КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 310
  • 391
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 271
Писах ЛС на Demetra - дано се включи  Peace

Да, и аз мислех да й пиша. Просто ми се иска някой да напише нещо смислено. Лично обещавам да не навлизам в полемика. Просто искам една синтезирана статия. Деметра направи нещо такова преди, трябва да го изровя по темите.
Мисля, че и за Монтесори можеше да се намери нещо.
Вероятно ще е полезно.

# 61
  • София
  • Мнения: 4 412
Да ви кажа моето виждане по 2-те програми - аз мисля, че работят за една част от развитието на децата, срещала съм го като Sensitive. Бях чела програмата на няколко кооператива и там имаха всеки ден по 1 час Sensitive- това са занимания като месене на тесто, правене на фигури от горски материали, низане на специален шиш, сипване на вода в чашки до определено ниво без да се разлива, обличане на малки кукли и доста други. За мен за това е важно да е със специалист, защото аз не знам за 3-4 години, кой от тези неща детето трябва да има като задължителни умения за съответната възраст. Не съм привърженик на специален подход или на класическа градина по някои от методите, и от 2-те системи има важни неща.

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 07:23 от TanyaMG

# 62
  • Мнения: 4 877
попрочетох малко (много малко) - има интересни идеи. Тъй като изобщо не съм запозната с тези методи да ви питам те заедно с другите образователни методи (да кажем нещо като бълг. държавни образователни изисквания) ли вървят или си следват своята методика? Т.е. дали допълват или са си напълно самостойни? Попаднах на друг форум на мами в чужбина - за този тип градини се говореше, че са малко по-крайни и не са си записали децата там (всъщност нещо около гледането на ТВ се въртеше). Иначе на пръв прочит по диагонала си има доста интерсни неща. Всъщност TanyaMG го е обяснила много точно.

В един готин пост на радмила (дала ни прекрасното инфо за Фр. лицей) видях, че е споменала такъв тип у-ща в Австрия. Така че ако се появи тези дни, да ни "светне" и тя по темата.

Ако Деметра се съгласи, може да ни е първият гост-лектор без значение дали сме за този метод или не сме. А ние ще сме достатъчно гостоприемни и може да си подготвим въпроси.


МОМИЧЕТА, ВИЖДАМ, ЧЕ СЕ ГЛАСУВА В АНКЕТАТА НАЙ-МНОГО ЗА "ДРУГА ДЕТСКА ГРАДИНА В СОФИЯ". ПИШЕТЕ МИ, АКО ИСКАТЕ ДОРИ  НА "ЛИЧНИ СЪОБЩЕНИЯ", ДА ГИ ДОБАВЯ. ВИЕ МОЖЕТЕ ДА СИ КОРИГИРАТЕ ГЛАСУВАНЕТО, КАТО СЕ НАТИСНЕ "ИЗТРИЙ ГЛАС" И ТОГАВА ДА СИ ВЪВЕДЕТЕ НОВИЯ ГЛАС.

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 00:40 от danybon

# 63
  • Мнения: 3 271
Дани, и аз мислех да помолим да се пише коя е "другата" градина Simple Smile

# 64
  • Мнения: 4 877
Дани, и аз мислех да помолим да се пише коя е "другата" градина Simple Smile

"Тайната градина".  Simple Smile

Момичеата, наистина, ако харесвате друга градина, а я няма, пише да я добавя.  Hug

# 65
  • София
  • Мнения: 4 412
Дани, дойде ми идея, че може би хората са искали да видят резултатите. Ето, аз не съм гласувала още, но ми стана любопитно. Ако искаш направи резултатите видими, може да помогне Simple Smile

А, и още една идея, може за Родителски кооператив да искат да гласуват  Wink

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 11:19 от TanyaMG

# 66
  • Мнения: 4 877
Странна работа, още в началото съм задала опция "Показвай резултатите от анкетата на всеки". Наистина ли не се виждат, ако не си гласувал?
Ако не се виждат наистина, аз или някой друг (ако изляза в отпуск) ще пускаме и така "насипно" резултатите.
20 души са гласували.

АКО ТРЯБВА ДА ПРЕПОРЪЧАТЕ НА ПРИЯТЕЛ ЧАСТНА ДЕТСКА ГРАДИНА, КОЯ ЩЕ ПОСОЧИТЕ?
"Алиса"    - 0 (0%)
"Веда"    - 1 (5%)
"Дойче шуле"    - 0 (0%)
"Д-р Мария Монтесори"    - 0 (0%)
"Д-р Петър Берон"    - 0 (0%)
"Дрита"    - 0 (0%)
"Дъга"    - 0 (0%)
"Ерих Кеснер"    - 2 (10%)
  ЕСПА    - 1 (5%)
"Ежко Бежко"    - 0 (0%)
"Малечко"    - 2 (10%)
"Меридиан 22"    - 0 (0%)
"Приятел на детето"    - 0 (0%)
"Първа частна детска градина"    - 0 (0%)
"Рай"    - 0 (0%)
" Рьорих"    - 0 (0%)
Свети Наум"    - 0 (0%)
"Светлина"    - 1 (5%)
"Св. Кл. Охридски"    - 0 (0%)
"Сияние"    - 1 (5%)
"Увекинд"    - 0 (0%)
"Чудесн свят"    - 0 (0%)
ЧДГ към англо-ам. у-ще    - 0 (0%)
ДГ към Руското у-ще на посолството    - 0 (0%)
"Елхица"    - 0 (0%)
"ЛиДи"    - 0 (0%)
"Pumuckl"    - 0 (0%)
"Пипи"    - 0 (0%)
"Къщата на Алиса и нейните приятели"    - 0 (0%)
"Звездичка"    - 0 (0%)
"Слънчице"    - 1 (5%)
"Слънчево зайче" (Овъргаз)    - 1 (5%)
“ Дъга от мечти “    - 0 (0%)
"Lapinu"    - 0 (0%)
" Питър Пан"    - 0 (0%)
„МАРИЯ МАГДАЛЕНА”    - 0 (0%)
"Джани Родари"    - 0 (0%)
"Немо"    - 0 (0%)
"Бояна"    - 1 (5%)
"Меджик Уърлд"    - 0 (0%)
"Света Троица"    - 1 (5%)
"Смехуранци" - Банкя    - 0 (0%)
"Съни"    - 0 (0%)
"Малкият принц", Варна    - 1 (5%)
"Морско конче", Варна    - 0 (0%)
"Зорница" - Варна    - 0 (0%)
"Мечо Пух"- В. Търново    - 0 (0%)
"Ян Бибиян", Стара Загора    - 0 (0%)
друга в София    - 5 (25%)
друга във Варна    - 0 (0%)
друга в страната    - 0 (0%)
"Смехорания" Добрич    - 0 (0%)
"Чудната къщичка"- София    - 2 (10%)
"VIP Дете"- Младост Сф    - 0 (0%)
"Бърборани" - до Бизнес парк - Сф    - 0 (0%)
"Родителски кооперативи" - 0 (0%)

ДОБАВИХ "РОДИТЕЛСКИ КООПЕРАТИВИ".

# 67
  • София
  • Мнения: 4 412
Гласувах за Родителски кооперативи, защото са нова алтернативна форма. Вярно е, че нямат история, но пък майките могат да си запишат децата по-рано и така да преценят дали им харесва и дали е полезно за децата.

# 68
  • Мнения: 4 877
Момичета, произнесете се по идеята ми за гост-лектори.  Praynig

Вече дори съм си набелязала няколко интересни мами от форума, но ми щукна идея и за други извън форума. Имаше 1 рубрика в здравните теми - нещо като съветите на Бърди, попадала съм. Не искам да е такъв формат, а тук вътре в клуба.
Значи как да стане:
- вълнувани някоя тема,
- подготвяме въпроси
- пращаме покана на въпростната мама от форума на ника й с въпросите (е, може би предварително трябва да имаме ОК от няколко мами, че да не ги поставяме пред свършен факт) или на мейл на гост извън форума
- после тя/той си помества отговорите
- ще зададем някакъв час, когато гостът ще ни гостува тук онлайн, а който иска да го пита.

Така можем да отправим запитвания и до образователни инститиции, до БАЧУ (ами този форум си е доста четен и бие по рейтинг много медии, това си е един нов вид медиа - вярвайте ми, аргументацията ми е стабилна) или както Muhata се интересува от гимназии - да каже кои (и другите мами) и да ги поканим на "кръгла маса". Така ще може да задаваме много повече въпроси, не ни трябва да се разкарваме до всички у-ща, който се интересува - ще си набележи няколко от дискусията и така.
Иначе аз съм харесала някои мами от форума, които с професия или опит, ще са ни много полезни. Таня и Миленка, вие можете ли да намерите и монтесори-преподавател. Ще бъде интересно, а ако и Деметра се включи, ще имаме няколко методики. Някакви други има ли?

# 69
  • Мнения: 3 161
Аз не бих включвала кооперативите като опция на този етап. Нека ги тестваме, да ги видим реално - сега можем само да гадаем.

# 70
  • Мнения: 4 877
Аз не бих включвала кооперативите като опция на този етап. Нека ги тестваме, да ги видим реално - сега можем само да гадаем.

ОК  - а да изпиша "друго - тип Родителски кооперативи"? Или нещо такова?

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 14:03 от danybon

# 71
  • Мнения: 967
Много сте продуктивни  Sunglasses.

За френския лицей няма много инфо на български, страницата им е на френски, но като поклика малко човек навътре има и някой информации на бълг. (например вътрешен ред, седмичното меню) и др. Аз самата непрекъснато се боря с този език като прасе с тиква, добре че дъщеря ми вече е сносна преводачка. Но преди копирах текста в някоя интернет преводачка (напр. buble fish) и си го превеждах на англ. - не е перфектно, но се разбира за какво иде реч.

За Валдорф какво да ви кажа - близо до мястото където живеехме имаше Валдорф академия, където обучаваха преподавателите и едно училище, което по едно време го затвориха. Като студентка съм гледала и деца, които посещаваха това училище. Много учеха за природата, в двора непрекъснато садяха растения и зеленчуци, имаше и био плод и зеленчук в двора (една тиквичка - 2 евро #Crazy), учеха още от началото 3 езика. Тези деца се развиваха много добре - аз гледам винаги за преценка обща комуникативност и начин на изразяване, интелигентност, способност за логическо мислене, и едно добро самочувствие (в смисъл с покритие). Харесва ми когато децата са весели, щастливи и спокойни. Като го видя всичко това в едно дете в ранни години, считам че образованието постига целите си (в моите очи). Та тези деца имаха всичко това. Чувах, че рисуват много и в Австрия много от родителите, които си записват децата там са креативни личности (художници, музиканти....). Ако се търси развиване на конкурентноспособност, в смисъл икономическо мислене, зъби, нокти и лакти - не мисля, че там ще се намери. Те си живеят в красив свят без проблеми, без конкуренция и състезания и "рисуват" света както го виждат. Никой от това училище не ми е бил състудент в икономическия университет, за право и медицина също не съм чувала. Приятелка музикантка обаче, говореше за това училище с топли думи. Та това е моето впечатление и определено не беше "нашето" училище, защото моето дете е прекалено разсеяно, за да я пратя на място, където според мен се лети в облаците.
Иначе Валдорф училищата си бяха спонсорирани от държавата, програмата беше съгласувана и таксата - преди 10 години беше около 180 евро (да припомня - в Австрия)- сега сигурно е повече.

Гласувах за Увекинд - чудна д. градина, помещава се в бившата д. градина на френския лицей. Между другото преди време те също седяха зеленчуци, децата беряха и правеха сами салата, после си я хапваха - направо божествено.

# 72
  • Мнения: 3 271
radmila, супер постинг!! За кой ли път ти благодаря много за отделеното време и полезната информация!

Дани, Еми е права, нека засега няма кооперативи, защото темата е "препоръчайте" пък не можем да ги препоръчаме като не работят още. Нека тръгнат и ще ги рекламираме (аз лично!) с всички възможни средства!

Иначе за гост-лектори тук, аз съм малко скептична. Особено във вида на темата на Бърди. Но там и в онзи формат имам лични проблеми  Crazy
Но във вида, в който ти предлагаш, ако има мами-експерти, на които им се пише - приветствам с 2 ръце!

# 73
  • Мнения: 4 877

radmila, много-много благодаря!   bouquet
Ако знаеш с какво нетърпение чакам постингите. Ти си си жива енциклопедия! Направо ми се иска да имам повече деца и поне едно да го пратя във вашето у-ще.  Laughing Не знам ако стане, ще те взема за кръстница.  Радмила - добре звучи като име, нали. Grinning А иначе по-сериозно - може би ще си подготвя въпросчета и ще ти ги пратя. Много ми хареса у-щето, не само като у-ще, но и като методика.

Миленка, нямам отношение към коопреативите. Както прецените. За мен в случая е само механична работа. Предпочитам обаче да изчакам и Таня да се включи. Така - от моя гледна точка, е най-коректно.
Какво мислите с Емем за формулировката "друго - тип Родителски кооперативи"?

За Бърди - не съм запозната, мернах го. Откраднах идеята отчасти. Тук това, което предлагам е много по-различно, по-скоро е близко до журналистиката и търсенето на още информация - сигурно се забелязва. Иначе ако сме си едни и същи - ще се изчерпаме и ще трябва да почне за плетки да си говорим.
[/quote]

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 14:53 от danybon

# 74
  • Мнения: 3 271
Дани, аз ти казах, твоята идея за гост-консултант ми харесва, стига да има кой да пише, малко са такива ентусиасти.

За кооперативите, на мен ми харесва твоята формулировка, за да дадем просто път на алтернативните форми. Нека Таня и Еми си кажат думата.

Общи условия

Активация на акаунт