Отново за детските градини

  • 11 445
  • 68
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 300
Здравейте девойчета! Wink
Искам да ви попитам какво мислите за детските градини с изучаване на чужд език и бихти ли записали детето си в такава? От колко години според вас е добре да се започне изучаването на чужд език? Знаете ли нещо за ДГ "Ерих Кестнер" в ж.к.Люлин? Има ли други ДГ с изучаване на немски език и какво сте чували за тях?

# 1
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Само в такава градина разбира се с чужд език, ако може и да е съчетано с  курс по забравяне на български ще е още по-чудесно.
А за изучаванто на чужд език - още от самото раждане по възможност.
Няма по-голямо богатсво, от това, едно дете да проговори на 2 езика (както е било в моя случай, както е и с дъщеря ми в момента). Получава се би-лингвизам, само в полза на детето. Детето без никакви усилия научава още един език.

Ужасно е интересно да наблюдавам дъщеря ми как проговаря едновременно на 2 езика. Страхотно е просто.

Когато му дойде времето ще запиша дъщеря ми в Уве Кинд - детска градина с немски език, най-добрата за момента в София с немски, това ще и бъде 3 -тия език.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Liorena

Когато му дойде времето ще запиша дъщеря ми в Уве Кинд - детска градина с немски език, най-добрата за момента в София с немски, това ще и бъде 3 -тия език.


Къде се намира тази детска градина? Можеш ли да ми дадеш координати и телефон?

# 3
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Elfi
Цитат на: Liorena

Когато му дойде времето ще запиша дъщеря ми в Уве Кинд - детска градина с немски език, най-добрата за момента в София с немски, това ще и бъде 3 -тия език.


Къде се намира тази детска градина? Можеш ли да ми дадеш координати и телефон?


мога , да

www. uwekind.com
Частно немско у-ще и детска градина
Sofia
ул. Симеон 34 на ъгъла с бул. "Раковски"
тел: 983 17 16
GSM 0888 959 606

и

ул. Гогол 4  до Борисовата градина
тел: 843 80 51
GSM: 0888 959 574

e-mail: uwekind@abv.bg

# 4
  • София
  • Мнения: 2 300
10x  Sign Exclamation
Ние сме решили нашия да го записваме с немски, та затова събирам мнения! Rolling Eyes

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Elfi
10x  Sign Exclamation
Ние сме решили нашия да го записваме с немски, та затова събирам мнения! Rolling Eyes



няма за какво да ми благодариш. Успех!

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Elfi
Здравейте девойчета! Wink
Искам да ви попитам какво мислите за детските градини с изучаване на чужд език и бихти ли записали детето си в такава? От колко години според вас е добре да се започне изучаването на чужд език? Знаете ли нещо за ДГ "Ерих Кестнер" в ж.к.Люлин? Има ли други ДГ с изучаване на немски език и какво сте чували за тях?


Аз лично не бих записала детето си в градина с изучаване на чужд език. Мое убеждение е, че децата първо трябва да научат добре родния си език и тогава да учат чужд. Изключвам случаите на смесените бракове. Дори ми се струва, че сега както се учи във 2 клас е още рано... Смятам, че децата и без това са с доста слаба грамотност по отношение на българския, че и в детската градина да учат чужд език.

За "Ерих Кестнер" в Люлин чух прекалена сума за такса - 2000 лв  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

# 7
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Vache
Аз лично не бих записала детето си в градина с изучаване на чужд език. Мое убеждение е, че децата първо трябва да научат добре родния си език и тогава да учат чужд. Изключвам случаите на смесените бракове. Дори ми се струва, че сега както се учи във 2 клас е още рано... Смятам, че децата и без това са с доста слаба грамотност по отношение на българския, че и в детската градина да учат чужд език.


Те да бяха само децата, Вачееееееее...
За тях пак има шанс /освен ако неграмотността продължава да се толерира/, но по-страшно е, когато собствените им родители не могат да им помогнат...

# 8
  • Мнения: 76
LIORENA, a kakvo se govori sa u4ilisteto?I to li e taka dobro?
Ste ti bada blagodarna,ako moje6 da mi raskaje6 nesto po-podrobno.

4etoh sa tasi detska gradina i u4iliste,no ne sam 4ula nikakvo mnenie.A me interesuva.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: bobolenta
Те да бяха само децата, Вачееееееее...
За тях пак има шанс /освен ако неграмотността продължава да се толерира/, но по-страшно е, когато собствените им родители не могат да им помогнат...


Абе да ти кажа с неграмотни родители какви грамотни деца да очакваме  Grinning  Grinning  Grinning . Имам един колега дето като му кажеш, че има правописна грешка, той отговаря "Аз съм учил за инженер, а не за филолог...".  Grinning  Grinning  Grinning

# 10
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Vache

За "Ерих Кестнер" в Люлин чух прекалена сума за такса - 2000 лв  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked


Интересува ме какво е отношението към децата, как ги занимават, добре ли ги обучават и т.н. За парите съм запозната - мсечната такса е 220лв без транспорт /той е по желание и се плаща отделно, както между впрочем и в другите ЧДГ/ и според мен не са много, ако наистина е оправдано! Това всъщност се опитвам да разбера - ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ!

