Отговори
# 1 320
  • Мнения: 4 465
Дидиа, под максимален брой аз разбирам 25. Струва ми се че и директорите хич не са склонни публично да обявяват по 30 места в група. Но ако преди това приемат децата със СОП - около 120 миналата година, по две в група, 60 групи падат на максимален брой 12 места. Ако случайно се класира близнак, на 25 или респективно 12 място се открива 26, респективно 13 място. Не виждам как ще се класират по един близнак от две двойки близнаци. По скоро ще се класира една двойка, а другата - не. Децата, които минат през комисията като особени случаи само получават допълнителни точки и влизат в ДГ при условие че има обявени свободни места в системата. По същия начин стои и въпросът с децата с точка от директора.

Идеята е да няма записани деца, които преди това не са точкувани и приети през системата. Не знам как в тази ситуация ще се раздуват групи.

А децата със СОП също сме ги обсъждали, но за съжаление единственото което се измисли е допълнително пари за допълнителен щат. Аз останах с впечатлението че щатът няма да е точно за помощник-възпитател, но може и да бъркам нещо. Във всеки случай не се спрягаше минимална работна заплата, а по-висока сума.

# 1 321
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Аз ли бъркам? Мисля, че на последната работна среща не се прие да има две отделни опашки от момчета и момичета.

Присъстващите дами от отдел правен на СО убедително казаха, че това е неправомерно и не може да се приеме.

# 1 322
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992

Версия 9 на проекта за регламент е изпратена до участниците в работната група.


С това нашето участие в темата приключва.

Явор Джонев
Ръководител проект ИСОДГ
Сирма Груп АД

Да... явно като им станат множко по-острите въпроси, и прекъсват участието си в темата... така е най-лесно!

# 1 323
  • Мнения: 4 465
Lovi - татко.

Аз ли бъркам? Мисля, че на последната работна среща не се прие да има две отделни опашки от момчета и момичета.

Присъстващите дами от отдел правен на СО убедително казаха, че това е неправомерно и не може да се приеме.

До колкото си спомням се реши че ще се провери и ако е неправомерно - ще отпадне. Не помня категорично да е махнато. Имаше и аргументи и контрааргументи от правна гледна точка. Останах с впечатлението че на някакъв последващ етап ще си го гледат, проверяват и преценяват. Може и да го махнат - зависи до какъв извод стигнат.

# 1 324
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Тези следващи етапи са доста интересни и неясни. А и как ще се поднесе материала на СОС също не се знае.

Защото беше решено, това е сигурно, да се поднесат като алтернативен вариант за избор на деца с еднакъв брой точки, всички предложени в работната група, а СОС да изберат кой е целесъобразен. Това включва и жребият, и адресната регистрация, и времето, и дохода. Но това не се отрази по никакъв начин във версия 9 на регламента, макар че както виждам спорния момент "момчета-момичета" е останал да присъства.

Една молба на г-н Джонев при изпращането на регламент 9 до участниците гласи:
Много моля, съответните организации да изкажат писмено мнение до г-жа Фандъкова относно предложения регламент като цяло, критериите и вариантите за избор при равен брой точки.


Да се надяваме, че тези писмени мнения ще се приложат към проекта за регламент, както и че ще има такива мнения от организациите. За родителите не видях да има оставено място в тази молба.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 07:55 от Lovi

# 1 325
  • Мнения: 7 386
                       Ако си спомняте в началото на демокрацията когато Ж.Желев стана президент отмениха софийското жителство като противоконституционно.Сега обаче се въведе този "измислен"за мен критерии-регистрация.Предложението в статията да се броят всички години с регистрация в София ...става една дълга и подлежаща на грешки процедура.Да не коментирам,че никой не е избягал от хубаво и не е дошъл в София на разходка. Laughing При това говорим за деца и все не мога да приема каквото и деление и по каквито и да е признаци.Детето си е дете ,ако ще и от Луната да е дошло.Лично мнение.
                       Ели (Hrisa) , и да отпуснат бюджет ...вече писах....все тая.Персонала не достига и с 260 лв не виждам кой ще дойде да работи като пом.възпитател  Освен някой дошъл от провинцията без образование,но.....и те не искат.В момента ни напуснаха 4 пом.възпитатели и няма нито един кандидат.И всички те /независимо от възрастта им / си намериха по-добре платена и по-спокойна работа.
                       А това за падането на 60 групи до 12 когато има дете със СОП си е халостен патрон.Гърми ,ама работа не върши.И сега имам такова дете и групата е от 29.В съседзните групи има и по 3-4 деца и пак са по 30.Само ,че никой не го еня как се работи при тия условия.
                       Имам приятелка в Лондон и детето и посещава ДЗ от 2 год възраст.Сега вече ще питам на колко метра живее от ДГ  Mr. Green Със сигурност обаче знам,че освен учителите в групата с него работи психолог /за по-бърза и лесна адапатация/,учител по английски и екип ,чията цел е да достигне равнището на групата.Той вече говори свободно 3 езика въпреки,че още не е навършил 4 години-родния,английски и френски .

# 1 326
  • гр.София
  • Мнения: 4 154
 За мен статията си е много на място.
 Можеше да се приеме компромисен вариант. За 1 година регистрация в София-точка,за 2 години и повече-2 точки.Както тук майките предлагаха.И тези които сега са с 1 точка,догодина вече ще са набрали 2-те точки.
 Децата са равни, ама местата ги няма и за да говорим за равнопоставеност трябваше всички да сме на жребий!! А не да има предимство от вида брат(сестра) в градината.
А момичета срещу момчета е ВЪРХЪТ!

 Един интересен пост във форума ни
 "здравейте майчета, дъщеря ми е на близо 3 г. -( ....-име на детето) и от ноември 2008г. ходи на ясла в (...-№) ОДЗ!"
 Жената се е похвалила. Сигурно е специален случай. Това е градина,в която и аз чакам на опашка и следя,че не се отварят нови свободни места още от юни.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 08:48 от blanc

# 1 327
  • Мнения: 1 255

Версия 9 на проекта за регламент е изпратена до участниците в работната група.


С това нашето участие в темата приключва.

Явор Джонев
Ръководител проект ИСОДГ
Сирма Груп АД

Да... явно като им станат множко по-острите въпроси, и прекъсват участието си в темата... така е най-лесно!

Кои са тези по-остри въпроси? Вие участвате в Работната група и може директно да ми се обадите или пишете.
Приключих участието в темата, защото проекта за регламент вече се поема от общината, за да се внесе в СОС.
Достатъчно обсъждахме тук.

Поздрави,

Явор Джонев


# 1 328
  • Мнения: 1 255
Lovi - татко.

Аз ли бъркам? Мисля, че на последната работна среща не се прие да има две отделни опашки от момчета и момичета.

Присъстващите дами от отдел правен на СО убедително казаха, че това е неправомерно и не може да се приеме.

До колкото си спомням се реши че ще се провери и ако е неправомерно - ще отпадне. Не помня категорично да е махнато. Имаше и аргументи и контрааргументи от правна гледна точка. Останах с впечатлението че на някакъв последващ етап ще си го гледат, проверяват и преценяват. Може и да го махнат - зависи до какъв извод стигнат.


Точно така. Писах вече, че Законът за защита от дискриминация специфично казва, че балансирания прием на момчета и момичета в образователните институции не е дискриминация.

Освен това, балансираният прием е в интерес на самите деца - това е най-важното за мен.

Я.Дж.

# 1 329
  • Мнения: 1 255
Мнение-статия за лотарията в днешния брой на http://www.gradski.bg/show.php?storyid=621592 Mr. Green

Тази статия е изключително предубедено и тенденциозно написана. Жалко.
Точно когато е изработена една публична политика по възможно най-отворения и кооперативен начин, когато ще се приложи прозрачен процес без възможност за измами, точно тогава някой си започва да бълва заклинания как няма оправия в тази държава. Г-да журналисти, осъзнайте се!

Ето анализ по въпроса от Работната група:

3. Дата на адресна регистрация

Положителни страни:
3.1.+ Осигурява някакъв начин за избор при равен брой точки, който избягва жребия;
3.2.+? Осигурява предимство на децата, чиито родители са по-дълговременни жители на София. (не е ясно дали това е положителна страна)

Отрицателни страни:
3.1.- Вероятно дискриминира по произход;
3.2.- Не разрешава въпроса с ‘кореняците’ софиянци – ако се приложи към тях, излиза, че дава предимство на по-възрастните родители, което е вероятна дискриминация и надали обществено приемливо;
3.3.- Не избягва жребия изцяло – ще има случаи при еднакви дати на регистрация, когато ще трябва да се избира с жребий;
3.4.- Не е ясно дали датата на първоначална регистрация в София може да се определи еднозначно и безпроблемно за всички с документ от общината;
3.5.- Създава допълнително административно натоварване.

Я.Дж.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 09:12 от kg.sofia.bg

# 1 330
  • София
  • Мнения: 8 932
Искам да попитам нещо за жребия.
Ако едно дете не е класирано в нито една от желаните градини, във всички градини ли ще участва в жребий или само в тази, която му е първо желание?

# 1 331
  • Мнения: 1 255
И какво сега става с тези критерии? Някой уточнил ли ги е?? Дайте линк да ги видя някъде. Чух за адресната регистрация, тя за двамата родители ли е, само за единия или за децата??

Ето критериите от последната редакция - версия 9, която е предадена на общината за допълнителни проверка и внасяне в СОС:

5.6. Критериите, точките за класиране и необходимите допълнителни документи към датата на записване са:

#   Критерий / Точки за класиране / Допълнителни документи:

К1   Поне един родител има постоянен адрес на територията на Столична община или
поне един родител е редовен студент във ВУЗ и има настоящ адрес на територията на Столична община   
1 т.   
За студенти: Служебна бележка от акредитиран ВУЗ и бележка за настоящ адрес на територията на Столична община

К2   Работещ родител (или в отпуск по майчинство), който е социално осигурен или
родител, който е редовен студент във ВУЗ на територията на Столична община   
по 1 т. за родител   
Служебна бележка от работодателя или от НОИ (за самоосигуряващи се)
За отпуск по майчинство: Служебна бележка, че родителят е в отпуск по майчинство
За студенти: Служебна бележка от акредитиран ВУЗ на територията на Столична община

К3   Детето е близнак/тризнак или има брат/сестра родени с разлика не по-голяма от 2 години   
1 т.   

К4   Детето има братя/сестри до 18 г.   
по 1 т. за брат/сестра
   
К5   Детето има брат/сестра, които са записани в детска градина в момента и ще посещават детската градина след прием на детето   
1 т. само за съответната градина
   
К6   Детето посещава държавна детска ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди записване   
1 т. само за ЦДГ   
Служебна бележка от държавна детска ясла на територията на Столична община

Социални критерии по документи:

К7   Детето има неизвестен родител в удостоверението за раждане или отнети родителски права   
2 т.   
За отнети права: Съдебно решение

К8   Детето има починал родител   
по 3 т. за починал родител   
Смъртен акт

К9   Един или повече членове на семейството има нетрудоспособност над 70%    
по 2 т. за всеки нетрудо-способен член от сем.   
Протокол на ТЕЛК

К10   Детето е настанено в приемно семейство или семейство на роднини и близки по ЗЗД   
3 т.   
Съдебно решение или писмо от съответната дирекция "Социално подпомагане"

К11   Детето е в риск по ЗЗД   
3 т.   
Писмо от Агенцията за закрила на детето

К12   Детето има специални образователни потребности и може да се интегрира в обща група   
3 т.   
Решение от Комисия ЕКП към Регионалния инспекторат по образование (РИО)

Социални критерии с комисия:

К13   Изключителни обстоятелства   
0 до 6 т. с комисия   
Решение на Комисия за изключителни обстоятелства към Дирекция „Образование”

Служебни критерии:

К14   Детето има поне един родител или баба/дядо, които работят в детска градина на Столична община   
3 т.   
Служебна бележка от детска градина на Столична община

К15   Детето има поне един родител, който работи като педагогически персонал в основни и средни училища на територията на Столична община   
1 т.   
Служебна бележка от училище на територията на Столична община

К16   По преценка на комисия, назначена от Директор на градина (максимум 1 дете на група)   
2 т. само за съответната градина   
Решение на комисията

5.7. За всяко дете, автоматично се дават допълнителни точки по реда на желанията:
1)   в градината по първо желание – 3 т.;
2)   в градината по второ желание – 2 т.;
3)   в градината по трето желание – 1 т.

Я.Дж.

# 1 332
  • Мнения: 1 255
Искам да попитам нещо за жребия.
Ако едно дете не е класирано в нито една от желаните градини, във всички градини ли ще участва в жребий или само в тази, която му е първо желание?

Винаги участва във класирането за всичките градини, за които е кандидатствало. Жребий се прилага само, ако е необходимо - т.е. за едно свободно място поредното дете има еднакъв брой точки със следващите. Разбира се, дали ще има жребий или друг начин за избор при равен брой точки ще зависи от решението на СОС.

Я.Дж.

# 1 333
  • Мнения: 1 255
В интерес на истината Джонев не участваше в работната група когато бистрихме критериите.

Но накрая му се падна честта да ги включи в общия документ и оттук се появи погрешното впечатление че Сирма са ни направили правилата за прием.

Джонев е взимал отношение по по-процедурни въпроси: като жребия примерно. За квотния принцип нямам спомен - може също да е взел отношение, но това са неща, които в определена степен са свързани с техническото изпълнение на заданието. А какво пише в заданието - аз поне не знам.

Така че нека поне бъдем справедливи, дори и нещо да не ни харесва. Нека не убиваме вестоносеца все пак.


Многократно съм разяснявал ролята и задълженията си в процеса на изготвяне на регламент. По социалните критерии държа преднамерен неутралитет. По системните въпроси (или както ги наричате - процедурни) взимам определящо участие. Мнението ми по четирите алтернативни варианта за избор при равен брой точки е изразено от системна гледна точка, не от социална.

Такива отговорности съм поел и това е само от полза за родителите и процеса като цяло.

Държа да отбележа, че регламента е публична политика, а не спецификация за софтуер - определят се правилата на отношенията между заинтересованите страни - децата, родителите, директорите, общината - както и процеса на прием.

Едва като се приеме окончателния му вариант от СОС, тогава ще влезем в ролята на "просто" изпълнители на софтуер, който реализира изискванията на регламента за прием.

Явор Джонев


# 1 334
  • София
  • Мнения: 8 932
Още един въпрос този път по точка К6.
6 месеца общо преди записването ли трябва да има детето или твърдо 6 месеца преди това (дано ме разбрахте, че ми е трудно да го формулирам)?

Общи условия

Активация на акаунт