Опитайте! Вкусно е!

  • 1 416 293
  • 358
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 22 867

БЪРЗ ШОКОЛАДОВ КЕКС
за приятелки, когато няма време за нещо по-специално Grinning





Тесто:
1 ч.ч. брашно /250 мл течност/
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. сметана / или кисело мляко/
1 яйце
1,5 ч л сода /може и бакпулвер/
щипка сол
1 с. л. масло /краве, маргарин или олио/
2 с.л. какао
Всичко се смесва, излива се във форма, намазана с масло и поръсена с малко брашно, и се пече в умерена фурна. Аз обикновено добавям стафиди и натрошени орехи или лешници.

Глазура:
3 с.л какао
3 с.л захар
2 с.л сметана /или гъсто кисело мляко/
Смесват се в съд, слагат се на огъня, докато сместта кипне. Оставя се леко да се охлади и се покрива  изстиналия кекс.
Кексчето се приготвя  бързо, вкусно е и е с продукти, които обикновено ги има в хладилника.

източник

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 12:47 от labrex

# 31
  • Мнения: 22 867
ВКУСОТИЙКИ С ТИКВИЧКИ

                   ЗАДУШЕНИ В СМЕТАНА ТИКВИЧКИ



Продукти:

•   2 тиквички
•   1 морков
•   1 глава лук
•   1 ч.ч. сметана / 1 малка кофичка/
•   3 домата или ч.ч.доматен сок
•   сол, черен пипер
•   чесън
•   олио
•   магданоз и копър

Приготвяне:

Тиквичките се режат на кръгчета и се запържват от двете страни в малко мазнина. Не до готовност, а само малко. От тигана се запържените тиквички се редят в тенджерка и се посоляват леко всеки слой. Настърганите на лук и морков /или нарязани на ситничко/ се запържват в до златист цвят и се изсипват върху тиквичките в тенджерката. В съд се изсипва сметаната, добавят се настърганите на едро ренде домати или доматения сок, пресования чесън, посолява се, подправя се с черния пипер и хубаво се разбърква. С получения сос се заливат тиквичките и се слагат на слаб огън 20 мин. Преди да свалим от огъня, ръсим с нарязаните магданоз и копър.

Забележки:

Когато нямам сметана, използвам по-гъсто кисело мляко, като на 1 ч.ч. / от 250 мл/ мляко добавям две-три равни с.л. брашно.

източник



                    ЛЕТЕН ХАЙВЕР С ТИКВИЧКИ



Нужни са:

•   2-3 млади тиквички
•   2 домата
•   1 глава лук
•   няколко скилидки чесън
•   магданоз  
•   сол, черен пипер
•   олио

Приготвяне:

Тиквичките се сваряват и се правят на пюре.
Доматите се рендосват на едро ренде, кожичките не се слагат.
Рендосва се главата лук, скилидките чесън се скълцват или се използва пресичка, нарязват се магданоза и копъра.
Всичко се смесва, добавя се сол, черен пипер и олио.

Забележки:
Тиквичките, когато се размачкат на пюре, пускат вода. Отлейте я, или ги изцедете с цедка или марля, преди да ги смесите с другите продукти. Доматите при рендосването също отделят сок, отлейте го /аз си го изпивам с удоволствие!/  и използвайте по-гъстата маса.

Много е вкусно, прилича на една българска разядка с кълцани печени чушки, домати и чесън.

източник

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 21:53 от labrex

# 32
  • Мнения: 22 867
ПЪРЖЕНИ ФИЛИЙКИ ПО ФРЕНСКИ

много мекички  и много ароматни Heart Eyes



Продукти:
2 яйца
1/2 ч.ч пудра захар
1/4 ч.ч. мляко / става и с кисело, като няма прясно + 2 с.л. вода/
1 ч.л. кафява захар
1/4 ч.л. канела
1/4 ч.л. индийско орехче
краве масло
8 филийки от нарязан хляб

Приготвяне:
1. В купа се смесват и разбиват леко с тел продуктите. / без кравето масло  /
2. Нагрява се тиган, слага се малко масло.
3. Топи се всяка филийка в сместта и се пържи.

После – кой както иска – с кафе, с топло млекце, а аз и със сладко от вишни. Embarassed

източник

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 12:06 от labrex

# 33
  • Мнения: 22 867
ЧЕБУРЕКИ

/ не класическите, но много вкусни и красиво златисти. Снимкит са от телефон и, за съжаление, не показват цялата им прелест  Embarassed/





За пълнежа:
кайма - 6-7 с.л.
ситно настърган лук
магданоз, черен пипер, кимион – по желание

За тестото:
250 гр извара / хубаво е да е гладка, а не зърнеста/
1 яйце
½ ч.л сода за хляб, изгасена с оцет
щипка сол
препълнена ч.ч. брашно /от 250 мл/
Изварата се смесва с яйцето, содата, солта и брашното. Замесва се тесто, ако е нужно, се добавя още брашно. Полученото тесто се дели на 6 части, от тях се разточват тънки мекички, горе долу колкото средна чиния. На половината се слага кайма, загръща се с другата половинка от кръгчето и крайщата се слепват хубаво – най-добре става с виличка.
Пържим в загрята мазнина от двете страни  до зачервяване.

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 12:03 от labrex

# 34
  • Мнения: 22 867
ЕФЕКТЕН КЕКС

/и доста вкусен!!/





Продукти:
250 гр маргарин или краве масло
1 ч.ч. захар /от 250 мл течност/
0,5 ч.ч. прясно мляко /когато нямам прясно вкъщи, слагам в чаша 3-4 с.л. кисело мляко и го разбивам с малко водичка на айрян до половин чаша/
4 с. л. какао
4 яйца
2 ч.ч. брашно
0,5 ч.л. сода за хляб, изгасена с оцет / аз използвам бакпулвер/
ванилия

Приготвяне:
Захарта,маслото и млякото разделяме наполовина в две тенджерки. В едната добавяме какаото и разбъркваме хубаво със захарта, преди да сложим млякото и маслото.
Слагаме тенджерките на огън до стопяване на захарта и маслото – до получаване на гладка маса.Не е нужно да се вари, започне ли да завира – сваляме от огъня.
Оставяме тенджерките да се охладят. Аз ги пускам в мивката, като предварително я запушвам и наливам студена вода. Става по-бързо.
В това време разбивате с миксер яйцата на пяна. Приготвяте си по една ч.ч. брашно за двете маслени смеси и слагате в брашното по 1 ч.л. бакпулвер /едно пакетче делите на две/ или пък угасената сода.
Разбитите яйца също делите на две и изсипвате в маслените смеси. Аз разбивам с миксер, защото ми е по-лесно. Добавя се и брашното – по 1 ч.ч. в двете смеси. Разбива се с миксер и е готово. В бялата смес слагате ванилията. Според оригиналната рецепта, вземате два найлонови плика, изсипвате какаовата смес в единия и ваниловата в другия, режете връхчето на плика и в намаслена и набрашнена форма слагате на дъното по дължина наполовина какова, наполовина ванилова смес. Аз го правя направо с тенджерките. Хващам ги за дръжките с двете ръце и наливам по дължина на формичката едновременно от двете. На втория ред разменяте – върху бялата смес изливате какаова, а върху какаовата - бяла. Слагате във фурната, аз я включвам на 160 град,/ според оригиналната рецепта на 180/ когато почна да наливам тестото във формата, така че на практика е съвсем леко загрята. Пече се от 30 да 45 мин, според фурната. При мен е готов за 45 мин. Проверява се, както се проверява кекс - с пръчица. Винаги се разпуква отгоре, и то доста.
Аз пека във форма 12/30/8.
Отгоре може да се сложат разбити белтъци на сняг, разбита течна сметана, шоколадова глазура или просто да се поръси с пудра захар или............просто без нищо.

