Примерна схема на захранване (9)

  • 76 350
  • 596
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 132
JeniB ти си кипила Оризова безмлечна каша  като за начало иили млечната оризова ?
Купих оризова БЕЗмлечна. Една синя кутия е. Ти за другата ли казваше, че е с желязо?

Тази на Гербер дали не се предлага някъде и в БГ?

JeniB, тази която си  купила е обогатена с желязо и е подходяща за първо захранване - не се притеснявай. Кашите на Милупа и на Хип са най- добрите, които се продават на пазара, според мен. На Гербер няма каши  в България
Ами оказа, че синята кутия на Милупа, която е Оризова Безмлечна има само витамина В1. Кутията е пред мен и няма желязо в нея. Иначе действително само на Милупа и Хип съм видяла, че са Био, така че е най-добрия избор и според мен. Но все пак ми се искаше и да намеря някоя хубава с желязо. Simple Smile Ще видим и бебка дали ще я хареса другата седмица Grinning

Иначе съм купила и био оризово брашно. Може и аз да направя някой път кашичка от него Grinning

Последна редакция: ср, 24 сеп 2008, 09:48 от JeniB

# 241
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, имам няколко въпроса:
.....

Смокини
- 8-10 месеца: пресни или стерилизирани
- 18-36 месеца: сушени, на парченца или цели
- обикновено се въвеждат на по-късна възраст: няма под каква подходяща форма да се приготвят и предложат по-рано, както и опасност от задавяне от сушените плодове
- слаб алерген
- различни витамини, отличен минерален състав (няколко важни минерала накуп)
- много добър източник на калций (сушени)

Предполагам, че ако се пасират добре и се смесят с друг плод, семчестата им вътрешност няма да дразни небцето и стомахчето. Например черните семки на ягодите не са проблем от тази гледна точка след 8-9 м. Най-важното е, че смокините са слаб алерген в детското хранене.

Може да се замразят – измити и подсушени, без захар, без други добавки. След размразяване запазват сладостта си (от опит). Всъщност са доста сполучлив плод за замразяване.


Кисело мляко – в общия случай на 11 месеца 200 г не са проблем, но ако се предлага достатъчно АМ/кърма през останалото време. Ако започнеш да го въвеждаш на 11 месеца и за седмица-две стигнеш до 200 г, детенцето ще бъде почти на 1 година - така че теоретично киселото мляко може да замести един прием на АМ някъде по това време. Това е единият вариант – чисто кисело мляко вместо чисто АМ.
Другият вариант е да се предлага кисело мляко със зърнени храни или с плодове - за сутрешна или следобедна закуска или за леко хранене преди последното вечерно мляко, зависи от режима. В този случай едва ли може да се достигне повече от 100-120 г кисело мляко, плюс още толкова зърнени храни или плодове на едно хранене. Поне в началото (например месец) е добре киселото мляко да се дава само 1 път дневно. Като се добави сиренето 1 път дневно и АМ, това е достатъчно разнообразие на млечните храни за дете под 1 год. След това вече детенцето ще бъде над 1 год., така че хранителният режим постепенно може да стане по-гъвкав по отношение на млечните продукти.

За вида на телешкото – пробвай, много зависи от самото месо. По принцип и шола, и филето са подходящи. Филето се счита за малко по-доброто месо, но това е от гледна точка на разни кулинарни техники. Не мисля, че има значение, давала съм от двете, еднакво добре се варят или задушават и са достатъчно крехки.


# 242
  • Мнения: 1 449
За райската ябълка какво ще кажете? Дали е време или заради семките и това, че е цитрус по -добре да изчакам

Райска ябълка – 8-10 м.
* Може и след 1 год., има такива препоръки за включване на нетрадиционни плодове (в смисъл които не са типични местни плодове)
* Плодът е от семейството на обикновените ябълки, сливите, крушите, черешите, прасковите и т.н. Така че няма особености от гледна точка на алергиите. Все пак източниците за детско хранене не са много изчерпателни по въпроса.
* Проблемът при цитрусите, както и при доматите и ягодите, е киселината, която предизвиква реакция в организма. Така че от тази гледна точка райската ябълка също не е проблем.
* Със сигурност е много полезна, има много витамини и доста калории.
* Ако сърцевината се намачка или пасира с нещо друго, ще се получи гладка консистенция. Така и вкусът става по-мек и по-лесен за възприемане. Тя обаче няма семки (да не става въпрос за нар или нещо друго?)

# 243
  • Мнения: 2 111
Косе Босе искам да те попитам за хранителния режим на дете между 1 и 2 годинки.Какво количество е храната за деня,количеството на едно хранене,колко пъти на ден се предлага храна?
Имам и въпрос за АМ след 1 година,мисля че беше писала,че ако детето не е приемало АМ дотогава,не е необходимо да се въвежда след 1 година?

# 244
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Косе Босе, благодаря за изчерпателния отговор  bouquet

# 245
  • Мнения: 1 449
НО не иска да пие вода. Опитвам с лъжичка, оливаме на всякъде но е единствени начин. С биберон отказва. Четох Косе Босе казва че при започване на захранването трябва да се въведе и водата. Да, ама не се получава при нас - вече си мисля дали да не започна да разреждам сокчета за да го накарам да пие течности. Иначе се кърмим поне 6-7 пъти на денонощие, включително 2-3 пъти през нощта.

Няма проблем, че не пие вода.
Особено при кърмене над 7-8 пъти за денонощие.
Предлагай вода когато можеш. Това стига.

Ако смяташ, че е удачно да се дава вода с биберон, може да оставиш детенцето да си играе с него например. Да свикне, да го разглежда, да го държи самичко в ръце, а ако се опита да пие - да опознае вкуса на водата без да му се дава насила.


... в началото на захранването много от кърмените дечица отказват вода ...
... 'пропиват' истински вода дори след 1 година ...
... да не се замества водата със сокове и пр. ...

# 246
  • Португалия
  • Мнения: 3 940
Косе-Босе ,благодаря за отговора  bouquet  Наистина няма семки райската ябълка-объркала съм Embarassed

# 247
  • София
  • Мнения: 1 833
Nivea, относно това, че не иска да пие вода, а е захранен не се притеснявай. При нас беше същото опитвах да давам с лъжичка, с чаша, с биберон, с чаша на Авент с магически накрайник - и пак никакъв резултат. По едно време пиеше от чаша (в големите жеги), но след това спря. Сега му давам от метална лъжица и пие, но по-скоро от интерес към лъжицата, а не заради водата. Явно някои деца просто не им е вкусна водата. Пък и след като кърмиш толкова пъти, явно си набавя течности от кърмата.

А относно идеята да даваш сок вместо  вода мисля, че не е добра, защото всички сокове имат добавена захар, което не  е добре да се дава до 1 г. Виж 2 страници по-назад  в тази тема и поста на Косе Босе за водата.

Упс Wink, писали сме по едно и също време.

# 248
  • Мнения: 19 296
Момичета, вие каква вода давате?
Малката пие само Девин розов етикет, но се замислих дали не трябва да я редувам с чешмяна вода?

# 249
  • София
  • Мнения: 1 833
За пиене му давам вода на Хип, а за готвене и в кашите слагам чешмяна, преварена вода.

# 250
  • Мнения: 534
Косе-Босе ,благодаря за отговора   ,много е изчерпателен ,страшно полезна си ми  newsm51

# 251
  • Мнения: 990
Момичета, знам че е рано за малкия, но искам от сега да проуча въпроса,
искам възможно най-късно да захраня мъничето си, разгледах схемите на захранване и като, че ли руската педагогическа е най-късното захранване! Има ли най-добре късна схема на захранване, тоест коя е най-прилаганата? С абткото следвах съветите на местните педиатри и в резултат на което едва го кърмих до 6-ия месец с ранното заместване на кърменето!  Twisted Evil
Сега се връщам пак да чета  Hug

# 252
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Момичета, вие каква вода давате?
Малката пие само Девин розов етикет, но се замислих дали не трябва да я редувам с чешмяна вода?
Аз давам чешмяна преварена от раждането.

# 253
  • Мнения: 2 336
Момичета, вие каква вода давате?
Малката пие само Девин розов етикет, но се замислих дали не трябва да я редувам с чешмяна вода?
редувай я с друга минерална вода,но аз лично не съм привърженик на чешмяната. До сега не съм му давала вода от чешмата само мин.вода  и ние пием само такава. Но е много лоша водата при нас.

# 254
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, може ли да подслаждам някои неща с глюкоза на прах вместо захар? Например, понякога давам каша сутрин и подслаждам с 2 големи чл глюкоза на прах. Вечер давам кисело мляко пак с 2чл глюкоза. На обяд като заспи пак давам кисело мляко с 2чл мед.

В детското хранене много често се коментират източниците на 'бързи' захари, с които може да се замени рафинираната захар, но за глюкозата в чист вид не съм срещала мнения. В кашите и детските храни я има, но не се споменава количеството. В изкуствените и естествените подсладители също се слага, но е малък процент от общото съдържание. Тук някъде във форума съм срещала мнения, че от нея се подобрявал апетита - обаче това е краткотраен и нездравословен ефект.

А това препоръка на лекар ли е?
Глюкозата на прах не е безобидна по принцип. Проблемът е, че се усвоява веднага – в едно нормално, не много натоварено физическо състояние на организма тя се трансформира директно в мастни запаси (т.е. от нея се пълнее, но нездравословно). В този смисъл няма с какво да е по-добра от фруктозата например. За количествата на едно хранене и дневно – най-добре педиатър да те посъветва и да ти каже дали влияе такъв прием на глюкоза върху панкреаса, инсулина и т.н.

Медът е добър вариант за подслаждане. Подобен естествен продукт е кленовият сироп, но да е качествен и чист. Сиропът от агаве също е хубав вариант, срещала съм го в детски рецепти за над 1 год., на вкус е приятен. Обаче дори с тези продукти много лесно може да се надхвърли здравословния прием на захари…

Общи условия

Активация на акаунт