КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 300
  • 391
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 4 877
В анкетата виждам, че някой е гласулвал "ЗА" детска градина 'Слънчице' - кв. Витоша. Ще съм благодарна, ако сподели преки впечатлния. Днес ходих там на място, от понеделник се надявам да сме там.

Честито и на добър път! Аз само се включвам с поздравления, не съм гласувала за тях, но съм им виждала брошура и бяха доста атрактивни. Как ги избрахте?

# 196
  • Мнения: 4 877
.................
дин по-различен подход - цитат от м_е_р_и (Клуб на родителите, ориентиращи се към частно образование за децата си http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280201.340)
ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ
“Системата е много интересна и наистина се пести от нея, ако и двамата родители са на пълно работно време и плащат, за гледането на децата им. Лично аз не съм го ползвала, споменах по-горе защо, но споделям това което знам като теория.
Като работник, заявяваш на работодателя в края на годината колко пари като ваучери искаш за следващата година. Сега се разрових, максимума, който можеш да заявиш е 2,916 паунда за годината. Като и двамата родителя могат да заявят тази сума, тоест общо двамата ще имат 5832. Ако имаш едно дете е супер, но ако са две или три мисля, че сумата си остава същата   Даваш инфо на работодателя, кое е детското заведение или детегледачка, която ползваш и те месечно им правят превод от тази сума от твое име, разликата, ако има такава, ти си я доплащаш лично. Сумата, която превеждат за гледане на детето, се вади от общия ти доход и чак след това той се облага с данък. Тук средно данъкът е около 30%, тоест ако заявиш 2,916 спестяваш от данък 962 за 1 година, а ако си с високи доходи и плащаш над 40% данък пестиш още повече, 1,195 за година. Ако и двамата родители са заявили тези пари, спестените суми се удвояват
Интересното е, че при работодателя на съпруга имаше и минимум, който трябваше да се заяви, а сега като се разрових в нета, не видях такъв   
Открих, че с тези ваучери можело да се плаща и на частни училища и нанита!!! Само има едно условие, да са регистрирани към една правителствена организация, която отговаря за обучението и грижите за децата, Емем я знае,  Ofsted – Better education and care
Сега открих, че дори има организация занимаваща се с тези ваучери и ако работодателят ти не ги предлага, можеш да се свържеш с тях. Те щели да говорят с него и да го убедят, че той нищо не губи от цялата работа, а само печелел, като е цитирано, че за година от един служител заявил максималната сума 2,916, работодателят печелел 373.”


Да, схванах! Като при семейното подоходно облагане. Така че някой от горните ми опасения отпадат. Все пак трябва да имаш реални доходи, за да си намалиш данъците, а не да живееш на соц. помощи.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 17:05 от danybon

# 197
  • София
  • Мнения: 4 412
То май това е идеалният вариант за нас, но нещо не мога да го измился като концепция:
- не върви да се дават дан. облекчения само за децата в ЧДГ/ЧУ, а другите
- а ако се дават дан. обл. и за децата от държавните ДГ/У-ща - какво ще стане с издръжката на тези у-ща - това им е основен бюджет, а не като при ЧУ - нещо допълнително
- и пак ако е само за ЧУ - ще се навъдят сумати фиктивни ЧУ, които сигурно ще предлагат данъчни врътки на "бизнесмени" и който има повече деца - по-добре. Вече виждам и рекламните им брошури какво ще пишат "Елате при нас в ЧУ "Данъчен рай"!"  Laughing

- Данъчните облекчения са само за децата в ЧУ, защото за другите деца субсидията е била преведена директно на училищата
- аз точно за това предложиш да е към данъчните декларации, за да се види че семейството е внесло данъци
- изплаща се в края на годината, след представяне на бележка, че детето е учило цяла година в ЧУ. Може и да е като социална помощ, както е сега еднократната помощ за раждане.

Това при положение, че ЧУ откаже директно субсидията.

# 198
  • Мнения: 4 877
Танче, на мен ми харесва. Аз обаче не мога да изчисля колко ще ни върнат евентуално при такъв вариант (но като смятам съотновението спрямо семейното подоходно облагане ...).    Почнах да се чудя обаче дали не е по-изгодно ЧУ да си вземат тези пари и да не "циганят".  Laughing
Все пак ми харесва много като вариант. Може би ще има някакво разминаване заради разминаване на календарна и учебна година така.



Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 17:57 от danybon

# 199
  • София
  • Мнения: 4 412
За разминаването и аз се сетих, обаче сигурно има начин.
И според мен е най-добре ЧУ да си вземат субсидията, обаче да не им се види много администрацията, или да се откажат по другите причини, които обсъждахме. Ама нали от БАЧУ са повдигнали този въпрос, така че явно ще си я изкат Simple Smile

# 200
  • Мнения: 3 161
Май смесвате "парите следват детето" с ваучерите от работодатели, които водят и до данъчни облекчения. В Англия поне регистрирани уч. заведения и детегледачки получават директно субсидия за изв. дейност и това не е свързано с данъци. отделно, работодателят може да ти даде част от заплатата като ваучери за образование и тогава съответната част от заплатата ти не се облага с данък. Но са две различни неща. Отделно пък имаш облекчения, ако си социално слаб.

# 201
  • Мнения: 4 877
Пак се замислих и затова дописвам - май трудно ще се приеме такава законодателна инициатива - за данъчни облекчения за децата от ЧУ.  Sad
Изглежда наистина е по-умерен на този етап принципът "Парите следват детето".

Емем, наистина ги оплетохме. Така както е в Англия е още по-добре. Благодаря за поправката и уточнението.

Но нали обсъждаме варианти за БГ и да ги огледаме отвсякъде.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 18:11 от danybon

# 202
  • София
  • Мнения: 4 995
В анкетата виждам, че някой е гласулвал "ЗА" детска градина 'Слънчице' - кв. Витоша. Ще съм благодарна, ако сподели преки впечатлния. Днес ходих там на място, от понеделник се надявам да сме там.

Честито и на добър път! Аз само се включвам с поздравления, не съм гласувала за тях, но съм им виждала брошура и бяха доста атрактивни. Как ги избрахте?

Благодаря за пожеланията! Избрах ги по не много на брой според мен критерии,  а именно:

1. Удобни са ни като местоположение и работно време /от 07:00 до 19:00/;
2. Храня илюзията, че кв. Витоша е една идея по-чист и прохладен от други Софийски кваратали, макар че и там много се строи и ми се стори шумно от строежите наоколо;
3. Освен на английския, наблегнаха и на другите занимания - дидактични игри, музика и танци, работят по системата 'Ръка за ръка', едната от учителките е и логопед, директорката също преподава -  в предучилищната група и познава всички деца - като особености в поведението и предпочитанията им /любими играчки напр., какво ги ядосва, какво ги успокоява/;
4. За имотното състояние и средата на родителите не стана дума. Само бяхме помолени да подбираме дрехи, за които няма да съжаляваме, че ще се цапат - имат двор с трева и явно дрехите позеленяват и се зацапват с кал след някои дъждовни дни, а също да има винаги резервен комплект за преобличане.

Ще пиша как са нещата като понатрупаме опит.

# 203
  • Мнения: 4 877
Емем, а как точно функционира този принцип "Парите следват детето" в Англия? Може ли някое ЧУ да се откаже от субсидията? Защо? Какви ограничения налага на ЧУ държавната субсидия?

Prizma
, много обнадеждаващо звучи  Simple Smile Успех! Дано се включи и мамата, която е избрала вашата градина, че да понаучим още  Simple Smile



Има пак раздвижване в класацията за най-доброто ЧУ http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280201.0

"Веда"     - 7 (6.3%)
"Дойче шуле"    - 0 (0%)
"Д-р Мария Монтесори"    - 3 (2.7%)
"Д-р Петър Берон"    - 1 (0.9%)
"Дрита"    - 1 (0.9%)
"Дружба"    - 1 (0.9%)
"Дъга"    - 0 (0%)
"Ерих Кестнер"    - 12 (10.7%)
"Иван Вазов"    - 1 (0.9%)
"Меридиан 22"    - 2 (1.8%)
"Пейо Яворов"    - 0 (0%)
"Рьорих"    - 0 (0%)
"Св. Георги"    - 5 (4.5%)
"Св. Кл. Охридски"    - 0 (0%)
"Св. Наум"    - 0 (0%)
"Св.св. Кирил и Методий"    - 1 (0.9%)
"Св. София"    - 6 (5.4%)
"Светлина"    - 0 (0%)
"Рай"    - 0 (0%)
"Евроучилище Ровел"    - 5 (4.5%)
"Увекинд"    - 9 (8%)
"Артис"    - 2 (1.8%)
Първа частна математическа гимназия    - 9 (8%)
"Българско школо"    - 8 (7.1%)
Англо-американското училище    - 6 (5.4%)
ЕСПА    - 8 (7.1%)
Френския лицей "Виктор Юго"    - 10 (8.9%)

"Малкият принц"- Варна    - 2 (1.8%)
"Питър Пан"- София    - 0 (0%)
друго в София    - 4 (3.6%)
друго във Варна    - 2 (1.8%)
"Фоти" в Банкя    - 0 (0%)
друго в страната    - 1 (0.9%)
Училище към Руското посолство - София    - 4 (3.6%)
"Орфей"- София    - 2 (1.8%)

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 21:08 от danybon

# 204
  • Мнения: 3 271
Prizma, много добре звучи описанието на градината, която си избрала. Стискам всички налични палци да тръгне леко и да сте много щастливи там  Hug

# 205
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Наистина как е "на Запад" с ЧУ? Достъпни ли са?
Аз преди 1-2 месеца нещо се бях отчаяла от милата ни държава и оглеждах градините в Германия.
Таксите бяха от сорта на 360 - 750 евро за цял ден (има най-различни цени според времето на престой) + 2.50-3.50 евро/ден за храна. Цената може да варира и в зависимост от възрастта на детето.
Тук се заговори за Монтесори и Валдорф, та специално изрових малко инфо за тях (става дума за Мюнхен, в другите градове може да има разлика в цените):
Монтесори
група от 15-22 деца от 3 до 6 години
раб. време - 8:00 - 13:00 ч.
децата се взимат м/у 13:00 и 14:00
Храната се носи от къщи. Веднъж в месеца всяко дете носи съставки за готвене на обяд за всички деца и той се приготвя от родителя и "лелка".  Laughing
цена: 310 евро и 50 евро за записване

Валдорф
групи с макс. 23 деца
раб. време - 7:30 - 15:30
цена: м/у 180 и 210 евро в зависимост от престоя в градината (до 13:30, до 14:30 или до 15:30), допълнително по 3.30 евро за обяд

В "Чудната къщичка" и ние ходихме с мъжа ми и също не бяхме очаровани. Колкото и да бяхме на зор и да нямахме избор, някак не можахме да преглътнем негативите и да запишем детето там. Не знам обаче доколко мнението ми има стойност, имайки предвид колко оплюта е тук градината, която пък ние харесваме.

Доста съм многословна този път... Лека нощ!  Simple Smile

# 206
  • Мнения: 3 161
Емем, а как точно функционира този принцип "Парите следват детето" в Англия? Може ли някое ЧУ да се откаже от субсидията? Защо? Какви ограничения налага на ЧУ държавната субсидия?


Не мисля, че с еотказват, напротив. Стремят се да влязат в списъка с лицензираните (и съответно отговарящи на определени условия), защото това им дава определена репутация и доверието на родителите, че са акредитирани. От там нататък родителят има празвото да ползва Nursery education grant в заведението, което е избрал от списъка с лицензирани заведения или детегледачки. Този грант е за деца на 3-4 г. само. И включва обучение по 15 часа на седмица (не детегледане). Напиши в Гугъл Nursery education grant и следвай някой от линковете, има много инфо. Ето един линк, но има много: http://www.tameside.gov.uk/surestart/childcare/nurserygrant Не съм го изчела подробно. А си струва, за да може да се направи конкретно предложение, не само да си чешем клавиатурите тук. Ако има желаещ да се захване с проучването на тази тема, би било чудесно. Обадете ми се; аз проучвам други аспекти от системата в Англия (интересуват ме стандартите, на които трябва да отговаря едно детско заведение; обучението на персонала и пр.)

# 207
  • Мнения: 4 877
Благодаря отново, Емем!

МАЛКО ОФФ
Но аз мисля, че и от "чесането на клавиатурата" (много готин израз) има полза. В много сфери се използва този тип събиране на идеи сред "профани" ( Wink) като нас. Нарича се "мозъчна атака". От личен опит мога да гарантирам, че така се раждат доста гениални неща. Никой не е казал, че ще копираме конкретен опит. На този етап си обсъждаме какво на нас ни се иска. Когато очертаем рамката и прегледаме гугъла, може и да оформим нещо по-сериозно. Каузата на живота ни едва ли е само тази инициатива. Чисто професионално (може и да имаме някакви други спирачки пък) едва ли можем да се занимаваме с тази прекрасна инициатива, но пък защо да не си лафим по темата, да не се интересуваме, да питаме.
И още - все пак ние говорим като РОДИТЕЛИ - неспециалисти във форум за майки и виртуален "клуб" за родители, ориентиращи се към частно образование за децата си. Ясно е, че не  може да се изисква от никой/я от нас да е на ТИ с материята. А и не мисля, че трябва да сме с педагогическо или филологическо образование, за да искаме и да си говорим за добро образование на децата ни. Не, че е лошо - но доста дипломи ще натрупаме.  Wink
Затова и питаме - който знае, да подсказва. Нали? Simple Smile Наистина се надявам да ни приземяваш от време на време - все пак доста повече от нас си в тази сфера. А и edu_daddy пак не ще да се включи Confused.
Иначе наистина ако някоя мама иска да се захване с проучване на въпроса или поне на инфото от линковете на Емем, ще бъде чудесно.


Но хайде да говорим по-"непрофи" за по-"земни" неща, които ни вълнуват като родители, ориентиращи се към частно образование за децата си.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 10:51 от danybon

# 208
  • Мнения: 4 877
Наистина как е "на Запад" с ЧУ? Достъпни ли са?
Аз преди 1-2 месеца нещо се бях отчаяла от милата ни държава и оглеждах градините в Германия.
Таксите бяха от сорта на 360 - 750 евро за цял ден (има най-различни цени според времето на престой) + 2.50-3.50 евро/ден за храна. Цената може да варира и в зависимост от възрастта на детето.
Тук се заговори за Монтесори и Валдорф, та специално изрових малко инфо за тях (става дума за Мюнхен, в другите градове може да има разлика в цените):
Монтесори
група от 15-22 деца от 3 до 6 години
раб. време - 8:00 - 13:00 ч.
децата се взимат м/у 13:00 и 14:00
Храната се носи от къщи. Веднъж в месеца всяко дете носи съставки за готвене на обяд за всички деца и той се приготвя от родителя и "лелка".  Laughing
цена: 310 евро и 50 евро за записване

Валдорф
групи с макс. 23 деца
раб. време - 7:30 - 15:30
цена: м/у 180 и 210 евро в зависимост от престоя в градината (до 13:30, до 14:30 или до 15:30), допълнително по 3.30 евро за обяд

В "Чудната къщичка" и ние ходихме с мъжа ми и също не бяхме очаровани. Колкото и да бяхме на зор и да нямахме избор, някак не можахме да преглътнем негативите и да запишем детето там. Не знам обаче доколко мнението ми има стойност, имайки предвид колко оплюта е тук градината, която пък ние харесваме.

Доста съм многословна този път... Лека нощ!  Simple Smile


Маймунка хапва шунка, благодаря за инфото. В първия момент не знам защо реших, че е на ден такава сумата и се отчаях, докато после не прегледах пак поста ти - това нали е за месец?  Simple Smile

# 209
  • Мнения: 967
Освен в кооперативи в Австрия имаше и още една форма на детска градина. Идеята беше следната: Можеше да се изкара един вид педагогически курс и след това да приемеш в апартамента си/къщата до 5-6 дечица и да се грижиш за тях например до обяд. Мястото трябва да изпълнява определени условия (на обезопасеност, площ, светлина....).

Най-често на такива места бяха оставяни дечица в ясленска възраст /но проходили/ за по няколко часа (например от 9-12). "Възпитателките" бяха често самотни мами, които не биха могли да си позволят да дадат детето на ясли и не биха могли да се изхранят само със социални помощи и детски. Резултата беше една много умерена такса, която осигуряваше на "възпитателката" някакъв приличен месечен доход и възможността да печели пари, отглеждайки и собственото си дете. Спомням си такси от рода на 100-120 евро.

Аз самата не харесвах, този модел, защото жената беше сама с  децата и никога нямаше да бъда сигурна как се отнася с детето ми /на тази възраст те и не говорят особено добре/. Но в нашия парк идваха 2-3 такива групи всяка сутрин на разходка.

Какво ще кажете за тази схема?

Общи условия

Активация на акаунт