. червен пипер
1  лук  
2 скилидки чесън
1 с.л. сол
1/2 магданоЗ
20 гр. масло
125 ml бяло вино
80 гр. синьо сирене (Gorgonzola)  
125 ml пилешки бульон

От киселото мляко, червения пипер, ситно наряЗания лук, солта, магданоЗа и 2те скилидки чесън се прави маринадат, слага се месото и трябва да престои една нощ в хладилника.
След това месото се Запържва силно и се прибавя маринадата, като се намали котлона. Оставя се така 5~6 мин. ИЗважда се месото. В соса се прибавя маслото, след това виното и се оставя да кипне. Прибавя се синьото сирене и се бърка докато се раЗтопи. Накрая се прибавя бульонът.

# 7
  • Мнения: 1 497
Страхотни сте!


Роза, сори за мача, то и ние сега бършем сълзи, ама няма как;).

# 8
  • Мнения: 2 655
Теодора,
нарежи го на ивички.
Полей го с малко зехтин.
Отвори си една бутилка отлежало червено вино.
И наздраве.
Пиини и вместо мен, че не мога. Embarassed

Обожавам го това сирене и всичките му разновидности.  Wink
Страхотно е. Wink
Това е един от любимите ми деликатеси. Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 3 679
Може и пица да си направиш  Simple Smile Аз много я обичам тази 4 сирена.

# 10
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Теодора
Роза, сори за мача, то и ние сега бършем сълзи, ама няма как;).


Като гледам всички сме квит. Mr. Green Чехите срещу нас играха макар и с Б отбор страхотно.   (А немският треньор подаде вчера иЗненадващо оставка.)  Wink

# 11
  • Мнения: 1 497
Абе немците са пичове. Аз много ги харесвам като нация.


Между другото това Маскарпоне каква употребя му намираш? Аз правих един чийзкейк (за пръв и последен път,че е голяма играчка) с него, но на вкус ми е много блудкаво.

# 12
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Теодора
Между другото това Маскарпоне каква употребя му намираш? Аз правих един чийзкейк (за пръв и последен път,че е голяма играчка) с него, но на вкус ми е много блудкаво.


ИЗполЗвам го главно За тирамису. Там много ми харесва Simple Smile Иначе свекърва ми е правила и сладкиши/торти с него.

Опитвала съм и това
Amaretto Crema di Mascarpone

3  жълтъка  
1 с.л. Захар
400 гр. Mascarpone  
2 cl Amaretto  (ликьора)
1 лист желатин  
100 гр. бисквити Amaretti
20  череши (от теЗи амарена~череши се наричат, в бурканче със сок се продават)  
Жълтъците се раЗбиват с Захарта, после се прибавя сиренето и ликьора. Желатинът се намокря (както пише на опаковката) и след това се прибавя  към сместа. Amaretti се натрошават малко и се подреждат в чаши с крема. (като се реди един ред бисквити, един ред смес и т.н.) Слагат се За иЗвестно време в хладилника. Накрая се поднасят с  черешите отгоре и малко от сока им.


Друго маи с това сирене не съм правила.

# 13
  • Мнения: 1 497
Това ще е нещо прекрасно. Имаш ли я подръка тази за тирамисуто? (Не зная дали знаеш историята му;). Много е готина.)

# 14
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Теодора
Това ще е нещо прекрасно. Имаш ли я подръка тази за тирамисуто? (Не зная дали знаеш историята му;). Много е готина.)

Да, днес имам почивен ден Wink  Sunglasses Само дето времето е много скапано, така че съм си в къщи.
Напиши ми историята моля, ще ми е интересно. А ето как аЗ го правя.

Тирамису

4 яица
100 гр. Захар
500 гр. Mascarpone
1/4 мл. доста подсладено еспресо
3 с.л. коняк
300 гр. бишкоти (маи така се каЗваха?)
портокалов аромат

Белтъкът се раЗбива отделно. Жълтъкът се раЗбива със Захарта, прибавя се аромата и сиренето. Накрая се прибавят и раЗбитите белтъци. Смесват се конякът и кафето и бишкотите се поливат със сока, За да го поемат . Половината от бишкотите се нареждат във форма, след това половината крем, пак бишкоти и останалия крем наи-отгоре. Оставя се около час или повече в хладилника. Преди да се сервира се поръсва плътно с какао.


P.S. Нали искаше да сложиш снимки от сватбата, успя ли да ги качиш?

Общи условия

Активация на акаунт