Примерна схема на захранване (9)

  • 76 315
  • 596
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 449
кестените - те от кога се дават и към коя група спадат?

Кестени
- след 1 год.
- по преценка може по-рано

* Самите плодове се считат за дървесни ядки – като орехите, бадемите, лешниците и т.н. Обаче има доста спорни мнения за алергенния им потенциал от тази гледна точка (още един такъв пример са кокосовите орехи - те не са ядки въпреки името си, а плод от палма, съответно не са алерген от типа на дървесните ядки). Факт е, че производителите на храни са длъжни да означават наличието или следите от ядки в продуктите си, тъй като са силен алерген  – но обикновено кестените не са в задължителните списъци.
* Кестените не са леки за храносмилането и това е водещата причина за по-късното им включване в детското меню. Съдържат доста фибри, могат да имат лек запичащ или газообразуващ ефект.
* Като енергийна стойност в детското меню са равностойни на продуктите с високо съдържание на въглехидрати и скорбяла (напр. картофи, ориз, някои зърнени)
* Имат много богат витаминен и минерален състав.
* В детските рецепти се появяват след 1 год., особено във френските.
* В унгарската схема на захранване се включват 8-12 месец (много актуална схема между другото – благодарности към Ванилия Канелска, че я публикува преди време).
* Във вегетарианското детско хранене често се включват под 1 год. заради богатия минерален състав, но не съм срещала изчерпателни аргументи дали са напълно подходящи за тази възраст.

# 286
  • Мнения: 2 132
Благодаря много Косе Босе  bouquet

# 287
здравейте казвам се дани и съм майка на 4 месечно бебе.За сега е само на кърма и по 30гр.плодово сокче.Яде много често през 2 часа.Опитвам се да и давамизкуствено мляко,но не го иска.Искам да потърся съвет от вас:какво да давам на дъщеричката си за да не яде толкова често,с какво да я захранвам?Ще чакам скоро отговор Cry

# 288
  • Мнения: 2 132
здравейте казвам се дани и съм майка на 4 месечно бебе.За сега е само на кърма и по 30гр.плодово сокче.Яде много често през 2 часа.Опитвам се да и давамизкуствено мляко,но не го иска.Искам да потърся съвет от вас:какво да давам на дъщеричката си за да не яде толкова често,с какво да я захранвам?Ще чакам скоро отговор Cry
4 месец има криза на растежа и тогава децата искат да ядат начесто. Не се притеснявай Peace

# 289
  • Мнения: 1 479
Здравейте!
Предстои ни захранване и мисля (а и по съвет  на лекаря) да стане с оризова каша. За целта съм взела бебешки ориз на Хип. Днес реших да пробвам как точно ще се полу4и консистенцията, първият път я направих само с преварена вода, вкусих и беше много отвратително, след това смесих с кърма и вода 50/50 и беше доста по-добре. Кашата по принцип е безмле4на. Но когато разредих и с кърма вси4ко стана много те4но, направи водица  Sad някъде бях чела, че това е действието на кърмата и 4е се сгъстява с нещо друго, или се неутрализираше някак си съставката в кърмата, която прави кашата толкова течна???

Моля, кажете ми как да процедирам, когато приготвям кашите с кърма и какъв е вашият опит?

Благодаря предварително

# 290
  • Мнения: 15
Косе Босе, извинявай че ще те натоваря отново с въпроси, но колкото повече информация черпя от форума толкова повече ми стават притесненията относно режима ни на хранене. Той е следният:
7ч.        Кърма
9ч.        130 гр. Зърнена каша (грис, овесени ядки, кисел, елда, просо, кус-кус) + 80 гр. Пресен плод + 5 гр. Масло
12.30ч.   40 гр. Месо (2 пъти в седмицата вместо месо давам по 1 жълтък)
             120 гр. Зеленчуци на пара (когато няма месо зеленчуците са 140гр., за да стане общо 160 гр. с жълтъка)
              60 гр. Картофи (когато закуската е пълнозърнеста) или 60 гр. Кафяв ориз (при непълнозърнеста закуска)         
              5 гр. Зехтин
16.00ч.    80 гр. Пресен плод
19.00 ч.   150 гр. Кисело мляко
              30 гр. Пълнозърнест хляб (по равни части пълнозърнесто и бяло брашно)
              30 гр. Сирене
21.00ч.    Кърма
Какво мислиш за режима? Въпросите ми са:
1) Заради зърнената закуска съм изместила млякото и сиренето вечерта, а не знам дали е много правилно. Опитах кис. мляко да го добавя към плодовете за след. зак, но не и харасва.
2)  Към 1г. 4мес. мисля да включа прясно мляко и постепенно да я отбия. Към кое хранене е най добре да се добави?
3) Бобовите храни като алтернатива на месото, ако ги предлагам 2 пъти в седмицата (1 път грах и 1 път леща) в тези дни не трябва ли да се дава месо. Зеленият фасул като високопротеинов зеленчук и той ли не е подходящ в комбинация с месо?
4) Пилешкото месо, което купувам се казва "DUC" - води се хибрид между домашно пиле и бройлер. На етикета пише,че е отгледано без антибиотици, със 100% растителна храна ( царевица), но никъде няма отбелязан знак за БИО продукт. Според теб да изхвърлям ли водата, в която е врало първите 10-15 мин. или да разчитам на написаното на етикета?
Благодаря ти!



 

# 291
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
etaniel, можеш да слагаш по-малко кърма от написаното примерно. Или вместо кърма да правиш кашата с АМ.

# 292
  • Мнения: 1 449

Вкусът не е повод за притеснение – важното е дали ще се хареса на бебето.
Вкусовите усещания на възрастните са много различни и най-вече притъпени от консумацията на всякакви храни, течности и прочие през годините.

Една безвкусна храна всъщност е напълно приемлива за едно незахранено бебе.
1) Когато дойде момента  на захранване, пробвай дали детето ще хареса кашата с вода. Преди това или след това си кърмиш.
2) Може да се добави мъничко кърма, с два-три опита ще видиш колко да добавяш, но основата остава вода.
3) Няма смисъл от АМ или млечна каша, след като имаш достатъчно кърма.

# 293
  • Мнения: 1 449
1. Косе Босе искам да те попитам за хранителния режим на дете между 1 и 2 годинки.
2. Имам и въпрос за АМ след 1 година,мисля че беше писала,че ако детето не е приемало АМ дотогава,не е необходимо да се въвежда след 1 година?

1. Ще пусна едно супер-обобщение на препоръки за хранене – от над 15-16 официални схеми и от още няколко специализирани източника.
2. АМ или прясно мляко след 1 год.



(...)
Аз за моето дете мога да кажа че в никакъв случай не може да изяде препоръчваните количества. Да гледам поне на разнообразие да го докарам.

Това е и моето мнение. Баланс според основните групи храни и разумно разнообразие в храненето.
Наистина доста завишени изглеждат количествата, американските схеми са сходни.
Европейските схеми са по-умерени в това отношение, но пък са по-смели относно възрастта и темповете на захранване с някои храни.

Иначе такива схеми са доста полезни, по американски детайлни Wink. Между другото, преди време се бях замислила точно за този тип схеми, че ако се направи преизчисление от милилитри в грамове, дневните количества са още по-големи.

# 294
  • Мнения: 534
Искам да попитам нещо,ние днес започнахме със захранването и като първо в менюто дадох пюре от ТИКВА ,между сутрешното и обедното хранене  няколко лъжички,това достатъчно ли е или трябва и следобед пак да дам малко.И колко дена трябва да давам само еднокомпонентно пюре и след тиквата мога ли да продължа така: ранни моркови,картоф, моркови + картоф,круша,ябълка и след тези да дам оризова каша.Колко време след започване на захранването се въвежда жълтък и месо ?Благодаря предварително

# 295
  • Мнения: 2 132
Искам да попитам нещо,ние днес започнахме със захранването и като първо в менюто дадох пюре от ТИКВА ,между сутрешното и обедното хранене  няколко лъжички,това достатъчно ли е или трябва и следобед пак да дам малко.И колко дена трябва да давам само еднокомпонентно пюре и след тиквата мога ли да продължа така: ранни моркови,картоф, моркови + картоф,круша,ябълка и след тези да дам оризова каша.Колко време след започване на захранването се въвежда жълтък и месо ?Благодаря предварително
За начало един път и стига Simple Smile

# 296
  • Мнения: 2 111
Косе Босе  благодаря  Hug

# 297
  • Мнения: 2 640
А като давате кашата с плод, как го правите? Смесено каша + плод или оделно каша и след нея плод?

# 298
  • Мнения: 2 111
А като давате кашата с плод, как го правите? Смесено каша + плод или оделно каша и след нея плод?
По принцип се дават смесени.
Аз лично смесвам кашата с плодово пюре,а плод пасиран давам самостоятелно между две хранения.

# 299
  • Мнения: 1 479
Аз пак да попитам за прословутите каши Simple Smile решила съм първо да кърмя и след това да давам кашата....съответно няма да слагам кърма в кашата или съвсем малко.....добре де, но като се стигне до заместване на хранене (остава само кашата), пак ли трябва да е безмле4на или трябва да взимам мле4на?
Абе по принцип уж съм схватлива, но се обърквам доста за сега  Mr. Green, 4етох, 4е до към 8-ми месец трябва (или е препоръ4ително) да имаме 2 или 3 заместени хранения, вие пък пове4ето твърдите, 4е до годинка не е добре да се замества хранене....ами ако детето ми е толкова лакомо, 4е иска да замести? Аз след всяко кърмене се доизцеждам и му дамав от шише и той все едно вижда диаманти, така протяга ръце към шишето и си изяжда лакомо вси4ко изцедено.....
колко прием на мляко е препоръ4ително да има детето на 8 м например? А на 1 год? 4ето, 4етох, из4етох си о4ите и не мога да обобщя Sad

Общи условия

Активация на акаунт