ИЗРАЕЛ 7

  • 35 521
  • 282
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 323
Мента от опит като учител бивш по бг.език и литература ти казвам най-трудно в нашия език е членуването и предлозите,от време на време родовете,но не чак толкова.Това и нашите ученици го бъркат постоянно,какво остава за чужденците.

# 31
  • Мнения: 1 526
Имам аз един колега, роден е в Иран, но като дете е дошъл тук (преди около 20г, много е интересна и тази история- пресичали са границата с Турция нелегално, ще ви я разкажа, но друг път). Той с голямо желание учи български думички, помни ги и доста удачно ги използва. На него също са му трудни предлози и окончания. Но това което го разсмива и хвърля в чуденка е средният род. Как така не е нито мъжки, нито женски   Thinking  ooooh!  newsm78.

# 32
  • Мнения: 1
Привет! Само да ви кажа, че от www.DMCA-removal-from-Google си свалих и гледах филмите: "The syrian bride " и "Beaufort". Филмите са с бг субтитри.

# 33
  • Мнения: 323
Имам аз пак едно питане към Петя и Тали-вие какво правите с вашите мами,в смисъл те поназнайват ли някоя дума на иврит или вие сте редовни преводачи от типа -какво каза мъжа ти или какво каза майка ти.Как се разбират със зетьовете?

# 34
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Привет! Само да ви кажа, че от www.DMCA-removal-from-Google си свалих и гледах филмите: "The syrian bride " и "Beaufort". Филмите са с бг субтитри.

А, не!  Naughty  Не може само да кажеш, сподели какви са ти впечатленията Flutter, докоснаха ли те с нещо двата филма? Аз бях много притеснена, когато давах списъка с имената на филмите, дали те са разбираеми за някой извън Израел, дали няма да изглеждат малко объркващи....

Радвам се, че се включи и то по такъв повод  Peace И благодаря за информацията   bouquet
Наминавай с някой и друг пост от време на време  Wink

По темата с ученето на български - криси, права си за проблемните сфери, спомних си за още една грешка, която любимият правеше, докато бяхме в България - казваше "На Бургас", когато имаше предвид да пътуваме към Бургас Crazy
Тали, средният род се учи със сравнение с други езици, като "it" на англ. ез. или "оно" на руски, пак не е лесно, но поне звучи по-смилаемо  Simple Smile

За който не говори иврит - едно обяснение - в иврита няма среден род, даже и като местоимение не съществува  Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 323
ако знаете на мен колко ми е трудно с предлозите и родовете в немския,пищя,ама няма кой да чуе.На всичкото отгоре имат и падежи,ненавиждам ги

# 36
 Благодаря ти Тали, за милите думи!   bouquet С удоволствие ще ви навестявам, стига да имам нещо хубаво и ведро да споделя. Иначе си падам барборана.

Аз съм с италиански език, та и в него няма среден род. Моите приятели са изумени, ама от къде сме го взели /измислили този среден род  newsm78 Ми всичко в живата природа има женско и мъжко начало...логично, нали? Но, език роден и с толкова подмолни камъчета....
А по повод отговора когато ни попитат ; как си? Та питат ме, Как си? И аз като една  българка отговарям "Горе долу" , а на италиански звучи " Су пер джу" су е горе джу е долу...та значи все едно между горе и долу....така...и те "Слушай, момиче, или си горе или си долу, средно положение  няма." Та израза си го има в езика, но те не искат да го употребяват.  Naughty

Хубава вечер на всички!

# 37
Публикувах го и си видях грешката ахахаха :"бърборана" разбира се....но все бързам и проверки не правя....

# 38
  • T"A
  • Мнения: 2 515
krisy, съчувствам ти, защото са ми казвали, че немският език е може би един от най-трудните езици!  Sad Ти подготвяш ли се за изпита? Как ти върви?

Аз съставих един много дълъг документ Whistling, в който описвам какъв е реда по организирането на сватба в Израел, какви са обичаите и традициите, какво се пише, какво се казва, с линкове към клипчета на младоженци, но стана много дълго и ще качвам нещата на порции, а вие ме питайте, ако нещо не е ясно или ако имате въпроси изобщо.

До към края на месеца ще има някои неща, които ще са ясни и за моята сватба и тогава ще мога се отчета с моята организация (но все пак имаме доста време ди израелската церемония)

Надявам се да не ви е оттегчително Blush, но свиркайте, ако нещо се улисвам  Wink

# 39
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Получава се така, че аз сама си говоря... Даже Петя мина и подмина  Sad Пете, да не си обидена нещо  Confused Ами, и ти ако не пишеш в тази тема, кой ще остане  Crazy

Тъй като и сам воинът е воин, пускам първата част от сватбената тема - организация на сватба в Израел:

В Израел има само религиозен брак, граждански не съществува, но се признава, ако е сключен в чужбина – признава се дори бракът на хомосексуални двойки, които обикновено се женят в Канада (май и в Холандия могат). Който не иска или не може да сключи брак чрез рабанута (институцията, която представлява рабините) най-често лети в Кипър, където е по-проста, бърза и евтина процедурата (а в същото време церемонията е достатъчно красива и пр.), по-рядко се ходи на гръцките острови (Крит), в България (Варна), в Прага, или в западна Европа и Америка. След това двойката може да направи церемония и празнуване на обетованата земя, като наеме човек, който да води церемонията.



По принцип се правят големи сватби – напр. сватба от 250 човека се смята за сравнително малка сватба, често се канят около 300-400 човека, но има и такива, при които числото може да достигне 800 души. Ние ще поканим по-малко от 100 човека и хич не ни е лесно да намерим място, в което да празнуваме…


Като писах, че бракът е религиозен, нямах предвид, че се сключва в синагога – равинът идва на мястото, където ще се празнува, и провежда церемонията. Младоженците трябва да се погрижат за няколко неща:

  • Място (може да е в огромна зала или в градина)
  • Кейтъринг (рядко сватбите се правят в ресторанти, а не всяко място, което се наема, предлага храна; ако сватбата е с равин, храната трябва да е кашерна – затова обикновено има месно или млечно меню, избира се едно от тях, но във всяко от тях има риба)
  • Дрехи и обувки (роклите на булките струват между 3000 и 20 000 шекела, наемането на рокля – 800 – 5000 шекела, за церемонията раменете и главата се покриват, няма много разголени булки)
  • Грим, прическа (за булката), халка/и
  • Фотограф (няколко часа преди сватбата се правят снимките за албума)
  • Списък на гостите, покани – дизайн и печат, разнасяне на поканите, събиране на потвърждения от гостите (съвместно с родителите на младоженците)
  • Подаръци за гостите (обикновено правят красива снимка)- не е задължително, но е проява на добър вкус
  • Рабанут – процедури за младоженците, избор на равин (жената ходи и на микве преди сватбата, което е изкъпване в изворна, течаща вода, за да се пречисти)
  • Музика – музиканти, които да свирят на живо или съответно ди джей, понякога има и допълнителни атракции (напр. игри за деца, ако сред гостите има много семейства с малки деца), някои двойки посещават и школа по танци, за да подготвят съвместния си танц

Обикновено сватбите са през делничните дни (неделя-четвъртък), вечер, като най-много сватби се правят в четвъртък, защото за повечето хора петък е почивен ден; може и в петък на обяд  Sunglasses

На поканите за сватбата има отбелязани минимум два часа: единият е прием на гостите (кабалат паним), напр. в 18:00, следващият задължително отбелязан час е този на церемонията – хупа – напр. в 19:30. Това означава, че никой не трябва да идва в 18:00, но към 18:30 -18:45 хората започват да прииждат. Така не е учудващото, че обикновено и хупата не започва на време (а примерно към 19:45) Joy

 Flutterследва продължение...

# 40
  • Мнения: 160
Мента, аз те чета продължавай  Heart Eyes

# 41
  • T"A
  • Мнения: 2 515
hand,   bouquet

Пускам следващата страница  Peace

 marriedНякои обичаи, свързани със сватбата

 MoneyПлащането на събитието – сватбата е изключително скъпо удоволствие и стойността и стига до 250 000 шекела (1 ш”х=5.5. евро); много двойки, които искат да си спестят това главоболие, правят сватбата си в домашни условия – хупа на балкона, само със семейството (според канона трябва да присъстват мин 10 човека свидетели=миниян), но все пак мнозинството спазва традицията на пищните празненства. Често родителите поемат част  от разходите, като това им е сватбеният подарък за младоженците (помагат с плащането на кувертите, на булчинската рокля, халките).

 Gift Прието е гостите да оставят чек, като той трябва да покрие стойността на куверта – има сайт, в който човек може да сметне колко да остави в зависимост от това какъв се пада на младоженците, какво работи и къде и кога е сватбата: http://www.mitchatnim.co.il/kamakesef/  (това е само ориентир, всеки сам си преценява - сайтът е само на иврит)

Има обичай сумата, която се дава като подарък, да е хай число, т.е. да е кратна на 18 (числото за думата живот на иврит е с числова стойност 18) Grinning

 bowuu  ladyuu Доброто възпитание повелява поканите да се занесат лично на крак на всеки гост, да се изчака потвърждение (а, ако се забави, се обаждаш да питаш), на сватбата има прием на гостите, където се благодари за пристигането, а  след сватбата се благодари на всеки гост за щедрия подарък.

•   Булчински рокли на салони в Израел:

http://www.meshi-kala.com/44096/כלות-9 (от двете страни на снимката им стрелки за разглеждане на другите снимки, хубавото е, че са реални булки, а не фотомодели)
http://www.gertes.co.il/en26.html    (кликва се по малките снимки, за да се видят уголемени)
http://www.dorin.co.il/dorin_collection.html (натискане по малките листенца, долу вляво, сменя снимите)
http://www.tulip-galery.co.il/webfiles/fani3en.htm (натискат се малките снимки и с back към главното меню)


Ще си почина малко  Blush и ще се върна с последните странички - религиозни традиции и символики smile3523

# 42
  • Мнения: 323
аз пък чакам продължението з религиозните традиции и символики-те определено ме интересуват.Аз се омъжих в четвъртък на 12.07 ,две хубави числа и съм доволна
Насрочили вече дата на сватбата.Навън ли ще бъде или вътре в ресторант или пък си решила да е не традиционна?

# 43
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Voila    ТРАДИЦИИ ЗА ЕВРЕЙСКАТА СВАТБА



Без значение дали равин ще жени младоженците (или гражданско лице, чиято церемония не е официална), традицията се спазва в някаква степен (ако е с равин – поради липса на избор, а ако е с гражданско лице – двойката си избира какво да спазва)

Бракът сред евреите се издига до святост (смята се за мицва = праведно дела, защото в Тората е написано „Не е добре за човек да бъде сам…”, и още много подобни, да не цитирам). За това второто име на сватбата е освещаване (кидушин (арамейски корен има думата)), и когато мъжът се жени, казва на бъдещата си съпруга, че тя му е осветена (мекудешет). За целта той трябва да я откупи, но в днешно време това е съвсем символично (само на хартия, за пред равина)

•   Кетуба – брачният договор; ако бракът е религиозен, кетубата е написана на арамейски и чрез нея младоженецът се задължава да се грижи за семейството; светските кетуби са с по-свободни текстове Peace (превела съм няколко, ще ви ги покажа). Кетубата се подписва преди сватбата в присъствието на свидетели (мин 2 бр.), но се чете на самата церемония. Кетубата се дава да се пази на жената.  ladyuu (класическият вариант се подписва само от мъжа, гражданския - от двамата)

•   Хупа – някога това е било стая, в която са прекарвали първите дни от брака си, но вече понятието се отнася само за бялото покривало на четири стълба, под което се извършва самата церемония: http://www.ybay1.co.il/GaleryImg/gal1905.jpg

http://www.flowerstudio.co.il/pictures/he/editorpics/05140011%20%5B640x480%5D.JPG
 PartyПод хупата се нареждат младоженците и семействата им. Тя символизира дом.

•   Халка – според канона мъжът слага халка на жената (тя на него – не!). Халката замества парите, с които се откупува булката. Интересно е, че по отношение на халката също има много символи: тя трябва да бъде с прост дизайн, да не е натруфена и да не оставя впечатление, че струва повече, отколкото е истинската и стойност; освен това трябва да бъде купена с пари в брой, а не с кредитна карта, защото не може да бъде дадена на жената, ако не е пълно притежание на мъжа (ако е купена на разсрочено плащане, докато не бъде изплатена магазинът също има някаква собственост върху нея). Няма да се спирам на подробности, но годежният пръстен е достатъчен според каноните, брачната халка е нещо допълнително, което хората правят от любов към бижутата… Съвременните двойки слагат халка и на мъжа, но това също не е според канона. newsm56

Булката подава показалеца на дясната си ръка, а младоженецът спуска пръстена (след  това може да се премести на друг пръст)

•   Благословения   Innocent– казват се няколко благословения: напр. когато се отпийва вино, се благославя  Създателя на гроздето (общо 7 са благословенията от този тип); когато мъжът слага халката на жена си и казва „Ето, осветена си ми по религията на Израел и Мойсей”  (הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל); когато чупи чашата в памет на разрушения храм, казва за Ерусалим „Ако те забравя, забрави десницата ми”
 
•   Покриване на булката с hinuma = було, каквото слагат и булките по света – покрива лицето, а в случай, че роклята е с открити рамене, булото покрива и раменете (или се слага някакъв допълнителен шал на раменете за самата церемония). Традицията започва заради покриването на Ривка (Ребека) от Ицхак (Исак), извършва се от младоженеца преди влизането под хупата, откриването на булката става при казването, че е осветена на мъжа си (за да могат да се целунат като хората) kiss

•   Чупене на чашата – както споменах, това се прави за зехер Йерушалаим (помен на Ерусалим – храма)/зехер лехурбан (в памет на разрушението(на храма)); целта е да се напомни, че няма пълна радост докато няма и храм. При чупенето на чашата могат да се споменат починали близки (напр. моят мъж  не е сигурен дали ще спомене храма, но ще почете паметта на дядовците си). Заради този обичай е и вярването, че счупеното е на късмет (след чупенето на чашата младоженците се поздравяват с Мазал Тов – буквално преведено – добър късмет) cheers

Съвременните сватби, които се извършват от граждански лица, дават място на равноправието на жената като тя също може да счупи чаша, да каже благословия и най-вече – да каже на съпруга си, че той и е осветен (но това е само за сватби без равини). Simple Smile 4470

 Flutter  Следва...

# 44
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Няколко сватбени клипа:

http://uk.youtube.com/watch?v=kY0xxVlhlv4&feature=related
Тези два клипа са направени като презентация от снимки (сватбата на Боаз и Яел)
http://uk.youtube.com/watch?v=ec3Vxyrsfbo&feature=related
http://uk.youtube.com/watch?v=QJQARModdp8&feature=related

Чупене на чаша от двамата младоженци (явно гражданска церемония):
http://uk.youtube.com/watch?v=r6vKzCV8Huw&feature=related

Сватбен клип на една по-религиозна двойка:
http://uk.youtube.com/watch?v=njzR4mr_zVE&feature=related

Криси, да отговоря на въпросите ти: в България ще подпишем на 06.07.'08 - мислихме за това, че в датата има някаква прогресия, а за израелската сватба си бяхме избрали датата 13.09. (13 е числото на любовта), но ще ни се наложи да променим датата, защото имаме проблеми със запазването на място. Иначе тукашната церемония ще бъде навън, но кои традиции точно ще спазим и кои ще прескочим още не знаем...  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт