Примерна схема на захранване (9)

  • 76 316
  • 596
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 449
.....
Как ти се струва такова меню на нашата възраст?

Менюто е много добро:
- има 3 основни хранения + 1 следобедна закуска + 2 пъти кисело мляко (дори без двата приема на кисело мляко това е напълно достатъчно като честота на хранене за тази възраст; даже може по някакъв начин да се слеят следобедната закуска и киселото мляко в едно хранене, напр. киселът да е с прясно мляко или АМ; ако интервалът между обеда и вечерята е около 6 часа, едно хранене между тях е ок, поне тук да отпадне храненето по време на сън; за последното мляко ти си преценяваш най-добре)
- дори да поема малко храна на едно ядене, все пак на тази възраст е добре да има по-големи паузи между храненията
- хубаво е, че приема с желание сирене, кашкавал, масло
- закуската е здравословна и достатъчно калорична
- месото също е в много добри количества: ако е колкото кюфте, това означава около 50 г; значи дневно се събират поне 50-70 г (по принцип месо се препоръчва 2 пъти дневно след 2-рата година, но ако детенцето се чувства добре и предвид обстоятелствата при вас, няма проблем)
- зеленчуците: пробвала ли си чисти пресни зеленчуци (напр. настърган домат с малко зехтин за промяна на вкуса; тънки ивички краставица, които да яде сама; пресен сок от моркови, сгъстен с оризов сухар; царевица на зърна, но от тези дребните и крехките, царевицата е сладникава, а и момиченцето ти е достатъчно голямо, за да не се задави с тях; кълновете също са хубав вариант вместо зеленчуци; въпреки че обича чисти зеленчуци, ако се комбинира цвекло с ябълка, става много ароматна и сладникава комбинация)
- попарата се замества далеч по-пълноценно от зърната и ядките в комбинация със сирене и масло, не губи нищо от неяденето на попара
- само за сладките неща можеш да наложиш ограничения, дечицата много бързо се ориентират на тази възраст и вече съвсем съзнателно свикват със сладкото

# 271
  • Мнения: 1 199
Косе Босе искам да те попитам за хранителния режим на дете между 1 и 2 годинки.Какво количество е храната за деня,количеството на едно хранене,колко пъти на ден се предлага храна?


Не съм Косе Босе, но сега имам пред себе си една таблица от препоръчваните в Канада всекидневни порции храна за детето на една годинка (между една и две), които искам да преведа и споделя с вас:

Зеленчуци и плодове:

4-5 порции или повече от следното:

- Пресни, готвени, замразени или консервирани зеленчуци - 30-60 мл
- Листни зеленчуци, готвени (като спанак) - 30-60 мл
- Листни зеленчуци, като маруля - придружаващо
- Пресни, термично обработени, замразени или консервирани плодове - половин плод или 60 мл
- Пастьоризирани плодови сокове 100 % - 60-125 мл

Зърнени храни:

4-5 порции или повече от следното:

- Хляб - половин филия
- Бейгъл, тортила (все пак е писано в Северна Америка) - една четвърт
- Ориз, булгур или киноа, варени - 60 мл
- Паста (спагети, макарони) или кускус - 60 мл
- Студени сириъли (сухи) - 15 г.
- Топли зърнени храни (варени) - 80 мл

Мляко и заместители:

4-5 порции или повече от следното:

- Мляко - 125 мл
- Кисело мляко или кефир - 60-80 мл
- Сирене - 15-30 г.
- Прясно ароматизирано сирене - 30-60 г.
- Обогатено соево мляко - 125 мл

Детето трява да пие между 600 и 720 мл мляко на ден.


Месо и заместители:

2-3 порции или повече от следното:

- Риба, морски дарове, червено месо или птиче месо  - 45-60 мл
- Варива (леща, боби и т. н.) - 60 мл.
- Тофю (вид соев продукт, в България не съм го виждала) - 60 мл.
- Яйце - 1 брой
- Фъстъчено масло или масло от друг вид ядки (внимание за риск от алергии) - 15 мл.

Интересно ще ми бъде мнението на Косе Босе за тази схема. Понеже тук в таблицата има и схеми до 6 години, но аз не ги превеждам тях, само ще спомена че от 2 годинки нататък (до 6) препоръчваната доза мляко на ден е 500 мл. Аз за моето дете мога да кажа че в никакъв случай не може да изяде препоръчваните количества. Да гледам поне на разнообразие да го докарам.

# 272
  • Мнения: 1 199
Имам два въпроса към Косе Босе. Овесени трици дали се препоръчват за бебета? По-непълноценни ли са от овесените ядки?
И още нещо - понеже купих ечемик на флейки (плоски зрънца), там пише че флейките са стабилизирани, така че да се неутрализира ензима, задействащ развалянето. Това "стабилизиране" не прави ли продукта по-непълноценен или вреден? Благодаря предварително!

# 273
  • Мнения: 2 111
heureuse благодаря за информацията   bouquet

# 274
  • Мнения: 33
Здравейте момичета,

искам да ви попитам какво мислите за нашата схема на хранене, понеже детето не надава много добре затова се чудя къде бъркам.На 6 месеца е 6050 гр, като последния месец наддаде 500гр а предходния 200гр. ooooh!
Малко съм притеснена дали няма някъкъв здравословен проблем или аз не я храня правилно  -  незнам.
 6 - 160 ml мляко
 9 - 160 ml мляко
 1 - 190 гр пюре местно или зеленч.
 18 - 190 гр каша с плод
 21 - 160 ml мляко.

Ще се радвам да чуя какво мислите?

# 275
  • Мнения: 695
Момичета, имам два въпроса:
1) От какви яйца давате жълтък? Аз искам да намеря био яйца, но във Варна май няма, някоя варненка да има информация?
2) давам на малката пюрета на Хип, но видях, че на някои от тях няма знака Био. Според мен това значи, че продуктите в тях не са от биологично производство, макар че Хип се рекламират като производител на такива храни?

# 276
  • Мнения: 2 132
Момичета, имам два въпроса:
1) От какви яйца давате жълтък? Аз искам да намеря био яйца, но във Варна май няма, някоя варненка да има информация?
2) давам на малката пюрета на Хип, но видях, че на някои от тях няма знака Био. Според мен това значи, че продуктите в тях не са от биологично производство, макар че Хип се рекламират като производител на такива храни?
За 2 - Био са само тези пюрета, на които има знак. Другите не са.

# 277
  • Мнения: 19 272
Косе Босе, просто си златна  bouquet
Относно зеленчуците имах предвид, че варени яде само в 1-2ястия. Иначе само пресни-обикновено домат, краставица, чушка.
Ще пробвам сладката царевица, кълновете и цвеклото, а обедното мляко вече започнах да го махам.

# 278
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Детето трява да пие между 600 и 720 мл мляко на ден.

Да пие или да приема изобщо? И какво мляко? На тази възраст е абсурд такова количество кърма. АМ по никакъв начин не успях да я накарам да пие.  В този смисъл ми е питането.

# 279
  • Мнения: 1 199
Бори79, мисля че схемата ти е добра, дори ми се струва че прекалено рано си заместила две млечни хранения. Мисля че млякото трябва да е повече. Имай предвид че както при възрастните едни се продънват да ядат и пак са слаби, а други хем ядат по малко, хем са все дебели и градни, при децата е същото. 

# 280
  • Мнения: 2 111
Момичета, имам два въпроса:
1.Купувам яйца от свободни кокошки от Била.
2.Да,някои плодови пюрета на Хип не са био,но всички зеленчукови и месни са био.

# 281
  • Мнения: 33
Бори79, мисля че схемата ти е добра, дори ми се струва че прекалено рано си заместила две млечни хранения. Мисля че млякото трябва да е повече. Имай предвид че както при възрастните едни се продънват да ядат и пак са слаби, а други хем ядат по малко, хем са все дебели и градни, при децата е същото. 
Ох благодаря ти heureuse. Наистина ме успокоява това защото таткото е така яде 10 пъти повече от мен а е доста слаб. Не съм писала но в обедното пюре слагам една мерителна лъжичка мляко а кашата след обед е също млечна и затова след нея не дявям мляко или не е правилно?

# 282
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
bori79, мисля че е добре след тия две хранения да даваш да си пийва млекце.

# 283
  • Мнения: 1 449

Триците са доста тежки за храносмилането – след 1 год.

Конкретно овесените трици имат поне 3 пъти повече фибри от ядките, при това голяма част са неразтворими. Дете под 1 год. няма нужда от концентрирани фибри – ядките така или иначе съдържат и трици. Ценните минерали и витамини като желязото например се съдържат и в обвивката на зърното (т.е. в триците), и в сърцевината – самите овесени ядки имат достатъчна хранителна ценност за дете под 1 год.

Иначе има много рецепти за деца под 1 год., в които към брашното за каша или зърнените храни се добавят 1-2 щипки трици. Но в случая те по-скоро имат регулиращ ефект, отколкото някаква значителна хранителна стойност предвид количеството. Под 1 год. по-добрият начин за регулиране на стомахчето е с плодове и зеленчуци, както и с повече течности.


Обработка на зърнените храни
Всички зърнени храни би трябвало да са обработени по някакъв начин. Проблемът (особено при нерафинираните зърна) е съдържанието на мазнини, които бързо се окисляват и влошават хранителната стойност. Не знам какво точно се има предвид под 'стабилизиране' в случая, но може да е сходен процес с този при другите зърна. Те се обработват термично, за да издържат поне 6 месеца по рафтовете на магазините - от което губят голяма част от био-активните си ензими, но не изцяло. Ако се накиснат, могат да покълнат и да повишат хранителната си ценност.

# 284
  • Мнения: 1 449
Косе Босе искам да те попитам от кога могат да се дават кълнове?

Кълнове

Препоръките в източниците за детско хранене са разделени на две:
* след 1 год.
* от 8-10 м. или във възрастта за съответните зърна

Високата хранителна ценност на кълновете няма смисъл да се коментира, така че според едната група мнения могат да се включат във възрастта, когато се въвеждат конкретния вид зърна. Според другата група мнения обаче, когато зърната са покълнали, те имат по-специфична стойност и мощно въздействие върху организма, а по правило такива храни не са подходящи за един подрастващ организъм.

Въпреки че има разлика между свежите кълнове и зърнените зародиши под формата на брашно, ще копирам текста от друга тема за пшеничния зародиш (в момента не мога да намеря линка към темата). Повечето аргументи против пшеничния зародиш под 1 год. се отнасят и за кълновете.



Пшеничен зародиш: след 1 год.

Това е най-срещаната препоръка. Мненията за възрастта са различни, тъй като много често не се уточнява:
- под каква форма може да се предлага (свеж или подобно на овесените ядки, в пюре, в бисквити, като допълнение към храните за ядене с пръсти и т.н.)
- дали е незаменима храна в общия случай на балансирано и здравословно хранене (не при злояди или вегетариански дечица например)
- има опаковки на пшеничен зародиш, върху които е посочено, че е подходящ след 1 год.

Хранителната ценност е безспорна.
Обаче има няколко неща, които са специфични при детското хранене за възрастта 6-12 месеца:
- трудносмилаем (избягва се при хора с храносмилателни проблеми, по презумпция това се отнася и за нежното стомахче на детенце под 10-12 м.)
- силен регулиращ ефект (предлага се в много малко количество, например не повече от една щипка - лесно може да предизвика диария при чувствително храносмилане; ако не се поемат достатъчно течности, лесно може да се получи точно обратен ефект т.е. запек и тежест в стомахчето)
- зеленчуците, плодовете и кашите внасят достатъчно фибри (при балансирано хранене не е нужно да се внасят допълнително фибри, които затормозяват стомахчето и ненужно създават чувство за ситост)
- салмонела (при най-малките, както и при бременните, има препоръки да се избягват всякакъв вид сурови зърнени зародиши и кълнове, тъй като теоретично съществува вероятност за бактерията салмонела)
- токсини (в началото на покълването се увеличава както нивото на ценните съставки, така и на токсините – в природата това предпазва зърната да бъдат изядени от животни)

Като лично мнение:
--> Ориентирът 'откога пшеничен зародиш' в качеството му на пълноценна храна не е възрастта за въвеждане на глутена, а по-скоро възрастта за храни от типа на суровите зеленчуци или тежките пълнозърнести храни.
--> Храните със силно въздействие върху организма (макар и положително) по правило не са подходящи за деца под 1 год. Например: сок от цвекло, пчелен прашец и др.

Общи условия

Активация на акаунт