Примерна схема на захранване (9)

  • 76 351
  • 596
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 1 100
Косе Босе, а защо не е добре ястие с картофи да се съхранява в хладилник дори и за 1 ден?

За първи път чувам, че не трябва да се държи ястие с картоф в хладилник, знам че не е добре да се замръзява и то от личен опит - картофите си променят вкуса. След като се размразят са ужасни на вкус.
От къде имаш тази информация - искам да знам кой е източника, защото приготвям всички ястия на сина ми от предната вечер и те винаги престояват в хладилник за няколко часа

Ами точно в тази тема /в някоя от всичките номерации/ някъде пишеше и то неведнъж, но не си спомням дали се споменаваше и причината. Аз съм давала 2 пъти ястие с картоф, престояло 24 часа в хладилник. Нямаше реакция. А е голяма занимавка всеки път като готвя нещо с картоф да правя само 1 порция. Чудех се дали това правило не е само до някаква възраст.

# 586
  • Мнения: 638
Здравейте!
Мисля да започна захранването с картоф, след това морков и тиква. На пазара обаче мяй няма картофено пюре  newsm78  за захранване. Има чист морков  и чиста тиква. В такъв случай май ще трябва да си го приготвям вкъщи  newsm78 или пък да започна с моркова. Дайте ми съвет моля  Praynig

# 587
  • Мнения: 1 100
Julielm, морковът не е добър за първи зеленчук, особено щом си решила да захранваш рано. Някои деца полували алергия от него, аз не знаех това и захраних с морков на 6 месеца, но за късмет нямаше проблем. По-добре направи домашно картофено пюре. Peace

# 588
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Здравейте!
Мисля да започна захранването с картоф, след това морков и тиква. На пазара обаче мяй няма картофено пюре  newsm78  за захранване. Има чист морков  и чиста тиква. В такъв случай май ще трябва да си го приготвям вкъщи  newsm78 или пък да започна с моркова. Дайте ми съвет моля  Praynig
Чисто картофено пюре има на Semper  Peace
Но е много гадно  Laughing Като на някакви стружки е.
Според мен няма нищо лошо да се започне с морков.

# 589
  • Мнения: 8 242
Julielm, морковът не е добър за първи зеленчук, особено щом си решила да захранваш рано. Някои деца полували алергия от него, аз не знаех това и захраних с морков на 6 месеца, но за късмет нямаше проблем. По-добре направи домашно картофено пюре. Peace
Аз захраних с точно с морков... Домашен, намчакан..
Много си го харесваше Тони и не сме имали проблеми изобщо с него..

Алергия може да се направи от всяка храна..

Моят син, например, повръщаше ориза до 10-11м... 2-3 пъти само правих опити да му дам - самостоятелно, каша, в пюре - винаги го избълваше..
А казват, че оризът е най-безобидната 1ва храна..

# 590
  • Мнения: 179
Благодаря на Косе Босе и на Мирка 76!
И да побутна въпроса относно домашно приготвеното прясно сирене-вредно ли е да се дава, т.е. кое е по-малкото зло-купените, които също са под въпрос относно зрялост и прекалено осолени или домашното недоузряло прясно сирене?

# 591
  • Мнения: 638
Благодаря за бързите отговори  bouquet
Мисля да захранвам при навършени 5 м. сега събирам информация. Много сложно ми се вижда - кое кога се въвежда ooooh! Но на вас разчитам да помагате.  Hug

# 592
  • Мнения: 1 449

Спанак
- може след 8 м.
- най-добре 10 м.
- алерген (в тази категория са другите зелени листни зеленчуци – лапад, коприва и пр.)
- високоцелулозен (термично обработеният спанак има 3-4 пъти повече фибри от пресния)
- добър витаминен и минерален състав в детското хранене (витамин А, калций, желязо и др.)
- нитрати (един от най-нитратните зеленчуци)
- съдържа добро количество желязо (въпреки историята за сгрешената запетая е добър източник на желязо, но то е слабоусвояемо заради целулозата и оксаловата киселина)

Спанакът е трудносмилаем и се препоръчва на по-късен етап, около 10 м. в общия случай или 12 м. при дечица с чувствителен стомах. Може и малко по-рано от пюре, тъй като в този случай е доста малко количество (не е толкова тежък за стомахчето) и от бебешки храна (заради нитратите).

Може спанак след цвеклото, детенцето е на почти 10 м.

Артишок
- след 1 год. или след 1.5 год.
- един от малкото зеленчуци, за които има стриктни препоръки за по-късно въвеждане
- трудносмилаем зеленчук (над 10% целулоза)
- добро количество витамин С, някои други минерали

Нар
- 8-10 м. (сок или в бебешка храна)
- след 1-3 год. (плод, семки - риск от задавяне)
- ако не е типичен местен плод, най-добре около 1 год.
- слаб алергии
- ниска киселинност
- добър източник на витамин С и захари; доста натрий

Райска ябълка
- 8-10 м.
- може и след 1 год. (съгласно препоръките за нетрадиционни, неместни плодове)
- от семейството на ябълките, сливите, крушите, черешите, прасковите и т.н. ( няма особености от гледна точка на алергиите - но източниците за детско хранене не са много изчерпателни по въпроса)
- слаба киселинност
- разнообразни витамини
- доста калорична (предимство в детското хранене)
- пасираната или намачкана сърцевина има мека и гладка консистенция (подходяща за по-малките)

Ряпа
- 8-10 м.
- след 12 м. при чувствително стомахче
- средноцелулозна (не е лека за стомахчето)
- газообразуващ зеленчук
- доста витамин С, също витамин А
- предлага се леко задушена или сурова фино настъргана (сурови зеленчуци от типа на морковите и ряпата: след 10-12 м.)

# 593
  • Мнения: 1 449
"според специалистите до 3-годишна възраст употребата на краве мляко трябва да се избягва."  

Не е необходимо специално мляко за възрастта 1-3 год., ако:
- детето има здравословен и балансиран хранителен режим
- детето се храни нормално и няма проблеми с апетита
- детето е здраво и без алергии
==> Най-добрата опция е да се набавят нужните витамини и минерали от добре балансирано хранене. На възраст над 1.5 год. детето вече приема достатъчно разнообразна и обемна храна.

Мнението на педиатричните организации
Дори педиатричните организации, които препоръчват детски млека след 1 год. заедно с нормалните млечни продукти, винаги отбелязват, че обикновеното мляко е достатъчно, стига да се поддържа адекватно за възрастта хранене. Има мнения, например френските схеми, че детските млека са щадящи за бъбреците заради пониженото съдържание на протеини, но това мнение не се споделя от всички за възрастта след 1 год.

Относно аргументите за и против
Зависи много от източника на информация. В американските схеми на хранене за деца над 1 год. тройките не се препоръчват и няма кой знае какъв избор. Според някои европейски схеми на хранене детските млека са добър вариант до възраст 3 год., но пък самите педиатри често съветват да не се използват.

Нов продукт
Детските млека са сравнително нов продукт т.е. няма реални изследвания за по-продължителен период какви точно са ползите и пропуските при (не)консумация. И още един аргумент – детските млека насърчават ненужно т.нар. "индустриално хранене" т.е. консумацията на продукти, които са все по-далеч от естествения си състав. Това е и официално мнение на педиатрични организации.

# 594
  • Мнения: 559
Момичета, вчера оставих малкия на баба му за половин час и тя му е дала да смуче коричка хляб. Предполагам, че е глътнал няколко трохички. Дали има опастност да направи алергия към глутена?

# 595
# 596
  • Мнения: 695
Здравейте!
Мисля да започна захранването с картоф, след това морков и тиква. На пазара обаче мяй няма картофено пюре  newsm78  за захранване. Има чист морков  и чиста тиква. В такъв случай май ще трябва да си го приготвям вкъщи  newsm78 или пък да започна с моркова. Дайте ми съвет моля  Praynig
Аз пробвах да захраня с картоф, взех от близки, за да съм сигурна за качеството, но Нели беше отвратена смених стратегията. Морковите сладнят и страшно й харесаха, досега са й любими, а картофите още не ги иска. 

Упс, не съм видяла че има нова тема, извинявам се Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт