Поредната налудничева идея на Масларова

  • 13 411
  • 343
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Абсолютно съм против, ще обясня защо.
1. Вероятността за грешка на БХС е дооста голяма, а е установено, че броя на загубените в следствие на правена след това амниоцентеза здрави деца е много по-голям от реално диагностицираните болни такива.
2. Диагностиката се прави на доста късен етап от бременността, когато вече си усетил детето, корема ти е пораснал и ако се наложи аборт, то той си е живо раждане и какво става, ако се окаже, че детето си е здраво?

Ако се променят тези параметри - ОК.
Аз не съм си правила БХС при нито една от бременностите - с първата не бях нформирана, с втората нямаше възможност, тъй като в началото бяха близнаци, но и да имаче, не бих си го направила, още повече, че следящия ме лекар не ми препоръча изследването, а аз му имам пълно доверие.
Може би съм извадила късмет, не знам, но предпочитам решението дали да си правя това изследване или не да си е изцяло моя!

# 16
  • Мнения: 5 940
pandora, дай тази статистика

# 17
  • София
  • Мнения: 17 591
Изобщо казано съм за правото на избор. Не виждам, обаче, то да се нарушава. Разбира се, че всеки индивид има право на избор. Но също така има право на избор и обществото като цяло - т.е, всички ние. Ако някоя мама иска да роди детенцето си, независимо какво е, това е нейно конституционно право. А мое право е да не плащам за това, нали? До колкото разбирам, министъра предлага вземането на правилно решение да се обвърже с получаването на помощ от държавата - т.е, от всички нас, които бихме решили да си направим изследването. Не с наказателна отговорност. Крайно време беше да се вземе такова решение. Намирам за чудесно решението на министъра и за възмутителен фактът, че аз, която съм си плащала всички осигуровки и данъци, бях принудена да направя това изследване за своя сметка.

Впрочем, да не забравяме, че всяко родено с хромозомни увреждания дете, дори когато бива отглеждано в семейна среда, е не само бреме за родителите си, но и сериозна тежест (финансова, освен другото) за обществото.

# 18
  • Мнения: 953
Впрочем, да не забравяме, че всяко родено с хромозомни увреждания дете, дори когато бива отглеждано в семейна среда, е не само бреме за родителите си, но и сериозна тежест (финансова, освен другото) за обществото.

Хайде тогава да ги избием всички да ни "олекне" и да си направим чиста раса,а така няма да плащаме за нищо.

В тоя ред на мисли да избием и ромите, те са социално слаби защо пък да им плащаме, те са тежест за обществото и да кастрираме многодетните майки.


И кое е това "другото" много грозна гледка ли са? Ми те и сега се като кучета пратени по селата , изолирани от света. За това и сме срам за цял свят, за това че се  държим с тях като с животни, а не хора.

Гледайте малко по далеч от носа си, а ?
ФАКТИ ЗА АМНИОЦЕНТЕЗАТА

Какви са рисковете?
Една на всеки 200 жени теоретично може да загуби бебето. Това може да стане до 3 седмици след манипулацията.

Източник http://www.moetobebe.net/read.php?aid=1&cat=0

1:200 е много по голям реален риск да загуби човек бебето си, отколкото 1:250 вероятност то да е болно .

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 09:50 от Candy girl

# 19
  • Мнения: 1 197
Не виждам нищо лошо в това да се ходи на генетични тестове.В крайна сметка избoра си е твои дали да задържиш увредено дете или не.
Мисля че това се прави с цел да има по-малко деца с увреждания в домовете.
Не знам защо е такава драма,никой няма да те кара да абортираш   Peace

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 09:26 от nell@

# 20
  • Мнения: 5 940
Около 90 на сто от генетичните заболявания се появяват в потенциално нерискови семейства. Според мен по-разумно е да се направи оценка на риска чрез БХС, след това добре да се премисли, защото резултат едно на двеста е доста стряскащ и заслужава внимание. Амниоцентезата дава 100 процента диагностика, не хваща само някои изключително рядко срещани генетични заболявания. Преди всичко тази диагностика трябва да се прави в името на детето и на неговия живот, а не, заради нашето спокойствие или заради финансовата необремененост на държавата.
Никой не може да ме убеди, че животът на децата с увреждания в България е лек и никой не може да ми докаже, че е по-морално и по-човешко при ранно диагностициране на увреждане да запазиш бременността.

# 21
  • Мнения: 1 516
Никой не може да те накара да направиш нещо задължително . Подписваш се, че разбираш за какво иде реч и не желаеш изследването и край. Не разбирам за какво е спора. По-добре е да имаш повече възможности, от които информирано да избираш , от колкото възможности да липсват , с което изборът на бременнната се ограничава!
А до колко е надежден БХС - ясно е ,че това е статистическо изследване

# 22
  • Мнения: 728
Мисля че тези изследвания трябва да са задължителни и да се поемат от здравната каса. Така при евентуални генетични увреждания майката ще е наясно това какво я чака. Разбира се решението за дали да запази детето трябва да е само нейно и на бащата. Не ми казвайте че едно дете с синдром на Даун например се гледа лесно. И най лошото е че родителите остаряват и умират а при децата подобрение няма. Кой ще ги гледа тогава? Мислите ли че тези деца могат да създадат семейство или евентуално да имат техни деца?! Може да ме оплюете сега, но според мен е редно поне да знаем за какво да се подготвим след раждането, защото на изуст е лесно да се говори, а дефакто после е много трудно.

# 23
  • Мнения: 541
Снощи имаше интервю по новините на една от телевизиите с доцент Кременски. Той говори точно за въпроса , който се разисква тук и го питаха за думите на Масларова.
Човека отговори, че съгласно законите на България, тези генетични изследвания не могат да бъдат задължителни и явно г-жата Масларова нещо не се е изказала правилно или не са я разбрали правилно / ooooh!едва ли , но това е друга тема/.
Идеята била съвсем друга, а именно тези изследвания да са безплатни и да се поемат от здравна каса ако бъдещата майка съответно желае да се изследва, но не и да са задължителни.

# 24
  • Мнения: 1 671
Идеята всъщност доста ми харесва. Още повече, че малко лекари препоръчват да се прави БХС и въобще не го споменават. И ме е яд, че това изследване не се поема засега. И при двете бременности си го платих аз, независимо, че съм си платила здравните осигуровки. Вярно, че не е кой знае колко скъпо. Но тези пари можеше да ги дам за дечицата!
Никъде не става въпрос за това да те принуждават да правиш аборт или нещо подобно. А амниоцентеза не се назначава толкова лесно, доколкото разбирам тук въобще не става въпрос за амниоцентеза, при това е доста скъпо изследване (бях склонна да си я направя, защото първото ми дете беше с вродено заболяване, за щастие напълно отстраним оперативно дефект, но ми беше отказано категорично и ми беше обяснено, че амниоцентезата няма да хване такъв дефект).

# 25
  • Мнения: 127
Идеята не е лоша - можем само да спечелим от това (според мен). Живеем във време на тежки генетични заболявания, а повечето от нас нехаят или пък си казват "На мен това няма да ми се случи", а се оказва, че се случва и тогава.......................
Тогава идва въпроса "Защо, когато имах възможност не си направих един тест"!?

# 26
  • София
  • Мнения: 3 560
Както някой преди мен написа, БХС е изследване на вероятностен принцип. Изследването, което дава сигурност, и то за определен брой заболявания, е амниоцентезата, при която има риск от спонтанен аборт 1:200, както вече беше писано. За всяко нещо, което има риск бих искала аз да взимам решенията...
Другото важно изследване, феталната морфология, се прави само на няколко места в България и всеки уважаващ себе си гинеколог ще Ви прати при специалист по фетална морфология (доста скъпично изследване между другото сравнено с БХС и амнио-то, което и към момента се прави с направление и се поема от ЗК).
Може и да съм мнителна, но това задължаване ми се струва доста популистко (особено на фона на проблемите с услугите за деца с увреждания) и намирисва на това някакви пари някъде да се усвоят... Твърдо за съм този изследвания да се поемат от здравната каса, но да не са задължителни

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 11:00 от green_dawn

# 27
  • Мнения: 80
Идеята била съвсем друга, а именно тези изследвания да са безплатни и да се поемат от здравна каса ако бъдещата майка съответно желае да се изследва, но не и да са задължителни.
Именно точно за това иде реч.Никой не може да накара една бременна жена да си направи задължително тези изследвания!Но и също така не живееем в 19век и имаме право на избор-да родим здраво дете или ,не дай си боже, такова с генетичен дефект.Въпросът е можеш ли да живееш после цял живот с мисълта за взетото решение!
Хайде тогава да ги избием всички да ни "олекне" и да си направим чиста раса,а така няма да плащаме за нищо.

В тоя ред на мисли да избием и ромите, те са социално слаби защо пък да им плащаме, те са тежест за обществото и да кастрираме многодетните майки.


И кое е това "другото" много грозна гледка ли са? Ми те и сега се като кучета пратени по селата , изолирани от света. За това и сме срам за цял свят, за това че се  държим с тях като с животни, а не хора.

Гледайте малко по далеч от носа си, а ?
ФАКТИ ЗА АМНИОЦЕНТЕЗАТА

Какви са рисковете?
Една на всеки 200 жени теоретично може да загуби бебето. Това може да стане до 3 седмици след манипулацията.
1:200 е много по голям реален риск да загуби човек бебето си, отколкото 1:250 вероятност то да е болно .
Твоите твърдиния са меко казано безхаберни.През цялото време говориш за БХС,който е възможна вероятност,а не категорично изследване.И да от амниоцентезата можеш евентуално да загубиш детето си, но пък от една фетална морфология риска е 0%!Всеки има право на избор,но дали повечето жени осъзнават пред какъв точно избор са изправени!Или е по-добре вместо амниоцентеза ,да увеличим с още 1 дете броя на изоставените в домовете!

# 28
  • Мнения: 756
мисля  че е много добре да се осигуря средства за биомицин скрининг , но сам против това да бъде задължително и да бъде последвано от санкции - къде е свободата на личен избор . Нека тези изследвания бъдат безплатни , да се предлагат на бременната по време на бременността и ако тя откаже да удостовери това с подпис , но е немислимо да я лишат от правото да получава социални помощи- ами нека да го направят , та после България да не може да пласта санкции от дела пред европейския съд -тя , Масларова наясно ли е , че сте има много много дела и има такава институция , а и намирисва на дискриминация

# 29
  • София
  • Мнения: 3 560
Твоите твърдиния са меко казано безхаберни.През цялото време говориш за БХС,който е възможна вероятност,а не категорично изследване.И да от амниоцентезата можеш евентуално да загубиш детето си, но пък от една фетална морфология риска е 0%!Всеки има право на избор,но дали повечето жени осъзнават пред какъв точно избор са изправени!Или е по-добре вместо амниоцентеза ,да увеличим с още 1 дете броя на изоставените в домовете!

Присъствах на среща с Масларова, на която тя за първи път сподели "идеята". Тогава аз поставих въпроса за феталната морфология. Отговори ми се, че това изследване вече се поемало от ЗК, под формата на предвидения УЗИ преглед при гинеклог през 15-20 г.с. Моята гинеколожка открито си ми каза, 4е не е специалист по ФМ и ме прати при такъв, където си платих. На този пример от моя страна, получих само мълчание...

Общи условия

Активация на акаунт