източник


Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 21:54 от labrex

# 35
  • Мнения: 22 867
ШОКОЛАДОВИ ПАСТИЧКИ

голяма вкусотия за любителите на шоколада Heart Eyes



100 гр. натурален шоколад
100 гр. краве масло
50 гр. пресято брашно
100 гр. захар
1 с.л. бакпулвер
щипка сол
3 яйца
100 гр. начупени орехи

1. Включете фурната на 170-180 град, ако е газова -  на 160. Моята е електрическа, но също я включих на 160. Така че преценявайте според печката.
Разтопете шоколада и кравето масло на водна баня или в микровълновата.

2. В купа смесете брашното, захарта, солта и бакпулвера. Налейте шоколадовата смес в брашняната и разбъркайте хубаво. В купичка разбийте леко яйцата с тел или вилица и ги добавете  заедно с орехите. Пак разбъркайте и изсипете в намаслена и набрашнена тавичка с размери 20/20 см.

3. Печете 25-30 мин. Извадете, оставете около 5 мин да се охлади и може да режете на пастички. Оставете ги на решетка или в чиния да изстинат. Получават се 16 бройки.

Забележка на авторката: Ако решите, може да замразите пастичките. Опаковайте ги с целофан, след като са добре изстинали, и ги сложете във фризера. Могат да се съхраняват до 3 месеца.

Вкъщи свършват бързо, така че не се е налагало да замразявам. Това им е единствения недостатък – само 16 пастички. Но е поправимо – правят се повече дози!

източник

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 12:23 от labrex

# 36
  • Мнения: 22 867
БЪРЗИ ХЛЕБЧЕТА

От форума на Карина са, стават точно за 30-ина минути и са чудесни, когато човек няма време и бърза.



Продукти:
•   350 гр брашно
•   300 гр кисело мляко / според оригинала - Fromage blanc/
•   1 1/2 ч.л. сол
•   2 ч.л. бакпулвер
•   1 с..л. олио или зехтин
•   2 ч.л. сахар

Приготвяне:
o   Смесват се брашното, солта, бакпулвера и захарта.
o   Смесва се киселото мляко с олиото /зехтина/
o   На части се прибавя брашнената смес и се замесва тесто.
o   Тестото се дели на 8-10 равни части и от тях се оформят топчета.
o   Слагат се в тава, покрита с хартия за печене или намазана с мазнина.
o   Слагат се в предварително загрята до 210-220 С фурна 20–25 минути.
o   Пекат се докато станат златисти.

Моите забележки: Температурата и времето са относителни, така че съобразявайте се със своята печка. При мен се пекат 30 мин при 180 гр., на указаната температура горят. Аз използвам една кофичка кисело мляко от 400 грама, 2 ч.л. сол, 1 пакетче бакпулвер на Йоткер, 2 с.л. зехтин или олио, зависи с какво разполагам, 2,5 ч.л. захар и 4 ч.ч. от 250 мл типово брашно. Всъщност основно с него ги хравя и вече не помня колко отиваше от бялото - по указанията от рецептата, ако се правят с бяло брашно.

източник

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 12:26 от labrex

# 37
  • Мнения: 22 867
САЛАТА ОТ ТИКВИЧКИ - НЕВЕРОЯТНА ВКУСОТИЯ




 

Безобразно вкусно нещо! Heart Eyes


Нужни са:

500 гр пресни крехки тиквички
0.5 ч/л сол ( или на вкус)
100 мл зехтин (в краен случай – олио)
3 с/л винен оцет
2 с/л мед
2-3 скилидки чесън ( носи и повече)
магданоз, копър
смлян чер пипер

Тиквичките се измиват хубаво и, без да се белят, се нарязват на ивички с помощта на белачка за картофи по цялата дължина. Посоляват се и се оставят 30-ина минути. В това време се приготвя маринадата – в купа се смесват зехтина, меда, оцета, черния пипер, чесъна и ситно нарязаните зелени съставки, хубаво се размесват.

