Коледа

  • 5 232
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 402
Чакате ли все още Коледа с детско нетърпение? С кого ще бъдете на коледните празници? Спазвате ли местните традиции при празнуването в семеен кръг.

Моите дечурлига почнаха да ме питат все по-често дали наистина вярвам в съществуването на дядо Коледа, аз все още отговарям: Да, разбира се. Заради децата, да им "продължа" детството.

B Дания коледната вечер е на 24.12., когато се раздават подаръците и се танцува около коледната елха. Традиционнната храна е доста мазна и скучна, но традициите са много уважавани тук. Аз все още се чувствам подвластна на Дядо Мраз и 31.12. е "другата" Коледа в нашето семейство.

Весела Коледа и щастлива Нова година на всички.

# 1
  • Мнения: 3 521
Коледата ни е типична мулти-култи.
 Аз си приготвям нашите манджи, моите хора слагат шунките и вурста.
На Бъдни вечер сме заедно. След вечеря свекитата палят елхата, дрънкат със звънеца и започва разопаковането на подаръците. Свекър ми свири много добре на пиано и пее и на него се пада грижата за музикалното оформление.
За Коледа свеки прави гъска с кнедли, аз - пълнена пуйка с ориз и кисело зеле.  Обикновено сме доста паплач и двете птици идват тамън.

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Скоро в детския Нашънъл Географик имаше въпрос, кога в Германия се отварят коледните подаръците, вече знам Wink

По въпроса, обожавам Коледа и всичките приготовления около нея Heart Eyes Обикновено сме в къщи само семейството. Следвам някакви мои си "традиции", смесица от българските и тукашните. Щерката вярва в дядо Коледа Mr. Green синът вече е голям. Въпреки, че той се досеща какви ще са подаръците, аз продължавам надлежно да ги крия, така че да не ги види до заветния ден.
На Нова Година единствения ритуал, който запазих, е баницата с късмети  Flutter

# 3
  • Мнения: 3 034
обичаме я и я чакаме с нетърпение, а сега с малкия човек - съвсем  Heart Eyes няма нужда да го лъжа, защото вярвам в коледния дух и в нещо, което се усеща във въздуха в тази нощ - единствено. купените подаръци не мисля да го лъжа откъде са, но има други по-ценни подаръци, които само Коледата носи и респективно - Дядо Коледа. ще оставим завесите дръпнати, както всяка година, за да видим като мине шейната  Simple Smile караме традиционна българска православна Бъдни Вечер, стоим до след полунощ, за да си кажем "наздраве". на Коледа отваряме подаръците и похапваме сладости и баница с късмети (аз съм свикнала, че е за Коледа)  Grinning ако е хубаво навън - излизаме да се порадваме на снега. сега вече ще мислим и по-сериозни забавления  Grinning

# 4
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Обичам Коледните празници и винаги съм ги чакала с нетърпение.Но от както съм тук,по това време на годината се чуствам ужасно.Нямам роднини и ми липсва истинската коледна атмосфера.Тази  година ще се опитаме да си направим Коледата по нашенски,заради детето,но едва ли ще е същото,поне за мен.Иначе тук не съм забелязала да празнуват Коледа по някакъв особен начин.Дори ако не са украсите в магазините по нищо друго не мога да разбера,че е Koледа.
Мечтая да изкарам Коледните празници в България заедно с всички роднини.Все пак това е семеен празник. Peace

# 5
  • T"A
  • Мнения: 2 515
След Анита се чувствам най-комфортно да отговоря  Peace
С умиление си спомням за празничната атмосфера в детските ми години - украсяването на елхата, пищното празнуване, откриването на подаръци под елхата... Помня как ни разсейваха да гледаме зарята или нещо друго, за да сложат подаръците. Гледайки бенгалския огън, бях като омагьосана. Новата година беше истинският празник, в службата на родителите ми имаше и чествания за децата на служителите, дядо Мраз идваше там  Grinning
На Бъдни вечер се радвах на седемте постни ястия и беше единственият ден в годината, в който ядях с апетит   Grinning

Тук ми е много тъжно, че тези празници не се празнуват. Всъщност Нова Година се празнува символично - излизат на заведение, в 12 отварят шампанско и се целуват. А за мен това е чуждо празнуване. Атмосферата не е същата, когато само в нашия дом има украса и само от нашия прозорец се виждат искрите на бенгалския огън. В една от предишните години пътувах за празниците до България, но не бих могла да го правя всяка година, лятото е предпочитан сезон за тези посещения. А много бих искала да предам и на децата си тази традиция, това вълнение и празничност. Може би, когато те се появят на бял свят, ще си ходя до дома на родителите ми всяка Коледа...

Иначе правя баница с късмети за Нова Година, и разни постни манджи за Бъдни вечер. Но това съвсем не е достатъчно, за да се настрои човек празнично, споделеността и взаимността са важен фактор в празнуването. И, разбира се, присъствието на семейството  Peace

Хайде, сега е ред на по-свежарските разкази  Hug

# 6
  • Мнения: 327
Ние си е караме изцяло по български защото винаги в този период сме в Бг.
Весели празници на всички където и да сте по света

# 7
  • Мнения: 295
Ние си караме изцяло по полски. Свекърва ми е шеф диригентът на парада и наистина успява да създаде страхотна атмосфера. При нас приготовленията започват няколко седмици по-рано: подготвяне на украса с децата, печене на сладкиши и други вкусотии. На Бъдни вечер: постни ястия, както е в полската традиция, специални взаимни пожелания с оплатек, пеене на коледни песни от цялото семейство, разопаковане на подаръци, ходене на църква в полунощ... Красиво е, истинско е, християнско е - искам тази традиция да предам на детето си.

# 8
  • Мнения: 2 907
Коледа започвам да я чакам от октомври всяка година. През декември вече съм луднала да купувам всевъзможен кич.

На масата слагам всевъзможни неща, но по-скоро от гастрономическата гама. Пушена сьомга, гъши пастет, екзотични плодове.

Аз лично все още "вярвам" в дядо Коледа и ще предам тази вяра и на детето ми.

# 9
  • загубено
  • Мнения: 6 447
Обичам Коледните празници,и винаги ги чакам с нетърпението на малко дете.
Харесва ми атмосферата на този празник.
Самото приготовление,хубавите аромати от кухнята,миризмата на току що изпечени курабийки....
Все спомени от детството ми.
Тук празнуват Коледа,Нова година е символична.
Ние и двамата сме българи и си я празнуваме по нашенски.
От както се роди детенце се стараем да е празнично,да му предадем от магията на Коледната нощ.
Аз все още вярвам, че на Коледа стават чудеса!
(Може би е време да порасна)

# 10
  • Мнения: 707
И при нас е малко мулти-култи. На всяка Коледа сме със свеки, така че и при нас тя води парада. Харесват ми техните традиции, но се опитвам да предам на детето и малко от нашите. Номера с постното за Бъдни вечер няма как да мине, че всички са големи месоядци  Rolling Eyes. Иначе на Коледа свеки готви, а аз само помагам. Добре се справя жената, а аз отговарям за сладките изкушения.
Украсяваме дома в края на ноември. Подаръците почти сме ги накупили. Остава да ги опаковам
 и сложим под елхата на Коледа.
Девойката е още малка, но от следващата година дядо Коледа ще посещава дома ни  Grinning.

# 11
  • Мнения: 580
Не празнуваме по български, защото нямам спомен как се е празнувала Коледа в България (по мое време се празнуваше Нова Година и идваше дядо Мраз).
Във Виена всичко ти създава предколедно настроение, дори и да не искаш, затова е много лесно да станеш част от приказката. Всички улици са украсени, навсякъде има щандове с греяно вино и пунш. Виенските коледни базари са нещо наистина вълшебно.
Украсяваме къщата в края на ноември (вътре и вън) с венци, панделки, топки, фигурки, лампички. Печем сладки, навсякъде има запалени свещи, цялата къща мирише на канела, ванилия и шоколад. Слушаме Коледни песни. Тук там малко кич за настроение. На самата Коледа празнуваме с пълнена пуйка, слагаме най - различни гарнитури, сос (тук заимствам от времето ми в Америка). С две думи - умирам за Коледа Simple Smile

# 12
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 568
Всяка година чакам Коледните празници с нетърпение. На Бъдни вечер обикновено сме тримата и се опитвам да я карам донякъде по български - нечетен брой ястия, питка... но помежду тях се вмъкват и "местни" нотки - пушена сиомга, гъши (патешки) дроб... А откакто и от две години насам се научих да правя английски коледен кейк, съвсем станахме мулти-култи (много ми хареса този израз на surfline).  Laughing
Да добавим към това и украсените осветени улици, коледните базари, топлото вино и аромата на канела, очакването в очите на Камбанката, когато ме пита "дойде ли месецът на дядо Коледа", украсяването на елхата и мигащите светлинки вечер в полумрака... Коледно ми е Simple Smile.

# 13
  • Мнения: 3 932
По  принцип на Бъдни вечер постим (изключително и само), на Коледа се събираме с верни другари и засядаме от обяд, задължително има питка и-или баница с късмети. На НГ-различно, били сме и в ресторант и в домашна обстановка.
Май предимно по нашенски се развива действието и в трите сценария newsm78
Коледа ще празнуваме в Щатите при роднини, а за Нова година мислим да понарушим традицията и да се изнесеме на топличко на океана, да празнуваме без сняг, но с много пържоли Mr. Green и по бански...
Даже се чудя да правя ли елха, или да "украся фикуса"... ooooh!както ме посъветва загрижено моят скъп съпруг Tired, предвид, че от средата на декември няма да сме си в къщи...още съм в размисъл, дано не повехне фикуса  Peace

# 14
  • Мнения: 1 107
Не празнуваме по български, защото нямам спомен как се е празнувала Коледа в България (по мое време се празнуваше Нова Година и идваше дядо Мраз).
Да, дори нямам спомен у дома някога да се е празнувала Коледа- след 92-93 година, майка ми започна да прави на тези дни по-организирани вечери, но непрекъснато повтаряше, че този празник не го признавала....така и аз досега не съм усетила истинския коледен дух. Имали сме винаги коледно дръвче -украсено подобаващо, но подаръци с панделки в кутии не си спомням Simple Smile
Миналата година бяхме тук за празниците и направихме една многонационална вечеря (гостите бяха от всички краища на света) - а аз бях най-вече впечатлена от многото свещници, имитиращи коледно дръвче по прозорците на сградите. Имам усещането, че в северните страни коледния дух наистина витае във въздуха повече- базарите с вкусни деликатеси,глог, канелени сладки и дядо Коледа с който можеш да се снимаш (въпреки възрастта Wink)
Тази година ще се прибираме вкъщи за празниците, така че ще пропусна празнуването тук, но  вече подготовката навсякъде е с пълна пара, така че ще се насладя малко и на северен коледен дух.

Общи условия

Активация на акаунт