пак за ...ЯДЕНЕЕЕЕЕЕЕ

  • 16 853
  • 179
  •   1
Отговори
# 30
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Правя брейнсторминг и теzи типични немски ястия му хрумват. Сега обаче нямам много време да обясня.
яденета с картофи (много обичат картофите във всякакви вариации)
Sauerkraut кисело zеле
Klоеße / Knоеdel
Spаеtzle  е нещо като паста, малки късчета
Flammkuchen, Zwiebelkuchen
Bratkartoffeln варени картофи, наряzани на шайби и иzпържени с лук и шпек
най раzлични видове кремвирши
Nуеrnberger Lebkuchen по Коледа
Bethmаеnnchen по Коледа
Stollen по Коледа
Grünkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
Pfefferpotthast типично вестфалско ядене
Rote Grуеtze десерт от череш, ягоди и др. червени неща
Rheinischer Sauerbraten печено месо, преди това мариновано с оцет и др.
Eisbein
Kasseler вид месо
и т.н. и т.н.

# 31
  • Мнения: 4 244

Гроб съм!  smile3505

П.П. Ама хич не е за изпускане тортата. Аз и след 100 години ще я помня, а и мойта мутричка също. В събота сутринта се беше залепил за врата да ходим да пазаруваме рабарба (не намерихме в близките магазини и той много страда
Ти мълчи за тоз рабарбер  че мама ме изяде че не сме и оставили от рабарбения сладолед и сега като няма откъде да купя ще ми се цупи 2 седмици.
Щяла била да пометне  Mr. Green
Освен да остскоча до Роза да си чопна от нейната градина  Blush

# 32
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мммм, турроните ги обичам, особено ако имат повече шоколад 

чурросите не ги харесвам, много са ми мазни.....но потопени в топъл шоколад са си хубавки. на мъжо в работата техните секретарки всяка сутрин закусвали това.....и двечките си правили конкуренция по 100 на кила . ние като си купим ги заливам със захарен сироп и стават като толумбички. паея с морски хубости обожавам, а гаспачото в горещите летни дни е достоен заместник на таратора като придружител на бг ракия.
мъжо много обича торта от сирене и даже миналата седмица изрових рецептата и направих..., еми хареса му Mr. Green Mr. Green
а тортията ? страшна е! моите деца могат само това да ядат.
имат много хубава кухня испанците Crazy Crazy Flutter

# 33
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Освен да остскоча до Роза да си чопна от нейната градина  Blush
Ми ела, аz имам още. Правих десерт, сос към месо и пак имам. Laughing

# 34
  • Мнения: 1 238
мммм, турроните ги обичам, особено ако имат повече шоколад 

чурросите не ги харесвам, много са ми мазни.....но потопени в топъл шоколад са си хубавки. на мъжо в работата техните секретарки всяка сутрин закусвали това.....и двечките си правили конкуренция по 100 на кила . ние като си купим ги заливам със захарен сироп и стават като толумбички. паея с морски хубости обожавам, а гаспачото в горещите летни дни е достоен заместник на таратора като придружител на бг ракия.
мъжо много обича торта от сирене и даже миналата седмица изрових рецептата и направих..., еми хареса му Mr. Green Mr. Green
а тортията ? страшна е! моите деца могат само това да ядат.
имат много хубава кухня испанците Crazy Crazy Flutter
Хара, я кажи как я правите гаспачото?

# 35
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Стига с това яденееееееее #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire Sick Sick Моля ви се ,няма ли модератори тука, Crossing Arms вие на ресторант го обърнахте   chef bowuu  Naughty
Обявявам гладна ста4ка пък  Whistling Outta Joint Wink
Като казаха испанките за туроните и тука ги има ама се казват торроне и се ядат предимно по коледните празници ( мъжа ми им е голям фен ).
За тукаШната кухня не знам какво да кажа:има толкова много специалитети,във всяка една област си имат характерна кухня та не знам какво по_напред да пиШа  newsm78

# 36
....
имат много хубава кухня испанците Crazy Crazy Flutter
Вярно е. За това британците все натам тичат лятно време Wink Grinning newsm49  car003

# 37
  • Мнения: 4 244
Допълвам на Роза бреинсторминга с пояснения
яденета с картофи (много обичат картофите във всякакви вариации)
Sauerkraut кисело zеле особено за Коледа с Каселер и кренвирш (виж понадолу)
Klоеsse / Knоеdel - грисени или картофени топки може и с пълнеж от крутони или пастет
Spаеtzle  е нещо като паста, малки късчета - варено тесто от брашно и яйца, претрито през цедка
Flammkuchen, Zwiebelkuchen - нещо от рода на пица с сметана шунка и много лук печено на дървени въглища
Bratkartoffeln варени картофи, наряzани на шайби и иzпържени с лук и шпек
най раzлични видове кремвирши
Nуеrnberger Lebkuchen по Коледа - това дето имах аз предвид като канелени бисквитки
Bethmаеnnchen по Коледа
Stollen по Коледа - казуначен сладкиш с марципан, стафиди и др вкуснотии пълен
Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
Pfefferpotthast типично вестфалско ядене
Rote Grуеtze десерт от череши и всякакви бери-та (ягоди, малини и тнІ
Rheinischer Sauerbraten / задушено месо, преди това мариновано с оцет и др.
Eisbein - нещо като нашата пача
Kasseler - варено пушено с кокал

# 38
  • Мнения: 382
Ще ме извините, но вече не издържам на този деликатесен терор! И накрая нито ще приготвя вечеря, нито ще успея да напазарувам, нито цветята на бате ще полея....лелееееей и утре съм на урок, а не знам къде ми е тетрадката, че да си напиша домашните. УУУУф, а имаше време дето така се радвах, че съм "пораснала"...

Rote Gruеtze-то е много велико немско изобретение! Особено със сладолед от кисело мляко и вишни...
И аз искам гаспачо (ако е това за дето го мисля - нещо като доматена супа  newsm78)!

# 39
  • Мнения: 4 244

И аз искам гаспачо (ако е това за дето го мисля - нещо като доматена супа  newsm78)!
Определено това е испанския отговор на нашия таратор - прави се от сурови домати и чушки,а ама испанките да си кажат

# 40
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
tornerosse  , гаспачото го правим  едно към няколко Mr. Green
слагам в незаменимата бошка (роботката) глава лук, 2 ск. чесън примерно, 1 краставица, зелена и червена чушка, кило домати червени , пюрирам всички зеленчуци и после добавям на вкус сол, зехтин и оцет. слагам и малко сухар вътре.
после охлаждам в хладилника и  го сервирам с кубчета лед, наситнен магданоз и малко нарязани краставици отгоре за красота.
освен , че е много вкусно и има голям запас от витамини.
моника много го харесва Heart Eyes
с баща си само надигат чашите.

приготвянето му отнема не повече от 10 мин.

# 41
  • Мнения: 1 289
Зачетох се без да искам в темата. Нали става въпрос за ядене Embarassed. Най-хубавия ми белгийски спомен е една огромна кутия Haagen-Dazs. Нямам шрифт с "а" с две точки отгоре.

Последна редакция: ср, 06 юли 2005, 16:45 от Milena B.

# 42
  • Мнения: 1 238
Айде да вклЮчим и Дания в списъка.

Най-голямата гордост на датчаните са така наречените Smørrebrød, което буквално преведено означава намазан хляб. Представлява малка филийка черен хляб, намазана с масло, и отгоре се трупат всевъзможни неща, така че да се издигнат на високо като връх(уф колко тъпо обяснявам само)
Имат 1000 вида от тези филийки.
Сега ще ви напиша какво съдържа една от най типичните:
Филийка черен хляб намазаха с масло, от горе резен печено свинско месо, една лъжица сини сливи, които предварително са накиснати във вода, 2 лъжици от така прочутият rødkål, което е червено зеле, сварено в оцет, захар и сок, и най отгоре слагат един резен портокал.
Моя мъж пък много обича един вид бахур, опържен на тигана и полят с едно такова нещо наподобяващо мед.
Айде стига толкоз че ще ходя да драйфам........

# 43
  • Мнения: 265

Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните

хи хи в Белгия го наричат храна за зайци  Laughing

Rote Grуеtze десерт от череши и всякакви бери-та (ягоди, малини и тнІ

Обожавам Rote Gruеtze с ванилов сос или сладолед...........  и аз започнах да огладнявам newsm22

# 44
....
Gruenkohl zимен zеленчук, които пък напр. в Полша го дават само на животните
...
Laughing Laughing Laughing
Я дайте повечко инфо за тая "вкуснотийка" Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт