КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 303
  • 391
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 3 161
По повод "брандирането" - един пример. Вчера ми попадна статия за една холандка, която решила да прави детска ясла "Био", т.е. предлагат се само био храни, памперсите са за многократна употреба и пр. Естествено, насочена към опр. тип родители, но за тези, които са на еко вълна, такъв подход действа като магнит. По подобен начин постъпиха Валдорф и наистина привлякоха определен тип родители, които споделят техните ценности и виждания и сега се чуват много добри отзиви, защото те са отишли с конкретни очаквания.

Дани, а защо делиш градините на "добри и скъпи" и "посредствени и евтини"? Защо посредствените точно да изпълнят всички стандарти и да получат субсидията, а другите не? Скъпите просто са насочени към хора с определени доходи. Както някой скоро разказа, ако в градината/училището има плувен басейн и фитнес салон, ясно е, че е за хората с мерцедесите (свободен преразказ, простете, не помня къде го четох). Не значи, че са по-добри, само защото средата е супер лукс. За мен по-важно би било да имат определен тип обучение, подход при възпитанието, да допускат родителите да участват в процеса на обучение (сериозна тенденция в западните детски градини в момента - ролята на родителя), да има обучение и за родители... а тези неща са въпрос на намиране на правилния подход, не на повече пари. Е, добре, на малко повече пари за подбор и обучение на кадрите, но не много повече. Просто определен тип мислене от страна на директора на съответната градина.

# 181
  • Мнения: 4 877
много готин пример с "био"-градините Simple Smile

"добри и скъпи" - имам предвид добро обучение без фитнеси и други подпбни простотии. Просто хубаво у-ще. Но тук не попада у-ще тип "Св. Георги" - само надута такса (аз продължавам да го смятам за не-добро у-ще). По-скоро, например, се водя от съвета на Радмила за Американския колеж и това, че таксата му е Европа е 15 000 Е, а не 2-3000 Е, както в БГ. Доброто у-ще ще трябва да привлече добри, дори най-добрите учители. Много съм зле със сметките и затова не смея да ги поместя тук. Дано Радмила и едю-деди се включат, за да поизяснят тази част.
Аз също не бих си записала детето в у-ще с фитнеси..."Доброто" у-ще за мен е това, което дава добро образование със стабилна диплома.

Сега погледнах таблицата с таксите:
ето някои ЧУ с по-ниски такси
"Пейо Яворов" - 1300Е, целодневно, без трансп.;
"Дружба" - 1300Е, за трансп. - 350Е/год.
(не знам нищо за тях, но прочетох някои неласкави коментари във форума тук)

# 182
  • Мнения: 40
За "Св. Георги" нямам мнение, тъй като не съм се интересувала , но определено на повечето
по - евтини училища  нещо им куца . Те явно много добре си го знаят и се стремят с по-ниските си цени да привличат ученици.

Миналата седмица посетих две училища, които специално за мен са удобни като локация.

Първото "Св. Наум" се оказа в старата  къща на мои познати. Просто към нея са доизградени някакви допълнителни стаи , плюс още един етаж.
В сайта им пише, че имат голям двор, а всъщност той е малък , почти изцяло бетониран , не
са направени никакви подобрения , само са свалени мрежите на огромните кучкарници ,които бяха там едно време .Изобщо двора е така разхвърлян , че има вид на запустял.
Вътре беше още по зле, с влизането ме   лъхна непоносима миризма на гадни манджи , стени, врати ,всичко беше мръсно.
Стаята на първокласниците, като килерче  , с мръсен,гол прозорец и няколко стари чина.
Децата имаха  "урок по музика" в импровизираната столова, бюфет, кабинет по музика и не знам си какво още помещение, където пък един от шофьорите  на раздрънканите микробусчета си четеше вестник.

И всичко това на цена 2900 евро с транспорт.
Не бих оставила децата си в тази мърсотия , дори и да ми предлагат пари , а не срещу заплащане.

Следващото училище беше "Св.София".
Нещо коренно различно. При такса 3900 евро с транспорт.
То наистина има вид на училище , чисто , уютно,подредено,  с истински двор и т.н.

Разлика -  огромна.
Мисля, че каквото е отношението на собствениците на училищата към  заобикалящата ги среда,
такова е и към ученици , обучение и вс. друго.

Не може толкова немарливи хора ,да напрявят нещо качествено.
Та, така че цената сигурно има значение и тук , както във всяка друга сфера.
Би трябвало всеки да си знае цената , не може да предлагаш нещо толкова различно , на цена
като, този , който не само, че не е направил инвестиции  , но дори не е почистил.
 

# 183
  • Мнения: 4 877
D-2, благодаря! Много е ценна информацията за мен!  Simple Smile

И да си допълня предишните размисли за частното образование:

- може за ЧДГ да се намери вариант - хем да е хубава градината, хем да не е скъпа. Емем, вашата инициатива и идея е пример за това като възможност.
- за ЧУ - май няма да може да се направи нещо подобно. Вариант е, разбира се, схемата на "Бълг. школо".
При ЧУ не говоря за някакви скъпарски безмислени варианти - тип спа-курорт, а за сериозно образование, което все пак не е без пари.


И леко в страни от темата - днес гледах по Нова ТВ пак насилие над учителка по англ. език, но в столичен техникум. Потресена съм! Тези хора като не искат да учат защо ги държат в у-ще! Няма смисъл да казвам колко е по-различна ситуацията в у-щата, за които говорим (за тези с доброто образование) - лошото е, че ножицата между 2 типа системи доста се разтвори, а както Таня (ей, Танче - липсваш ни  Simple Smile) писа в 1 тема - тези деца ще формират после едно общество. Да не се наложи едните доброволно да бягат! Не мога да разбера що за липса на всякаква държавност е настъпила в "държавните" у-ща. Не знам тези учители как влизат в у-ще. А какви са тези GSM?
Като прочетох съседните теми и като видях 2-та клипа за побой над учителки, затова ме обхвана страх да не стане частното образование недостъпно за хора като нас. За мен частното образование освен, че дава страхотно обучение, е и една голяма сигурност (чисто физическа) за децата ни.

Наистина как е "на Запад" с ЧУ? Достъпни ли са?

# 184
  • Мнения: 3 161
Дани, хубавото за теб и за мен вероятно са много различни неща Wink. За един външното пространство може да е приоритет; за друг - преподавателският състав. Един иска учителките да са строги и да тъпчат децата със знания, успеваемост и пр. Друг иска детето му да е спокойно, да играе на воля, творчески занимания, толерантност към различията... Затова е важно всяка градина да си намери своя облик, да го комуникира ясно и да си търси таргет аудиторията.
За таксата на Ам. колеж: това, което цитираш, е таксата "стипендия"; т.е. това е само малка част от реалната стойност; останалото се покрива, доколкото си спомням, от американска фондация и предполагам, се доближава до цените в Европа.

По повод последния ти пост: няма начин хем да е хубава, хем да не е скъпа Simple Smile. Освен ако не се намери финансиране от някоя благотворителна организация, църква или пр. При нас цените могат да паднат донякъде от това, че не гоним лична печалба (всяка ЧДГ би трябвало да генерира такава; нашите цели са различни) и от това, че самите ние участваме с времето и професионалните си умения един вид доброволно. И разбира се, ако получим подкрепа от общината, но тук има все още много въпросителни. Но ако намерим място за нашия център, то вероятно ще бъде в апартамент на 1и етаж и е малко притеснително с градинката. Така че пак е вид компромис. Но така са и много от кооперативите в Европа: в апартаменти. Само че околните пространства там не са минирани с натрошени стъкла и кучешки изпражнения. Виж ако имаше терен и специално застроена за целта сграда... но това са далечни мечти на този етап.

# 185
  • Мнения: 4 877
Доброто/хубавото у-ще определено не е точна величина, но мисля, че всички тук говорим за едно и също нещо. Другото е "брандиране" (Simple Smile) - строга дисциплина или игра на воля, математика "до дупка" или само изкуство...  или пък умерено от всичко.
За мен доброто у-ще/ДГ приличат на тези от моето детство (страхотни преподаватели, спокойна атмосфера, без насилие, игра в междучасията, учене без простотия в часовете, сигурност, а после и страхотна реализация на съучениците ми) + допълнителните екстри, които не са задължителни, но са удобство за съвременния ни начин на живот (например, транспорт - първата ДГ ни беше без транспорт, мъжът ми преди работа отделяше по час, за да вози детето, когато е командировка - аз се молех на таксиметрови фирми да дойдат до вкъщи).

# 186
  • Мнения: 3 271
Eми, много ми харесва предишния ти постинг, а и този. Точно така мисля и аз. И онова с еко-градината е страшно добър пример за това!! Просто не бива да са универсални. Много по-добре и за тях, и за родителите е да има диференциране и всеки да избира спрамо личния си мироглед. Ето аз не харесах Св. София въпреки всичките му плюсове, защото доброто образование и диплома не ми е самоцел, за мен има значение как се постигат резултатите, подхода и т.н. Може би ако имах по-друго дете, с по-друг темперамент щях да разсъждавам различно. Всичко е въпрос на критерии, приоритети и т.н.

И тези с ниските такси определено имат проблеми. Смятали сме го, такава цена прави сериозни компромиси с качеството! Няма как.

Дани, писали сме едновременно. Съгласна съм и с това!

# 187
  • Мнения: 4 877
да, определено идеята (и май желанието на повечето от нас) за "брандиране" е бъдещето. Емем, страхотна идея - наистина. Дано се развие! Защото колкото и детски клубове да има вече в Сф, толкова едни и същи клиширани неща предлагат. Имам чувството, че в БГ бизнесът  работи без въображение. За 2-3 години минахме през всички тип тематични партита. Тази година за РД на детето исках нещо различно, но уви, не стана - пак бяхме с поредното тематично заглавие (не, че не беше хубав РД). Реално изборът в БГ е малък. Малък пазар - почти никакъв избор.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 12:11 от danybon

# 188
  • София
  • Мнения: 4 412
Здравейте отново,

Дани, аз не съм се отеглила, ама малка почивка за размисъл... Да, много съм съгласна с мнението на Емем, с твоето и на Милена. Дори и да добавя нещо, то ще е повторение на вашите думи.
В събота минахме покрай градината "Чудната къщичща", която тук е един от фаворитите. Ще пиша по-късно впечатления, но не съм очарована. За детска градина горе долу с таткото сме решили как ще бъде, но за училището...

Напоследък гледам с все по-голяма завист към базите на държавните училища. Защото училището е по-сложно, ако е ЧУ в добра база и преподаване според темпа и темперамента на детето /дори не съм намерила такова, но за 3-4 години може да се развие/, ще е много скъпо и си е финансов ангажимент за 12 години. И все повече се замислям за родителските настоятелства, дори прочетох в една тема, че има юридическа организация на настоятелствата. Много ще е скъпо да оставим децата 8-10 часа на ден  да ги гледа и възпитава друг. А и не съм убедена, че до 10 годишна възраст искам това.
Друго се замислих, напоследък попаднах на едни блог, където пишат студенти 1 курс педагогика. Ами разбиранията им са точно като нашите - чета, че доста от тях искат да повдигнат нивото на професията и са амбицирани. Къде се пречупват тези бъдещи учителки и не започват работа, ако е за заплатата, те и в момента са на ясно какви заплати ще получават, така че явно не е само това newsm78

# 189
Включвам се по повод на анкетата.
По точка 1 и 2:
Преди време нямаше проблем с местата в детските градини и въпреки това при първа възможност си записах децата да учат в частна градина и предучилищна група. Не искам да се повтарям, мисля че в началото още на темата изложих точките, които са определящи за мен да избера едно или друго детско заведение. За съжаление държавната детска градина не отговаря по няколко от тези точки.
По точка 3: Нямам поглед върху всички частни училища, но никое учебно заведение, държащо на имиджа си не би трябвало да си го позволява. Както стана дума разните родители търсят различни неща и сигурно в този смисъл трябва да има и различно предлагане. Само трябва да бъде обявено: Ние дондуркаме децата и поставяме оценки по желание на родителите или на друго училище - ние наблягаме на езици и държим учениците да постигнат успехи, покриващи такова ниво, а може и при нас е важна математиката и целта ни е да ги подготвим за ..... Лошо е че малцина го правят, а страдат всички! Не бих си оставила децата в училище, ако не се изисква знания и изпълнение на задълженията.
По точка 4. Не бих причинила това на децата си - в една възраст, много определяща и трудна, да го метнеш само без подкрепа, без надзор, без домашната топлина и уют.
По точка 5. Не би трябвало да се откажат ЧУ от идеята "Парите да следват ...", но ние живеем в непредсказуема държава и мога да си представя ситуация в която управниците се опитат неправомерно да назначават директори или учители, или да избират "по-подходящи" учебници именно на базата на - ние ви даваме пари и вие трябва ...В такъв момент училището ще трябва да избира между парите на данъкоплатеца и своята независимост на частно училище. Хубаво би било да не стане така, но зависи от закона, който ще приемат, ако го приемат!

# 190
  • Мнения: 4 877
Танче,  Hug
и аз гледам със завист базите на ДДГ и държ. у-ща. Като се замисля - "базата" си я имат и колко малко им трябва всъщност да си ги направят "райски кътчета". Това само да не се тълкува, че родителите на деца от ЧДГ/ЧУ са хвърлили око на държавните/общинските градини и у-ща. Wink Не знам как е там, но все нещо леко "куца". Един познат скоро ми се оплаква, че все за нещо дават пари. Сега събирали за пясъчник - евала!, но като седнал човекът да изчислява - този пясъчник направо златен излиза. Може би - не всеки дава пари и хората, за да се презастраховат, искат по-повечко.
Ще ми е интересно да споделиш за "Чудна къщичка". Прави ми впечатление, че - според нашите анкети, живеещите в "Люлин" (дано не бъркам) се радват на най-добро частно образование ("Ерих Кестнер" и "Чудна къщичка" са си фаворити)
А и това с вижданията на бъдещите педагози е много интересно, но то май при всички студенти е така! Като почнеш работа и като зациклиш в ежедневието - няколко години едно и също, или правиш промяна, или ти е вече все тая, а най-добре да имаш готин шеф, който да ти даде възможност да се развиваш и дообразоваш. Ама - мечти.  Simple Smile

Ilion4o, пак ме накара да се замисля с т.5. Ами ако наистина това е логиката - учете по учебника на този авторски колектив и друго подобно вмешателство - то май по-добре да се откажат.
Иначе това смятам от вчера грубо дали финансово им е изгодно да вземат и "държавна субсидия". Например, ЧДГ/ЧУ средно за около 3000 Е с 2 варианта 20 деца (ЧДГ) и 200 деца (ЧУ) и субсидия за около 1000 лв.
1 вариант - 20 000 лв.
2 вариант - 200 000 лв.
Мисля, че са "добри пари" и за двата варианта. НО зависи кога ти ги дават. Ако ти ги дават със закъснение, трябва цяла година да караш на мускули. Ако е месец - за - месец, може би пак няма да им е изгодно. Ще им се забавят или ще отпаднат някои дейности - например, летния ремонт. Така че като разумни бизнесмени ще искат да се презастраховат. Не знам!


Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 15:16 от danybon

# 191
  • Мнения: 967
оф, направо не мога да ви изчета, тази седмица изобщо нямам време, но.... сега намерих малко.

Първо да се поправя за Американския в чужбина. Не бил 15 000 евро, а долара, което при сегашния курс не е без значение. За мен и в долари е непостижимо  ooooh!

За средно образование в Швейцария; има едни колежи... тези по 40 000 евро ли, долара, дано не са франкове, където учат много деца на известни бизнесмени и политици. Имахме познат с дете там.... много добре от разкази, дисциплина, страхотно образование и най-доброто, лимузините не се допускат на територията на колежа, въртолетите кацали също извън него  Mr. Green. Всички вътре били равни  Rolling Eyes, страхотен старт за звездна кариера, сигурна съм, че всички после учат в елитни университети и после по план график - консултантски фирми, мениджъри, политици..... Остава въпроса с цената, както финансовата, така и фактът (според мен) дали ти остава нещо от детството при такъв строг тъмничен режим. Новини от кухнята - все слухове от мен, нали знаете: Всяка година отличникът на випуска (или май първите трима) печелят пълна стипендия за следващата година. Преди време, като ставаше приказка за един такъв колеж подразбрах, че всяка година се менкали българче и румънче на първите места - та нашият младеж безплатно му излязло.

За в Австрия, има интернати в няколко училища, имах колеги, които са посещавали интернат от 10 год. възраст - мненията са различни, доколко е хубаво, но на повечето им е било тежко. Знам и за такава чудна кооперация. 4 мами наели един апартамент във Виена, домъкнали 4 дечица и се въртяли, всяка мама по един месец гледала дечицата, готвила им, играла шофьор и след един месец следващата мама сменяла поста. На година се падат по 1 месец на пост, защото ваканциите всички дружно били в София. Дано ви развеселих, но е истина.... Hug

За моето дете интернат би бил възможен, ако нямах други алтернативи (демек само в краен случай) и то заради евентуалното психическо натоварване...

# 192
  • София
  • Мнения: 4 412
Дани, все повече почвам да си мисля, че "Парите следват детето" трябва да е ориентирана към данъците на родителя. В края на годината представя бележка от училището към данъчната декларация и му се приспадат от годишните данъци.

# 193
  • Мнения: 4 877
То май това е идеалният вариант за нас, но нещо не мога да го измился като концепция:

- не върви да се дават дан. облекчения само за децата в ЧДГ/ЧУ, а другите
- а ако се дават дан. обл. и за децата от държавните ДГ/У-ща - какво ще стане с издръжката на тези у-ща - това им е основен бюджет, а не като при ЧУ - нещо допълнително
- и пак ако е само за ЧУ - ще се навъдят сумати фиктивни ЧУ, които сигурно ще предлагат данъчни врътки на "бизнесмени" и който има повече деца - по-добре. Вече виждам и рекламните им брошури какво ще пишат "Елате при нас в ЧУ "Данъчен рай"!"  Laughing
- да не говорим за бум на ЧУ в някой квартали в Сф, Пловдив, където има голяма раждаемост, но не си плащат тока, например. Май този вариант отпада като опасност след като видях обяснението на м_е_р_и за данъчните облекчения в Англия.

Нещо не го виждат този вариант в БГ - изчистен откъм злоупотреби, работещ. Трябва да видим какво разказваше м_е_р_и за данъчните облекчения в Англия. И на мен най-много ми харесва.

radmila, ти определено си цяла енциклопедия  Simple Smile и то с готини примери. Благодаря! Чакам ново включване.  Hug

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 17:06 от danybon

# 194
  • София
  • Мнения: 4 996
В анкетата виждам, че някой е гласулвал "ЗА" детска градина 'Слънчице' - кв. Витоша. Ще съм благодарна, ако сподели преки впечатлния. Днес ходих там на място, от понеделник се надявам да сме там.

Общи условия

Активация на акаунт