Примерна схема на захранване (9)

  • 76 344
  • 596
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 449
Аз пък искам да питам Косе Босе дали нектарините са с равностоен витаминен състав с прасковите.
И освен това дали има възраст, от която солта е необходима за организма.
/Извинявам се, чак сега видях това питане./


Сол

Децата приемат минимално количество сол още с кърмата или АМ. След захранването солният баланс се променя и чрез приема на различни плодове и зеленчуци.

Препоръката да не се добавя сол преди 1 год. е по-скоро в смисъл да не се надхвърля количеството сол за възрастта, което бъбреците могат да обработят (1 грам). В зависимост от хранителния режим детето вероятно приема сол от различни източници (сухари, бисквити, сирене и др.), така че в домашно приготвената храна или готовите пюрета не е желателно да има сол, защото лесно може да бъде надхвърлено допустимото количество.

След 1 год. организмът може да приеме два пъти повече сол, отколкото за възрастта 6-12 м. (2 грама). В този случай може да се добавя малко сол в храната, за да се покрият повишените нужди на организма.

Някои педиатрите препоръчват да се добавя малко сол преди 1 год., за да се набавя йод. Това е спорна препоръка, предвид неблагоприятните последиците от завишения прием на сол върху бъбреците, а оттам върху кръвообращението, мозъка и т.н.

--> Преди 1 год. се ограничават източниците на сол и не се добавя сол при приготвянето на храната.
--> След 1 год. се ограничават източниците на сол и се добавя много малко сол при приготвянето на храната.
--> Солта е необходима на всеки етап от живота, но в определени граници.


Праскови и нектарини
В детското хранене прасковите и нектарините са полезни най-вече заради високото съдържание на витамините А и С, както и заради фибрите. От тази гледна точка са еднакво ценни - но все пак нектарините имат повече витамин А и С от прасковите.

# 211
  • София
  • Мнения: 1 833
Искам да попитам за лещата,не помня вече какво съм чела,мога ли да му наготвя и каква-от кафявата или от по-фината,която е като розова.И за прясното мляко-мога ли да му давам да пие сутрин и вечер вместо АМ,и какви марки ще ми препоръчате,и ако е от кутия,а не домашно пак ли се преварява.
Леща

Прясното мляко

След навършване на 1 година кърменето или АМ могат да  бъдат заместени от прясно мляко. По препоръки на Американската педиатрична асоциация до 2 години млякото трябва да бъде пълномаслено (над  3%), т.к. за развитието на детския мозък са необходими мазнини. След 2 годишна възраст може да се предложи и мляко с по - ниска масленост (2% и 1%) или обезмаслено.

Млякото трябва да бъде пастьоризирано и няма нужда да бъде изварявано. При пастьоризацията се убиват вредните микроорганизми  чрез загряване на млякото при висока температура.

За марката е много трудно да ти препоръчам. Има доста млека на пазара - зависи от вкуса. Опитвала съм доста млека, но повечето според мен не стават - или са по-нискомаслени от това, което пише на опаковката (направо си е вода) или имат странен мирис. Засега съм се спряла на Верея 3% (синя опаковка) и може би като започна да давам на малкия прясно мляко бих дала такова.

А мога ли да те попитам каква е причината да заместваш АМ с прясно мляко?

# 212
  • Мнения: 1 951
Здравейте, мами,

На мен ми е още рано да zахранвам, но zапочнах да се интересувам и честно каzано съм много объркана  Sad
Това което ме интерсува в момента е, първо сокчета ли се дават, или се zапочва направо с пюре, например от морков?

# 213
  • Мнения: 2 132
Момичета, има ли оризова каша за начало обогатена с желязо на БГ пазара? Thinking
Мисля, че на Милупа е безмлечна оризова с желязо. Аз тази съм избрала за захранването с ориз. Peace
http://papa-bebe.com/ka6i/milupa.html Ето тази е. Благодаря на майката, която беше дала линк на този сайт.  bouquet Много е полезен!
Купих Милупата , но се оказа, че има само витамин В1 в нея. Няма желязо..
А на тази на Нестле на английски пише да не се дава на деца с алергия към кравето мляко.

# 214
  • Мнения: 1 449
На мен ми е още рано да zахранвам, но zапочнах да се интересувам и честно каzано съм много объркана  Sad
Това което ме интерсува в момента е, първо сокчета ли се дават, или се zапочва направо с пюре, например от морков?

Захранването започва с:
- пюре (плодово или зеленчуково)
- оризова каша
- евентуално сок (но по схемата по-долу - реално захранването започва пак с пюре или каша)

На предишната страница са обсъждани вариантите за захранване и кои са подходящите зеленчуци.


Сокът е спорна тема в захранването. Наистина има много недостатъци - но обективността изисква да се отбележи, че не се отрича от повечето педиатрични школи в началото на захранването на 6 месеца (вкл. от такива, които препоръчват осъвременени схеми на захранване). В този случай сокът най-често се предлага като алтернатива на плодовото или зеленчуковото пюре при захранване не по-рано от 5-6 м. - въпрос на личен избор е с кое да се започне. Освен това сокът се предлага за кратко и се прави сравнителен бърз преход към истинска твърда храна – плодово или зеленчуково пюре. В случая възрастта (5-6 м.) го позволява, в сравнение с едно бебе на 2-3 месеца, което може само да преглъща сок.

По тази логика сокът може да се пропусне като начална храна и да се въведе директно пюре по преценка на възраст 4-6 м. В началото на захранването е по-важно детенцето да свикне с истинска твърда храна и всяка негова хапка е ценна, за да покрие повишените му енергийни нужди - сокът не е толкова важен елемент от детското хранене за възрастта 6-9 м. Така логически мястото на сока като продукт с реална хранителна стойност идва някъде около 9-12 м., когато вече не може да бъде за сметка на млякото или другата храна, а е полезно допълнение към тях. Дечицата вече упражняват дъвкателните си умения и 'тренират' храносмилането с плодове и други храни, така че сокът не може да обезсърчи детето да яде повече твърди храни или да увреди стомахчето му.

Неадекватната препоръка за сок и захранване на възраст 2-3 м. е свързана пряко с факта, че преди качеството на изкуствените млека е било крайно незадоволително, плюс факта, че не се е подкрепяло толкова активно кърменето. Съответно единственият начин остава да се вкарат отвън витамини, минерали и т.н. чрез сокове и пюрета. Сега при качеството на всички марки АМ или при кърмене няма никакъв смисъл от нещо друго - кърмата и млеката са достатъчни за първите (4) 6 месеца.

# 215
  • Мнения: 2 336
Аз имам следния въпрос- Вечерното АМ с какво може да се замести?
В момента само вечер пием АМ.

# 216
  • Мнения: 1 951
Косе Босе мерси много zа иzчерпателния отговор   bouquet В такъв случай от кога се дава водичка? Също от деветия месец или още при zахранването?

# 217
  • Португалия
  • Мнения: 3 906
може и да сте го коментирали-извинете ме ако е така Peace
 какво ще кажете за млякото на Нестле Нидо?  Още ни е рано,но се чудя,дали не е по-подходящо за въвеждане на прясно мляко newsm78 
или да си продължим и след годинката с АМ ? И въобще кога трябва да се замени АМ изцяло с  прясно мляко?

# 218
  • Мнения: 1 449
Косе Босе мерси много zа иzчерпателния отговор   bouquet В такъв случай от кога се дава водичка? Също от деветия месец или още при zахранването?

Вода – при захранването.
Кърмата има идеално съотношение на съставките и покрива едновременно нуждите от вода и храна на детето под 6 месеца. Твърдите храни обаче променят солния баланс в организма и със започване на захранването е препоръчително да се включи вода.

В началото на захранването много от кърмените дечица отказват вода или пият съвсем малко. Обикновено започват да пият повече вода с напредване на захранването и в зависимост от интензивността на кърмене. Някои 'пропиват' истински вода дори след 1 година.

Важното е:
- да се предлага редовно вода (ако детето има нужда - ще пие)
- да не се замества водата със сокове, подсладена вода, чай и подобни течности (само за да бъде принудено детето да пие нещо)


Още от предходните теми:
Водата и захранването
Кога се предлага вода (след захранване)

# 219
  • Португалия
  • Мнения: 3 906
Здравейте! Аз пак с въпрос-  не успях да намеря отговора с търсачката Peace/  За райската ябълка какво ще кажете? Дали е време или заради семките и това.че е цитрус по -добре да изчакам newsm78
Благодаря ви ,че ви има   bouquet

# 220
  • Мнения: 534
JeniB ти си кипила Оризова безмлечна каша  като за начало иили млечната оризова ?

# 221
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Момичета, има ли оризова каша за начало обогатена с желязо на БГ пазара? Thinking
Мисля, че на Милупа е безмлечна оризова с желязо. Аз тази съм избрала за захранването с ориз. Peace
http://papa-bebe.com/ka6i/milupa.html Ето тази е. Благодаря на майката, която беше дала линк на този сайт.  bouquet Много е полезен!
Купих Милупата , но се оказа, че има само витамин В1 в нея. Няма желязо..
А на тази на Нестле на английски пише да не се дава на деца с алергия към кравето мляко.
На Гербер кашите са обогатени с желязо. Аз захраних с тази - http://www.revolutionhealthstore.com/qxp161826_333181_sespider/g … _single_grain.htm
Жалко, че в БГ не ги предлагат. Странно е, защото пюрета има, пък каши - не.

# 222
  • Мнения: 2 336
моят въпрос май не е за тук, щом никой не ми отговорил. Съжалявам че натоварих темата Peace

# 223
  • Мнения: 1 100
Аз имам следния въпрос- Вечерното АМ с какво може да се замести?
В момента само вечер пием АМ.

моят въпрос май не е за тук, щом никой не ми отговорил. Съжалявам че натоварих темата Peace

Тед, сигурно никой не ти е отговорил, защото информацията, която даваш е твърде оскъдна, за да се ангажира някой с отговор. Напиши ни:
На каква възраст е детето?
Какъв е режимът му на хранене? /кога какво яде/
По колко мляко пие дневно? - има си възрастови стандарти, които е добре да се спазват. АМ само вечер, но колко мл? Приема ли мляко от други източници - пюрета, каши?

# 224
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 597
Косе Босе, имам няколко въпроса:
 1. Смокини от каква възраст могат да се дават - имам домашни смокини и се чудя дали мога да дам или е рано още (да добавя, че бебка е на 10 месеца и 22 дни)?
 2. Смятам да въвеждам кисело мляко с 3% масленост - до какво количество е нормално да се стигне - пълна доза ли или по-малко. Ще натоварва ли организма, ако се достигне пълна доза за възрастта - около 200 гр? По кое време на деня е добре да се дава? До този момент съм въвела в следната последователност: жълтък, краве масло, сирине (козе, краве),
 3. Ще въвеждам телешко месо, но тъй като го приготвям домашно се чудя какво месо точно да взема - шол, филе?

Общи условия

Активация на акаунт