Примерна схема на захранване (9)

  • 76 313
  • 596
  •   2
Отговори
# 510
  • Мнения: 820
Здравейте,
Предполагам някъде в темите е писано, но нямам възможност да прочета всичко. Теди е захранен на пет месеца и до сега съм дала картоф, морков, тиква и сладък картоф. Новите неща ги давам през 5 дни. През останалото време е на кърма. Въпросът ми е колко броя различни зеленчуци е добре да се въведат първият месец от захранването? Имам идея да дам още пащарнак, тиквичка и зелена чушка, но се чудя няма ли да е много?

# 511
  • София
  • Мнения: 125
Здравейте  Grinning

Искам и аз да помоля за малка консултация. Захраних Велин преди месец (на 5м20д) със зеленчуково пюре. Досега съм дала морков, картоф, тиква, пащърнак, ориз (беше 8% в пюре с тиква, та не знам дали се счита за въведен), тиквички отказа, а от грах получи колики и го спрях. Вече повече от месец му въртя тия няколко зеленчуци и зациклих. Не знам как да продължа. Мислех да дам спанак (с цел да имам повече въведени зеленчуци преди да започна с кашите и плодовете), а след това каша, но май спанака по-късно се въвеждал  newsm78. Моля ви за съвет с какво да продължа. Иначе го кърмя, включително и след зеленчуковото пюре на обяд.

# 512
  • София
  • Мнения: 1 833
Чудя се дали трябва да включа още 1 ядене-напр. супа вечер или е добре да остане само мляко засега? Следобед давам каша сега най-често с ябълка, която почти винаги слагам за малко в кипяща вода. Мога ли вече да я добавям в кашата сурова? Мога ли да заменя следобедната каша с домашно приготвени зърна, като сутрин закуската остане същата? Много ти благодаря предварително.
Lilcho, понеже Косе Босе  не се появявала тук скоро, ще споделя мнение по въпросите ти, пък дано и тя да коментира след това.
Аз от 2 дни вече давам супа вечер и малкия се чувства добре. Сега режима му за твърдите храни е така:
09:00 - закуска (кус -кус, попара, елда зърна, ечемичени зърна, овесени ядки)
14:00 - обяд (месно пюре)
17:00 - следобедна закуска (каша с плод, кисело мляко с плод)
20:00 - вечеря (супа със сухар)
Отделно кърменията са почти на всяко хранене.
Най - добре пробвай да дадеш супа вечер и детето ще покаже дали ще му е добре.
Сурови паситани плодове давам още от осмия месец. Няма смисъл да ги даваш сварени. Много по- ценни са сурови.
Плодовите пюрета,със сурови или варени плодове да са?

# 513
  • Мнения: 2 401
Koalkata, според мен спокойно можеш да започваш с кашите: оризова, царевична и елда, преди това ако искаш може само да предложиш зелената чушка.
Didka, от това, което съм чела тук не мисля, че има някакво ограничение на броя на зеленчуците, които се въвеждат за начало, те без това подходящите не са толкова много, така че ако искаш може да дадеш още някой зеленчук и след това да преминеш към следващия вид храна.

# 514
  • Мнения: 199
Home Raider много ти благодаря за съвета и че сподели режима ви  bouquet. Ще пробвам със супичката. И аз отдавна давам сурови плодове, но конкретно ябълката често кипвах, незнам защо бях чела нещо тук че е по-киселинна ли и аз незнам, но при положение, че му давам джанки и сливи май няма много логика Laughing

# 515
  • Мнения: 6 711
Здравейте отново!

Кои са храните с високо съдържание на желязо? newsm78 За месото и спанака знам. Има ли и други зеленчуци например, които да съдържат много желязо?

Мерси! Hug

# 516
  • Мнения: 1 449

Извинявам се на всички, че отговарям със закъснение.


Косе Босе,купила съм домашен заек,но незная за храната на детето кое от него да дам.За птиците знам,че е бялото месо,а след годинка може и друго,без кожа-така ли е?А как е за другите меса-телешко,агнешко,свинско и пр?

Преди 1 година, както и след това, е подходящо всяко месо, което е крехко и без мазнини – телешко, агнешко, свинско, заешко и т.н. Бялото пилешко месо е такова, но това не означава, че и тъмното месо не е подходящо – неговото главно предимство в храненето под 1 год. е, че съдържа около 2 пъти повече желязо от бялото. Спокойно може да се предлага и тъмно, и бяло месо, в повечето схеми няма стриктни препоръки да се дава само едното или другото – както преди 1 год., така и след това.

За заешкото – няма значение. Не съм срещала обосновани препоръки да се дава конкретна част от месото.
За телешкото – много зависи от самото месо. По принцип и шола, и филето са подходящи. Филето се счита за малко по-доброто месо, но това е от гледна точка на разни кулинарни техники. Давала съм от двете, еднакво добре се варят или задушават и са достатъчно крехки.
За пилешкото – освен хранителната ценност, едно допълнително съображение е, че бялото месо е по-чисто откъм вредни вещества. Но това е важно в случай, че се дава месо от обикновен бройлер.
За свинското - напълно допустимо месо в детското хранене под 1 год. и по-късно, трябва да бъде филе или чисто месо. Не се предлага често и в голямо количество, но също има своите предимства.

# 517
  • Мнения: 1 449
Косе Босе може ли да кажеш какво мислиш за режима ни: (...)

3 твърди хранения и 1-2 междини (дори да са съвсем малко) са идеалният вариант за тази възраст. При активно кърмене (особено щом през деня има поне 2-3 кърмения) по-скоро няма нужда от супа или друга вечеря. Това е на теория. Ако детето приема с желание нещо леко за хранене преди вечерното кърмене и това хранене не е за сметка на кърмата – може да се включи нещо като вечеря. Само като допълнение – такъв режим на хранене е подходящ и за дете между 1 и 2 год. (т.е. 3 пъти основно хранене + 1-2 пъти леко хранене между тях), като разбира се количествата са по-големи. Попарата и нейните алтернативи, зеленчуците и плодовата каша са основно хранене, независимо от часовете на предлагане.

Ябълката е добре да се дава обработена в периода 6-8 м. Дори да се захранва с други пресни плодове около 6-7 м., ябълката почти винаги се препоръчва леко задушена. На вашата възраст спокойно може сурова.

Домашната каша от цели (пасирани или не) зърна е отлична алтернатива на готовите каши. Безспорно има много предимства. Няма проблем да се предлага сутрин попара или нещо подобно, а привечер пълнозърнесто хранене с плодове. Ако те притеснява, че се събират много зърнени храни в рамките на деня, от 9-10 м. нататък привечер може да се дават и зеленчуци втори път за деня, супа и изобщо каквото прецениш, че е подходящо за едно почти 1-годишно дете.

# 518
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, имам и аз мяколко въпроса към теб.
Кога мога да давам хляб (обикновен  бял или добруджа) или някой друг вид?
Бяло брашно мога ли да слагам в приготвянето на манджичките - например за пиле фрикасе или домашни бисквитки и как е най - добре да се приготвя?

Хляб – след 1 год. в по-голямо количество.
След 1 год. са достатъчни 30-60 г хляб дневно. На тази възраст хлябът вече успешно допълва хранителния режим. Причината да се ограничава преди 1 год. е фактът, че е сериозен скрит източник на сол. Освен това, тестените изделия с мая също не са най-добрия вариант за детско хранене под 1 год.

Пълнозърнест хляб се въвежда след 1 год. или 1.5 год.
Могат да се редуват пълнозърнест с рафиниран хляб. Пълнозърнестият хляб е отличен източник на фибри и някои групи витамини, но е беден на минерали (вкл. желязо).

Бялото брашно за сгъстяване на храната след 1 год. се добавя както при нормално готвене. Не е необходимо предварително препичане или подобна техника. Не съм срещала специални препоръки.

# 519
  • Мнения: 1 449
...
Косе Босе, редовно чета постовете ти, но със сигурност не съм успяла да прочета всичко. Ще се радвам ако имаш възможност да отговориш и ти на въпросите ми

Съгласна съм напълно с мнението на другите дами.

Ако детенцето показва явно нежелание – пробваш друга храна.
Ако не проявява интерес, но все пак не му се гади и не се дави – има два варианта. Единият е да му даваш да ближе лъжичката. Това е достатъчно за момента. Ако няма успех след 7-8 дни (т.е. 2-3 изядени лъжички), пробваш друго. Понякога са необходими 10 дни, за да се приеме изобщо първата твърда храна. Другият вариант е да опиташ каша или плодове.

Каквото и да опиташ, ще бъде правилно, ако детето се чувства добре.

На тази възраст отлагането на захранването по-скоро няма смисъл. Но също е възможност. Зеленчуците се считат се въведени, ако са давани поне 3 дни. Когато обаче се дават повторно, е добре да се следи за реакция (не само алергична, но и стомашен дискомфорт – възможно е всякакво неразположение с увеличаване на количеството, вкл. забавена алергична реакция).



Косе Босе интересува ме от гледна точка на запазване витамините и минералите в зърнестите кое е по-добре - да се направи брашно от тях и от него каша или да се сготвят и след това пасират? Има ли някаква разлика?
Цели зърна е по-добрият вариант.

# 520
  • Мнения: 35
Здравейте,мами!Моята беба утре навършва 9м,а имам чувството,че нещо ни куца в режима.Притеснявам се дали твърдата храна  е достатъчна за нейната възраст.Кърмим се на поискване,вкл. и няколко пъти вечерта като само на обяд между 12.30-1.30 ядем месно/зеленчуково пюре и следобяд 17.30-18.30-каша,плод,плодово пюре.
Вече имаме 2 горни и то доста големички зъба,и чакам всеки момент още да избият. Mr. GreenСтанала е една цицоманка,направо нямам думи LaughingЗахраних я на 6 навършени месеца с картоф и досега сме въвели доста зеленчуци и плодове,вкл.оризова каша и елда,а от месото пуешко  и пилешко(само 3 дена,че нещо не и харесва много).От плодовите пюренца изяжда едвам 1/2 б 125г,много рядко цяло,не е по-сладкото въобще.От месните и зеленчуковите-малко повече от 1/2 от 190г,също много рядко цялото да изяде.Откакто чакаме новите зъбки увеличи сученето за сметка на твърдата храна.В момента най-много и харесват-тиквички с царевица,пащърнак,броколи,суров банан.Дори оризовата каша и елдата съм и ги давала чисти,в смисъл първо плод/плодово пюре и после каша или обратното,защото смесения вариант нещо не и допада .Вече станаха 3 млечни каши-2 от които пробвахме, но дали от зъбките или не и харесват незнам, хапва помалко -банан и череша на хумана,ориз и царевица на фризокрем,праскова и кайсия на хип.Днес ще пробваме и последната и ако и нея не ще да яде ще и взема пак елдата.Но може ли само нея да яде? newsm78Само безмлечни каши достатъчно ли ще и е?Остава да въведа телешкото и заешкото.Тази седмица въведох жълтъка-2 пъти по 1/4 в зеленчуковото пюре.Дали избързах? newsm78А от кога да почна сиренето?Смятах да въведа глутена на 10 навършени м,но вече незнам #CrazyДо преди зъбките всичко вървеше бавно и плавно Grinning,ядеше от всичко помалко,но сега мадамата предпочита циците. LaughingРъководя се от беба,не я насилвам с храна която не харесва и колкото изяде толкова.На 8м-7кг и 69см.Родена е 2,820кг и 48см.С какво да и разнообразя менюто?Извинявам се за разбъркания ми пост EmbarassedПоздрави от нас и лек ден на всички!

# 521
  • Мнения: 2 640
Ето ни пак нас с многото питанки  Hug

Лео е вече добре след като направи реакция за втори път след слагане на втория Пентаксим и аз започвам пак със захранването. Детето е на 9 1/2 м и днес му дадох една лъжичка сухо вещество каша елда. Май направих грешка обаче че я дадох сутринта, уж да не забравя. Ама е на гладно, а пък нали е по тежка храна. Ако няма реакции утре 2 и така до като стигна до 5-6 с.л. След това мисля да въведа глутен с овесени ядки каша като съм на вълна каши.

Нали трябва да има 3 седмици между въвеждане на месо и глутен? Ама как се брои 3 седмици от началото на въвеждане или от след въвеждане 3 седмци? Косе Босе моля те включи се.

# 522
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Здравейте отново!

Кои са храните с високо съдържание на желязо? newsm78 За месото и спанака знам. Има ли и други зеленчуци например, които да съдържат много желязо?

Мерси! Hug

Червено цвекло, коприва, касис... Peace

# 523
  • Мнения: 90
Благодаря на всички за отговорите!   bouquet
Мисля, че вече харесва раннните моркови, та в крайна сметла началото на захранването изглежда така: 3 дена близване на картоф, 3 дена близване на тиква, 1 ден пауза, 3 дена ранни моркови - от близване до мах 1-2 лъжички, 3 дена пауза, 3 дена моркови с картоф - стигнахме до 2-3 лъжички. Малко може би оплесках началото в стремежа си да предложа нещо, което би му харесало, вместо да продължа повечко дни докато свикне с различния вкус и консистенция.  Rolling Eyes Дано не съм стресирала стомахчето му с различните вкусове. Сега смятам още 2-3 дни да предлагам морков с картоф  и след това може би тиква с картоф или с морков - ще видим кое ще му хареса.
Само това не съм сигурна дали разбирам правилно:
....Когато обаче се дават повторно, е добре да се следи за реакция (не само алергична, но и стомашен дискомфорт – възможно е всякакво неразположение с увеличаване на количеството, вкл. забавена алергична реакция).
Повторно предлагане имаш предвид такова, което е предлагано веднъж, не се е харесало и след няколко дни е предложено пак, така ли? При наличието на стомашен дискомфорт трябва ли да се спре или да се промени нещо в захранването? При нас се получиха малко по-силни газове, някои от памперсите са само зацапани, други обилни с нормална консистенция, но днес имаше и по-тъмни - зеленикави  newsm78

# 524
  • София
  • Мнения: 1 833
Моята беба утре навършва 9м,а имам чувството,че нещо ни куца в режима.Притеснявам се дали твърдата храна  е достатъчна за нейната възраст.Кърмим се на поискване,вкл. и няколко пъти вечерта като само на обяд между 12.30-1.30 ядем месно/зеленчуково пюре и следобяд 17.30-18.30-каша,плод,плодово пюре.
..Само безмлечни каши достатъчно ли ще и е?Остава да въведа телешкото и заешкото.Тази седмица въведох жълтъка-2 пъти по 1/4 в зеленчуковото пюре.Дали избързах?
..А от кога да почна сиренето?Смятах да въведа глутена на 10 навършени м,но вече незнам ...
.С какво да и разнообразя менюто? Извинявам се за разбъркания ми пост
Няма никакъв проблем с режима ви според мен. Simple Smile Някои деца до първата годинка имат само 2 твърди храненния - обяд и следобяд. През другото време предпочитат млякото - така, че не бива да те смущава това. За твое успокоение може да опиташ да  й предложиш и закуска напр. плод или плодово пюре, за да си сигурна, че няма нужда от трето хранене. Аз така започнах да давам закуска почнах с малко банан или плодово пюре, после добавих каша..
Щом кърмиш детето си на поискване, няма нужда от млечните каши. След като вече си ги купила може да ги даваш за разнообразие, но по принцип няма нужда от тях, за да не изместят нуждата от кърма.  Затова не се притеснявай, че даваш безмлечни каши. Освен елдата и оризовата каша можеш да дадеш и царевична, а вече сте достатъчно големи да включите и овесена (глутен). След въвеждането на глутена вече става много по- разнообразно предлагането на храните.

Захранване със жълтък

Млечните продукти могата да се въведат след 8 месеца, като се започва с такива с пресечен белтък  - масло, сирене, кисело мляко. Прясното мляко е задължително след 1 годинка.
Рзнообразие се постига като всеки ден предлагаш различни зеленчуци, плодове, зърнени храни. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт