Неплатен и платен отпуск след майчинство?

  • 117 560
  • 910
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 409
Здравейте,
от работата ми казаха,че след като ми изтече майчинството имам право на 6 месеца неплатен отпуск и след това мога да си взема натрупаните платени,но за да ги взема тях трябва да се върна 10 дни на работа и след това.Има ли такова нещо?
Благодаря

# 1
  • Мнения: 247
След майчинство можеш да си вземеш  платен или неплатен отпуск. Хубаво е да работиш 10 дни, за да ти се актуализира заплата, но НЕ е задължително.

# 2
  • Мнения: 1 409
А това,че мога да си взема платения отпуск без да се връщам на работа 10 дни има ли го някаде в ТК,защото на мен ми го казаха като едва ли не задължително?И още един въпрос,в какъв ред се взимат отпуските?

# 3
  • Мнения: 58
Моя приятелка скоро се върна на работа и то само за да  си актуализира заплатата,защото платения отпуск се изчислява като се вземат последните работени 10дни.Каза че ще ползва сега платен отпуск а като свърши той,щяла да си вземе неплатен.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
Не е задължително да се връщаш на работа и след това да излезеш в отпуск. Поне при нас досега никои не се е връщал за 10 дни, можеш да го направиш единствено, ако искаш да ти се актуализира заплатата и да получаваш по висока сума за отпуска. За реда на ползване на отпуските пак е както ти решиш. Повечето майки първо си взимат натрупаните платени отпуски и след това неплатения. Никаде в законите не пише /поне аз не знам/, че първо трябва да се върнеш на работа.

# 5
  • Бг
  • Мнения: 845
Привет, ти решаваш дали първо платен или неплатен отпуск ще ползваш. Единствено условие за неплатения отпуск е да си пуснеш молбата поне десет дни предварително. Този отпуск можеш да го ползваш наведнъж или на части.
Няма задължително изискване за платения отпуск, че е необходимо да отработваш десет дни и след това да излизаш в отпуск. Единствено, както и момичетата са ти го казали е това, че така можеш да си вдигнеш базата за изчисление на този отпуск. Но има го и другият момент, където ако веднага излезеш в платен отпуск след майчинството, за база за изчисление ще ти се вземе най-малко минималната работна заплата за страната към настоящия момент.
Надявам се съм била полезна.

# 6
  • Мнения: 139
здравейте,имам въпрос.след три месеца ми свършва майчинството,но преди пет месеца разбрах ,че фирмата в която работех е закрита.та въпроса ми е следния:губя ли си платения отпуск/имам да взимам за 3 години/,как да постъпя?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте,имам въпрос.след три месеца ми свършва майчинството,но преди пет месеца разбрах ,че фирмата в която работех е закрита.та въпроса ми е следния:губя ли си платения отпуск/имам да взимам за 3 години/,как да постъпя?
След като фирмата е закрита преди 5 месеца, значи би трябвало да си освободена нали така? Ако трудовия договор е прекратен по време на отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст този отпуск се прекратява, прекратява се съответно и изплащането на обезщетението.
Иначе за неизползваната платена отпуска при прекратяване на трудовия договор служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

# 8
  • Мнения: 139
благодаря за отговора.при мен ситуацията е следната-аз дори незнаех,че фирмата е закрита,защото продължавам да си получавам майчинството по карта.миналата седмица го научих от позната,при което веднага се свързах със собственика.той ми отговори,че когато ми свърши майчинството ще си получа документите,отпуските и всичко щяло да бъде ок : Thinking                  но това много ме съмнява,защото знам колко са били некоректни към други майки.просто незнам какво да направя и към кого да се обърна???? newsm78     той ми заявява,че той ми плаща майчинство,усигоровки......а до колкото знам това го прави държавата.

# 9
# 10
  • София
  • Мнения: 146
При мен се получи така.Майчинството ми изтича на 22.11.2008 и договора ще ми бъде прекратен(така иска работодателя) ,но като го попитах за платената отпуска ми каза ,че във тяхната фирма нямат такава практика-да изплащат отпуска.Можело да ме пуснат в неплатена за да ми вървят осигуровките около 2 месеца.

# 11
  • някъде на юг
  • Мнения: 280
Момичета извинявам се предварително, но не разбрах за актуализирането на заплатата.Трябва ли задължително да се върна на работа за 10 дни след изтичане на майчинството за да ми се актуализира заплатата и след това да подам молба за платеният ми годишен отпуск за двете години?И ако направо си пусна молба за отпуска след края на майчинството ще получавам ли заплатата от преди 2 год. или работодателят ми може да я актуализира без да се връщам за 10 дни на рабата?
Благодаря ви!
 

# 12
  • София
  • Мнения: 4 146
При мен се получи така.Майчинството ми изтича на 22.11.2008 и договора ще ми бъде прекратен(така иска работодателя) ,но като го попитах за платената отпуска ми каза ,че във тяхната фирма нямат такава практика-да изплащат отпуска.Можело да ме пуснат в неплатена за да ми вървят осигуровките около 2 месеца.

За трудов стаж ти се признават 30 работни дни неплатен отпуск. Това е месец и половина горе-долу.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Момичета извинявам се предварително, но не разбрах за актуализирането на заплатата.Трябва ли задължително да се върна на работа за 10 дни след изтичане на майчинството за да ми се актуализира заплатата и след това да подам молба за платеният ми годишен отпуск за двете години?И ако направо си пусна молба за отпуска след края на майчинството ще получавам ли заплатата от преди 2 год. или работодателят ми може да я актуализира без да се връщам за 10 дни на рабата?
Благодаря ви!
 
Заплатата не може да се актуализира без да се върнеш на работа. В Кодекса на труда,  пише, че за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който служителят е отработил най-малко 10 работни дни. Затова, ако тези 10 работни дни не са отработени, не може и да се актуализира и базата за изчисляване на отпуска.
Освен това е добре да отработиш тези 10 дни във втората половина на месеца, защото ако са от 1 до 15 число и веднага излезеш в отпуск след това базата отново ще бъде последния календарен месец с 10 отработени дни, предхождащ месеца на отпуск (т.е. пак преди две години).

# 14
  • Мнения: 21
Ами, мами , знаете ли дали се актуализира заплатата след като се върнеш на работа след майчинство. Веднага след тези 10 дена работа ли става това? Защото аз съм чула ,че си работиш на старата заплата /поне за бюджетните заплати де/ докато не се вдигнат заплатите на всички в сферата,т-е- обикновено на 01.01 или месец Юли
и евентуално , ако жената започне работа например м. Август, тя си работи на старата заплата до м. Януари другата година
така ли е, знае ли някой запознат по случая
Пишете ми
благодаря!
 Simple Smile Rolling Eyes








2

Общи условия

Активация на акаунт