Как се готви турска леща?

  • 43 897
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 187
Имам един пакет червена турска леща! Искам да я приготвя както трябва! Сега сготвих малко по нашата традиционна рецепта! Прецедих я , е вкусна стана но не е оная която съм яла в Турция!

Помогнете ми ако можете с рецептата   bouquet!

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Крем супа от леща по турски
Продукти:
200 - 250 г оранжева леща
50 г брашно
50 г масло
1 глава лук
2 кубчета пилешки бульон
Начин на приготвяне:
1. Наситненият лук се запържва в предварително загрятото масло, за 3-4 минути. Поръсва се с брашното и то се запържва за 1-2 минути. Постепенно се налива ледено студена вода /1 Ѕ литър/. Стриват се бульоните и се изсипва лещата. Вари се 20 минути на тих огън, под капак. След това се прецежда, като се пасира в друга тенджера. При сервиране се поръсва с червен пипер.

# 2
  • Мнения: 1 517
Аа, да, тази рецепта е на Иван Звездев, аз я правих онзи ден, хубава е!

# 3
  • Мнения: 1 238
Крем супа от леща по турски
Продукти:
200 - 250 г оранжева леща
50 г брашно
50 г масло
1 глава лук
2 кубчета пилешки бульон
Начин на приготвяне:
1. Наситненият лук се запържва в предварително загрятото масло, за 3-4 минути. Поръсва се с брашното и то се запържва за 1-2 минути. Постепенно се налива ледено студена вода /1 Ѕ литър/. Стриват се бульоните и се изсипва лещата. Вари се 20 минути на тих огън, под капак. След това се прецежда, като се пасира в друга тенджера. При сервиране се поръсва с червен пипер.


Мене една арабка ме научи да готвя страхотна крем супа от леща, много прилича на твоята, с изклЮчение на това, че в супата слагам и малко ориз и когато всичко се свари пасирам хубаво с пасатора докато стане гладка. А брашно не слагам, ориза сгъстява достатъчно. Накрая поръсвам с малко лЮт пипер пт ония дето е смлян много наедро. Всъщност той представлява сушени лЮти чушки, които са смлени о на едро. Супата е наистина бомба!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 737
Аз всъщност нямам точна рецепта, но пък научих технологията от първоизточника в Турция.
Слагам около половин пакет червена леща;
1 глава лук (може и 2 ако са мънички);
2 средно големи картофа;
2 моркова;
2-3 скилидки чесън
Накълцвам наситно лука и морковите и леко ги задушавам в масло или зехтин. След това добавям лещата и настърганите на едро ренде картофи (или ги режа с кухненски робот на дребни парченца). Оставям да се свари добре на слаб огън, след което добавям сол, джоджен, риган и босилек на вкус. Добавям червен пипер (1/2 ч. лъжичка) и доматено пюре (1 супена лъжица). Оставям да ври още малко с подправките и пасирам. Слагам скилидките чесън (срязани на две) когато вече е напълно готово, за да могат да си пуснат аромата и да ги извадя, но могат да се сложат и преди пасирането.
По някои региони в турция правят запръжка от зехтин и червен пипер и заливат отгоре, но аз не я обичам и затова карам без нея, затова съм писала по-горе, че слагам червения пипер след подправките.

# 5
  • Мнения: 2 282
ммм... получи се страхотно, само че я сготвих преди да прочета варианта с лютия пипер - таман си мислех, че ще пасне прекрасно  Simple Smile
и чесънче си хапнахме накрая с лещичката...ммм... върха! благодаря ви!
Другия път ще опитам рецептата на Мира с картофките и подправките!

Общи условия

Активация на акаунт