Призив към българските здравни институции

  • 56 960
  • 188
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 199
Лана, на теб с кое точно изследване откриха този проблем на бебето ти? И в коя седмица?
На мен  утре ще ми правят фетална морфология (на феталната морфология в 12-а седмица нищо не откриха, но то май беше основно за синдрома на Даун) и се надявам ако има такъв проблем, да са в състояние да го открият.
Четох по този въпрос и разбрах че има различни форми на Спина бифида. За щастие в много от случаите може да се помогне, обикновено с операция на бебето. Правят се операции както веднага след раждането, така и още в утробата на майката. Сега се изследва кой от двата начина е по-ефикасен.

# 91
  • Мнения: 87
Добре де, след като генът току-що е открит в човека, как така вече се знае че той е причина само на част от случаите на Спина бифида newsm78
Тук специалистите казват че жените, които са имали случаи на такова заболяване в рода си, са в рискова категория. Това какво друго може да означава освен че заболяването може да се предава по наследство? Защо иначе ще са в рискова категория?

Предлагам ви да зададете този въпрос на тесните специалисти, които както вче цитирах, са написали, че спина бифида не се предава по наследство, т.е. не е наследствено заболяване. Имайте предвид, че съобщението за откритият ген не е в научен формат, нито от медицински източник, а термините във всяка една област, включително в медицината, носят точно определено съдържание, а боравенето с тези термини от непрофесионалисти, може да доведе до силно изкривяване на заложената в тях инофрмация.

За да бъда конкретен, а и защото виждам, че сте в Канада - ето къде можете да попитате в Канада или в Америка:

Цитат
Message for Women of Child Bearing Age:

FOLIC ACID REDUCES BIRTH DEFECTS


Research has proven that 400 micrograms (0.4 mg) of folic acid (a form of folate, a B vitamin) taken three to four months prior to and during pregnancy can significantly reduce the risk of neural tube defects, such as spina bifida. In fact, as many as 70 per cent of all cases of NTDs in newborns are preventable if the mother is taking a daily supplement of folic acid. Persons with a history of NTDs in the family will require a higher dosage of folic acid and should consult their physician.
 .
Spina Bifida and Hydrocephalus Association of Canada
#977-167 Lombard Avenue
Winnipeg, Manitoba, Canada
R3B 0T6
204-925-3650
204-925-3654 (fax)
800-565-9488 (toll-free)
E-mail: spinab@mts.net
Web: http://www.sbhac.ca/

А това са препоръките на Центъра за превенция и контрол на заболяванията (CDC) в Америка.

Folic Acid Home > Health Professionals - Recommendations
 
PHS Recommendations

Occurrence Prevention: (превенция на появата на спина бифида)
In 1992 the U. S. Public Health Service (USPHS) published the recommendation that all women of childbearing age consume 0.4 mg (400 micrograms) of folic acid daily to prevent two common and serious birth defects, spina bifida and anencephaly.

CDC estimates that 50-70% of these birth defects could be prevented if this recommendation were followed before and during early pregnancy.

All women between 15 and 45 years of age should consume 0.4 mg of folic acid per day because half of U.S. pregnancies are unplanned and because these birth defects occur very early in pregnancy (3-4 weeks after conception), before most women know they are pregnant.

Recurrence Prevention: (превенция на повторната поява на спина бифида)

All women who have already had an NTD-affected pregnancy should consume 0.4 mg (400 mcg) of folic acid every day when not planning to become pregnant.  Half of all pregnancies in the U. S. are unplanned.  When these women are planning to become pregnant, they should consult with their health care provider about the desirability of following the August 1991 USPHS guideline.  The guideline called for consumption of 4 milligrams (4000 micrograms) of folic acid daily beginning one month before they start trying to get pregnant and continuing through the first three months of pregnancy.  Although it appears that a lower dose, such as 0.4 milligrams, may have as great a beneficial effect as 4.0 milligrams, many health care providers recommend the higher dose.  This recommendation is based on data from the most rigorous scientific study involving women who had previous pregnancies affected by NTDs.  This dosage should be prescribed and monitored by the health care provider.  Typically, a health care provider will prescribe one prenatal vitamin plus three 1 mg tablets of folic acid a day to get this dosage.  Keep in mind that we do not understand all the causes of neural tube defects.  We do know that 50%-70% can be prevented by consuming sufficient amounts of folic acid.

IOM Recommendation

In 1998, the Food and Nutrition Board of the National Academy of Sciences Institute of Medicine (IOM) recommended that to reduce their risk for an NTD-affected pregnancy, women capable of becoming pregnant should take 400 micrograms of synthetic folic acid daily, from fortified foods or supplements or a combination of the two, in addition to consuming food folate from a varied diet.

Това, че една здравна система не информира (изобщо или навреме) бъдещите родители, е добре да бъде променено.

Затова са статистиките - за да се правят анализи и да може всеки да се замисли над тях и да си направи сам изводите. Подценяването на тези изводи, не е добра идея, според мен.

Цитат
Според Световната Здравна Организация, 70 000 новородени и 200 000 бремености са засегнати всяка година от Спина Бифида.
 цялата статия в уикипедия


Едно дете на всеки 500 живородени е засегнато от дефект на невралната тръба. А колко засегнати не стигат до раждане, поради ранното диагностициране и прекъсване на бременността по медицински причини? Ако преценяваме по горния цитат, около 3 пъти повече. Т.е около 5/1000 са общо засегнатите от спина бифида, ако няма превенция.

Според националната статистика на Америка, чрез превенцията с фолиева киселина, е постигнато намаляване на горните стойности до 18/100000.
Което е 0,18/1000.
Сравнението с горните цифри всеки може да си го направи сам. Моят извод е, че превенцията има ефект там, където хората се информират и се провежда тя.

# 92
  • Мнения: 650
Лана, на теб с кое точно изследване откриха този проблем на бебето ти? И в коя седмица?
На мен  утре ще ми правят фетална морфология (на феталната морфология в 12-а седмица нищо не откриха, но то май беше основно за синдрома на Даун) и се надявам ако има такъв проблем, да са в състояние да го открият.
Четох по този въпрос и разбрах че има различни форми на Спина бифида. За щастие в много от случаите може да се помогне, обикновено с операция на бебето. Правят се операции както веднага след раждането, така и още в утробата на майката. Сега се изследва кой от двата начина е по-ефикасен.
Ако мислите че спамвам темата -извинете и изтрийте постинга.
Направиха ми трипъл тест(биохимичен скрийнинг) в 15 седмица и малко и резултата честно не помня, защото аз бях в шок и не можех да разбера какво става-изпратиха ме на видеозон с висока разделителна способност(не знам как е на бг защото не съм използвала този тип уреди) и специалист точно в тази област ме гледа и каза че е 99.99% сигурен че е спина бифида и че предвижда даже да искам да износя детето да не оцелее 9 месеца. Предлогиха ми специална кллиника някаде в друг щат не помня къде където на експерименталнониво правили операции на бебето докато е вътре в теб #Crazy За нас изобщо нямаше друг вариант и собственото ни решение беше да прекратим бременността. По същото време когато ми поставиха диагноза с видеозон направиха и амнио което само потвърди диагнозата. Беше някакъв празник и се забавиха да се намери добро място за аборт така че аборта стана когато бях 18.5 гс. Така след това имах още две бременности благополучни Laughing НО просто умирах първите 16 седмици докато излезе резултата от амнио-то и тогава имах избор да мина само с трипъл тест, който беше с добър резултат, но аз не можех и не исках нищо друго освен 100% гаранция, която получавах от амнио-то. Първият път ми правиха и генетични изследвания след това но повярваите ми не помня добре какво ми говореха защото едно беше сигурно че детето няма да го бъде. Единствено помня че ми повтаряха че генетично всичко е наред и че това е един от тези случаи за които няма причина и се случва 1 на 1000 и аз съм тази една SadТова стана 2003...

# 93
  • Мнения: 1 199
Лана, благодаря ти за отговора! Много се радвам за теб че са диагностизирали заболяването навреме и че след това си родила две здрави дечица Peace Аз днес на феталната морфология която се прави в 18-20-а седмица попитах и ми казаха, че Спина бифида по принцип се диагностицира (със същия преглед). За разлика от Синдрома на Даун, за който имат определени индикатори, но няма 100 % гаранция че ще го видят.
Тендър, информацията ми е именно от тесни специалисти. В онази публикация изобщо не се съмнявам, още повече че го имаше и в сайта на университета. За ново откритие няма друг начин, докато се появи в медицинско издание трябва да мине време. Но няма какво да спорим, тук никой от нас не е тесен специалист, всеки да чете и слуша тези, на които вярва.

# 94
  • Мнения: 87
Уважаема heureuse, ако ти се е сторило, че споря - значи не си ме разбрала правилно. Тук не споря с никого - просто цитирам специалисти и статистики, споделям личен опит и казвам според мен какво е добре да бъде направено и в БЪЛГАРИЯ, какъвто е опитът в развитите в здравно отношение държави, като Канада например...Сигурен съм, че това ще се стане рано или късно. Simple Smile

Благодаря ти за участието в темата ми.
Пожелавам ти здраве   bouquet

# 95
  • Мнения: 87
Цитат
Кампанията "300 бебета повече"  спечели наградата в категория “Обществено значима PR кампания на организация от стопанския сектор” в седмия годишен конкурс PR Приз 2007, организиран от Българското Дружество за Връзки с Обществеността.
Проектът успя с минимален бюджет да изпълни целите си, като едно от най-важните постижения е започнатия активен диалог с Министерството на здравеопазването по темата за превенция на Спина Бифида.
www.Az-jenata.com

  bouquet   Heart Eyes

# 96
  • София
  • Мнения: 515
Цитат
Кампанията "300 бебета повече"  спечели наградата в категория “Обществено значима PR кампания на организация от стопанския сектор” в седмия годишен конкурс PR Приз 2007, организиран от Българското Дружество за Връзки с Обществеността.
Проектът успя с минимален бюджет да изпълни целите си, като едно от най-важните постижения е започнатия активен диалог с Министерството на здравеопазването по темата за превенция на Спина Бифида.
www.Az-jenata.com




 smile3525 smile3501 smile3501 smile3501 smile3525

# 97
  • Мнения: 1 817

Аз също искам да споделя възмущението си от нашаат здраван система.
Аз съм над 35 г. и съм бременна вече в 5-ия месец. Водят ме паталогична /или рискова / бременност заради възрастта. Втора бременност ми е. С първата нямах проблем и всичко мина ОК. Надявам се и вярвам, че и сега ще е така.
На консултациите обаче въобще не ми препоръчаха да си правя някакви изследвания за риск от аномалии. Добре, че ползвам инфо от интернет, та научих доста неща.
И не наблюдаващият лекар, а аз самата поисках да ми се направят тези изследвания. 
За мое голямо учудване, оказа се че тези изследвания се заплащаха при всички случаи, независимо, че по твърденията на лекарите аз съм в рискова възраст. При всички случаи се заплащат.
Според Вас , споделете своето мнение- Не би ли трябвало в една цивилизована страна тези изследвания да са задължителни след определена възраст / пък и въобще/ и да се поемат от здрвната каса ? newsm78

# 98
  • Мнения: 4 150
...цивилиzована страна.....

# 99
# 100
  • Мнения: 572
Призив към българските здравни институции!
Моето дете се роди със синдрома  Спина бифида и от днес 16.07.07 вече не е сред нас!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=182148.0

 Подадох жалба до министъра на здравеопазването и преминах през мъките....  детето си отиде за добро в големи болки! Но аз оставам....
получих отговор на подадената жалба- направените разследвания не са намерили вина! но и признават че може да се допусне грешка с по долен клас техника!
Е няма кои да ни чуе май! 
Моето дете е 1 и е първото ми,  а на другите?......

п.с.Призив към българските здравни институции!

# 101
  • Варна
  • Мнения: 758
Скъпа meyz, едва ли има думи, които биха могли да те утешат в такъв момент. Това, което ви се е случило (не само увреждането, а и избора, който ви се е наложило да направите, и това да надживееш детето си) е било от най-големите ми страхове, откакто изобщо схванах, че и аз някой ден ще ставам "мама".
Надявах се, че като попиша, нещо ще ми "бликне" ама не става. Затова - приеми моите съболезнования и бъдете силни (и ти и таткото)

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 1 063
meyz мила прегръщам те  Hug
Не знам какво да кажа, но каквото и да е няма да намали болката от загубата
Бъдете силни и двамата.

# 103
  • Мнения: 87
приеми и моите съболезнования, мила meyz...
знам как се чувстваш...чувствам и обидата от липсата на чуваемост от страна на Системата...дано сълзите на още една майка мотивират поне нас, обикновените потърпевши, да намерим сили да продължим да отправяме Призиви към същата тази система.

стискам ви палци скоро да се възстановите с таткото и да намерите кураж да опитате отново.

# 104
Моите съболезнования за този мъничък ангел......... Cry Cry Sad

Бъдете силни, когато сте готови опитайте пак и изберете сигурен лекар.....
Знам какво е да загубиш толкова чакано щастие.
Прегръщам ви...................... Sad

Общи условия

Активация на акаунт