Примерна схема на захранване (11)

  • 48 658
  • 701
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел
И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол



Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema

# 1
  • Мнения: 247
Хиляди благодарности за новата тема!  bouquet Hug Hug Hug

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
При нас захранването ще почва май отначало  Cry
Пеши беше в болница с доста усложнения - бронхопневмония придружена с вирусно-чревна инфекция и алергия  Shocked
Сега доста време ще е на диета. Гладен е много, а вече незнам какво да му давам. Някои, ако има някакви идеи да споделя, че в чудо се виждам.  Praynig

Ако искате да добавим нови линкове на първата страница и разбира се, ако ги има някой да ми пише.

Последна редакция: чт, 18 дек 2008, 14:24 от Здравка Желязкова от село Стомана

# 3
  • София
  • Мнения: 1 833
Здравка Желязкова, дано да се оправи скоро малкия. Кажи какво му е разрешено да хапва, за да дадем тук дружно някои идеи.
И мерси за новата тема. Забелязахме ние, че си се загубила.

# 4
  • Мнения: 2 111
Да се оправя по-бързо малкия Пеши  Hug
Благодаря за темата   bouquet

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Тъй като алергията е предизвикана от антибиотиците не се знае кое точно може да я провокира пак....
Сега ще пием лечебното мляко AL110 май беше, постепенно към него ще прибавяме по-малко АМ Фризо и ще се следи за реакции, и едва като мине изцяло на Фризо ще опитаме и кисело мляко.... Може да яде, ориз, картофи, моркови, бяло пилешко месо, ябълка и банан, давам и попара, сиренена каша, кисел /без плод/... Ще съм благодарна, ако и вие добавите някои храни, които са безобидни.
Строго забранени храни са цитруси, колбаси, шоколад, сметана, яйца, ядки...

# 6
  • София
  • Мнения: 1 833
Той е по- голям, така че извини ме ако някои храни не са подходящи, но се сещам за следните:

Картофена крем супа
Морковена крем супа
Супа с фиде/ориз/картофи

Пиле с ориз
Ориз с моркови
Пиле с картофи
Картофено пюре (може и с късчета варено пилешко вътре, може и със сирене)
Спагети

Овесени (пшеничени) ядки с банан или ябълка
Бисквити с банан или ябълка
Бисквитена торта
Палачинки (ох, това май няма да стане щото има яйца)
Корнфлейкс (предполагам, че може да се дава на вашата възраст ) с АМ (например)
Макарони (кус - кус)
Препечена филийка с кашкавал

Ако се сетя още нещо ще допълня.



# 7
  • Sofia
  • Мнения: 277
Можеш да му предложиш маслини, ако не ги яде така, можеш да му направиш пастет от маслини и да му мажеш на филийка.Доста са полезни и хранителни.
Между другото ние сме минали по този път на 1г. и 9м., беше болен малкия - гнойна ангина, пиеше АБ - Аугументин(пиеше го за втори път)+Панадол и Нурофен за сваляне на температурата+някаква торта= токсикология в Пирогов на Урбазон, направи страхотна алергична реакция, бяхме дълго на диета, на противоалергични лекарства, много неприятно, съчувствам ви.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 277
Ааа и забравих, не давай банан, в него има хистамин, не мисля че е подходящ точно сега.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Да, за банана и аз си го помислих, щото сега пие антихистамин...... и има логика, да не поема хистамин.....

# 10
  • Мнения: 2 641
Да, за банана и аз си го помислих, щото сега пие антихистамин...... и има логика, да не поема хистамин.....

Да, ама банана облекчава и "изсушава" чревната лигавица - на нас ни го изписа гастроенероложка като първи плод когато Лео имаше проблеми със стомахчето. Аз точно тогава започвах и захранване, та знам какво ти е.

Има едно хидратиращо сокче на ХИПП, ОРС 200 - може да вземеш и от него.

# 11
  • Мнения: 2 132
Да, за банана и аз си го помислих, щото сега пие антихистамин...... и има логика, да не поема хистамин.....

Да, ама банана облекчава и "изсушава" чревната лигавица - на нас ни го изписа гастроенероложка като първи плод когато Лео имаше проблеми със стомахчето. Аз точно тогава започвах и захранване, та знам какво ти е.

Има едно хидратиращо сокче на ХИПП, ОРС 200 - може да вземеш и от него.
Преди малко го видях в магазина и се чудех какъв е този сок..

Стискаме палци малчо да се оправи Hug Като ми дойдат идеи за храни ще ги споделя.

Благодарим за темата  bouquet  Миналата седмица вадих инфо и забелязах, че примерна схема 1,2 и 5 не се отварят и голяма част от другите линкове.

# 12
  • Мнения: 469
Първото което се сетих бе конфитюр или пюре от шипки, запичат и са вариант на сладкото. Малко пюре от пащърнак към манджичките?

# 13
  • Мнения: 1 449
Кураж, Никки!
Важното е, че вече сте вкъщи и Пеши ще посрещне втория си рожден ден у дома!


Тъй като давам домашно приготвени пюрета и беба много им се мръщи, лекарката ме посъветва да започна с купешки, защото децата по-лесно ги възприемали.
Въпрос на вкус e, зависи от детето.

Един от аргументите в полза на купените пюрета е, че имат по-гладка и по-фина консистенция и се приемат по-лесно. В домашни условия също може да се постигне такава консистенция, напълно подходяща за едно 5-6-месечно дете. Между другото, добрите схеми и насоки за захранване отделят специално място на сравнението между купени и готови пюрета за захранване, за да бъдат максимално полезни за родителите – аргументът за консистенцията никога не е първостепенен, ако изобщо го има.

Едно от основните правила в захранването е, че за първите храни понякога са нужни по 10 дни, за да бъде приети. Няма значение дали е готова или домашна храна, няма значение дали са плодове, зеленчуци или каша и т.н.

Не е проблем, ако детето се мръщи и отказва. Проблем е, ако показва явно нежелание към храната, винаги бута с език, плюе, гади му се и т.н. Можеш да проявиш още малко търпение, все пак сте едва на първата-втората храна. Ако не стане - каквото му хареса на детето, това ще е.


Миналата седмица вадих инфо и забелязах, че примерна схема 1,2 и 5 не се отварят и голяма част от другите линкове.
Наливат темите в архива, доста други теми също не се отварят.

# 14
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Запис, за да ви следя. Peace

Общи условия

Активация на акаунт