Автоимунен тиреоидит на Хашимото (4)

  • 96 335
  • 781
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 3 092
Kylie  аз си мисля че не е трябвало сама да решаваш да не намаляваш дозата .
Не го приемай като заяждане , просто ми се струва опасно .
И аз знам че през зимните месеци и топлите такива съответно нивото на този хормон варира .
Знам обаче че при бремнност каквато ти пожелавам от цялото си сърце принципно не се следи не само нивото на ТSh  a и това на FT4.
Именно по ст - ста на този хормон -FT4. докторката ми коригираше дозата .Винаги обаче ми изследваше и двата , така че не е просто за обяснение , поне не и за мен . ooooh!
Така като чета обаче ти май нямаш доверие на доктора си или греша  Thinking

# 286
  • Мнения: 13 665
Момичета бих искала да споделя нещо с вас което лично мен много ме обърка и ме обезпокои.
Преди 2 месеца на TSH 5.2 ми беше казано, че не е високо да намаля дозата на тироксина от 50 на 25 мг.  Аз съответно не го направих, защото ми се видя малка тази доза. На контролата преди седмица TSH за 2 месеца ми падна от 5.2 на 2.3 и на въпроса ми към същата лекарка да намаля ли тироксина сега от 50 на 25 при условие, че съм в границите тя каза НЕ?!?!? Каза ми да си направя контрола при бременност  Shocked  Е че то до тогава може да е паднал и под долната граница, щом очевидно пада от тази доза?!
Кажете ми какво да правя в този случай?!?!


Може и да падне, може и да не. Не знам как да го обясня по-точно, но ако това е твоята доза, т.е. отговаря на нуждите на организма и на увреждането на жлезата, може да няма повече промени в ТСХ. Просто да сте налучкали оптималното количество внесен тироксин за поддържане на необходимото хормонално равновесие.
А нищо не ти пречи за собствено успокоение да направиш допълнителен контрол. Можеш да пустеш пак едно ТСХ след 2-3 месеца. Сама дори - в която и лаборатория да отидеш срещу 14 лв ще ти го изследват без проблем.

И все пак не забравяйте, че стойностите на хормоните са променлива величина, варират непрекъснато, дори и в рамките на едно денонощия, и се влияят от множество фактори - външни и вътрешни, обективни и субективни.

# 287
  • София
  • Мнения: 509
Вили лекарката ми каза да не го намалявам и аз се съгласих, но ще си направя след месец контрола за всеки случай .. и аз си пускам тези двата TSH и FT4 Simple Smile
птица Ще си направя контрола след месец, просто ме е страх да не слезна извън долната граница  Confused за месец  newsm78

# 288
  • Мнения: 365
Nastina wsichko e mnogo indiwidualno, no kakto reshish... No naistina skoro pak si naprawi izsledwane... Wse pak iskash bremennost, trqbwa da se sledish redowno i zaradi towa:)  bouquet
Didikeh, moje da se e polu`ilo taka zaradi lqtoto, obiknoweno togawa stojnostite se ponijawat, no kakwo da kaja, razlichno e...
Kolkoto do spiraneto, ne znam, i az bqh pod dolnata granivca i dokato namerq lekarkata sprqh lekarstwoto, kato predi towa pitah moq priqtelka koqto imashe syshtiq problem i j bqha kazali da go spre za dwasetina dni, no moqta lekarka me posywetwa da namalq dozata no ne i da spiram, weche ne znam, sega shte prawq izsledwane i shte widq kak e...

Oshte ne mi e oprawen kompa, zatowa taka na latinica, izwinete me  bouquet

# 289
  • Мнения: 1 391
Имам възли - струма нодоза на щитовидната жлеза.
Разбрах преди 2 месеца.
Днес - 2 месеца след първото изследване, днес самоволно пуснах второ.

Резултатите са по-ниски хормони, отпреди два месеца....
Без нищо да променям в живота си, нито да пия каквито и да е лекарства - е, промяната е, че се опитвам да не се стресирам толкова... не знам дали е възможно да влияе - как мислите - от какво зависи промяната в стойностите на ФТ3, ФТ4, ТСХ? Зависи ли от цикъл, напрежение?!? Храна?!

Значи
Преди 2 месеца - ТСХ - 1,44
Сега                            - 1,28


Преди 2 месеца - ФТ4 - 16,69 - /при горна граница 17/
Сега                            - 16,23

Преди 2 месеца - ФТ3 - 4,4 /при горна граница 4,4, а долна -2/
Сега                             - 3,7

Т.е. всички стойности са се понамалили, като най-фрапиращо е ФТ3 - като намаление - средната стойност в референтния диапазон е 3,2, а мойто е 3,7 - намалило се е със 7 стотни! което ми се вижда много - без да правя нищо.

Можете ли да разкажете повече - от какво зависят стойностите на тези хормони???
и двете изследвания са правени горе долу по средата на цикъла.

Имам час за доктор Тодорова в други ден и ще я попитам и нея-  но, моля, ако знаете какво значат тези хормони, защо са такива и къде мога да прочета повече, ще съм ви много благодарна!

Да спомена - имам един аборт мисед - през юни тази година - който така и не се разбра защо беше - нищо чудно....да е и от щитовидната, още не знаех нищо по въпроса. Възлите се откриха при профилактичен преглед на мамолог, която прегледа случайно и шията ми... така че момичета, ходете на профилактики... 

# 290
  • Мнения: 9 052
Каквото и да решиш да правиш ,направи контрола след45дни.

минимум 45 дни. може някои органиzми да се нуждаят от повече време zа напасване. Дори след 45 дни нещата да не са мирис на роzи и лунна светлина може да се пробва след няколко седмици пак. Важно е да не се панира човек веднага при неприятни реzултати  Hug

# 291
  • София
  • Мнения: 980
Момичета, бихт ли ми казали дали д-р Тодорова работи със  здравната каса?

# 292
  • София
  • Мнения: 2 908
Във частния кабинет не а доколкото съм запозната работи и в Майчин дом но там как стоят нещата незнам.

# 293
  • София
  • Мнения: 980
Преди ходех в кабинета в майчин дом и там се плащаше. За колко седмици напред записва?

# 294
  • София
  • Мнения: 2 908
За Майчин дом нямам представа кога и как преглежда но за частния кабинет в момента има свободни за края на януари и там прегледите са във вторник и четвъртък следобяд.

# 295
Здравейте. Вчера и на мен ми каза ендокринолога че вероятно имам Хашимото.Изследването което  направих беше ТSH - 6.41, а днес пуснах anti ТРО  - 3,при норма до 12.Утре ще ходя да ми каже какво правим след като второто изследване е добре.Но искам да попитам по-добре запознатите с това заболяване има ли значение на кой ден от месечния цикъл се изследват тези хормони, и по-скоро TSH,защото днес четох че се изследва на 3 ден от цикъла а на мен не ми казаха такова нещо. Така че се чудя мога ли да вярвам на това изследване.Моля ви пишете.

# 296
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Момичета, може ли да ми кажете за колко дни стават изследванията на НК клетки. Бавят ли се? Трябва да планирам посещение при д-р Тодорова след празниците, но преди това трябва да си направя тези изследвания, та за това питам.

# 297
  • София
  • Мнения: 492
 Simple Smile запис

# 298
  • София
  • Мнения: 1 220
Момичета бих искала да споделя нещо с вас което лично мен много ме обърка и ме обезпокои.
Преди 2 месеца на TSH 5.2 ми беше казано, че не е високо да намаля дозата на тироксина от 50 на 25 мг.  Аз съответно не го направих, защото ми се видя малка тази доза. На контролата преди седмица TSH за 2 месеца ми падна от 5.2 на 2.3 и на въпроса ми към същата лекарка да намаля ли тироксина сега от 50 на 25 при условие, че съм в границите тя каза НЕ?!?!? Каза ми да си направя контрола при бременност  Shocked  Е че то до тогава може да е паднал и под долната граница, щом очевидно пада от тази доза?!
Кажете ми какво да правя в този случай?!?!

Първия път, като си изследвах ТСХ беше в началото на лятото - 3,65 и веднага ми предписаха тироксин от 50. До сега го пия така и почти всеки месец правя контрола. Октомври беше станало 0,88 и аз се изплаших и спрях тироксина. Не го пих, може би 10-12дни и Тодорова ми каза да си го пия без да се притеснявам. Естествено след нейната препоръка, пак го почнах и на контролата ноември ТСХ ми беше 1,43. Така че спокойно, няма според мен да падне толкова та да е под границата за 1 месец. Зимните месеци нуждата от хормона се увеличава  Peace

# 299
  • Мнения: 3 092
Лаура , мисля че няма зависимост между нивото на TSH и месечният цикъл , това е новост за мен , но нека и другите момичета кажат .. Thinking
Мисля че д-р Тодорова не работи със Здравната каса .
И да през зимните месеци нуждата от допълнителни хормони  нараства .
Искам да попитам дали някой от вас пият Аспирин Протект , кога са им го преписали и има ли последният връзка със самото заболяване или по скоро е някакъв вид превантивна мярка .
Питам , защото съм срещала постове на момичета , на който такъв им е бил предписван , но не знам защо  newsm78
На мен нито Катя Тодорова ми каза да пия , нито ендокриноложката следяща заболяването ми .
Мерси за отговорите и дано въпроса ми не е глупав Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт