Примерна схема на захранване (7)

  • 53 425
  • 599
  •   1
Отговори
# 270
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 595
silvip не си писала колко голямо е бебчето ти. По отношение на сокчетата е изписано доста - дават се след 1 год., тъй като организма на бебчето не боже да се справи с киселините на сока. Из форума има даста изписано за захранването. Ще си позволя да копирам от поста на Никки следните линкове, с които да се запознаеш:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=290478.msg7396473#msg7396473
По отношение на пюретата/каши, започва се с 2-3 лъжички, като постепенно се увеличава дозата на храната, с която захранваш. От новата храна даваш от 3 до 5 дни, за да проследиш дали няма някаква алергична реакция. След това продължаваш по същия начин с друга нова храна. Твърдата храна я даваш преди или след кърмене, в зависимост от това дали искаш да заместваш хранене или само да запознаваш бебка с нови вкусове.
Съветвам те да се запознаеш подробно със схемите за захранване, които са писани тук и да си избереш някоя, с която да започнеш. Но ако е по-малко от 6 месеца бебето ти - добре е да изчакаш.

# 271
  • Мнения: 114
Страхотна тема!Бебешорко ми е на 3месеца и 21 дни!дадох му малко плодово пюре,въпреки препоръките по форумите за късното захранване,и познайте много му хареса!дали да продължа да му давам?ако има мами захранили рано моля ви пишете ми!имали ли сте проблеми след товаБ

# 272
  • Мнения: 6 441
Пате, детенце започна ли отново да хапва повече?

Искам да ви питам давате ли купена кайма и шунка на децата си?
Да,хапва малко повече от преди,но според мен пак не е достатъчно.

Кайма давам само домашна.Ако няма-по-добре никаква  Naughty Шунка също не давам  Peace

# 273
  • Мнения: 527
Момичета пак имам въпрос WinkЗахраних с риба-сьомга,но сега искам да дам треска и моруна,трябва ли и с тях да захранвам като различен вид риба,или щом вече съм дала риба да давам смело всякаква?И накой давал ли е от нощните менюта на Семпер,има с риба и паста,но не знам няма ли да стане много ,след като и на обяд е ял зеленчуково или месно пюре newsm78

# 274
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
natalii аз съм давала точно това пюре на Семпер. Петър обаче не ги харесва изобщо /като марка става дума/. А, относно това дали ще му стане много, ако дадеш вечерта риба - не мисля, първо защото това не е системно и от един път едва ли ще стане нещо, може би просто трябва да е малко по раничко, преди лягане. При Петър доста често се случва вечер да яде ядене с месо, при положение, че и на обяд е консумирал месна манжда, общо взето е както дойде вече  Embarassed Рибата мисля я считай за въведена, макар че то от риба до риба има голяма разлика и все пак ми се ще да кажа да внимаваш, че има и по мазни риби... Thinking

doretoo тук във форума всеки сам решава, кога, как и с какво да захрани. Да, ние ще ти препоръчаме да изчакаш, но все пак ти си тази, която решаваш. На първа страница има статии, прегледай ги.

silvip Между захранването с отделни продукти се прави пауза от 1-3 дни, в които детето е само на кърма /АМ/, да. Ако си решила да започнеш със зеленчуци, нека това да не е морков. Остави го за втори-трети зеленчук, не е съвсем безобиден. Въведи 6-7 зеленчука и тогава въведи плодове. Всичко при захранването се дава най-добре до обяд, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в рамките на деня. Едва, когато въведеш значителен брой плодове, зеленчуци и да речем 1-2 безглутенови зърнени може да изместиш плодовете следобяд. Не се тревожи излишно ние ще помагаме с какво можем. Успех и дай повече инфо за бебето.

# 275
  • Мнения: 1 449
Ники, Косе Босе можете ли да ме посъветвате на нашата възраст какво ще ми препоръчате да въведа като следваща храна.

... явно не й понася тази съставка, която определя червеният цвят в зеленчуците и плодовете

Червените плодове имат повече пигмент – ликопен и каротин, които биха могли да предизвикат алергична реакция. Това се отнася както за деца с хранителни алергии или склонност към такива, така и за здрави деца, на които обаче се предлага голямо количество червени плодове.

-> Има препоръки червените плодове да се избягват превантивно до 1 год. при деца с алергии от типа на атопичен дерматит или екзема. При здрави деца са напълно допустими след 8 м.
-> Има и препоръки червените плодове да не се изключват от менюто на деца с АД или фамилна обремененост с АД, тъй като рядко предизвикват алергии. Това е становището на Швейцарската педиатрична асоциация, която по принцип дава доста предпазливи и умерени насоки за захранване. Има и други мнения, че алергията към червените пигменти всъщност е много рядко срещана.

Проблемите с червените плодове са различни и зависи по-скоро от техния вид: при доматите проблем е киселината и съдържанието на хистамин; при ягодите – киселината и способността да освобождават хистамин; при черешите – високото съдържание на пестициди; при екзотични/тропически плодове – непривичността за консумация по дадени географски ширини, по принцип екзотичните плодове се считат за потенциален алерген преди 8 м.

Тъй като сега е сезона на черешите, алтернатива на класическата череша са светлите видове череши. Има мнения, че те не би трябвало да са проблем.

Ако е наистина алергия към червения пигмент, трябва да се избягват:
- източници на ликопен: кайсиите, динята, пъпеша и др.
- цвеклото


След 8 м.

Зеленчуци: тиквичка, броколи, карфиол, лук, праз, зелени подправки (магданоз и копър), пащърнак, краставица. Грах и спанак най-добре след 10 м.
Плодове: пресни плодове, които са слабоалергизиращи, нискокиселинни и местни (ябълка, круша, грозде). Предвид предстоящият сезон може кайсии, праскови (те са слаб алерген), пъпеш, диня, червени сливи.
Риба и месо: Рибата се препоръчва около 2 месеца след захранване с месо. Основните видове меса е добре да се въведат в рамките на поне 2 месеца. Зависи кога е било началото, след птичето може телешко, агнешко или свинско, редът няма значение. Може да се въведат и в рамките на около 3 месеца, за да се даде възможност на организма и вкуса да привикнат по-плавно.
Каши: елда, просо, кафяв ориз, киноа, царевица.

# 276
  • Мнения: 317
Косе-Босе, Ники благодаря ви момичета много  bouquet  bouquet
Надявам се да греша, но така се получава найстина след консумация на домат, манго и череша се получи обрив. Като черешата е домашна, което не значи, че не е пръскана, но все ппак, не знам и то при положение, че я измих и варих поне 5 минути  Shocked
Ще видим догодина пак ще пробвам, дано да няма проблем, че това с алергиите Rolling Eyes

# 277
  • София
  • Мнения: 1 833
Косе Босе, само да те попитам защо граха го поставяш  в подходящи храни за след 10 м?  Досега на няколко места съм чела, че може да се включи по-рано - след 6-тия месец.www.wholesomebabyfood.com/www.homemade-baby-food-recipes.com/index.html и в повечето пюрета с месо го има. Даже в каша на Фризокрем - ориз и царевица има грах. Та затова си мислех да го въведа по-рано, за да мога да давам някои месни пюрета след като въведа месото. Но ако му е рано, да взема да изчакам.

Последна редакция: вт, 03 юни 2008, 12:52 от Home raider

# 278
  • Мнения: 3 157
Какво ще кажете за бялата черница?Има ли смисъл да се дава?Вчера дадох черна и му хареса.В бялата има ли нещо по-различно?

# 279
  • Мнения: 6 441
Какво ще кажете за бялата черница?Има ли смисъл да се дава?Вчера дадох черна и му хареса.В бялата има ли нещо по-различно?
И аз да попитам за тази черница.Още не съм давала,но си мисля дали мога.. Thinking

# 280
  • Мнения: 1 100
И аз мислех да въвеждам грах /от готово пюре/ след навършване на 7 месеца, т.е в започнат 8 месец. Така е според унгарската схема на захранване. Косе-Босе, защо препоръчваш след 10-ти месец - заради възможни проблеми с люспичките или нещо друго? Даже имам готово пюре само с грах за 4-ти месец, но ми се стори доста екстремно и взех комбинирано - морков, картоф и грах.
Никки, защо морковът не е добър за първи зеленчук? Аз точно с него започнах. Embarassed Очаквах да се запече /яде го 6 дни/, но не. Изобщо не е имал проблеми с изхождането, независимо какво е ял.

Какво мислите за прасковите в готово пюре, дали мога да дам /ако намеря без захар/? Патронажната сестра постоянно напира да въвеждам плодове. Вчера пак. Каза, че вече можело да яде всички плодове без ягоди, малини и къпини.  Shocked

# 281
  • Мнения: 1 449

Грах

В минимално количество т.е. като съставка на пюре или каша най-често срещаната препоръка е от 8-10 м. нататък. Има и схеми с диапазон 6-9 м. По памет цитирам препоръките за захранване на Швейцарската педиатрична организация, в която грах се въвежда след 12-14 м.

Като основно предимство на граха се изтъква съдържанието на желязо и други минерали, както и витамин С – което всъщност не е кой знае какво предимство при условие, че се предлага минимално количество грах, при това става въпрос за много ниска усвояемост на растителното желязо.

Грахът има смисъл да се въведе по-осезаемо от 10-12 м. нататък, тъй като има високо съдържание на белтъчини и може да бъде добра алтернатива на месото (въпреки че неговите протеини не са чак толкова ценни). Тогава реално може да се използва и ценния му витаминен и минерален състав като се предлага по-голямо количество. Отделно, ако се приготвя домашно пюре, задължително се почиства от люспите поне до 12 м. В готово пюре е ок. Освен това, растителните белтъчини на граха са специфични и зависи с какво се комбинира, което е доста трудно в началото на захранването.

Грахът е от този тип храни, които не са толкова важни за възрастта 6-10 м., тъй като могат да се предлагат в ограничено количество. Другият проблем е, че може да създаде чувство на тежест и подуване на стомахчето, което на този етап да бъде за сметка на поемането на друга, по-важна храна. Същото се отнася за спанака, зелето, лещата и брюкселското зеле например. Между другото, точно за тези зеленчуци плюс граха има и най-голямо разминаване в различните схеми на захранване – противоречието е свързано с това, че са слаб алерген и добри като състав, но с тежка целулоза или тежък белтъчен състав.

- Допустим след 6-8 м. 
- Добре е след 8 м.
- Най-добре след 10 м.
==> По повод на питането от предишната страница, там грахът е в групата на зеленчуци след 8 м., с уточнението, че след 10 м. е най-добре.

# 282
  • Мнения: 112
Никки, защо морковът не е добър за първи зеленчук? Аз точно с него започнах. Embarassed Очаквах да се запече /яде го 6 дни/, но не. Изобщо не е имал проблеми с изхождането, независимо какво е ял.


Не съм Ники но мисля че мога да ти отговоря.
Морков може да се въведе през първия месец на захранването, като е добре преди него да са въведени 2 - 3 други зеленчука. Причината да не е първи въведен зеленчук, е че някои деца получават алегрия от него. До колкото разбирам не сте имали такъв проблем. Така че не се притеснявай.Нека и Ники даде своето мнение все пак въпроса е отправен към нея.

# 283
  • Мнения: 221
  И аз с едно въпросче. Захраних на 6 месеца с оризова каша. Искам вече да въведа глутена. Мога ли да го направя с каша "5 зърнени храни", при положение, че досега сме въвели само ориза? Всяка от тях (пшеница, ечемик, ръж и овес) по отделно ли трябва да въвеждам? Или ако е така, с какво е най-подходящо да започна глутена.

# 284
  • Мнения: 276
здравейте и от мен. чета ви от известно време и сте ми много полезни
ние сме в началото на захранването. започнахме малко след навършване на 6 месеца. тиква, картоф и морков
и сега не знам как да продължа. пюретата, които съм купила като смес имат или ориз (в тиквичките, които смятах да въведа), а той не ми е въведен, или грах или броколи/карфиол. ще ми се да въведа още един зеленчук преди да почна с оризовата каша
чушка няма как да сготвя сега, защото не знам откъде да взема сигурна чушка, а и май не им е много сезона
още не сме правили изследвания и не знам как е хемоглобина, но беше изключително кърмен до 6тия месец

другият ми въпрос е относно царевичната каша. намерих само на фризокрем безмлечна и вътре пише съдържание на захар. някой знае ли колко е това съдържание, т.е. допустимо ли е. аз съм диабетичка и много ми се ще да отложа захарта (или поне добавената захар) за доста по - натам

благодаря предварително за отговорите

Общи условия

Активация на акаунт