Синдром на Титце

  • 8 537
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
Здравейте на всички мами.
Моля ако има такава тема модераторите да ме извинят, но не намерих нищо с търсачката.
Интересува ме дали някой има повече инфо за т.нар. Синдром на Титце.
Днес се опитаха да ми поставят тази диагноза, но без особени обяснения и сега незнам да се притеснявам ли или не. Опитах да намеря инфо за тази болест, но безуспешно.
Моля ако някой може да помогне с повече информация да пише.

# 1
# 2
  • Мнения: 75
благодаря за отговора, но нещо с руския не съм много добра  Wink

# 3
  • Мнения: 478
не бях досега попадала на това заболяваня, много благодарности за руското описание което е дадено в съседна тема от Дренка и сега тук от bimbaaa
http://www.medtrust.ru/pls/biblioteka/istbolezni/titse.html
, това заключение е много добро:
Цитат
Данные клинические случаи показывают, что Синдром Титце может возникать как в молодом, так и в пожилом возрасте, провоцироваться сильной физической нагрузкой, а также активным кашлем при заболеваниях бронхо-легочной системы. Клинические проявления синдрома могут быть очень разнообразны: от значительного болевого синдрома, нарушающего трудоспособность больного, до полного отсутствия каких-либо симптомов. В литературе есть указания на то, что синдром Титце иногда расценивается как проявление различных заболеваний: остеохондрит, остеомиелит, мастопатии, стенокардия, межреберная невролгия, плевропневмония, гастрит, язвенная болезнь. В результате ошибочная диагностика приводит к неадекватной и неэффективной терапии. Таким образом, знание клинических и рентгенологических особенностей синдрома Титце помогает в правильной постановке диагноза.
- сиреч много работа за точна диагноза, симптомите може да са слаби/силни и респ. да не се подходи правилно в терапията.
Добре са показали двама пациенти за пример, момче на 16 год и жена в менопауза и с придружаващи заболявания.
Пътека на изследвания според примера им:
  Биохимия: алкална фосфатаза, общ и директен билирубин, креатинин, общ белтък, Са йонизиран, фосфор.(Аз бих добавила K+Na, желязо и жск, урея и чернодробни ензими)
  Урина Общо химическо: относително тегло, киселинност, белтък, глюкоза, левкоцити.
За оценка на хормонален статус болния е насочен за изследвания кръв и урина.
  хормони: кортизол, тестостерон, паратхормон.
  кортизол в урина(не разбрах дали 24 часова урина/диуреза или само сутрешна)
"Уровень в крови паратгормона, кальция и фосфора свидетельствует об отсутствии у больного гиперпаратиреоза, а данные рентгенологического обследования исключают ювенильный остеопороз." - В норма паратхормона, калция и фосфора свидетелстват за отсъствие на хиперпаратиреодизъм, а данните от ренгенологично изследване изключва младежка остеопороза.
  Рентгеново изследване
  Компютърна томография щитовидни и околощитовидни жлези
"На рентгенограма гръдни клетки"
-тук не мога да си преведа, и аз хич не слушах по руски в даскало
  Биопсия

До колкото схващам, след правилна диагноза с изключване на диференциалните диагнози(а те някои са по-кофти), май започват терапия с противовъзпалителни/обезболяващи и почивка. Значи не се плаши чак толкова, докато не се опре до гръден хирург, споко. Може нещо хормонално да ти натресат и в по-късен етап кортикостероиди...но те на кого ли не ги натрисат.

# 4
  • Мнения: 75
много благодаря за превода Simple Smile  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт