Примерна схема на захранване (9)

  • 76 354
  • 596
  •   1
Отговори
# 375
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Абе хич не бързам да замествам, ама да си знам... Иначе сме си на АМ изцяло  Tired...

# 376
  • Мнения: 8 242
Абе хич не бързам да замествам, ама да си знам... Иначе сме си на АМ изцяло  Tired...
Питай в другия подфорум - там ще са по-компетентни  Peace
Хранене с млека за кърмачета и преходни млека, захранване

# 377
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Благодаря, Духи-Пухи! Ще разпитам за всеки случай...

# 378
  • Мнения: 1 449

Дюля
- 6-10 м. (пюре, желе или стерилизирана)
- може от 6 м. (основно срещу диария, има и пюрета за захранване), иначе след 7-9 м. (за разнообразие и хранителна ценност)
- не е мъхест плод
- не е типичен алерген (от семейството на ябълката, крушите, черешите - при кръстосани алергии)
- бедна на витамини и минерали освен витамин С и малко желязо, високо съдържание на натрий
- добро съдържание на пектин (благоприятно въздействие върху стомаха, но не и при чувствително стомахче)
- запичащ ефект (да се комбинира с круша, слива и др.)

# 379
  • Мнения: 1 449

Шипки (пюре) – 6-7 м.

Шипките имат много витамин С, повече от всеки друг плод - обаче в сурово състояние. За чай първо се сушат, после се съхраняват, накрая се запарват - всеки от тези етапи снижава съдържанието на витамин С, въпреки благоприятната комбинация от други съставки. Една чаша шипков чай съдържа добро количество витамин С, но не чак толкова много – това количество равностойно може да се набави и от пресни плодове например. Същото се отнася и за пюрето от шипки.


/от предишна тема от архива/

Витамин С в чая от шипки
Големи загуби на витамин С има при процеса на сушене, обработка и съхранение на шипковите плодове.
При сушенето се разрушава половината или повече от него.
Чрез отварата се извлича около 40% от останалото количество.
Въпреки това в шипковия чай остава сравнително добро количество витамин С, но доста по-малко, отколкото се счита.
Реално трябва да се изпият поне 10-12 чаши чай, за да се набави прилично количество витамин С.

Технология за чай
Витамин С се унищожава бързо при разрязването на плодовете. Причината е ензим, който под въздействието на кислорода окислява и разрушава витамин С. За да се избегне този процес и да се блокира ензима, плодовете се режат или стриват и се слагат веднага в кипяща вода.
Ако плодовете се сложат във вода с температура около 40-50 градуса, се получава точно обратният процес: ензимите, които окисляват витамин С, се активизират.
От шипковите плодове се приготвя отвара (варене 10 мин.), а от шипковите люспи - запарка (заливане с гореща вода). И в двата случая – под капак, за да се ограничи достъпа на въздух.
Отварата се консумира веднага след приготвянето й. Според други източници шипковият чай престоява 5-10 часа, за да се извлече максимално витамин С.

Захар в чая и витамин С
По принцип, добавянето на захар, сол или киселини при термичната обработка на плодовете и зеленчуците пречи на окислението и подпомага запазването на витамините (основно С и А).
Шипките обаче съдържат танинови вещества и лимонена киселина – те правят витамин С устойчив. Счита се, че не е задължително добавянето на захар в случая.

Реално съдържание на витамин С
Шипките съдържат от 400 до 2000 мг витамин С (за 100 г сушени плодове) или около 0.5% до 1.7%. Най-често се цитира горната граница, но реално съдържанието на витамин С зависи от много фактори: ботаническият вид; мястото, където са събирани плодовете; начинът, по който са изсушени; съхранението.
Например, при домашно изсушени плодове процесът на сушене е по-продължителен, а това означава загуба на витамин С с течение на времето. При фабрично сушене процесът е много по-кратък, а може да се използва и безкислородна среда, което пък запазва по-голяма част от витамин С.

Други полезни съставки
Шипките съдържат и други важни съставки като пектин (11%) и някои полезни киселини (3%).
Съдържат и ликопен – червеният пигмент, който придава характерния цвят на доматите, грейпфрутите, кайсиите, динята и т.н.

# 380
  • Мнения: 695
Благодаря много за бързия отговор, Косе Босе!
За жълтъка пак ще те питам, защото сигурно не си видяла предния ми пост:

Съдържа ли жълтъкът от не-биологично производство вредни вещества, както примерно месото на животни, на които са давани АБ, хормони и т.н.? Тези вещества преминават ли в жълтъка? Има ли начин да се елиминират при приготвянето ако преминават?

# 381
  • В събота
  • Мнения: 201
Вече и аз се ориентирам към захранване, изчетох май почти всичко, но имам два въпроса. Тиквата за захранване има ли значение каква е - бяла или от онези "цигулките"?  И мога ли от шестия месец да добавям малко зехтин към пюретата (мисля да давам домашно приготвени, вече даже съм замразила няколко вида) и ако може да ми препоръчате подходяща марка, която сте виждали в Метро или Била.

# 382
# 383
  • Мнения: 384
ако може да ми препоръчате подходяща марка, която сте виждали в Метро или Била.
В Метро има пюрета на HIPP, Nestle и "Ганчев". Не съм убедена, че излиза много по-евтино, трябва да сравня цените. HIPP се продават по три в комплект, а "Ганчев" май са по шест, без да съм сигурна. Ако детето ти не хареса някое пюре, ще се чудиш какво да правиш останалите. В началото според мен е по-добре да купуваш единични бройки, докато му видиш вкуса. Ние харесваме пюретата на Gerber, Sunval, Bebivita и Nestle Alete. На Semper повечето, които сме опитвали му идваха гъсти и трябваше да ги разреждам с кърма, както и част от пюретата на HIPP. Зависи си от детето. Моят е лакомичък и почти не отказва пюрета, но най-много си харесва домашно приготвените.

# 384
  • В събота
  • Мнения: 201
Puhka, благодаря  Laughing, но аз всъщност питах за марка зехтин  Laughing То май предишния пост ми стана малко объркан  Embarassed

# 385
  • Мнения: 384
 Grinning Услужих, няма що. За зехтина не мога да помогна, аз засега не слагам в пюретата, които приготвям вкъщи. В тях добавям само кърма, докато постигна желаната гъстота. Постепенно ще намаля и изключа кърмата от пюретата и тогава ще овкусявам с други неща.

# 386
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Зехтинът - няма значение толкова марката, важното е да е студено пресован, т. нар. "екстра върджин".

# 387
  • Мнения: 58

Дюля
- 6-10 м. (пюре, желе или стерилизирана)
- може от 6 м. (основно срещу диария, има и пюрета за захранване), иначе след 7-9 м. (за разнообразие и хранителна ценност)
- не е мъхест плод
- не е типичен алерген (от семейството на ябълката, крушите, черешите - при кръстосани алергии)
- бедна на витамини и минерали освен витамин С и малко желязо, високо съдържание на натрий
- добро съдържание на пектин (благоприятно въздействие върху стомаха, но не и при чувствително стомахче)
- запичащ ефект (да се комбинира с круша, слива и др.)

Косе Босе,безценна си. smile3525

# 388
  • Мнения: 6 713
Имам един въпрос за месото:
мисля да почна с пилешко месо и купих бурканче на Хип, което обаче е само месо. Да дам само месо 1-2 лъжички или да размеся 1-2 лъжички с някое зеленчуково, което е вече въведено? newsm78

Благодаря ви! Hug

# 389
  • Мнения: 1 531
здравейте  Hug
днес най-накрая се наканих и качих схемите си за захранване Blush енджой  Flutter
имайте си предвид, че не гарантиам 100% де, но доста изчетох Crazy и доста питах: предимно косето босе Mr. Green в реалното захранване следва да се вземе предвид, че отразяват специфични условия, т.е. била е болна, имала е запек и т.н. мн яко запече оризовата каша и след туй всичко е незапиащо максимално Peace

от днес вече давам и мед Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт