Кухнята на другите страни

  • 21 786
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Ето ме пак с включване за средиземноморска рецепта. Ведра нещо си затрая и аз се появявам с рецепта за Гаспачо любима храна втези зверски жеги. И така: 4 филии по-стар хляб без кората, 2 скилидки чесън (аз слагам повече), 1/2 ч.л.сол, шепа бадеми(бланширани и обелени), 1/2 ч.ч зехтин, 1 кг. зрели домати обелени и нарязани на едро, 2 с.л. балсамов оцет, 2 твърдо сварени яйца на дребно, 120 гр. шунка на тънки ивички .
 Хляба се накисва в 1/2 ч.ч. вода за около минута, изтисква се добре, добавя се чесън, сол и бадемите и се пасира. На тънка струя се добавя зехтинът и пак се пасира; добавят се доматите и оцета, пасираме за пореден път и прецеждаме. Слагаме въпросната смес за 2-3 часа в хладилника и при сервирането я украсяваме с яйцата и шунката.
 Имаше още една рецепта за гаспачо с краставица и чушка - пак много вкусаано, ама трябва да се поровя и утре ще я споделя. ВЕДРААААА, къде сиииии?

# 31
  • София
  • Мнения: 2 686
Здравейте, аз много обичам китайската и италианската кухня. От китайската правя в къщи само един ориз, а за истинска италианска кухня в бг-то трудно се намират продукти.
Ето рецептата за ориза:
1 чаена чаша ориз
1 чаена чаша грах от буркан
1 консерва сладка царевица
100 гр. начукани пържени фъстъци
соев сос

Ориза се запържва хубаво 10-15 минути в горещо олио (да е повечко олиото). Трябва да е сух, преди да започнете да го пържите, защото иначе залепва. Може да го измиете сутринта и да го оставите да изсъхне. След като се запържи, отцежда се хубаво от мазнината. След това се сварява в зеленчуков бульон, но да не се преварява. Към него се прибавят грахта, царевицата и фъстъците. Аз слагам много соев сос, но вие сложете колкото искате.

А тук съм пускала рецепта за истинско италианско тирамису:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2462

Да ви е сладко  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 497
Цитат
Ето ме пак с включване за средиземноморска рецепта. Ведра нещо си затрая и аз се появявам с рецепта за Гаспачо любима храна втези зверски жеги. И така: 4 филии по-стар хляб без кората, 2 скилидки чесън (аз слагам повече), 1/2 ч.л.сол, шепа бадеми(бланширани и обелени), 1/2 ч.ч зехтин, 1 кг. зрели домати обелени и нарязани на едро, 2 с.л. балсамов оцет, 2 твърдо сварени яйца на дребно, 120 гр. шунка на тънки ивички .
Хляба се накисва в 1/2 ч.ч. вода за около минута, изтисква се добре, добавя се чесън, сол и бадемите и се пасира. На тънка струя се добавя зехтинът и пак се пасира; добавят се доматите и оцета, пасираме за пореден път и прецеждаме. Слагаме въпросната смес за 2-3 часа в хладилника и при сервирането я украсяваме с яйцата и шунката.
Имаше още една рецепта за гаспачо с краставица и чушка - пак много вкусаано, ама трябва да се поровя и утре ще я споделя. ВЕДРААААА, къде сиииии


Това ми хареса много! Доколкото си спомням обаче гаспачо не беше ли супа???? Също така- как го ядеш това- с ракийка ли?

# 33
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Преавилно, Теди, за студена супа се води. Виж за ракийката не съм се сетила, ама що пък не, имайки предвид салатните съставки Laughing

# 34
  • Мнения: 2 051
Цитат на: bomboto
Ето ме пак с включване за средиземноморска рецепта. Ведра нещо си затрая и аз се появявам с рецепта за Гаспачо любима храна втези зверски жеги. И така: 4 филии по-стар хляб без кората, 2 скилидки чесън (аз слагам повече), 1/2 ч.л.сол, шепа бадеми(бланширани и обелени), 1/2 ч.ч зехтин, 1 кг. зрели домати обелени и нарязани на едро, 2 с.л. балсамов оцет, 2 твърдо сварени яйца на дребно, 120 гр. шунка на тънки ивички . ВЕДРААААА, къде сиииии?


Тук съм ама няма време за нет. Пазаруваме за бебетата, малко ремонтираме, после лежим на плажа, то всичко време иска. После съм като изцедена, само лежа и хич нямам сили за компютъра.
Гаспачото го правя по-простичко - без бадеми, без шунка и винаги с повече краставица (на око или на корем). Оцет също не слагам, не сме му фенове, но то си е въпрос на вкус. Тази супа е хубава само когато е много студена, ако се стопли е като вчерашна салата.

Ето тук един вариант на друга класическа испанска манджа - паейя.
Продукти (за 4 порции): 300 г бял ориз, 1/2 кг пиле(гърди), 100-200 г калмари, 100 г миди, 200 г скариди, 100 г зелен фасул, 100 г грах, 1 червена (жълта) чушка, 2-3 сочни домата, 2-3-4 скилидки чесън, 2 кубчета пилешки бульон "Галина бланка", 10 с.л. оцет (аз карам без него), шафран на прах (естествен или изкуствен, няма значение, но е много основно нещо!!!!).
Приготвяне:
Сваряват се мидите на пара, докато се отворят. Подготвят се скаридите, ако не са купени сварени (децата ми не ги обичат и готвя без тях).  Сваряват се граха и зеления фасул, ако не са от консерва, може и само едното от тях.  Реже се пилето на парчета, също доматите без люспите и  чушката на лентички. Запържва се леко пилето в горещо олио(зехтин), докато почервенее (около 10 мин). Добавят се калмарите и се оставя за още 10 мин. След това чушките, още след малко доматите и накълцания чесън. Като омекнат доматите, се бухат вътре мидите, сварените грах, зелен фасул и калмарите за още 10 мин. После е ред на ориза, шафрана и накрая двете кубчета бульон, разтворени в 3/4 л вода. Захлупва се  и се оставя за 15 минути.
В различни райони паейата се приготвя с различни меса - пиле, заек, пуяк, свински ребърца, но винаги в комбинация с морски животни.
Спокойно си импровизирайте!

# 35
  • Мнения: 5 500
Ведра, ние с мъж ми сме фенове на паейа или паелята, както тук казваме. Имаме си едно любимо местенце където си я ядем, но не слагат домати и зелен фасул, това ми направи впечатление, другото е същото, поне доколкото успях да разконспирирам Wink Има ли други видове паеля, освен с различен вид месо, нашата беше с пиле.

# 36
  • Мнения: 2 051
Цитат на: AFRODDITA
Ведра, ние с мъж ми сме фенове на паейа или паелята, както тук казваме. Имаме си едно любимо местенце където си я ядем, но не слагат домати и зелен фасул, това ми направи впечатление, другото е същото, поне доколкото успях да разконспирирам Wink Има ли други видове паеля, освен с различен вид месо, нашата беше с пиле.


Има с аншоа и с маслини, но пиле май винаги присъства.
Зависи от региона.
Къде във Варна се гощавате така?

# 37
  • Мнения: 5 500
Верно бе, и маслини имаше Rolling Eyes къде блях Wink

В Бийч Бара на Ривиера Sign Exclamation

# 38
Позволявам си и аз да се включа по въпросите на испанската кухня. Това което е цитирано като рецепта на гаспачо е всъщност салморехо - типично ястие от региона на Кордоба. Много вкусно, но не е супа а крем (гаспачото има вода) и с това количество хляб се получава доста тежичко - аз обичам да си топя хляб в него и после познайте как боли корем след преяждане с тази вкуснотия Embarassed
Всъщност Испания е доста голяма страна и регионалните й кухни една с една не си приличат - аз живея на юг и тук се яде предимно риба и морски деликатеси. Най-известни са паеята и тортията, аз ще напиша моята любима и много проста рецепта - октопод по галисийски (Pulpo a la gallega)
Октопода трябва да е замразен и престоял във фризера поне  седмица - много са им дебели нервните влакна и трябва да се "счупят". Другия вариант е да се хване и да се блъска пресен-пресен в скалите до умаляване - не съм виждала да се прави но навремето така са процедирали. Размарзява се и се почиства от "дупето" и ако са ви го продали с мастилото му вътре се измива от него.
Вари се към час-час и половина в морска вода - това са местните легенди, аз не смея - може и в подсолена вода просто. Трябва да омекне като се набоде с вилицата. Отцежда се от водата, реже се на кръгчета, слагат се в табличка, поливат се със зехтин и се поръсват с лют червен пипер. Ако не е топъл при сервирането може да се сложи табличката за малко в микровълновата.
Да ви е сладко.

# 39
Та каква беше рецептата за ТАСО???

# 40
  • Мнения: 2 452
Цитат на: rosa
Опитвали ли сте паниран Camembert, които се яде със сладко от червени боровинки? Тук доста често приготвяме това и много ни се услажда. (Неzнам обаче дали е типично немско ястие. Simple Smile )

Вероятно не, защото тук го продават като полуфабрикат - само се пече във фурната. На мен ми прилича малко на френски тип ястие, но не съм сигурна Confused:

# 41
  • Мнения: 883
Харесвам турската кухня (обаче когато живеех там за 2 месеца качих 8 кг #Shocked ), италианската и китайската. Гадни са ми полските и унгарските манджи, в които се смесва сладко и солено.

# 42
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Laura
Цитат на: rosa
Опитвали ли сте паниран Camembert, които се яде със сладко от червени боровинки? Тук доста често приготвяме това и много ни се услажда. (Неzнам обаче дали е типично немско ястие. Simple Smile )

Вероятно не, защото тук го продават като полуфабрикат - само се пече във фурната. На мен ми прилича малко на френски тип ястие, но не съм сигурна Confused:

Със сигурност го има и в руската кухня, но нямам представа откъде е проникнало в нея. Не се приготвя точно с Камамбер, а  с подобни сирена, а също и с панирано филе.

# 43
  • Мнения: 1 502
За исландската кухня, може би ще се повторя с Мама Фин, риба - по всякакъв начин приготвена, картофи, агнешко, агнешко и пак агнешко, ако могат всеки ден ще се тъпчат с него. Въобще не я харесвам. Ако някой има интерес за рецепти да пише. Най-много ми харесват тортите им от сирене, не го разбирайте буквално, все едно като нашето крема сирене, но подсладено, и тортите им с целувкови блатове, страхотни са, но и страхотни дупета стават от тях   #Crazy
A ето и как изглежда "торта от сирене":

# 44
аз обичам гръцката кухня, която всъщност е много близка до българската. най/ много ми харесват рубните им специалитети: стифадо-октопу, пастицио, пълнени калмари.....
също така му харесват някои немски ястия, но не всички.

 шойфеле с клос
Okolo 1 ½ kg ple6ka (edna porcia surovo meso okolo 600gr) s kokala i kojata. ( kojata se narjazva otgore na malki kvadrat4eta okolo 0,5cm bez da se zasagia mesoto, kolkoto po-drebno e nariazana, tolkva po-hrupkava se opi4a i toplinata dostiga po-lesno slaninata i mesoto)
2 glavi luk
zelen4uci za supa( morkov,celina, 4esan,praz)
4er piper, sol, kim
600ml bulion za meso

mesoto se izmiva i podsu6ava.
Lukat i zelen4ucite se nariazvat na edro i se postaviat v tavata. Meseto se podpravia obilno s podpravkite i se slaga v tavata s kojata na gore. Pribaviame bulion, no taka 4e da ne pokriva zelen4icite napalno (njakade do sredata im).v predvaritelno zagriata furna slagame mesoto da se pe4e na 220°C nai- malko 2 1/2h, no po-vkusno stava na po-niski gradusi za po-dalgo vreme, naprimer na 150-160°C za okolo 3-4h. Vajnoto e kojata da se zape4e hubavo, da pokafenee, no ne oba4e da izgori. Na okolo vseki polovin 4as zalivame mesoto sas sobstvenia mu sos. Poznavame dali e gotovo izpe4eno, kogato mesoto zapo4ne lesno da se otdelia ot kokala. Sosat otdeliame prez sito i go sgastiavame savsem leko.
Idea za sosa: 1/8l ot sosa, 1/2l tamna bira i 3s.l. kisela smetana( creme fraiche).

КЛОС-Kartofeni topki
2кг стари картофи
3/4кг сварени картофи
2 филии хляб
сол, олио или масло
суровитв картофи се обелват и настъргват на дребно ренде, слагат се в тензух и се изцеждат над тенджера.сложете я настрана и изчакайте да се образува скорбяла(нишесте).пресовайте сварените картофи и ги прибавете към суровите.бавно излейте от тенджерата сока от картофите като запазвате нишестето,което прибавете към тестото от картофи.добавете 2 черпака горща вода,сол и омесете с ръце.филийките хляб нарежете на кубчета и ги запължете леко в масло.с мокри ръце от тестото направете топки, като в средата слагате по 4- 6 от кубчетата.в 5 литра вряща вода със сол слагате топките и намалявате на ниска температура. набъбват между 20 и 30 минути.когато започнат да изплуват са готови.сервират се към месото със соса, поръсени с магданоз. като питие тъмно пиво cheers

Общи условия

Активация на акаунт