Примерна схема на захранване (9)

  • 76 356
  • 596
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 638
Здравейте на всички мами!

На нас още ни е рано за захранване, но вече събирам информация! Само мога да кажа, че колкото повече чета толкова повече се обърквам. Темичката е доста дълга и е трудно да се изчете всичко до тук. Май ще успея само със настоящата и после пак ще имам доста въпроси. За сега съм решила да започна със зеленчуково пюре след като навършим 5 месеца и да я караме бавно и полека. Ще разчитам на вашите съвети  и помощ. Първоначално мислех аз да си правя пюрето, но с тези нитрати... хвана ме страх и май се ориентирам вече към готовите.

Лек ден на всички! Отивам да чета настоящата тема.

П.П. Имах амбицията да чета всички теми, но... уви много са дълги. Нама да стане  Thinking

# 541
  • Мнения: 2 132

Момичета с кое е по-добре да започнем зеленчуците - с обикновен картоф или със сладък картоф?
Все тая  Crazy Така или иначе едва ли ще му готвиш сладки картофи (не са традиционни), освен сега при захранването..
Еми мисля да и давам и по-натам. Ще си замразя от тях.

JeniB от замразените картофи май нищо не се получава newsm78 Пробвай с малко да замразиш и след това да размразиш, че ако не става да не хвърляш труд на вятъра Peace Пиши, че ми е любопитно какво се е получило Hug
Еми ще пробвам следващата седмица със сладкия картоф. Иначе за труда няма страшно, щото мисля да изпобвам машинката за пюрета  Grinning

Момичета, които сте правили домашна каша от брашно - изхварляте ли водата,  в която е киснало. Днес правих каша от пълнозърнесто брашно и изхварлих вода, в която го бях накиснала, но после се зачудих дали няма нещо полезно в нея. newsm78

# 542
  • Мнения: 8 242
Момичета, които сте правили домашна каша от брашно - изхварляте ли водата,  в която е киснало. Днес правих каша от пълнозърнесто брашно и изхварлих вода, в която го бях накиснала, но после се зачудих дали няма нещо полезно в нея. newsm78

От какво е туй пълнозърнесто брашно? И защо го киснеш?
Аз кашите ги правих с цели зърна и после с пасатора колкото трябва..
Не пасирай горещи картофи - стават на лепило.. Изобщо не ги пасирай.. Мачкай ги горещи с вилица и водата, в която са врели..

# 543
  • Мнения: 773
Момичета ние сме на 1 година и 1 месец, въпросът ми е на тази възраст по колко грама риба трябва да слагам горе долу на едно хранене и веднъж седмично достатъчно ли е?
Благодаря предварително .

# 544
  • София
  • Мнения: 308
JeniB, аз накисвах брашното в съвсем малко вода, точно колкото да се поеме и после добавях още малко и варях. Сега вече варя цели зърна, които пак така накисвам и също не махам водата.

duhi_puhi, кашите от пълнозърнесто брашно се приготвят с предварително накисване на брашното с цел по-пълно усвояване на полезните минерали.

# 545
  • Мнения: 8 242
JeniB, аз накисвах брашното в съвсем малко вода, точно колкото да се поеме и после добавях още малко и варях. Сега вече варя цели зърна, които пак така накисвам и също не махам водата.

duhi_puhi, кашите от пълнозърнесто брашно се приготвят с предварително накисване на брашното с цел по-пълно усвояване на полезните минерали.

Да де, ама питах от какво е Simple Smile Какво е зърното  Wink
Защото "пълнозърнесто брашно" аз разбирам брашно за хляб от пшеница, ръж и блабла.. И се зачудих за толкова малко бебе  newsm78

А това, което мисля че има предвид - примерно смляна елда, ориз.. си е просто смляна елда или ориз.. Simple Smile

# 546
  • Мнения: 1 449
Момичета, които сте правили домашна каша от брашно - изхварляте ли водата,  в която е киснало.

И в двата варианта има логика.

Защо се маха водата?
След като зърната престоят накиснати във вода със стайна температура, метаболизмът (т.е. биологичните процеси) в тях се ускоряват:
1. Активизират се ензими, които синтезират витамини и други ценни биологични вещества (което прави накиснатите сурови зърна толкова полезни).
2. Едновременно с това, ензимите преобразуват и фитиновата киселина (която „освобождава” минералите и те стават податливи на усвояване).
Това всъщност е началната фаза на покълване на зърното – изливането на водата и изплакването има за цел да отстрани т.нар. ‘метаболични’ отпадъци, резултат от активното покълване на зърната.

Защо не се маха водата?
Водата е само среда, в която протича процеса на разграждане на фитиновата киселина. Самата вода не се свързва по някакъв начин с фитатите и няма пряко отношение към тях.
Важното е зърната да престоят във вода, за да бъдат по-податливи на храносмилателните стомашни сокове.
Покълването на зърната е различна технология от накисването. Накисването изисква по-скоро кисела среда. Ако целта не е продължаване на процеса на покълване, не е нужно отстраняване на водата.


При накисване на брашно - водата може да се острани като брашното се изсипва в много ситна цедка и евентуално се изплаква (но не със студена вода). Или брашното се накисва в толкова вода, колкото може да поеме за 8-24 часа, после само се добавя нова и се вари.

# 547
  • Мнения: 1 449
Кои са храните с високо съдържание на желязо?

Зърнени храни
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Просо                     6.8
Елда                       3.9
Ечемик (глутен)     6.0
Овес (глутен)         4.6
Пшеница (глутен)  3.1

- Усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска поради фитатите и фибрите (напр. вареното просо съдържа около 1.0 мг желязо).
- Желязото като добавка (за обогатяване на каши и пр.) е по-ниско усвоимо от желязото от 'естествени' източници.
- Усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина:
  * прием едновременно с витамин С
  * накисване на зърната
  * отделна консумация на продукти, богати на калций


Месо
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Телешко месо           3.1
Пуйка (тъмно месо)  2.4
Пуйка (светло месо) 1.2
Пиле (тъмно месо)    1.6
Пиле (светло месо)   1.2

- Желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо).
- Желязото от месото се усвоява оптимално при комбинациш с 'железни' зеленчуци.


Зеленчуци (подходящи за 7-12 месец)
Съдържание на желязо (на 1 чаша):
Цвекло                        2.8
Леща (сварена)          6.6
Спанак (сготвен)        6.4
Грах (сварен)              1.2
Броколи (варено)       1.1
Брюкс. зеле (варено) 1.1

- Усвояването на желязото от растителен произход е до 10%.
- Когато се консумират едновременно храни с хемово и нехемово желязо се оптимизира усвояването на желязото.
- Витамин С също подобрява абсорбцията му.

# 548
  • Мнения: 2 132
Мерси за отговорите.
Брашноте е от пълнозърнест ориз. Иначе вчера явно съм направила някакъв среден вариант  Grinning Беше останала съвсем малко вода и я изхвърлих без да измивам допълнително брашното. Днешното брашно съм го накислана от повече време и ще видя дали ще е останлало нещо.
А иначе за да се готви на котлона 10мин досипвам постоянно вода, че на 2-3тата минута се е сгъстило. И при вас ли е така?

# 549
  • Мнения: 6 713
Косе Босе, dega,  хиляди благодарности! Hug

Момичета с кое е по-добре да започнем зеленчуците - с обикновен картоф или със сладък картоф?

Жени, аз дадох да опита и сладък картоф, но не й хареса! Crazy Crazy Което и да дадеш, няма да сбъркаш! Peace

# 550
  • Мнения: 2 132
Косе Босе, dega,  хиляди благодарности! Hug

Момичета с кое е по-добре да започнем зеленчуците - с обикновен картоф или със сладък картоф?

Жени, аз дадох да опита и сладък картоф, но не й хареса! Crazy Crazy Което и да дадеш, няма да сбъркаш! Peace
Много обнадеждаващо  Laughing

# 551
  • Мнения: 657
Искам и аз да благодаря на всички, които ни посвещават в захранването! Hug На мен ми е за първи път и наистина ми се струва сложничко. Embarassed
Искам да ви помоля за съвет.. Бебка е на 4 месеца, а наддава много бързо - по 1200гр. на месец. Вече е към 8 кг. (още не сме се теглили този месец), може да яде с лъжичка, опитва се да седи с наша помощ, заглежда се в нас като ядем и т.н. според всички изброени фактори за готовност, изглежда готова. Искаше ми се да изчакам поне да навърши 5 месеца, но ми се струва, че не се засища с кърмата, тъй като иска да суче на 2 часа. newsm78 Вместо да увеличи интервала между кърмене, тя го намали. Мислите ли, че трябва да я захраня вече или да изчакам още и да я кърмя на поискване? Thinking
И още един въпрос - мислех да започна с оризова каша, но някои мами изказаха мнение, че от кашата наддавали повече бебоците. Ами моята само от кърмата щом наддава бързо, дали да не отложа кашата за по-нататък, а да започна с пюре? Thinking

# 552
  • Мнения: 2 132
Искам и аз да благодаря на всички, които ни посвещават в захранването! Hug На мен ми е за първи път и наистина ми се струва сложничко. Embarassed
Искам да ви помоля за съвет.. Бебка е на 4 месеца, а наддава много бързо - по 1200гр. на месец. Вече е към 8 кг. (още не сме се теглили този месец), може да яде с лъжичка, опитва се да седи с наша помощ, заглежда се в нас като ядем и т.н. според всички изброени фактори за готовност, изглежда готова. Искаше ми се да изчакам поне да навърши 5 месеца, но ми се струва, че не се засища с кърмата, тъй като иска да суче на 2 часа. newsm78 Вместо да увеличи интервала между кърмене, тя го намали. Мислите ли, че трябва да я захраня вече или да изчакам още и да я кърмя на поискване? Thinking
И още един въпрос - мислех да започна с оризова каша, но някои мами изказаха мнение, че от кашата наддавали повече бебоците. Ами моята само от кърмата щом наддава бързо, дали да не отложа кашата за по-нататък, а да започна с пюре? Thinking
Аз мисля , че ви е рано. Изчакайте още малко. То и за седене май ви е рано. На нас ортопеда ни каза след 6м седенето. Ива също ни следеше като ядем, но тя за всичко е много любпитна и каквото и да правим следи. За кашата това са митове. Много майки са писали, че няма нищо такова при тях.
Иначе за сукането през 2 часа явно сте в криза на растежа. Имаше такава точно 3-4м. Като почне да се движи повече детето ще качва по-малко Wink

# 553
  • Мнения: 559
Извинете за любопитството ми, но ми е много интересно. Косе Босе, от къде черпиш цялата тази информция? Направо ме шашкаш  Hug

# 554
  • Мнения: 1 449
ние сме на 1 година и 1 месец, въпросът ми е на тази възраст по колко грама риба трябва да слагам горе долу на едно хранене и веднъж седмично достатъчно ли е?

количество риба = количество месо
или
количество риба = количество месо +10-20%

За възраст 1-3 години:
* месо: 30-80 г
* риба: 40-90 г

1 път седмично риба е препоръчително.
По желание може и по-често.
Честотата на консумация зависи и от това каква е рибата - био, от пюре или друга (замърсяването на околната среда преминава директно в рибата).

Общи условия

Активация на акаунт