Запек при бебето и твърди храни - причини, разрешения

  • 19 174
  • 1
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Запек при бебето и твърди храни

Защо моето бебе изненадващо се запече?
Възможно ли е въвеждането на твърдите храни да са причината за това?
Какво мога да направя, за да го облекча?


"Когато захраните вашето бебе с твърди храни или му предложите други течности, ще се промени видът на изпражненията. Те ще имат по-силна миризма, цвят и консистенция. Нормално е да откривате частички от зеленчуци в памперса, тъй като дори термично обработените зеленчуци са по-трудни за храносмилане от много други храни. Сега вече е напълно възможно вашето бебе да страда от запек и дори диария, което показва, че нова храна или сок не му понасят." LLL, Int’l

Този проблем не засяга само кърмените бебета. Изкуствено хранените са също толкова податливи на запек след въвеждането на твърдите храни. Бебето е свикнало да се справя с течности и сега стомахчето му трябва да се учи да преработва различни по форма и консистенция храни.

Най-често разпространените причини за запек при малките деца, освен въвеждането на твърда храна, са диетите съдържащи по-малко растителни влакна или твърде много млечни продукти. Възможно е, макар и малко вероятно, че комбинацията от желязо в бебешката каша и адаптираното мляко, да причинят запек при първите опити за въвеждане на твърда храна. Причината за това е, че желязото в кашите и адаптираното мляко не се усвоява така лесно както  това в кърмата например. Излишък на желязо може да доведе до запек дори и при възрастните.

Най-лесният и бърз начин да се справите със запека е да се спрете употребата на храните, които допринасят за неговата поява - оризови каши, банани и ябълков нектар. Припомнете си диетата за лечение на разстройство при децата - БОЯС (BRAT на английски)- Банани, Ориз, Ябълков сок, Сухар или препечен хляб (на английски Bananas, Rice, Applesauce and Toast). Ако някога забравите точно кои храни да изключите, припомнете си БОЯС (BRAT)!

Не се страхувайте да давате сливи и/или сокчето от тях също! Пюрето от сини сливи е много добро, а също е подходящо да се смеси с бебешката каша, зеленчуцити или други плодове. Може да се даде преди пюрето и сок от компот или водата, която е останала от задушаватнето на пара на сливите. Те може да се смесят с плодовете на бебето, зеленчуците или кашите.

Друго нещо, което можете да не в бобрата със запека, е да да сте сигурни, че бебето приема достатъчно течности. Давайте повече "воднисти" плодове и зеленчуци като круши, праскови, също и сини сливи. Предлагайте на бебето повече вода и плодов сок - това също може да облекчи запека. Обаче тези течности могат да бъдат предложени на бебето едва около  6-8 месечна възраст, те НЕ са жизненожавни и необходими за хранителния режим на детето.

Всъщност Асоцията на американските педиатри препоръчва, ако изобщо плодовият сок  се дава, това да е много предпазливо първите няколко години! (вижте The Use and Misuse of Fruit Juice in Pediatrics - RE0047 - ). Ако докато детето има запек, давате около 120 мл вода (4 унции) или около 60мл вода (2 унции) с 60 мл (2 унции) сок от сини сливи/ круша/ ябълка дневно, няма да предизвикате неблагоприятни здравословни последици.

Едно естествено лекарство срущу запека, използвано при възрастни хора или болни от рак пациенти, се оказва доста успешно. Съставките са безопасни за бебе над 6 месеца. Натуралният лек се състои от: стафиди, сини сливи, смокини, фурми и концентрат от сок от сливи, разбити на пюре и смесени с храната или друга течност. Ако пюрето е направено много фино, може да се дава на бебето от бутилка.

Разбира се, както винаги се консултирайте с вашия педиатър!


Преведе marissha от www.wholesomebabyfood.com

# 1
  • Мнения: 7 837


Съставките са безопасни за бебе над 6 месеца. Натуралният лек се състои от: стафиди, сини сливи, смокини, фурми и концентрат от сок от сливи, разбити на пюре и смесени с храната или друга течност. Ако пюрето е направено много фино, може да се дава на бебето от бутилка.

Разбира се, както винаги се консултирайте с вашия педиатър!
Много хубава статия. При нас ве4е има последици от захранването и от време на време запека е на лице  Sad

Само да споделя, 4е сегашният ни педиатър  ми препоръ4а да не давам на детето пюрета или сокове от стафиди и смокини, поне до навършване на 8-9 месеца

Общи условия

Активация на акаунт