# 11
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Elfi
Цитат на: Vache

За "Ерих Кестнер" в Люлин чух прекалена сума за такса - 2000 лв  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked


Интересува ме какво е отношението към децата, как ги занимават, добре ли ги обучават и т.н. За парите съм запозната - мсечната такса е 220лв без транспорт /той е по желание и се плаща отделно, както между впрочем и в другите ЧДГ/ и според мен не са много, ако наистина е оправдано! Това всъщност се опитвам да разбера - ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ!


Ами виж сега, не мога да ти кажа, защото това инфо го имам от моя позната, с която много не се чуваме и виждаме. Затова не знам за отношението какво е... Sad , дори доколкото си спомням детето още не е тръгнало, а само са платили...

А за сумата... на мен наистина ми се вижда прекалена, но това си е мое мнение... Още повече доколкото разбрах таксата се плаща наведнъж и не ми е ясно какво става ако не си доволен и  искащ да отпишеш детето или ако боледува и отсъства. както и да е... това са си само мои разсъждения.
Всеки има правото на избор  Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Vache

Ами виж сега, не мога да ти кажа, защото това инфо го имам от моя позната, с която много не се чуваме и виждаме. Затова не знам за отношението какво е... Sad , дори доколкото си спомням детето още не е тръгнало, а само са платили...


Не можеш ли да се свържеш с нея и да я поразпиташ /ако разбира се е удобно/? Тя може би е събрала информация преди да запишат детенцето?

# 13
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Elfi
Цитат на: Vache

Ами виж сега, не мога да ти кажа, защото това инфо го имам от моя позната, с която много не се чуваме и виждаме. Затова не знам за отношението какво е... Sad , дори доколкото си спомням детето още не е тръгнало, а само са платили...


Не можеш ли да се свържеш с нея и да я поразпиташ /ако разбира се е удобно/? Тя може би е събрала информация преди да запишат детенцето?


Ами ще се опитам, колко е спешно?

# 14
  • София
  • Мнения: 2 300
Не е спешно. Само да не забравиш Wink

# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Elfi
Не е спешно. Само да не забравиш Wink


Ааа, ти ме подсещай  Shocked  Rolling Eyes
Няма да забравя, ще питам при първа възможност Grinning

# 16
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: schneider
LIORENA, a kakvo se govori sa u4ilisteto?I to li e taka dobro?
Ste ti bada blagodarna,ako moje6 da mi raskaje6 nesto po-podrobno.

4etoh sa tasi detska gradina i u4iliste,no ne sam 4ula nikakvo mnenie.A me interesuva.



Значи на твоето питане: на мои познати около мен, сега ще ти кажа само да сметна.....значи на 4 познати семейства около нас, приятели, техните деца ходят в момента в  Uwekind на детска градина и без изключение, са много доволни. Скоро дори разбрах, ще се местят и в по-добра база. Немски се изучава доста интензивно почти целеодневно. Зимно време децата ходят на ски, лятото - плуват. Предлага се транспорт по желание. Има и ясла от годинка и половинка.

За училището нямам информация. Но можеш да прочетеш за училището на http://www.uwekind.com/page_001.htm



Таксата е около 2200 лв. годишно , транспортът и храната се плащат допълнително.

# 17
  • Мнения: 76
Blagodaria ti,

Rasglejdah im ve4e stranizata,no niakoie drugo mnenie na maika ili tatko ne bi bilo isli6no.

# 18
Друго си е частното образование!
Докато скапаната държава субсидира държавните детски градини все ще е зле.
Не може някой с пет мерцедеса да плаща 50 лв. или там колкото е на месец.
Да сложат една такса от 200 лв. на месец или и повече.
Така родителите ще имат изисквания.
Педагозите/лелките високи заплати и ще треперят да не си изгубят работата.
А тези които нямат пари след щателна проверка на имуществото като коли,апартаменти и бизнес - държавата да ги субсидира.
Тогава всички градини на практика ще са частни и дискусията ще отпадне.
Ама ей на тъп пост комунизъм!!!

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: silvana1
Ама ей на тъп пост комунизъм!!!

Не знех , че и в Кралството процедират по  комунистически принцип.  #Shocked защото и тук както и при нас има огромна разлика между частно и държавно заведение. Ако имаш пари осигуряваш по-добро образование, ако не - безплатно училище, субсидирано от държавата. Не можеш за едно и също заведение да взимаш различни пари от хората поради това, че едни изкарват повече, а други не.
Elfi, двуезичието си е голяма работа и колкото по-отрано го започнеш толкова по-добре. От личен опит ти го казвам. Колкото по-малки са толкова по-бързо възприемат децата и въобще не им тежи изучаването на 2 езика.

# 20
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: meri_ark
Колкото по-малки са толкова по-бързо възприемат децата и въобще не им тежи изучаването на 2 езика.


 newsm10

# 21
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Имам позната,която преподава в дет.град."Ерих Кестнер",но на "Плиска".Тя специално е половин германка,знае си го перфектно,има син на 3год. и общо взето знае как да ги забаламоса.Казва,че децата се учат чрез песни и игри.Беше споменавала,че таксата за година(10 месеца)е 1800лв.

# 22
Детска градина "Ерих Кестнер" се намира в Люлин. Не зная да има такава и на Плиска.

# 23
А някой знае ли каква е таксата в ДГ "Ерих Кестнер", която се намира в Люлин? А има ли някой, на който детето му да ходи в ОДЗ No 47 "Незабравка", която е в непосредствена близост до нея ? Доволни ли сте?

# 24
  • Мнения: 4 244
Цитат на: meri_ark
От личен опит ти го казвам. Колкото по-малки са толкова по-бързо възприемат децата и въобще не им тежи изучаването на 2 езика.

Аз само мога да потвърдя
Децата ми говорят и двата езика без никакъв проблем
Даже сега сме на етапа навлизане в английския
Колкото са по малки са като попивателни.
Вярно е че има някои проблеми от типа грешен словоред и членуване на думите, но с времето нещата се наместват - сравнявайки как говореше щерката преди 2 години и сега и как говори сега сина ми
Действайте и не умувайте много. И още нещо - гледам че повечето търсите немски. Много добре!
Казвам го ,защото ако сега научат немски, после даже и да нен искат ще научат и английски и така ще знаят 2 езика вместо един

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: debelanata
И още нещо - гледам че повечето търсите немски. Много добре!
Казвам го ,защото ако сега научат немски, после даже и да нен искат ще научат и английски и така ще знаят 2 езика вместо един


 newsm10
в нашия случай 1-вият чужд език  е френски.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: николета
Имам позната,която преподава в дет.град."Ерих Кестнер",но на "Плиска".Тя специално е половин германка,знае си го перфектно,има син на 3год. и общо взето знае как да ги забаламоса.Казва,че децата се учат чрез песни и игри.Беше споменавала,че таксата за година(10 месеца)е 1800лв.

ДГ "Ерих Кестнер" се намира в Люлин 6....тази на Плиска не ще да е "Ерих Кестнер"...

Цитат на: Anonymous
А някой знае ли каква е таксата в ДГ "Ерих Кестнер", която се намира в Люлин?

Около 1900-2000лв без транспорта и допълнителните занимания...

# 27
Таксата в Ерих Кестнер е 1350 лв. учебна такса+800лв. храна.Малките няма допълнителни занимания.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
И аз съм за чуждия език отрано!!!
Дори и в обикновена държавна градина. Мъжът ми беше против да записваме дъщеря ни от тази година, но като я виждам с какво удоволствие започва да говори и се радва като разбира нещо от Cartoonnetwork, става ясно че не е никак рано.
Явно и учителката им е много свястна - за два месеца научи и песни, и стихотворения, и още много други неща

# 29
  • Мнения: 1 425
Аз и сина ми сме в Щвейцария от почти две години. До тогава той говореше само на български. От 7 месеца посещава детска градина ( тук така се води ) иначе за мен е предучилишна занималня. В момента говори диалект, Hoch Deutsch и български. Като аз говоря с него само на български. За това съм с две ръце за идеята децата да започнат да учат езици още докато са малки.


Моята свекърва, която е детски психолох винаги ми казва, колко е хубаво детето да израства в среда, в която се говорят два езика, независимо какви са те, защото когато порастне, много бързо ще усвоява други езици.

# 30
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: Katia

Моята свекърва, която е детски психолох винаги ми казва, колко е хубаво детето да израства в среда, в която се говорят два езика, независимо какви са те, защото когато порастне, много бързо ще усвоява други езици.


и този ред на мисли, тук искам да благодаря на майка ми, за безцнното което ми е дала, а именно това, че ми е направила най-големия подарък на този свят, подарък, за който ще съм и благодарна до края на дните си - един чужд език, благодрение на който успях да обиколя света, да се запозная с нови хора и да опозная други култури. Ако не беше тя, на мен щеше да ми е доста по-трудно, а по начина, по който тя го е направила с мен( и както в момента повтаря същото 1:1 с дъщеря ми) е най-лесният и най-ествственият начин за усвояване на чужд език, а именно - нито една дума на български до 6 год възраст от нейна страна. Резултат - говоря еднакво добре френски и български. А това е богатсво, което никой не може да ти открадне.

# 31
  • Мнения: 289
Аз категорично съм против ранното изучаване на чежд език. Съгласна съм, че децата като малки много добре попиват, но въпреки всичко изучаването /било то само песни и стихчета/ отнема време, което може да се посвети на спорт или просто тичане из парка.Аз съм започнала да уча чужд език в гимназията - учила съм в езикова гимназия- и после продължих и в института /МИО няма начин да не учиш езици/ и имам претенциите да говоря перфектно 3 чужди езика и малко "по-профански" още два. И без това от първи клас чуждия език е задължителен. Аз лично предпочитам за детето си детска градина с допълнителен спорт или танци отколкото език.

# 32
Единственно и само в ранна детска възраст чуждият език може да се научи като майчин.
Изучаването на чуждия език (което за най-малките е под формата на игра)  два пъти седмично по 1 уч. час- както го учи дъщеря ми в детската градина, в никакъв случай не отнема от времето й за игри и спорт (освен на английски тя ходи и на плуване и танци).
Твърдо заставам зад позицията чужд език да се учи от най-ранна възраст.

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Гостът по-горе съм аз.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Anonymous
Таксата в Ерих Кестнер е 1350 лв. учебна такса+800лв. храна.Малките няма допълнителни занимания.

Какво значи малките... или от 4 или 5 години /не си спомням точно/ имат допълнителни занимания...да не би да са много големи тогава...

# 35
Малките означава 3-4 годишните деца. Те нямат допълнителни занимания, които се заплащат отделно.

# 36
Цитат на: zveti
Аз категорично съм против ранното изучаване на чежд език. Съгласна съм, че децата като малки много добре попиват, но въпреки всичко изучаването /било то само песни и стихчета/ отнема време, което може да се посвети на спорт или просто тичане из парка.Аз съм започнала да уча чужд език в гимназията - учила съм в езикова гимназия- и после продължих и в института /МИО няма начин да не учиш езици/ и имам претенциите да говоря перфектно 3 чужди езика и малко "по-профански" още два. И без това от първи клас чуждия език е задължителен. Аз лично предпочитам за детето си детска градина с допълнителен спорт или танци отколкото език.

Темата живо ме интересува и затова се включвам!
Прекрасно е,Цвети,че си полиглот, но твоят случай е изключение, а не принцип!Като психолог ще ти кажа, че най-добре и лесно-като лексика, граматика и произношение-език се усвоява до 12 годишна възраст, а не след това.А ранното езиково обучение -от най-крехка възраст-е най-голямото богатство, което можем да предоставим на децата си.Само че,не става въпрос за наизустяване на песни и стихотворения,а за комуникация на съответния език.Нека да спортуват,да танцуват децата,но това да става на съответния език-поне аз така си представям частните детски градини с език!
Насочила съм се към детска градина с немски, но бих искала да чуя отзиви от родители, чиито деца са в частни градини с немски.Предварително благодаря!

# 37
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Цитат на: Anonymous
Детска градина "Ерих Кестнер" се намира в Люлин. Не зная да има такава и на Плиска.
[/color]На Плиска градината по принцип си е обикновена,но има група(или групи) на "Ерих Кестнер".Приятелката ми преди да роди е била начална учителка в училището.

# 38
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Цитат на: Anonymous
А някой знае ли каква е таксата в ДГ "Ерих Кестнер", която се намира в Люлин?
[/color]Едва ли има разлика м/у градината в "Люлин" и тази на Плиска,т.е.за 10 месеца-1800лв

# 39
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
ДГ "Ерих Кестнер" се намира в Люлин 6....тази на Плиска не ще да е "Ерих Кестнер"...

Е,може да не сте чували,но има.Поне от година и половина

# 40
  • Мнения: 4 244
Цитат на: zveti
Аз категорично съм против ранното изучаване на чежд език. Съгласна съм, че децата като малки много добре попиват, но въпреки всичко изучаването /било то само песни и стихчета/ отнема време, което може да се посвети на спорт или просто тичане из парка.Аз съм започнала да уча чужд език в гимназията - учила съм в езикова гимназия- и после продължих и в института /МИО няма начин да не учиш езици/ и имам претенциите да говоря перфектно 3 чужди езика и малко "по-профански" още два. И без това от първи клас чуждия език е задължителен. Аз лично предпочитам за детето си детска градина с допълнителен спорт или танци отколкото език.

Цвети - неЩо бъркаШ много
А3 не съм поставила 3а цел детето ми да учи 2 е3ика. То расте в такава среда и просто ги научава.
Прекарва си достатъчно време в парка с люлкане, и каране на колело, ровене с лопатките и3 пясъчника, и въпреки всичко си говори 2 е3ика бе3 проблем
А3 самата съм полиглот, но отчитам че е3икова гимнаия от 8 клас е просто твърде късно да научиШ както трябва е3ика, а освен това имаШ и акцент.
А децата научили чужд е3ик до 7-10 година, го говорят бе3 акцент

# 41
  • Мнения: 2 452
Цитат на: debelanata
Цитат на: zveti
Аз категорично съм против ранното изучаване на чежд език. Съгласна съм, че децата като малки много добре попиват, но въпреки всичко изучаването /било то само песни и стихчета/ отнема време, което може да се посвети на спорт или просто тичане из парка.Аз съм започнала да уча чужд език в гимназията - учила съм в езикова гимназия- и после продължих и в института /МИО няма начин да не учиш езици/ и имам претенциите да говоря перфектно 3 чужди езика и малко "по-профански" още два. И без това от първи клас чуждия език е задължителен. Аз лично предпочитам за детето си детска градина с допълнителен спорт или танци отколкото език.

Цвети - неЩо бъркаШ много
А3 не съм поставила 3а цел детето ми да учи 2 е3ика. То расте в такава среда и просто ги научава.
Прекарва си достатъчно време в парка с люлкане, и каране на колело, ровене с лопатките и3 пясъчника, и въпреки всичко си говори 2 е3ика бе3 проблем
А3 самата съм полиглот, но отчитам че е3икова гимнаия от 8 клас е просто твърде късно да научиШ както трябва е3ика, а освен това имаШ и акцент.
А децата научили чужд е3ик до 7-10 година, го говорят бе3 акцент


Напълно съм съгласна; и не само заради акцента, а заради усета към езика и начина на усвояването му. И аз мога да твърдя, че говоря "перфектно" английски, но перфектно като чужденец. Граматиката и правописа ми са доста по-добри от тези на средо-статистическия английско говорящ (редовно ме ползваха да коригирам граматиката в статиите на нашите докторанти, за к. английския е роден език), обаче начина ми на изразяване и избора на думи не са точно "нормални". Понякога сама се улавям как говоря високопарно - навик, останал ми от английската гимназия. Имам много преки впечатления, защото живея в английско говоряща страна и съпруга ми е англичанин; освен това от над 10 години говоря, мисля и работя само на английски. Освен английски аз също говоря още три езика, къде по-добре, къде по-зле, но всички съм ги учила в "по-напрендала възраст", т.е. след 13 години и от моя личен опит смея да твърдя, че ученето на чужд език в по-късна възраст става на базата на логика и граматика, коевто винаги е всързано с проблеми при използването на езика (поне в началото) а също и при по-стресови ситуации. Затова съм с две ръце за ранното въвеждане на втори език. Децата нищо не губят, напротив, печелят страшно много. Затова и дъщеря ми тази есен (на почти 4 години) ще постъпи в двуезично училище, к. ще учат едновременно английски и френски.

# 42
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: debelanata
Цитат на: zveti
Аз категорично съм против ранното изучаване на чежд език. Съгласна съм, че децата като малки много добре попиват, но въпреки всичко изучаването /било то само песни и стихчета/ отнема време, което може да се посвети на спорт или просто тичане из парка.Аз съм започнала да уча чужд език в гимназията - учила съм в езикова гимназия- и после продължих и в института /МИО няма начин да не учиш езици/ и имам претенциите да говоря перфектно 3 чужди езика и малко "по-профански" още два. И без това от първи клас чуждия език е задължителен. Аз лично предпочитам за детето си детска градина с допълнителен спорт или танци отколкото език.

Цвети - неЩо бъркаШ много
А3 не съм поставила 3а цел детето ми да учи 2 е3ика. То расте в такава среда и просто ги научава.
Прекарва си достатъчно време в парка с люлкане, и каране на колело, ровене с лопатките и3 пясъчника, и въпреки всичко си говори 2 е3ика бе3 проблем
А3 самата съм полиглот, но отчитам че е3икова гимнаия от 8 клас е просто твърде късно да научиШ както трябва е3ика, а освен това имаШ и акцент.
А децата научили чужд е3ик до 7-10 година, го говорят бе3 акцент


след около година членство тук, ако продължиш да посещаваш форума, съм сигурна, че ще си изгубила всякакво желание да отговаряш на подобни  Rolling Eyes безумни постинги.

# 43
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Liorena
след около година членство тук, ако продължиш да посещаваш форума, съм сигурна, че ще си изгубила всякакво желание да отговаряш на подобни  Rolling Eyes безумни постинги.

Лио, може и да си права, но покрай един такъв глупав постинг, може да се ра3убедят други майки, които биха били в друга ситуация далеч по настоятелни към децата си и към себе си
3аЩото да предлагаШ на детето си въ3можността от 2 е3ика у дома е голямо преди3викателство и и3питание 3а самите майки

# 44
  • Букурещ
  • Мнения: 7 832
Цитат на: debelanata
Цитат на: Liorena
след около година членство тук, ако продължиш да посещаваш форума, съм сигурна, че ще си изгубила всякакво желание да отговаряш на подобни  Rolling Eyes безумни постинги.

Лио, може и да си права, но покрай един такъв глупав постинг, може да се ра3убедят други майки, които биха били в друга ситуация далеч по настоятелни към децата си и към себе си
3аЩото да предлагаШ на детето си въ3можността от 2 е3ика у дома е голямо преди3викателство и и3питание 3а самите майки


нищо де, не ме разбра съвсем...аз се рег. точно на 16.януари 04г, ти - година по-късно - на 17.01.2006г живот и здраве - пак ще си пишем Wink  Simple Smile
няма да имаш и грам желание за отговор, ако си изчела подобни хиляди безумици - няма надежда просто. Confused

# 45
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Liorena
нищо де, не ме разбра съвсем...аз се рег. точно на 16.януари 04г, ти - година по-късно - на 17.01.2006г живот и здраве - пак ще си пишем Wink  Simple Smile
няма да имаш и грам желание за отговор, ако си изчела подобни хиляди безумици - няма надежда просто. Confused

Напротив, ра3брах те много добре, ама а3 малко като дон Кихот се опитвам да се боря с вятърни мелници.
Сигурно Ще ми списне в един момент, ама като се 3нам каква съм дърдорана и гледам все да си начеШа клавиатурата, та ... 3нам ли?
То времето Ще покаже и честта майко юнаШка

# 46
  • Мнения: 306
Цитат на: Anonymous
Детска градина "Ерих Кестнер" се намира в Люлин. Не зная да има такава и на Плиска.


Детската градина на Плиска е държавната 165. Там работят съвместно с "Ерих Кестнер" - преподавателката е тяхна, учебните програми също. За немските празници ги водят в детската градина в Люлин и там празнуват заедно.
Дъщеря ми учи там от 2 години. Избрахме тази комбинирана форма, за да не пътува от 3-годишна през цяла София. Заниманията по немски са всеки ден преди обяд - фрауто е страхотна, децата са влюбени в нея и наистина успява да ги научи на много неща.
Плаща се таксата за държавната градина и такса на "Ерих Кестнер" със съответен договор.

# 47
Аз съм за  ранното изучаване на чужд език. Дъщеря ми е 4,5год. и посещава държавна детска градина  - 7-мо ОДЗ в кв. Гоце Делчев. От началото на годината изучава немски език в детската градина, като заниманията са два пъти седмично  по 30мин. за символичната такса от десет  лева. Преподавателката е към "Ерих Кестнер". Много съм доволна. Не съм очаквала моето слънчице да посещава заниманията с такова желание. От следващата учебна година  мисля да я запиша в интезивния курс. Там заниманията са всеки ден ден по два астрономически часа. Год.такса около 780лв. Групите по немски са макс. 15 деца.

# 48
  • Мнения: 73
За съжаление във Варна няма такива специализирани ДГ, но от друга страна мислите ли, че на 3,5 - 4г. едно дете съзнателно учи чужд език??? Моята дъщеря е като попивателна хартия  Laughing - ако и кажа стихче или песничка на английси или немски, тя ги е запомнила на второ трето повтаряне......, но не мисля да я записвам да учи напр. английски в първа група  Shocked - струва ми се безмислено Confused . Аз самата съм започнала с изучаването на напр. на руски и немски, но в първи клас - мисля, че не е късно, тък и тогава изучаването на чужд език е доста по-осъзнато от детето.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Dessi
За съжаление във Варна няма такива специализирани ДГ, но от друга страна мислите ли, че на 3,5 - 4г. едно дете съзнателно учи чужд език??? Моята дъщеря е като попивателна хартия  Laughing - ако и кажа стихче или песничка на английси или немски, тя ги е запомнила на второ трето повтаряне......, но не мисля да я записвам да учи напр. английски в първа група  Shocked - струва ми се безмислено Confused . Аз самата съм започнала с изучаването на напр. на руски и немски, но в първи клас - мисля, че не е късно, тък и тогава изучаването на чужд език е доста по-осъзнато от детето.

А като учи български език, дали детето е много осъзнато? Колкото по-рано се започне с чуждия език, толкова по-добре. Въпросът е в това, да не се прекъсва изучаването му.

# 50
  • Мнения: 73
Laughing Все пак има разлика между ежедневно говорене на език (и изучаването му по този начин) и два пъти седмино по 30 мин ( в обикновена ДГ)...., нали?

# 51
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Dessi
Laughing Все пак има разлика между ежедневно говорене на език (и изучаването му по този начин) и два пъти седмино по 30 мин ( в обикновена ДГ)...., нали?

Определено...точно затова пуснах темата...исках да събера информация за начина на преподаване на чужд език в детските градини с чуждоезиково обучение и доколко то е резултатно.

# 52
  • София
  • Мнения: 7 242
На тази възраст е безмислено да се учи език, освен ако и в къщи и по време на ваканцията няма допълнителни интензивни занимания. Дечковците го забравят много бързо.
Самата аз съм ходила от ранна възраст на алианс и частна учителка по английски. Бях го понаучила на доста добро ниво, но след 7-ми клас влязох в езикова гимназия с друг език и напълно го занемарих. След 15-тина год. го бях забравила почти напълно и трябваше да почвам отначало.
Та мисълта ми е, почне ли се с изучаването на език не трябва да има спиране - това предполага излишно натоварване за децата и излишни разходи за родителя. Спокойно може да се поотложи във времето.

# 53
  • Мнения: 73
Може би в специализираните ДГ с изучаване на чужд език да има някаква по-добре измислена програма...... Wink (нямам впечатления от такава), но за моето дете съм решила да не започваме още от първа група с тези изяви Stuck Out Tongue -ще си учим за сега в къщи! Учи с голямо желание на какъвто и език да и се заговори, дори сама си измисля, че говори на чужд език ( не зная, защо е решила да е на португалски най- често Laughing  Laughing  Laughing - никога не е чувала някой да говори на ппортугалски ).
За мен лично първи клас не е късно..., ако разликата е, 4е децата учили в градината ще знаят няколко стихчета и песники Confused ........
За родители, които знаят език, мисля че има доста приятни учебничета за малки деца - поне дъщеря ми с голямо желание се занимава по тях.
Успех в избора на добра градина!

# 54
  • Мнения: 5 877
Наистина децата учат добре език, когато са малки и когато е под формата на игра, движения, музика и т.н.
Не бих си дала детето в такава детска градина, по-скоро предпочитам да играя такива игрички с нея, да пеем песнички, да си говорим с куклите и т.н. Но по малко, само докато й е интересно.
Не бих говорила нон-стоп на дъщеря си на чужд език, защото за мен връзката майка-дете трябва да бъде възможно най-неопосредствана. Това внася елемент на изкуственост. Лично мое мнение.

# 55
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Anda
Не бих говорила нон-стоп на дъщеря си на чужд език, защото за мен връзката майка-дете трябва да бъде възможно най-неопосредствана. Това внася елемент на изкуственост. Лично мое мнение.

Добре а тогава според теб двуезичните деца как растат? Кое му е изкуствеоното?

# 56
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: debelanata
Цитат на: Anda
Не бих говорила нон-стоп на дъщеря си на чужд език, защото за мен връзката майка-дете трябва да бъде възможно най-неопосредствана. Това внася елемент на изкуственост. Лично мое мнение.

Добре а тогава според теб двуезичните деца как растат? Кое му е изкуствеоното?


за мен анда е права - майката трябва да разговаря с детето единствено на език, на който се чуства естествено да изразява чуствата си. аз нямам проблем да кажа на децата си "миличка", "шушулка" или "слънчице", но "sweetie", "pumpkin" или "sugarpie" ми звучи изключително идиотски и ако ги употребя, децата ми си мислят, че се бъзикам... но мога да те уверя, че въпреки, че в къщи говорим изключително на български, децата нямат проблеми с двуезичието, дори умеят за бъзик да говорят английски с български акцент, както и обратното. та мисълта ми е, не е правилно майката да се насилва да говори на детето на език, на който не и е комфортно да изразява чуствата си, колкото и добре да го знае. в двуезично семейство положението е различно.
също така не смятам, че е вярно това, което беше писал някой, че е излишно детето да учи език, който няма да употребява активно - дори да забрави този език, създадени са връзките в мозъка му, направени са няколко допълнителни гънки, съответният център за изучаване на езици е задействан  Wink ...

# 57
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: Kора
Год.такса около 780лв. Групите по немски са макс. 15 деца.

Височка ми се вижда тази такса - една трета е от годишната такса на повечето частни детски градини. Дано учителките са добри.

# 58
  • Мнения: 5 877
Цитат на: debelanata
Добре а тогава според теб двуезичните деца как растат? Кое му е изкуствеоното?


Не говоря за двуезични деца, при които един от членовете на семейството говори на различен роден език. Говоря за ситуация, при която майката или бащата, или бабата нарочно говори на чужд за самата нея/самия него език с цел да научи детето си, тоест изобщо отказва да му говори на български. Сигурно е ефективно. И не е толкова изкуствено за детето, но е изкуствено за майката, защото опосредства общуването й с детето.

# 59
  • Мнения: 306
Цитат на: bib.bib
Цитат на: Kора
Год.такса около 780лв. Групите по немски са макс. 15 деца.

Височка ми се вижда тази такса - една трета е от годишната такса на повечето частни детски градини. Дано учителките са добри.

Учителките са от частната "Ерих Кестнер" и са повече от добри.
Това е вариант когато родителите не искат детето да пътува до съответната частна градина и същевременно да получи добро обучение по немски език.
Ние преценихме, че си струва.

# 60
  • Мнения: 4 244
Цитат на: миз
за мен анда е права - майката трябва да разговаря с детето единствено на език, на който се чуства естествено да изразява чуствата си. аз нямам проблем да кажа на децата си "миличка", "шушулка" или "слънчице", но "sweetie", "pumpkin" или "sugarpie" ми звучи изключително идиотски и ако ги употребя, децата ми си мислят, че се бъзикам... но мога да те уверя, че въпреки, че в къщи говорим изключително на български, децата нямат проблеми с двуезичието, дори умеят за бъзик да говорят английски с български акцент, както и обратното. та мисълта ми е, не е правилно майката да се насилва да говори на детето на език, на който не и е комфортно да изразява чуствата си, колкото и добре да го знае. в двуезично семейство положението е различно.
също така не смятам, че е вярно това, което беше писал някой, че е излишно детето да учи език, който няма да употребява активно - дори да забрави този език, създадени са връзките в мозъка му, направени са няколко допълнителни гънки, съответният център за изучаване на езици е задействан  Wink ...

В това отношение си права, но много ме раздразни забележката че било изкуствено. Аз от време на време им казвам по някоя дума на немски, ама те си знаят, на кой език говори мама
А сега след последното ни посещение в България, щерката така се отприщи на български че вече не ми говори изобщо на немски, както имаше един период преди това. Но товао беше наложено поради други обстоятелства

# 61
  • Мнения: 5 877
Не си ме разбрала. Не съм искала да засегна никого, още по-малко пък съм визирала майки в чужбина.
Представях си по-скоро ситуация, в която амбицирана майка в Бг говори на детето си изключително на чужд език с цел да не изпусне първите години. Виждала съм такъв случай - майката българка, бащата българин, живеят в София, но тя от самото му раждане му говори само на италиански. Това ми се струва изкуствено - и не говоря съвсем наизуст, минало ми е през ум, но съм се отказала, защото не мога да си представя как детето ми примерно има температура или прави първите си крачки, или нещо ми споделя, но цялата ситуация е пречупена през призмата на чуждоезиковото обучение.

Не говоря за чужбинска майка, която от време на време пуска по някоя фраза на другия език, който и за нея е станал ежедневен и й иде така отвътре. Няма какво да се засягаш, наистина.

# 62
  • София
  • Мнения: 938
Да ви върна към темата - някой има ли преки впечатления от детските градини - Увекинд, Ерих Кестнер, Дрита или Дойче Шуле?

# 63
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: mkp
Да ви върна към темата - някой има ли преки впечатления от детските градини - Увекинд, Ерих Кестнер, Дрита или Дойче Шуле?

Увекинд беше подробно обсъдена  в тази тема
За другите няма отзиви.

# 64
  • Мнения: 3 161
Цитат на: mkp
Да ви върна към темата - някой има ли преки впечатления от детските градини - Увекинд, Ерих Кестнер, Дрита или Дойче Шуле?

Ами тогава да отворим нова тема - ранно чуждоезиково обучение? Мен също много ме интересува.

# 65
  • Мнения: 2 567
Elfi , твоето детенце не ходили вече в градината на "Ерих Кестнер"?!.
Аз отдавна съм се сетила да те питам , дали ви харесва и какви са ви отзивите.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Летисия
Elfi , твоето детенце не ходили вече в градината на "Ерих Кестнер"?!.
Аз отдавна съм се сетила да те питам , дали ви харесва и какви са ви отзивите.

Не още. Идеята беше да тръгне пролетта, но нещата се промениха и го записах от септември месец. Така че моите отзиви ще са чак след около половин година  Simple Smile

# 67
  • Мнения: 4 176
оХХХ изчетох цялата тема (почти) и ми се сви сърцето.
Наистина искам до тогава да мога да си позволя детенце да ходи в такава детска градина. Не че сега няма да мога, но ще е с много лишения. Дано се намерят някои междинни решения и дано таксите намалеят или месечните ни възнаграждения нарастнат. Лошо е да си майка и да не можеш да дадеш най-доброто за детенцето си:(

# 68
  • Мнения: 3 491
Не си ме разбрала. Не съм искала да засегна никого, още по-малко пък съм визирала майки в чужбина.
Представях си по-скоро ситуация, в която амбицирана майка в Бг говори на детето си изключително на чужд език с цел да не изпусне първите години. Виждала съм такъв случай - майката българка, бащата българин, живеят в София, но тя от самото му раждане му говори само на италиански. Това ми се струва изкуствено - и не говоря съвсем наизуст, минало ми е през ум, но съм се отказала, защото не мога да си представя как детето ми примерно има температура или прави първите си крачки, или нещо ми споделя, но цялата ситуация е пречупена през призмата на чуждоезиковото обучение.

Не говоря за чужбинска майка, която от време на време пуска по някоя фраза на другия език, който и за нея е станал ежедневен и й иде така отвътре. Няма какво да се засягаш, наистина.
Мисля, че се сещам за какво става въпрос. В София работех в австрийска фирма и имах колежка с доста добър немски. Когато се питахме кой откъде знае чужд език, тя направо ме шокира като каза, че майка и (българка!) и е говорила на немски още от бебе, и тя просто си знае немски. Определено с оглед на шансове за намиране на работа в София това беше дало добър резултат. Не знам обаче какви са били минусите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт