Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 516
  • 2 129
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 2 429
Днес съм много активна Mr. Green
Daniji, какви са тези рохлички, не открих на 1-ва страница рецептата Rolling Eyes, може ли да я пуснеш?
Vesi_127, колко време издържат маслените орехови бисквити, за да знам кога да ги започвам?

# 661
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
emy emy ,рецептата я има и е записана като ванилени кравайчета/рохлички /на Наталина,видях я съвсем скоро на 1ва стр.сложена от Диди Wink
Бъни ,тези първите сладки които си ги снимала ми приличат на джинжифиловите сладки на Зори,ама може и да бъркам,но ми приличат на тях Thinking
Мишел+,интересни коладни звезди,чакам с нетърпение снимки Hug

# 662
  • Мнения: 359
Днес съм много активна Mr. Green
Daniji, какви са тези рохлички, не открих на 1-ва страница рецептата Rolling Eyes, може ли да я пуснеш?
Vesi_127, колко време издържат маслените орехови бисквити, за да знам кога да ги започвам?

Emy_Emy,  да върна жеста това са Ванилени кравайчета http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,249.msg8820.html#msg8820.

Дано да съм бела полезна, но на тях ме се струва, че им казват рохлички.

Изпревариха ме.

# 663
  • Мнения: 2 123
привет...

само да докладвам, че и аз поя моя АКК. Сега като прочетох, обаче, че Диди го обръща се зачудих, дали алкохолът стига до долу?!? newsm78 Вие как сте го надупчили?

Иначе и аз направих половин доза от Меденките на Джули. Аз също не съм им фен /на фона на други божествени сладки, които съм планирала/ Направих ги по-скоро заради традицията. И аз ползвах бакпулвер. Намазах ги с белтък с какао. С бяла глазура ще ги украсявам по-нататък. От половин доза излязоха 50 броя - елхи, коледни звезди, ангелчета, камбанки.
Сега на дневен ред са кравайчетата на Наталина и ето тези 2 рецепти:
http://www.foodnetwork.com/recipes/dave-lieberman/chocolate-dipp … ecipe2/index.html
http://www.foodnetwork.com/recipes/food-network-kitchens/coconut … ecipe2/index.html

# 664
  • Мнения: 4 358
[Бъни ,тези първите сладки които си ги снимала ми приличат на джинжифиловите сладки на Зори,ама може и да бъркам,но ми приличат на тях Thinking
Точно Peace.Разконспирира ги.Значи що годе добре съм ги направила лани.
irinii   - много апетитни сладки.Само гледам ,че запиша  ли и тях и......после половин година на фитнес hahaha

# 665
  • Мнения: 22 867
Осмелявам се да ви предложа една много ароматна рецепта за Коледни сладки, които знам от баба, ако вече е представяна, моля да ме извините. Различния шрифт в рецептата са записките на баба и си позволявам да я публикувам така, защото баба ми е прекрасна кулинарка и така рецептата за мен е много скъпа.

Коледни звезди
(сладките на баба, които наистина ухаят на Коледа Simple Smile)

Мишел +, много интересно и вкусно звучат коледните сладки на баба ти. Сега се чудя кое от избраното вече да заместя с тях newsm78. Чакам с нетърпение снимката. Благодаря за споделената рецепта!    bouquet
А колко време преди Коледа трябва да се направят?

# 666
  • Мнения: 1 440
MamaChrisi, по-назад в темата пуснах снимка на mincepie-четата, които ще правя и аз за пръв път...Надвах се някой също да прави с мен и сега много се зарадвах Hug Аз вече си приготвих плодовата кайма (защото ние за огромно съжаление сме лишени от готова, но ще го преживея Blush). Та, от цялото ми ровене из нет-а и четене на всякакви традиционни и староанглийски рецепти разбрах, че най-важното за тестото (sweet shortcrust pastry) са пропорциите на брашното и мазнината - 2:1 както и ползване на обезсолено масло. В някои рецепти слагат и яйце, но традиционната е без. Захарта зависи от вкуса май като моята плънка стана доста сладка и ще правя тесто с по-малко захар Peace
Надявам се когато намериш "твоята" рецепта да ми я споделиш. Аз вече си харесах 1-2 Wink

# 667
  • Мнения: 3 770
irinii и аз се чудех дали стига алкохолът до дъното и затова го обърнах.Обаче се оказа , че отдолу е значително по-напоен отколкото там , където поливам.Така че обръщането ще му е от полза - ще се разнася равномерно течността.Някой още в старата тема беше споделил , че АКК не се е харесал у тях с изключение на частта , където е било поливано , а другото било сухо.Не знам как е станало това , но с обръщането ще предотвратя засушаването на някоя част.   Wink

# 668
  • Мнения: 276
Дрезденски щолен

(количеството продукти е за два големи щолена)



1 кг брашно
200 гр захар
110 гр прясна мая (равнява се на 28 гр суха)
500 мл прясно мляко
1 чаена лъжичка ванилова есенция
2-3 капки бадемова есенция
щипка индийско орехче
щипка смлян карамфил
щипка сол
400 гр безсолно масло, разтопено и охладено
110 гр натрошени на ситно бадеми
400 гр стафиди
200 гр сушен касис
250 гр  нарязани на ситно или настъргани лимонови и портокалови корички
450 гр марципан (по желание)
допълнително едно пакетче масло за намазване и около 250-300гр пудра захар за поръсване

За марципана:

350 гр смлени бадеми
175 гр пудра захар (и допълнително за разточването)
175 гр кристална захар
3 големи яйца ( едното се отделя)
1/2 чаена лъжичка бадемова есенция
1 чаена лъжичка прясно изцеден лимонов сок
1 чаена лъжичка бренди

Приготвяне на марципана:  Пресяваме пудрата захар в голяма купа. Добавяме кристалната захар, 2 цели яйца и един жълтък. Разбиваме яйцата със захарта на водна баня (без да завира водата) за около 10-12 мин докато се получи пухкав крем. Преместваме купата със сместа
в друг съд със студена вода. Продължаваме да бъркаме добавяйки бадемовата есенция лимоновия сок и брендито.  Бадемите се смилат колкото е възможно по-ситно и се добавят към крема. Получава се твърда паста, която доомесваме до твърдост на тесто с пудра захар. Т.к марципана съдържа сурови яйца трайността му е около една седмица в суров вид.



Приготвяне на щолена:

Разтопяваме маслото , като го бъркаме непрекъснато, за да се разтопи, но без да почне а се пържи.
Затопляме леко прясното мляко. В отделен съд натрошаваме маята, една супена лъжица захар и мляко, разбъркваме и оставяме да шупне.

В голям съд пресяваме брашното, добавяме всичките подправки , захарта и солта и разбъркваме. Правим кладенче в средата на на брашното и слагаме маслото, млякото с маята и започваме да размесваме. Добавяме всички плодове , ядките и коричките и размесваме тестото . След като тестото се размеси добере( плодовете трябва да са равномерно разпределени) се оставя да втаса докато удвои обема си. Хубаво е тестото да втасва на по-топло място.

Разделяме тестото на две равни части (за двата щолена), размесваме всяка от тях на топка. Оставяме да се отпусне няколко минути, след което разточваме леко всяка от топките тесто докато получим елипси с диагонал равен на дължината на тавичката, в която ще печем.


Прегъваме тестото от едната страна, така че да покрие повече от половината. От другата страна навиваме на руло, така че да покрие прегънатия вече край. Слагаме в тавичка покрита с хартия за печене и оставяме да втаса още веднъж за около 1-2 часа ( в зависимост от температурата в стаята)

Пече се в предварително загряна фурна на 180-190 градуса за около 1 час.

След като извадим щолена от фурната го намазваме обилно с масло и овалваме в пудра захар. Оставяме да изстине напълно върху скара, след което го завиваме с домакинско фолио , така че да не влиза въздух.

Съхранява се на хладно до Коледа!

В някой части на Германия при приготвянето на щолена се слагат и яйца, за това количество продукти 6-7 жълтъка (белтъците не се слагат).
По желание може да се сложи и марципан . Разточва се  и се слага върху тестото, след което се загъва по същият начин. Слагането на марципан е типично за района на Дрезден.
Можем да сложим няколко лъжици ром в плодовете и да ги оставим да постоят от предходната вечер, преди да замесим тестото.



След правене на щолен няколко поредни години искам само да споделя, че когато в тестото има яйца, щолена става на конци, по- мек и по- хубав на цвят . Тази година за пръв път  изпробвах рецепта без яйца, доволна съм от резултата, но определено яйцата правят сладкиша по- специален Wink


Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 18:37 от MamaChrisi

# 669
  • Мнения: 276
 Narina, аз ще ги правя следващата седмица. Тук продават готово тесто и готова "кайма", но аз искам да ги направя ,то и минс пайчета всякакви продават, но миналата година опитах домашно приготвени и останах възхитена. За съжаление колежката, която ги беше донесла вече не работи при нас и нямам контакт с нея. Ще поразпитам и когато съм готова ще пусна рецептата тук (най-вероятно в края на следващата седмица). На сместта и няма нищо  ако постои една седмица Wink Хайде да ги правим заедно Hug

# 670
  • Мнения: 1 818
В тази тема ухае на Коледа...ммм...Момичета,много интересни предложения !  Hug

Аз ви предлагам едно ...



“Пънче” с крем от кестени







Тази рецепта е от старите ми тетрадки,в които пиша от дете...не помня нито от къде е...нито от кога ...Леко промених рецептата,като добавих в сметаната сирене Маскарпоне.Мисля,че без проблеми кестените могат да се заменят и с орехи или други ядки.

Продукти за бисквитеното тесто:
2 яйца
50 гр.захар/3/4 к.ч./
25 гр.брашно/1 с.л. с връх/
25 гр.смлени бадеми

За сиропа:
100 мл. вода,50 гр. захар,20 мл.ром

За крема:
500 гр. сметана,разбита с 6 с.л. захар
200 гр. сирене Маскарпоне/ако имате,ако не,увеличете сметаната с 200 гр./
250 гр. сварени и смлени кестени

За украсата:
6 кестена от сладко или захаросани
50 гр. шоколад
какао и захар за поръсване

❧В тенджера изсипете водата и захарта за сиропа.Кипнето,докато сиропа се оцвети в бледо жълто.Щом сиропа се поохлади ,прибавете рома.
Пригответе крема като съедините разбитата със захарта сметана ,сиренето Маскарпоне и смлените или намачкани с вилица кестени.

1.Разбийте яйцата със захарта.Прибавете брашното и смлените бадеми.
2.Върху хартия за печене разстелете с шпатула тестото във форма на правоъгълник /с размери 30 х 21 см. И  дебелина около 3 мм./Пъхнете тавичката във загрята до 240 ° фурна и веднага намалете на 220 ° .Печете само 2-3 мин! Извадете и оставете дасе охлади .
Внимание ¡ Бисквитената платка е добре изпечена,ако е златистокафява на чвят,мека на пипане и се отлепва лесно от хартията за печене.
3.Обърнете бисквитената платка върху чиста хартия за печене.Поръсете платката със сиропа и я намажете обилно с крем/оставете си достатъчно крем за гарниране на рулото отгоре.
4.Навийте с помоща на хартията за печене рулото,като се стремите да го направите достатъчно стегнато.
5.Намажете го с плътен слой крем с дебелина няколко милиметра от всички страни.
6.Отрежете косо двата края на “пънчето” и ги поставете отгоре,върху сладкиша.Покрийте ги с крем и набраздете крема с помоща на вилица.Оставете рулото в хладилника за една нощ.

❧На следващия ден украсете като първо приготвите шоколадовите фигурки,поставете ги върху “пънчето”,добавете захаросаните кестени и поръсете с какаов прах и на места с малко захар.

❧Шоколадови фигурки: Стопете шоколада на водна баня или в микровълновата фурна.Аз слагам парченца натрошен шоколад направо в торбичка за печене и после само правя малко отворче в торбичката и така рисувам фигурките върху хартия за печене/или фолио/и ги оставям да се охладят.




     

     

# 671
Narina, аз ще ги правя следващата седмица. Тук продават готово тесто и готова "кайма", но аз искам да ги направя ,то и минс пайчета всякакви продават, но миналата година опитах домашно приготвени и останах възхитена. За съжаление колежката, която ги беше донесла вече не работи при нас и нямам контакт с нея. Ще поразпитам и когато съм готова ще пусна рецептата тук (най-вероятно в края на следващата седмица). На сместта и няма нищо  ако постои една седмица Wink Хайде да ги правим заедно Hug

MamaChrisi, рецептата е супер аз се подготвям за Щолен, като чета и събирам рецепти. Много ми харесва идеята за "съвместно" правене. Включвам се в групата.

# 672
  • Мнения: 3 770
MamaChrisi , благодаря за рецептата !  Hug Утре ще направя сравнение с другите и ще решавам.Имам въпрос обаче , какъв е този марципан ? Може и да съм в грешка  тъй като се справям зле с езиците , но четох някъде , че този марципан се приготвя от бадеми и още нещо ! Това такъв марципан ли е ?

 gaby_s
, хвърляш ме в размисъл за това пънче !  Wink Никога не съм яла кестени в десерт ! Май ?!  Rolling Eyes Ще взема да пробвам и това !
  Peace

# 673
  • Мнения: 2 142
labrex , сладките е добре да се направят в началото на декември, демек сега, защото, колкото повече стоят толкова повече поемат ароматите. Ако ще заменяш някои сладки, те са най-близки до меденките на вкус, а и няма проблем да се изрежат в каквито форми пожелаете. Могат и да се украсят, като меденките.
Имам още едно предложение, за тези, които обичат Лебкухен, като тези в магазините.

Лебкухен със сладко от сливи

Ползвате, част от тестото, с което правите меденките или ароматното тесто на Коледните звезди на моята баба. Замразете сладко във формички или просто с лъжичка сложете върху домакинско фолио и замразете (аз ползвам кутийка от бонбони Toffifi. Тук може да предизвикате въображението си, в сладкото можете да сложите ядка или парченце ябълка или каквото се сетите. Разточвате тестото на тънка кора не повече от 5мм. Изрежете кръгчета с чашка. Върху всяко кръгче поставете по едно замразено кубче сладко и бързо оформете на топчета или II вариант за изрязване: разточете две тъки кори, наредете въху първата кора замразените кубчета и завийте с втората. Леко притиснете и после изрежете с формички. Така оформените топчета или сладки, сложете във вече загрятата фурна и печете до порозовяване. Изстиналите сладки се поливат с шоколадова глазура или се украсяват както ви хареса. След кото глазурата, окончателно се втвърди, сладките могат да се приберат за съхранение. В кутия, на хладно място могат да преседят 2-3седмици. (от опит) Забележка: сладките със ябълка не могат да издържат толкова дълго, колкото със сладка и конфитюри.

за Лебкухените и за коледните звезди, ще мога да сложа снимки утре, защото не мога да намеря сега Embarassed

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 18:23 от Мишел +

# 674

Общи условия

Активация на акаунт