Примерна схема на захранване (9)

  • 76 312
  • 596
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 2 111
ЛУРДЕС защо толкова бързаш с това захранване?
Между месото и глутена е добре да има минимум 15 дни между двете.
Но сега като въвеждаш месото е логично да продължиш с друг вид месо след 10 дни и чак тогава глутен евентуално.
В пюретата ,които са месо със зеленчуци месото е около 8%,а в чистите пюрета,каквото е дадено на детето- 40%.
Необходимото дневно количество в началото е 10-15 грама месо/толкова съдържа едно пюре с 8% месо/.

# 436
  • Мнения: 276
хоум райдър, мерси. и аз от на сънвал съм доволна, но последния път в бг нямаше в бейбимаркет. на хип имам елда с плодове (но е със захар) и овес, елда му правя от зърна. но непременно ще потърся мултизърнести. надявам се скоро да си идем до софия
п.с. и на мен не ми хареса сладки сънища, сладка е и не се разбива толкова хубаво

нещо друго, ако някой е въвеждал авокадо, ще каже ли как. сурово ли, вари ли се

с брюкселското зеле нямахме проблеми, само да е омешано с друго пюре и да е не повече от 3 парченца (на 160-170гр пюре)

# 437
  • Мнения: 2 132
нещо друго, ако някой е въвеждал авокадо, ще каже ли как. сурово ли, вари ли се

Ние сме още в началото и не съм въвеждала авокадо, но във всичките ми книги, които имам пише, че се дава сурово. Единствено то и банана са ги написала, че не трябва да се варят.

# 438
  • Мнения: 10
Косе Босе, момичета моля ви кажете ми какво мислите за моята схема на захранване.

Изчетох почти всичко, което сте писали, но все още не съм сигурна, то си е доста сложно, де  ooooh!

Започнах захранването на 5 мес и 3 седмици с ранни моркови. Давах ги 7 дни заедно с АМ. След това пет дни картоф+морков, 5 дни тиква с картоф, след това продължих с оризова каша, която давам вече 6 дни. Идеята ми беше да давам кашата паралелно със зеленчуците за 10 дни като на всеки два дни да сменям комбинацията от зеленчуци (не че има много варианти Grinning). След това да въведа на интервал от 4 дни - ябълка, тиквички+копър, круша, пащърнак, зехтин (7 месеца, 7ма седмица от захранването, дали е добре?)банан, рожкови (с каша), царевица (пюре), пилешко месо (2 месеца след началото на захранването) с вече въведените зеленчуци ежедневно за 7 дни, след това през ден, елда (с каша), карфиол и грах (пюре), след това пуешко месо (след 7 дни пилешко и 9 редуване на месо и месо и зеленчуци), глутен (8 месеца, след 12 седмици от захранването) – мисля да е с безмлечната с овес на хип -и за сега съм до тук  Confused

Зеленчуците са на обяд (много му харесват, но не му давам повече от 6-7 лъжички) и кашата следобед. Кашата въобще не му харесва -  досега за 5 дни опитах да му давам безмлечна оризова на Лактана (бял и пълнозърнест ориз), Хип, Милупа и не яде повече от 1.5 лъжички (не го насилвам). Обаче на мен идеята ми беше да въведа различните безглутенови каши и без да замествам изцяло хранене да ги давам следобед (примерно към 5, преди млякото в 6). Въпросът ми е трябва ли да настоявам с кашите или бих могла да ги заместя с нещо друго? И ако да с какво и как?

И още нещо да питам .Добре е м/у видовете месо да има интервал. Това значи ли че като въведа пилешкото за седмица, след това една седмица да му давам само зеленчукови пюрета или може да редувам през ден зеленчуци и зеленчуци и месо?

много, много ви благодаря предварително   bouquet

# 439
  • Мнения: 1 449

Авокадо
- 6-8 месец (в някои осъвременени схеми на захранване - като първи плод)
- слаб алерген (не е цитрусов плод)
- неутрално действие (не запича)
- сравнително лесносмилаемо (средноцелулозно)
- ценна хранителна стойност (витамини А и С, фолиева киселина, желязо и др.)
- високо съдържание на мазнини – около 24% (важни за растежа през 1-вата година)
- калорично (средно 20 пъти повече от други плодове)
- подходящо при злояди деца (много калории в малко количество)
- при алергично предразположение – доста по-късно (участва в няколко кръстосани алергии)
- комбинира се добре и със солено, и със сладко (има неутрален вкус)

Приготвяне:
- сурово: пасирано или намачкано с вилица (ако е добре узряло, вътрешността е гладка, без нишки и може лесно да се намачка с вилица)
- може върху филийка хляб с друга добавка (съдържа доста мазнини)
- по-леки комбинации с плодове (круша или ябълка; портокал или киви; банан)
- комбинация с млечни продукти (кисело мляко 1-2% и мед; нискомаслена извара; сирене)
- вариант на 'бебешко' гуакамоле (след 12 м.) : авокадо + бланширан домат + капка лимонов сок + малко задушен лук, върху филийка пълнозърнест хляб

# 440
  • Мнения: 276
jeni, косе босе, благодаря. аз самата мисля, че не съм яла авокадо, но ще си намажа на филийка Simple Smile или по - добре не, че много калорично
мислех си да го дам с круша и явно така ще направя за начало. моето не е злоядо, та няма да прекалявам

# 441
  • Мнения: 42
Момичета, започнахме захранването преди месец и половина. Какво количество трябва да изяжда горе-долу на тази възраст детето, защото все още след като се нахраним си дояждаме с кърма? Досега сме опитали, оризова каша,царевична каша, каша от просо, морков, тиквичка, картоф, синя слива, тиква и ябълка от 2 дни. Намалих кашите от полон месец и давам два пъти в седмицата, на обяд е зеленчуковата комбинация, а в 18 часа плодовата. Иска ми се поне обедно хранене да е без кърмене, защото и без това започнах работа.
А каква е причината да намалиш кашите? И аз съм чела същото, което е написала Косе Босе, че зърнените са основна група в детското хранене.
Просто редувам кашата с плодв 18 часа с  плодово пюре. На обяд е зеленчуковото а всичко останало е само кърма. Ние обаче не изяждаме все още такова количество пюрета и каши. Въпреки това днес след контролния преглед при педиатъра се оказа че сме качили за месец 900 грама.

# 442
  • Мнения: 6 711
ЛУРДЕС защо толкова бързаш с това захранване?
Между месото и глутена е добре да има минимум 15 дни между двете.
Но сега като въвеждаш месото е логично да продължиш с друг вид месо след 10 дни и чак тогава глутен евентуално.
В пюретата ,които са месо със зеленчуци месото е около 8%,а в чистите пюрета,каквото е дадено на детето- 40%.
Необходимото дневно количество в началото е 10-15 грама месо/толкова съдържа едно пюре с 8% месо/.


Ерота, много ти благодаря за отговора! Hug Ами не бързам за, а бабата Sad Сега особено съм и на работа, цедя се, но май предпочитам да дам храна пред АМ?! newsm78
Ще изчакам с 3 седмици между месото и глутена. Peace
До момента съм/сме давали пилешко месо.  Peace

# 443
  • В събота
  • Мнения: 201
Вече и ние сме в отбора на захранващите  Confused Емотикона ми е такъв, защото започнах с голям страх и ревност (ами замества ме някаква лъжица  Mr. Green) Детенце засега добре приема пюренцата. Започнах с картоф и тиква, домашно (преди две седмици ми се наложи инцидентно и неуспешно да захраня (дълга история) с картоф и картоф с морков, затова почнах с два зеленчука). Четири дена давах това, а днес давам тиквичка. Планът ми е после да предложа зелена чушка и отново морков и комбинация от всички.  Та, имам обаче някои неясноти. Дъщеря ми е с АД и доста често пламва в обривчета и зачервяване на дупето и незнам сега как ще позная от предложеният продукт ли е или от нещо друго. Досега сме изцяло на кърма и проявите са от различни дразнители, дори от неща, които аз ям или пък дори от къпането. Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем? И другият ми въпрос е: мисля поне един месец да сме на горните 5 зеленчука, след което да въведа плодове. Дали може да продължа на обед да давам зеленчуково пюре, а плодовете да ги въвеждам следобед (планът ми е първите да са ябълка, круша и банан)? И още нещо - бебка е със запек (в смисъл не твърдо, а рядко ака), явно ще си е такова детето (и аз от бебе съм с този проблем). Какво мога да давам в помощ? Тиквата не подейства, а останалите са запичащи, сигурно проблемът ще се задълбочи. Четох, че някои от вас дават овесена вода, но не е ли рано да давам?

# 444
  • Мнения: 2 111
ЛУРДЕС млякото е най-важно през първата година на детето.Нормата е средно 750 мл на ден като минималната граница е 600 мл,а максималната е 1000 мл.Ако не можеш да кърмиш давай АМ в необходимото количество.
А на въпроса ти за солта-преди 1 година не е желателно в детското хранене да присъстват сол и захар.
Пробвай да смесиш карт.пюре с някакво пюре,което харесва,а ако не иска-не я насилвай.Картоф присъства в доста пюрета.Дъщеря ми никога не е яла картофено пюре,защото не го харесваше.Може да го приготвиш с кърма или АМ,но не й създавай предпочитание към солено.
След пилешкото можеш да продължиш с пуешко или заешко. Hug

# 445
  • Мнения: 695
Косе Босе, за пореден път искрено благодаря за информацията!

# 446
  • Мнения: 2 640
Никой не каза нищо за Ескимо-то. То верно е малко спам, ама все е различно от кърма/ам.

# 447
  • Мнения: 1 449

Много хубава и обмислена схема по всички точки – последователност на храните, дни на въвеждане, храни според възрастта, комбиниране на продуктите. С една такава разумна схема съвсем спокойно могат да се въведат достатъчно разнообразни продукти от всички хранителни групи за около 2 месеца – чудесно е, че са предвидени 4-5 или 7 дни за повечето храни в началото на захранването.

* Кашата може да бъда харесана в комбинация с ябълка и круша. Така че още малко търпение. Другият вариант (докато бъдат въведени тези два плода) е кашата да се дава с малко зеленчуци, щом са предпочитана храна. Алтернатива на кашите на този етап е царевичното нишесте, но освен енергийният принос, то няма ценна хранителна стойност откъм витамини и минерали. Може нишесте с плодове за разнообразие от време на време, но кашите (особено тези с пълнозърнести съставки) са по-доброто решение.

* Ябълката е добре да се предложи леко задушена, не сурова. Не е съвсем лека за стомахчето на 6-месечно детенце.
* Зехтинът е най-добре след 8 м. – екстра върджин е нерафиниран и е по-тежък за храносмилането. Все пак може през 7 м., но не преди това.
* Пилешкото се въвежда за седмица. Оттам нататък го даваш през ден, независимо кога и какви нови храни се въвеждат.

# 448
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, какво мислиш за даването на добавки на деца от сорта на Ескимо? Аз си мислех за мен да пия, но не зная как ще се съвмести с кърменето. Дали мога по някакъв начин да стимулиране растежа на ръст на детето? Глупав въпрос май...

Ръстът е съвсем в норма - дори според сухите статистики.
Ти самата каза, че детенцето вече си е намерило свой ритъм и си расте чудесно в момента. Какво по-добро от това.

Кърменето бебе, според най-съвременните статистики на СЗО, следва да бъде 74 см на 9 месеца (ако при раждането е било 52 см). На 8 м. ръстът трябва да е 72.8 см. Във вашия случай не може да се говори за изоставане - ще се съгласиш, че тези месечни измервания са много условни. Като се има предвид, че в периода 6-12 м. растежът е средно 1.5-2.0 см месечно - още преди 1 год. детето може много бързо да надмине стандартите, заложени за неговата височина и тегло при раждане.

Ескимо е добър вариант за теб. За детето - спокойно може да се изчака 1 год. (не е във връзка с горния параграф).



Да питам и пак за този глутен - мога ли да го почна с една каша, в която има глутен?
Да - ако е овесена или безглутенова с овес.
Може евентуално ечемичена, но овесената/с овес е златният стандарт.
В никакъв случай пшенична или на пшенична основа.
Задължително един вид глутенови зърна за начало.

# 449
  • Мнения: 534
Ние от 14 дена се захранваме и домомента сме въвели тиква,тиква+КАРТОФ,ранни моркови,ран.мор.+картоф по 60г.които давам преди обед към 10.30., кърмим се както винаги през 3 часа и въпроса ми е вече мога ли да давам по едно цяло бурканче от 125 г. като въвеждам нов зеленчук.Запече ни сме и се чудя дали вече мога да давам след обед плодово пюре че да и дам круша 80 г

Общи условия

Активация на акаунт