Изстискват се леко тиквичките, слагат се в маринадата и се разбъркват. Купата с тиквичките се оставя в хладилника поне 2 часа, отвреме на време може да се разбъркват.
Аз лично нямам толкова търпение и ги почвам по-рано от определеното време.

Страшно свежо, хрупкаво и вкусно! Непременно опитайте!

източник

Последна редакция: нд, 29 апр 2018, 19:12 от labrex

# 38
  • Мнения: 22 867
СВИНСКИ МУЦУНКИ ЗА ДЕЧИЦА





Още снимки ТУК,  а има и други итересни неща в темата.


Накратко: нужни са бутертесто, захар, стафиди или перлички за торти.
Изрязват се кръгчета от тестото с чаша, муцунки с малка капачка от някакво  шишенце. Малко кръгче се залепва за голямото кръгче, като се намокря леко с вода от долната страна. Ушенца -  за тях се използва останалото между кръгчетата тесто - закрепват се,  като се  понатисне с ножа, лекичко се "вдълбават" в голямото кръгче и се оформят. За очи се слагат стафидки. Поръсват се със захар и се слагат във фурната.

източник


Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 21:54 от labrex

# 39
  • Мнения: 22 867

СЛАДКИШ С ПРАСКОВИ



   

ПРОДУКТИ:

1 ч.ч. брашно (от 250 мл)

1 ч.л. бакпулвер

1 ч.л. канела

1/4 ч.л. сол

приблизително 200гр краве масло – 14 с.л.

1 ч.ч. захар  

1/4 ч.ч. натрошени орехи, или лешници ии бадеми

3  големи праскови, нарязане на резенчета

2 големи яйца (или 3, ако са дребни)

1 ч.л. ванилия (аз използвам течната на Йоткер)

1/3 ч.ч. пресно млеко ( слагала съм вода или кисело /но не вкиснато/, разбито с малко вода)


Смесват се брашното, бакпулвера, канелата и солта. Около 6 с.л. от кравето масло + 6 с.л. захар се карамелизират на дъното на тавичката или пък в друг съд и после се изсипват в тавата, в която ще се пече сладкиша. Ръсят се ядките върху карамела и върху тях се подреждат нарязаните праскови.
 С миксер се разбива останалото масло, добавя се ½ ч.ч. захар, бие се около 3-4 мин. Добавят се едно по едно яйцата и се разбива около минута след всяко яйце. Слага се ванилията, намалява се скоростта на миксера до най-малки обороти и се сипва половината суха смес. Добавя се  млякото, разбива се и се изсипва останалата суха смес. Излива се тестото върху наредените праскови.
Печете в нагрята фурна на 180 град, според рецептата 40-45мин. В моята фурна става за 30-ина мин., на 160 град., така че съобразявайте с фурните си.
Оставя се половин час в тавата и се обръща в чиния. Сервира се със сметана или сладолед.

Забележки: След като разбия маслото, захарта и яйцата, сипвам млякото и цялото количество суха смес. Разбърквам хубаво с миксера и заливам прасковите. Обръщам в чиния веднага след изпичането, не чакам половин час. Ако на дъното на тавата е останал неразтопен карамел, наливам мъничко вода, разтопявам на огъня и заливам сладкиша. Вкъщи върви най-много със сладолед.

източник

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 15:44 от labrex

# 40
  • Мнения: 22 867
РЕЦЕПТА ЗА ОВЕСЕНИ ЯДКИ



Запържвате в малко зехтин или олио настъргана на едро ренде главичка лук и един морков.  Може да се сложи нарязано на ситно пилешко месо или кайма и да се запържат (ако имате проблем с пърженето, задушавате, като добавяте и лъжичка-две вода). Добавяте ч.ч. овесени ядки и заливате с вода 1:3. Посолявате на вкус и ръсите с малко чер пипер. Вари се 10-ина минути.
Лелята на моя руска приятелка ни го правеше за закуска, защото е много полезно и добре засища. Аз си го хапвам и по обед или за вечеря.
От дадените продукти се получават три-четири порции. Докато е топло, е полутечно, като позастине, се стяга. Според мен е доста вкусно, а вероятно и полезно заради овесените ядки.

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 12:29 от labrex

# 41
  • Мнения: 22 867

ЯБЪЛКОВ СЛАДКИШ по рецепта на Шула Модан - много нежен и сочен.






Подготовка на продуктите-15 мин. Основа - 2 слоя ябълки, върху тях-слой тесто, след изпичане се залива с маслено-орехова смес, която му придава чудесен вкус.

Продукти:
7-8 ябълки,изчистени и нарязани на средни парченца
1 ч.л. канела
3 яйца
1 ч.ч. захар /250 мл/
3/4 ч.ч. олио
1,5 ч.ч. брашно
пакетче бакпулвер

За покриване след изпичането:
75 гр краве масло
1/4 ч.ч. захар (може и кафява, ако имате)
50 гр накълцани орехи  

Форма-с диам. 24 см.
Температура на печене 180 гр./според рецептата, при мен 170 град/

1.Смесваме нарязаните ябълки с канелата и ги изсипваме на дъното на тава, хубаво намазана с масло – на два пласта.

2.Разбиваме яйцата, захарта, олиото, брашното с бакпулвера. Полученото тесто разполагаме върху ябълките. Слагаме във фурната /аз я включих, когато започнах да сипвам тестото върху ябълките, така че съвсем леко беше загряла/ и печем 30-ина мин /пак според фурната. Проверявате като кекс, дали е опечено. Отгоре тестото се позачервява.

3.В съд на огъня нагряваме кравето масло със захарта, до нейното пълно стопяване, добавяме орехите и разбъркваме.

4.Когато сладкишът е опечен, без да изключваме фурната, го изваждаме, покриваме го отгоре с маслено-ореховата смес и пак го връщаме във фурната. Изключваме я и оставяме сладкишът още 30-ина мин.в нея.

Моите забележки: Превъзходен сладкиш, много е вкусен. В моята фурна се изпича за 30 мин.

източник

Последна редакция: ср, 30 апр 2014, 01:24 от labrex

# 42
  • Мнения: 22 867

БЪРЗО ЯБЪЛКОВО РУЛО



Продукти:

4 големи ябълки
4 яйца разделени на белтъци и жълтъци
4 с.л. захар
4 с.л. брашно
4 с.л. олио
канела, орехи, стафиди по желание
 
1, На едро ренде настъргвате ябълките и ги слагате в тава върху хартия за печене. Поръсвате на вкус със захар, канела, орехи стафиди.
2, Приготвяте тестото: белтъците и захарта разбивате на сняг, добавяте внимателно и разбърквате с лопатка 4-те жълтъка един по един, олиото и брашното.
3, Заливате ябълките със сместа и слагате във фурната на 180 град за 20-25 мин. тестото трябва да стане златисто отгоре.
4, Като се опече, завивате тавата с кърпа, внимателно обръщате наопаки върху равна повърхност и с помощта на кърпата навивате на руло.

Моите забележки: Аз слагам белтъците и захарта да се разбиват в миксера и в това време настъргвам ябълките и ги слагам в тава, добре намазана с краве масло или олио. Ръся отгоре канела, захар, орехи, стафиди. В това време белтъците са разбити на сняг, добавям жълтъците и олиото, леко разбъркани с вилица, по-малко и смесвам с лопатка. После брашното и включвам фурната - моята на  160 град /трябва да е умерена/. Заливам ябълките с тестото и слагам да се пече. За моята фурна 20 мин са достатъчни. Обръщам върху кърпа, навивам на руло и е готово. Пека в тава 23/33см. Може в по-мъничка да се направи, тогава тестяната част е по-дебела. Но аз го обичам с повече пълнеж и по-малко тесто. Според мен с кисели ябълки е по-вкусно - но това е въпрос на вкус.
На снимката е срязано на две, защото стърчеше от тортената чинията.

източник

Последна редакция: чт, 21 окт 2010, 19:18 от labrex

# 43
  • Мнения: 22 867
СЛИВОВ СЛАДКИШ С РЕШЕТКА

Стори ми се фантастичен, когато го опитах! И е много по-красив в действителност, отколкото на телефоннитe ми снимки.




   

За тестото:
300 гр брашно
100 гр пудра захар / става и с тази на кристали/
щипка сол сол
1 яйце
150 гр краве масло /може да го замените с маргарин/

За пълнежа:
750 гр сливи
3 жълтъка
100 гр захар
настъргана лимонова кора
2 с.л. нишесте
1/4 ч.л. канела
1 с. л. пресно мляко /ако нямате, не е фатално/ 

1. Замесва се гладко еластично тесто от дадените продукти, оформя се на топка и се слага в хладилника.
2. Разбиват се с вилица 2 жълтъка със захарта, лимоновата кора, канелата и нишестето.
3. Сливите се режат на половинки и се отстраняват костилките. Слагат се   в жълтъчната смес и се объркват добре.
4. 2/3 от тестото се слага в намаслена форма с откопчаваща се страна, разстила се по дъното и се издига нагоре по стената.
5. Отгоре се изсипва пълнежа. Останалата 1/3 от тестото се разточва и се изрязват лентички, от които се прави решетка отгоре. Решетката се намазва с разбит жълтък с прясно мляко /вода или олио/ и формата се слага във фурната.
6. Пече се 45-50 мин при 180 град. Сервира се студено.

Аз замесвам първо тестото, пъхвам го в хладилника и се захващам да правя плънката. Включвам моята фурната на 160 град, когато започна да слагам решетката, така че съобразявайте се със своите печки, и ако пека 50 мин, сладкишът става с по-хрупкава коричка.

източник

Последна редакция: нд, 12 окт 2008, 20:59 от labrex

# 44
  • Мнения: 22 867
СМЕТАНОВА ТОРТА "РОШЛА"

(голяма, вкусна и лека торта)










    За блатовете:

•   4 яйца,
•   2 ч.ч. захар / от 250 мл/,
•   3 ч.ч. брашно,
•   400 гр. сметана, /може и кисело мляко/
•   2 ч.л.сода или бакпулвер
•   ванилия,
•   3,5 с.л. какао

   За крема:

•   1,5 кг заквасена сметана, / 4 големи кофички/
•   1 ч.ч. захар
   
                За глазурата:

•   100 гр.краве масло,
•   2 с.л. какао,
•   3 с.л. пресно мляко, /или кисело, или сметана/
•   3 с.л.захар

Приготвяне:

тесто:
От яйцата, сметаната /или киселото мляко/, брашното, захарта и содата/угасена с лимонов сок или оцет/ се забърква тесто. Дели се на две части и в едната се добавя какаото. Пекат се два блата – бял и кафяв.Тестото не е много гъсто, излива се в тава, намазана с мазнина и поръсена с брашно. Блатовете се пекат при 180 град около 25 мин. Блатовете се оставят да изстинат. Начупват се на малки парчета, горе-долу като пъдпъдъчи яйца, т.е. на хапки.
Всяко парченце се топи в разбърканата със захар сметана и се подрежда в чиния във форма  на  торта.

Приготвя се глазурата:
В съд слагаме на огъня маслото, млякото, захарта и какаото, нагряваме и разбъркваме до пълното разтваряне на захарта. Охлаждаме и покриваме тортата, като поливаме с лъжица или направо със съда. Пъхаме в хладилника.

Моите коментарии:
За да не печете два блата, вземете по-голяма тава и изсипете в едната половина бялото тесто, в другата кафявото. Става като Ин и Ян.  Grinning Тортата е голяма, спокойно може да се направи от половината продукти. Много лека, бърза, вкусна и приятна тортичка. Ако я направите вечерта, на другия ден ще имате готово чудесно сладкишче.

източник

Последна редакция: ср, 18 дек 2019, 20:22 от labrex

Общи условия

Активация на акаунт