ИЗРАЕЛ 7

  • 35 434
  • 282
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В навечерието на 60я рожден ден на Израел започваме новата седма тема  Grinning


   

 Heart Eyes Насладете се и на предишните ни теми:

Израел - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=248324.0 -   Първата тема , в която разгледахме много туристически места в Израел, виртуално пътешествахме, библейски истории за Моисей, цар Давид , Йосиф и др., много  видео и снимки от разни места, религиозни предмети и мн. други...


Израел 2 - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=253573.0  - говорихме за кибуците , за здравната система в Израел, малко захванахме от изкуството , за детските градини , Историята на цар Соломон , израелски фирми в България ....

Израел 3 - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=255974.0 - Шиндлер и списъка , Холокоста, хобита на израелците, пещерите КУМРАН, рицарите темплиери и свещенният граал, царица Естер и харема на царя, Нострадамус, Кабала и дървото на живота, римския път към Ерусалим, сняг и ски в Израел, мини Израел за туристите с макети, кратка история на Ерусалим, синагогата в София, зоопаркове, сафарита  и други.

Израел 4http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=266420.0  - Брак между български и израелски граждани (евреи в частност), малко иврит разговорно да научим , селището Назарет , пресъздаващо живота преди 200 години близо ....,  Витлеем , Летището  - снимки , принципи на юдейската вяра, Градът на цар Давид в Ерусалим (видео и снимки),  Мъртво море пак , амулети за дома , талисмани с йероглифи, зло око, град Ерцелия ( снимки),  плажа в Тел Авив , за обрязването при момченцата, как празнуват израелците и завършихме със спор  по  конфликта в близкия изток.

Израел 5http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=274166.0 - Музика , Парк ТИМНА , Национални носии , Израелско  кино, празникът Пурим  и маскирането,Хайфа и Бахайските градини - снимки от Тали, електронна Тора, козметика от Мъртво Море, град Рамат Ган, град Кфар Саба, пазарът в Яфо, аборт в Израел ,Беер Шева, Вагнер , Винопроизводството.

Израел 6 -   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281925.0 – курортен град ЕЙЛАТ, Израелски Върховен съд, заведения (ресторанти, кафенета), Рут Вестхаймер, приемане в юдейството – гиур (разказа на Петя), Кибуц Кетура в Негев, още филми, изпитани рецепти от израелската кухня, почти всичко за ПЕСАХ, честване на Деня на Холокоста, Деня на загиналите във войни, траур при евреите, Виа Долороса и няколко библейски истории, израелски детски песнички, Галилейското езеро – Кинерет, и още много др. интересности


Добре дошли    bouquet

Последна редакция: ср, 07 май 2008, 18:37 от Mentha

# 1
  • Мнения: 160
Е хайде да ни е честита новата тема с щастливото число 7  Heart Eyes!

Тали, в голяма чуденка сме с това гражданство  на бебето. Тя сега си има бг защото е родена тук, след около 3 години ще има и канадско но понеже ще стоим в Израел няколко месеца искаме да й изкараме израелски паспорт за да я запишем на педиатър. Мъжа ми има осигуровка в Клалит и тя там ще бъде заведена като пациент ако недай си Боже се наложи нещо. Освен това мъжа ми няма грам доверие на българските доктори затова иска да й пусне пълни изследвания каквито ще се полагат и да я прегледа тамошен лекар.

Това означава, че след 3 години трябва да отменим или бг или израелският паспорт защото и трите държави не разрешават повече от 2 гражданства.  В голяма дилема сме ще видим тогава какво ще правим. Както и да е тя като стане на 18 години може да прави каквото реши, да възстанови или отмени който паспорт иска поне и даваме избор  Wink.

Аз като идвам в Израел си правя застраховка от БГ обаче е гола вода защото те правят всичко възможно да не ти изплатят нито лев  Naughty. Наложи ми се само веднъж да се прегледам за нещо като настинка и платих 250 долара  Shocked които после не ми ги възстановиха. Тъй че аз си правя застраховка но дано да не ми се налага да я ползвам.

Това лято като никога майка ми ще има отпуска и свекърите я поканиха на гости! Така че тя ще лети с нас, ще остане може би 10 дни и ще лети сама а ние оставаме. Тъй че и аз се присъединявам в клуб "Бг майка туристка "  Laughing.

То не остана време я да се стягам аз да отслабвам че не си влизам много в дрехите отпреди бременността  Embarassed.

# 2
  • Мнения: 160


Честит ден на независимостта!

Гледам сама съм  във форума, празнувате вскички   bigdance2

# 3
  • Мнения: 323
Честит ден на независимостта.весело изкарване на празника,много усмивки и мир в душите.

# 4
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Здравейте, момичета!
Споделете как отразяват днешния израелски празник там, където сте (в България, Австрия   Wink).

Аз гледах в сайта на ВВС и открих, че в рубриката "Деня в снимкки" вчера е имало снимка от българското отбелязване на Св. Георги: http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/7386102.stm (4та снимка)
Освен това попаднах на една статия, която представя двете гледни точки на ерусалимци (а има и трета, но в статията са я пропуснали) - на палестинското население, за което този ден е Ал Накба=Катастрофа, и на еврейското население, което в общия случай празнува: http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7389052.stm

Ние вчера бяхме на празничен концерт и беше много весело, цялото тяло ме боли от танците, а сега пак ще излизаме - обаче възрастта си казва думата  Laughing не сме за такива щури веселби вече. Можехме да видим светлинното шоу на кикар Рабин и то доста приличаше на празнуването на 2007 год. в София, когато се отбелязваше и приема на България в ЕС  Simple Smile Снимките на зарята не са сполучливи, но ще ги покажа по-късно Flutter
Ето и изпълнителите от концерта: Иври Лидер, който по правило прави страхотни концерти - много е хубаво да се гледа на живо: http://www.ivrilider.com/english/ (давам сайта му, но има и негови клипове); една група Моника секс, по-малко известни са и направиха малко изнервящ саундчек, но накрая и тяхното шоу си струваше (линк към една тяхна песен):
http://www.youtube.com/watch?v=I07p_jiFeto&feature=related

И накрая вече си тръгнахме, беше към 1:15 и бяхме уморени от ходене и танцуване и изведнъж чухме Дана Интернешъл, а тя пък е голяма атракция и се върнахме да я погледаме, но не изгледахме всичките и изпълнения. Беше много смешна, когато отпиваше вода, но все едно пие нещо друго и изкоментира  hahaha"Пия като мъж!"  Joy Трудно ми беше да намеря непровокативен клип, накрая се спрях на нейно изпълнение с една войничка (стар запис от Широтром, което е благотворително армейско шоу):
http://www.youtube.com/watch?v=RnzFeLYoK8Q&feature=related
Най-общо - в тази песен се пее, че има момичетата, които лесно се захласват по мъже, но тя не е такава  Whistling

Хайде, чао ви за сега, че авиошоуто на плажа ни зове  Grinning


(моят мъж вчера яде толкова джънк фууд на концерта, а сега не мога да го събудя  ooooh!, колко ли лупинги изпускаме заради него)

# 5
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
ЧЕСТИТ ДЕН НА НЕЗАВИСИМОСТТА НА ИЗРАЕЛ!
И ние днес празнувахме, учениците от 134 у-ще, учители, родители на купон в Борисовата градина.На децата раздадоха шапки, знаменца и израелска закуска .Имаше много песни, танци ,игри и весело настроение.
Това е от нас!  bouquet

# 6
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Е хайде да ни е честита новата тема с щастливото число 7  Heart Eyes!

Тали, в голяма чуденка сме с това гражданство  на бебето. Тя сега си има бг защото е родена тук, след около 3 години ще има и канадско но понеже ще стоим в Израел няколко месеца искаме да й изкараме израелски паспорт за да я запишем на педиатър. Мъжа ми има осигуровка в Клалит и тя там ще бъде заведена като пациент ако недай си Боже се наложи нещо. Освен това мъжа ми няма грам доверие на българските доктори затова иска да й пусне пълни изследвания каквито ще се полагат и да я прегледа тамошен лекар.

Това означава, че след 3 години трябва да отменим или бг или израелският паспорт защото и трите държави не разрешават повече от 2 гражданства.  В голяма дилема сме ще видим тогава какво ще правим. Както и да е тя като стане на 18 години може да прави каквото реши, да възстанови или отмени който паспорт иска поне и даваме избор  Wink.

Аз като идвам в Израел си правя застраховка от БГ обаче е гола вода защото те правят всичко възможно да не ти изплатят нито лев  Naughty. Наложи ми се само веднъж да се прегледам за нещо като настинка и платих 250 долара  Shocked които после не ми ги възстановиха. Тъй че аз си правя застраховка но дано да не ми се налага да я ползвам.

Това лято като никога майка ми ще има отпуска и свекърите я поканиха на гости! Така че тя ще лети с нас, ще остане може би 10 дни и ще лети сама а ние оставаме. Тъй че и аз се присъединявам в клуб "Бг майка туристка "  Laughing.

То не остана време я да се стягам аз да отслабвам че не си влизам много в дрехите отпреди бременността  Embarassed.

Здравейте и Честит Празник на всички празнуващи!   bouquet  bouquet  bouquet
 Аз се отнесох с празника, защото наща градина е религиозна и ПОЗАБРАВИХА  ooooh! да отпразнуват.

Hand, извинявай че се намесвам без да съм запозната за какво става въпрос, но ако правилно съм разбрала се притеняваш за медицинските услуги докато сте в Израел. Аз понеже поради една или друга причина съм проверявала и знам, че дори и да не си гражданин на Израел можеш да си плащаш медицинска застраховка и да я ползваш докато пребиваваш там ако се наложи. Естествено трябва да се провери в Клалит(например където съпруга ти си плаща застраховката) как стоят нещата с временните застраховки, защото предполагам всеки случай си е специфичен. Забравих да уточня, че застраховките са към самата Купат Холим(здравна каса), а не към Битуах Леуми( народното застраховане).
 Peace

# 7
  • Мнения: 323
Добрто Утро-чакам снимки,придружени с интересни разкази за вчерашния ден.Тук беше тихо и скучно,нямаше хора,всички празнуваха.
Редно да ни осветлите по въпроса....
А аз ще се постарая посредством съпруга си да ви напиша ,а той преведе вицове за евреи,написани са немски,но това е една сложна плетеница от думи,която аз все още трудно превеждам.Тоест превеждам буквално,ама се оказва,че има преносен смисъл,а това ми се губи.

# 8
Здравейте, мили момичета!

Макар и на патерица, от сърце ви честитя току-що отминалите празници! Бъдете здрави и щастливи вие и вашите семейства! Нека небето над домовете ви да е синьо, спокойно и ведро!   bouquet

Приемате ли една мама, която незнайно поради какъв факт, чувства Държавата Израел близка на сърцето? Ако искате мъничко да разкрия....кумовете ми са евреи...много пъти съм била в Израел на екскурзия...завършила съм специалността История в Университета, а тясната ми специалност е Съвременна нова и най-нова обща световна история и защитих с дипломна работа на тема, ха познайте.....Създаването на Държавата Израел...не беше писана такава тема до този момент / дипломирах се малко след "нежната революция"/ Тази тема е била табу по времето на управлението на Живков.
Дали задоволих любопитството ви не зная, поне опитах  Hug
Прегледах старите теми, но именно първите които дават информация и снимков материал за страната. Искрено благодаря на момичетата, които са се постарали да я представят. Това е невероятно красива и уредена страна, единственото което искам за този район, чиито проблеми са ми ясни до болка се нарича МИР.
Невероятно интересно за мен е всъщност са празниците и то пречупени през вашето ежедневие. Koгато човек посети една, коя да е страна, вижда нейните монументи, паметници, музеи, но до ежедневието на обикновените хора не може да се докосне. Това пък е интересно за мен.  Hug
Желая ви прекрасен ден!

# 9
  • Мнения: 323
малко повече инфо за твоята дипломна работа-любопитна съм

# 10
  • T"A
  • Мнения: 2 515
 welcome Karmella, добре дошла!    bouquet
Аз лично много бих се радвала на присъствието ти в тази тема!!! Питай каквото ти дойде на ум, все ще се намери приказливка, която да разкаже  Grinning

hand, за отслабването ще поговорим допълнително  Wink Ти поне имаш оправдание, а аз напълнявам преди да съм забременяла  Blush

Такаааа, качих снимките, но предупреждавам, че не сме ги направили добри  - даже ме ядоса, че е имало някакъв боклук на обектива и всички снимки са с петно  ooooh! Да ви разкажа какви снимки качих: в началото има 3-4 снимчици от вечерта на концерта (сцената, зарята, и някакви странни ходещи реклами Blush, пропуснала съм да снимам храната, която продаваха и насядалите по тревата хора...)

 newsm52 След това има поредица от няколко снимки, които направихме на плажа в Тел Авив - на една от тях ще видите колко много хора имаше, има и няколко от авиошоуто, но, за съжаление, не съм успяла да предам в снимки красотата, която беше най-вече в акробатиките - из самолетите се вижда как зареждат хеликоптерите гориво във въздуха от един самолет, разни такива неща... А аз изгорях от слънцето - у ж а с !!! Crazy

И накрая - снимах как са украсени улиците, сградите, домовете, колите.... Навсякъде беше със знамена. Винаги окачват много знамена, но тази година беше нещо изключително - по мое мнение, не помня други години да е имало чак толкова много знамена. Само на една от снимките се вижда семейство на полянка с пушеци от барбекю, защото не ми беше удобно да снимам хора...


 за сега може да разгледате този албум:
(паролата е 080508 - датата на събитието...)

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=244675

 Party Заповядайте!  Grinning


# 11
Благодаря, Мента, от сърце благодаря за радушния прием!  Hug

Ще ви навестявам, но елегантно, без да дотягам  Grinning

Простете ми ако сбъркам, нова съм и неумело си служа, но ще се науча с разните му опции.
Мента, ще се обърна към теб. Четох постовете ти за израелското кино. Толкова си мила да споделиш как се развива то. Аз не съм киноманка, признавам, аз пък съм книгоманка/ама ужасна, непоносима/ е свързано е все пак с онова, което се занимавам. Обаче мога ли да кажа, че съм киноманка само по отношение на филмовите продукции, които касаят историята и живота на Израел. Въпросът ми е...Кои филми бих могла да си сваля от нета, а дали има такива например в замунда?
А на теб Криси, какво да разкажа? какво по-точно те интересува?
Аз сама си избрах темата. Научната ми ръководителка ме подкрепи, само каза че ще ми е трудно..Тя е професор по история на международните отношения, които касаят Близкия изток.  Преди това / още девойка, исках да уча журналистика, та от тогава датира желанието ми да задълбоча знанията си за региона/. Исках наистина да е за Израел и да не е разглеждано. Имах в работата си колежка еврейка, която обичам и уважавам безкрайно. Благодаря ти Рут! Тя и дъщеричката й която работеше в библиотеката в Шалом, ми помогнаха за да ходя там и да чета....ако знаеш колко дни съм прекарала там....литература не се изнася...само четях и водех бележки....Не ми се смейте, но бях тръгнала да уча езика за да чета в оригинал....нищо лошо,обаче времето притискаше...та това е...и да добавя...понеже до този момент се бе прокрадвала само руска литература по въпроса, беше изключително тежко и трудно...естествено четох тях, но най-вече от двата западни езика, които владея, защото исках максимално да съм обективна, максимално точна....и накрая нека се похваля...Защитих отлично,а председателят на комисията  ахахах  #Crazy пита ръководителката ми за моя скромен произход.....минали са години...дипломата ми не ми върши работа..работя съвсем друго...но знанията и погледа за историята и развитието на света никой не може да ми отнеме....Спирам тук. Ще влизам с удоволствие, но много се притеснявам, че ми е трудно да напиша два реда....толкова се стремя, а все излиза дълго.
  bouquet   bouquet   Grinning
Хубав ден. До скоро.

# 12
Току-що разгледах снимките. Благодаря Мента, за удоволствието да ни направите съпричастни към празника. Беше отбелязан по бг телевизията, но с картичък репортаж.
60 годишнина е това, не е шега. Но, мили момичета, вижте какво нещо е историята....дори и не малък период от години, изглежда мъниче на фона на вековете....а за един човешки живот да не говорим!

# 13
  • Мнения: 323
Karmella това,което ми е интересно е самия процес на създаване и принципа на създаване на самата държава?
Meнта мила ,снимките съвсем не са лоши,но можеше да бъдат и по-хубави-ха,ха....
Разбирам,че героите са уморени от празненства,ама те у вас не свършиха ли вече?Щото тук полето на писмени изяви нещо замря,няма тръпка.
Тук у нас не се усети вашия празник -да не забравяме това е Австрия,по разбираеми причини нямаше и да се усети.Все още има стари фашаги,живи при това..(без коментар)
А тази снимка със скарите ми напомни за Бг в минало,добро в някой отношения време.тук такова нещо със скари няма как да се случи.
Karmella с мъжа ми сме (особено ) той книгомани и в червата си,аз защото съм филолог,а той защото е откачен"дон Кихот",чакам времето да се осъзнае.Но от руските сайтове се свалят книги като за световно,а вкъщи имаме тон хартия

# 14
  • София
  • Мнения: 0
Здравейте мили момичета!
Мисля, че никога не е късно да се честити 60 ГОДИНИ, ИЗРАЕЛ !!!

Върнах се от Израел на Великден, а бях там за Песах. 

Обичам Израел, но само аз единствена от цялата си рода останах тук в България.  Завърших тук образованието си - и не съжалявам, омъжих се за прекрасен мъж, имам две чудесни, вече голями момчета - на 33 и 27 години! Съвсем скоро малкият ми син ще се жени и мога да потърся и съвет от вас.  Четох вашия форум и ви чувствам близки  Embarassed!
Често пътувам до Израел, мисля, че си имам две родини и, че това никак не е лошо!  Grinning Преди като ходех до Израел, с моите братовчеди и братовчедки обикаляхме страната с колите им, но сега при това мое посещение се записах на две екскурзии - до Ерусалим и до Хайфа. Беше невероятно преживяване! Да, била съм по тези места и преди, но никога не съм била на организирана екскурзия! Направих много снимки - ето две:
 
Ерусалим



Бахайските градини

Последна редакция: пт, 09 май 2008, 17:22 от hamsa

Общи условия

Активация на акаунт